Stará verzus nová nemocnica v Košiciach

pampusiaci
29. júl 2020

Milé mamičky,
viem, že je tu už veľa diskusií na tému pôrodníc, ale potrebovala by som nejakú aktuálnu a konkrétnu radu.
Neviem sa rozhodnúť medzi novou a starou nemocnicou v KE a mám na to už len týždeň, termín mám 10. septembra 🙂. Rodila som v oboch (v novej pred cca 5 rokmi, v starej pred 3 rokmi) a všade boli aj plusy aj mínusy, tak by som rada vedieť, čo bola len moja momentálna osobná skúsenosť a čo tradičný postup nemocnice.
Prelúskala som diskusie na túto tému tu na mk aj niekoľkých kamarátok som sa pýtala, ale rada by som oslovila hlavne mamičky, ktoré rodili nedávno, teda majú aktuálne info...
Ak ste teda niektoré rodili v poslednom čase v starej/novej nemocnici a ste ochotné sa vyjadriť, budem rada.
Šaca u mňa neprichádza do úvahy kvôli vzdialenosti.

Moje otázky:
Lekára si chcem vybrať/zazmluvniť, mám tipy v oboch nemocniciach, ale čo ak nepríde, nebude môcť....stáva sa (stalo sa mi to pri oboch doterajších pôrodoch 🙂), nakoľko sa môžem spoľahnúť na ostatných lekárov? A ako sa správajú k pacientkám bez "svojich" doktorov?
V novej nemocnici by som chcela Dr. Rošákovú, v starej Dr. Ginelliho alebo Dr. Frivaldskú. Podľa diskusií súdim, že v starej nemocnici sú dobrí takmer všetci... až na jedného pána primára myslím, Dr. Rosocha sa asi volá 🙂 Poznáte tam niekoho, komu by ste nechceli prísť pod ruky, okrem neho?
V novej nemocnici mám pocit, že tých lekárov, ktorým by som nechcela prísť pod ruky, je viac, ale to je len pocit z diskusií mamičiek, tak neviem, či je to pravda. Ak je niekto, kto ich tam pozná, poraďte, či je tam aspoň väčšina dobrých lekárov ľudsky i odborne 🙂

Čo sa týka pôrodu, rada by som rodila podľa možnosti prirodzene, teda nevyvolávaný pôrod, nijako, ani Hamiltonom (ak nebude problém samozrejme, napríklad s prenášaním). No neviem, kto z lekárov je ochotný prísť úplne hocikedy...kedy príde môj čas. Mám skúsenosť, že uprednostňujú Hamiltona a pod., aby im to vyšlo v službe... akú skúsenosť máte, ak ste chceli nevyvolávaný pôrod a svojho lekára?

Tiež by som uprednostnila masírovanie hrádze počas pôrodu namiesto okamžitého nástrihu, to som zažila v starej nemocnici a bolo to super, veľmi rýchlo som bola fit, asi len jeden steh, v novej ma hneď nastrihli. Viem, že záleží aj od situácie a nie vždy sa to dá, ale či sú ochotní masírovať hrádzu aj v novej nemocnici, to neviem...

Rada by som mala pri pôrode manžela, ak teda nebude zákaz kvôli korone 🙂
Zdá sa mi, že v starej nemocnici je dosť výnimočné mať pri sebe manžela pri pôrode, myslím aj v prvej dobe pôrodnej, aj pri samotnom pôrode, asi kvôli stiesneným podmienkam pre rodičky (všetky v jednej sále a asi len jeden pôrodný box....). Akú máte skúsenosť?

Čo sa týka bondingu, rada by som mala dieťa 2 hodiny po pôrode v kontakte koža na kožu.
Malú mi dali v starej nemocnici na 2 hodiny po pôrode už oblečenú a zabalenú v perinke, ležala vedľa mňa a mala sať mliečko, v novej mi dali malého nahého na mňa na celé 2 hodiny, bol len zakrytý plienkou a pekne si sám našiel mliečko, to sa mi páčilo viac. Akú máte skúsenosť, zažil niekto aj v starej nemocnici takýto postup, alebo tam dávajú dieťatko na bonding stále oblečené a zabalené?

No a v starej mi dali malú po pôrode na izbu po cca 16 hodinách, to bolo pre mňa veľa, pôrod bol úplne ok, nemali dôvod nedať mi ju skôr. V novej mi dali malého po cca 6,5 hodinách. To sa mi páčilo viac. Ako to bolo u vás?

Ostatné veci ako zariadenie izieb, strava a pod. nie sú pre mňa až tak rozhodujúce...

Ďakujem veľmi pekne, ak si niekto nájde čas a sa vyjadrí... Reagovať budem asi len po večeroch/nociach, lebo cez deň nestíham, ale ak sa neozvem, neznamená to, že vaše odpovede ignorujem, pomôže mi každý názor 🙂

pampusiaci
autor
29. júl 2020

Ešte som zabudla, v novej je JIS, v starej nie, mám na to podľa vás prihliadať? Zatiaľ nemám žiaden problém, ale môže sa aj bezproblémové tehotenstvo zvrtnúť po pôrode na potrebu JIS pre bábätko? Akú máte skúsenosť s týmto? Brali ste to do úvahy?

oblecenie99
30. júl 2020

@pampusiaci Ahoj,ja som bola v Novej.V Starej som ležala počas tehotenstva tri dni,celkovo lepší pocit som mala zo Starej..prečo som si vybrala Novú:bol tam môj gynekológ (neviem,či ešte robí v nemocnici,či už nebude na dôchodku a má už len ambulanciu..),MUDr.Knop,nechcela som experimentovať,išla som na istotu,čo sa tykalo lekára,bola som spokojná.Dalej som zvážila,že keby sa náhodou niečo stalo,v Novej je novorodenecké JIS.Moj pôrod sa nerozbehol,skončilo to akutnou sekciou..preto sa žiaľ neviem vyjadriť k ostatným veciam.Moj muž bol so mnou celý čas kým sa dalo,okrem prípadov,keď som bola na monitore,tam nemohol byť,a samozrejme,ani počas zákroku.Spolu so mnou sa prechádzal po chodbe,mohol si vybrať,či chce byť prítomný počas pôrodu,alebo príde iba na koniec,nevedeli sme do poslednej chvíle,napokon sa to samo vyriešilo,nemohol byť.Kym som bola na monitore,mal k dispozícii miestnosť pre oteckov,aj ja som mohla ísť za ním tam..čo som počula od mamičiek v nemocnici,ktoré rodili prirodzene,dali im bábätka hneď po pôrode na krátku chvíľu a potom na rltie dve hodiny skin to skin.Ja som to žiaľ nezažila :( Na poporodnom boli podľa môjho názoru milé sestričky,novorodenecké sa tiež dalo,čo sa mne nepáčilo,že dosť tlačili na dojčenie čo je super,ibaže tým tlakom to skončilo, už nebola snaha,čas,priestor,netuším,aj pomôcť..možno ja som mala na ne viac tlačiť,aby pomohli a ukázali a nenechali na mne vrieskajuce dieťa,ktoré sa nechcelo,nevedelo a najmä nemalo sa o čo prisať :/ ja som bola dosť rozbombardovana psychicky aj fyzicky,jednak má všetko bolelo,mala som nervy,že neviem kojit,bola som v šoku,že som skončila pod nozom,proste hormóny pracovali,tak možno som bola citlivejšia a aj zaujatá..bola tam jedna sestrička,mladá,paradoxne asi jediná,ktorá aj chcela pomôcť s kojenim,jej štýl komunikácie sa mi vsak vôbec ale vôbec nepacil,bola mladšia odo mňa,ale fakt sa tvárila akoby mala aspoň 50 rokov a poucovala mamičky takým tým socikovskym "ja viem aj za teba čo ti je dobré" štýlom :D ja celkovo nemam rada, keď mladí zdravotníci akoby prebrali od starých kolegov taký ten poucovaci "mám ťa za blbca"štýl komunikácie s pacientmi, ktorý sa toleroval pred tridsiatimi rokmi..teraz to už samozrejme vnímam tak,že sa snažila aj pomôcť,ale mňa išlo rozdrapit od zlosti,keď som ubolená,s vrieskajucim dieťaťom na rukách išla v noci po UM a musela som prejsť jej dotaznikom,a výčitkami..ako dlho som skúšala kojit,ako som to robila,ako sa nechce prisať a pod.Bolo to ponizujuce,lebo ja som ozaj robila čo sa dalo,ale keď sa neprisalo,ja som nemala mlieko, iba vrieskalo celú noc bez prestávky tak,že už prišli aj sestričky z oddelenia že čo mu je,tak fakt som nebola zvedavá na vycitave otázky.Jaj aha,v papieroch mal malý,že je plne kojeny :D Ehm,nebol,ani náhodou nebol..Keby som si mala vybrať teraz,kam pôjdem rodiť,asi by to bola Stará nemocnica.Ja som nemala dobrý pocit z Novej.Nebola som celkovo spokojná ani s tými poradnami pred pôrodom.Do Starej by som išla rodiť aj na blint,napriek tomu,že lekára mám resp.som mala v Novej a s ním som bola spokojna.Jaj aha,ešte som si spomenula,ja osobne som hrozne vyberava a v jedle snob ako hovorí moj muž :D ale aj v jednej aj v druhej mi celkom chutilo jedlo,proti tomu nemám výhrady 🙂 A keď už nová,ja by som od začiatku pýtala izbu za príplatok,dá sa prežiť aj tá druhá,bola som v jednej aj v druhej,ale za príplatok bola lepšia samozrejme.

oblecenie99
30. júl 2020

@pampusiaci Ešte na doplnenie resp.spresnenie,k tej prítomnosti otecka počas pôrodu:áno,môže aj v prvej dobe pôrodnej,ja som mala vlastne len to :D potom už rovno sekcia,tak tam nemohol,môj by ani nešiel,ani keby mu za to platili..aha,epiduralku treba samozrejme vopred riešiť,je to bezplatné..bezplatná je aj prítomnosť otca.Kedze stará aj nová by mali byť už jedna a tá istá nemocnica,ja mám vo všetkých dokumentoch logo nemocnice so sídlom na Rastislavovej,tak by to malo byť bezplatné aj v Starej.Pri Novej určite zvážte,že je tam milión päťsto ľudí,niektoré vyšetrenia tesne pred pôrodom na tuším predposlednom poschodí a čakať na výťah je never ending story,resp.ist hore peši ku koncu tehotenstva tiež nie je žiadna sranda.

lalejla
30. júl 2020

@pampusiaci ak nevadí, pripnem sa. Ja mám termín 22.9. a tiež ešte nie som rozhodnutá. Ja teda uvažujem medzi starou nemocnicou a krompachmi. V starej som ležala teraz pár dní a bolo to celkom ok, sestry (pôrodné asistentky) všetky veľmi milé a skúsené. Čo som napocuvala, tak v starej pôrody neurychluju, snažia sa o prirodzene plynutie pôrodu. Lekári sú tiež asi väčšinou ok. Pri prvej dobe pôrodnej otec väčšinou nemôže byť kvôli kapacitnými dôvodom, ale je tam jedna vzdycharen, v ktorej môžeš byť sama (a teda aj s otcom) - musí byť však voľná.
Polohu pri pôrode si bohužiaľ voliť nemôžeš, na to som sa pýtala PA - v prvej dobe samozrejme môžeš chodiť, je tam lopta, sprcha, pôrodná stolička.
Inak všetky tvoje preferencie spĺňajú Krompachy, veľa žien si ich chvali. Bola som tam na prehliadke a nielenže to tam vyzerá perfektne, ale prejdú s tebou v 38.tt pôrodný plan, tvoje želania a podľa toho rodí. Všetko si urcujes sama. Hneď by som tam šla, ale váham kvôli vzdialenosti a prípadným komplikáciám s dieťaťom (prevoz do inej nemocnice).

pampusiaci
autor
30. júl 2020

@oblecenie99 Ďakujem Ti za podrobný popis 🙂

pampusiaci
autor
30. júl 2020

@lalejla Ďakujem za skúsenosť 🙂 Ja som tiež počula dobré veci o Krompachoch, ale pre mňa je ďaleko už aj Šaca 🙂

jaass
30. júl 2020

@lalejla Krompachy sú neskutočne špičkové čo sa týka pôrodnice 🙂

pampusiaci
autor
5. aug 2020

Ďakujem všetkým, čo sa vyjadrili, rozhodla som sa pre starú nemocnicu v KE, tak dúfam, že všetko dobre dopadne 🙂

lalejla
5. aug 2020

@pampusiaci super! Potom prípadne sa podeľte o skúsenosti. Máte zazmluvneneho lekára?

pampusiaci
autor
7. aug 2020

@lalejla Oslovila som Dr. Ginelliho, myslím, že je super odborník a zároveň mi vyjde v ústrety v nevyvolaní pôrodu, pokiaľ, samozrejem, to nebude treba kvôli komplikáciám. Zatiaľ sme komunikovali len cez telefón a povedala som mu, že nechcem pôrod vyvolávať nijakým spôsobom kvôli tomu, aby som rodila v službe, tak jasné a ja to chápem, že mi nemôže úplne a naisto sľúbiť, že bude môcť prísť, ale ak by aj nemohol, tak on tam všetkých pozná, tak mi bude vedieť pomôcť aj z diaľky 🙂 A spolieham sa aj na to, že v starej nemocnici sú takmer všetci lekári super, pokiaľ ja viem, ako som spomínala vyššie 🙂 Tak uvidím, ako to dopadne 🙂 Na kontroly budem chodiť k nemu 🙂 Inak, ja som sa pri ňom narodila (aj všetci moji súrodenci), tak je to pre mňa aj taká celkom zaujímavá súvislosť 🙂

svetadielko
29. dec 2020

Za mňa stará nemocnica a MUDr Linkesch úplne 🔝

nela6
29. dec 2020

@pampusiaci ja by som novu nemenila, odhliadnuc od výbavy izieb, doktorov, sestier... nova ma vsetko, co treba, ak nastane hocijaka komplikacia... z hociktorej inej nemocnice poputuje, v prípade problemu, babo len tam, a ty ostaneš kde si... doktorka z onkologie mi vysvetlovala co vsetko tam maju, ziadna ina nemocnica nie je tak vybavena...

nikus93
8. feb 2021

@pampusiaci mozem sa opytat ci si teda nakoniec rodila v starej nemocnici, hlavne ma zaujima ten bonding po porode ci umoznia 2h kontakt koza na kozu bez oblecenia

jvasenka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pampusiaci
autor
8. feb 2021

@nikus93 Áno, rodila som nakoniec v starej nemocnici a bola som v podstate spokojná. Veľmi mi ale pomohlo, že prišiel môj dohodnutý doktor, lebo nemal službu...inak tam dosť nútia ležať v bolestiach pred pôrodom, niet sa veľmi kde prechádzať, ale som si to trochu vydupala...a bonding mi umožnili, ale sestre z novorodeneckého (nie pôrodnej, to je rozdiel) som ešte pred pôrodom a potom znovu pre istotu výslovne povedala, že by som chcela neoblečené bábätko na ten čas po pôrode. Tak som ho aj mala 🙂 No neboli to celkom 2 hodky, rodila som posledná už po pol noci, tak manžela odplašili trochu skôr, než tie dve hodinky prešli, ja som tam ešte chvíľu bola a potom nás už rozdelili a ráno mi bábo priniesli. Akurát mi vadilo, že aj keď manžel odišiel, tak ma tam nechali s bábätkom samu v tej sále, občas niekto prešiel, upratovala tam tetuška, ale sestry sa o mňa veľmi nezaujímali, našťastie sme to zvládli s drobcom, ale keby niečo, tak neviem, ako sa ich dovolám 🙂 V novej sa vytešovali so mnou, pomáhali mi ho priložiť tak aktívnejšie, tu len trochu na začiatku a potom nič... ale to záleží už asi naozaj od konkrétneho človeka v službe, možno aj od momentálnej vyťaženosti sestier, takže neberiem to tragicky. Neviem, ako to je tam teraz, rodila som v septembri a to nebol covid až tak v plnom prúde ako teraz...

nikus93
10. feb 2021

@pampusiaci dakujem no to lezanie ma teda vobec nepotesilo lebo to zazila v novej a prave tomu sa chcem teraz vyhnut :D

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre