Sú tu maminky z Považskej Bystrice na pokec a stretko?
Ahojte, najde sa tu mamina/y z PB na kamosenie, stretnutia, pokecanie? Mam 2 synov, jedneho 6 rocneho a druheho 8 mesacneho. Som na materskej. Tak sa ozvite, cakam 🙂
Stručné zhrnutie
- Prerezávanie zúbkov u dojčiat často spôsobuje horúčku, nespavosť a kašeľ a rodičia v diskusii uvádzali ako riešenia lokálne znecitlivenie (gély), Fenistilové kvapky podľa odporúčania lekára a sledovanie stavu u pediatra.
- Dojčenská kolika sa v diskusii riešila predpisom probiotika Hylak a podávaním probiotika Infants Dophilus, prípadne úpravou stravy alebo prechodom na inú dojčenskú výživu (hypoalergénne mlieko).
- V Považskej Bystrici a okolí sú spomenuté lokálne aktivity a zdroje pre rodičov: kurzy plávania (Hups, Salus), detské centrum Včielka (mcvcielka.sk), dom detí s krúžkami a obchody Hypernova, DM, Unimate pre zásoby plienok a výbavy.
Q: Ako upokojiť bábätko pri prerezávaní zúbkov?
A: Pediatri a matky v diskusii písali, že bežné gely na prerezávanie zúbkov často nezaberajú; lekári odporúčali podávanie Fenistilových kvapiek podľa odporúčania pediatra, najmä v noci.
Q: Čo pomáha pri dojčenskej kolike?
A: V diskusii matky uviedli, že pediater predpísal Hylak, ktorý pomohol, a že niektoré deti mali úžitok z probiotika Infants Dophilus; tiež sa spomínalo skúšanie zmeny výživy alebo dočasné úpravy dojčenia.
Q: Kde v Považskej Bystrici nájdem kurzy plávania pre bábätká?
A: Spomenuté boli kurzy Hups (http://www.hups.sk) a Salus (www.salusdca.sk); v diskusii bola uvedená orientačná cena pre kurz v Trenčíne cca 200sk za lekciu alebo 8 lekcií za 2200sk.
Q: Ktoré plienky odporúčajú miestne matky?
A: Matky chválili Babylove (DM) za pružný pás ako vhodnú voľbu; Huggies boli spomínané pri nočnom presiaknutí ako menej vyhovujúce a Pampers boli kupované v akcii v obchode Unimate (Lánska).
Q: Ako riešiť podozrenie na alergiu na kravskú bielkovinu u dieťaťa?
A: V diskusii sa odporúčalo prepnúť na hypoalergénne dojčenské mlieko (hypoal.), prípadne vyskúšať bezmliečne príkrmy; matky uvádzali konkrétne značky dojčenských mliečok a zmieňovali, že hypo mlieko má iný, nepríjemný chuťový profil.
Q: Aké miestne zdroje a centrá sú k dispozícii pre rodičov s malými deťmi v PB?
A: V diskusii boli uvedené MCVCielka (mcvcielka.sk), dom detí s výtvarným krúžkom, ABC na Lánskej ako miestne krúžky, plavecké kurzy Hups a Salus a bežné obchody Hypernova, DM a Max (Žilina) pre nákupy.
Závery z diskusie
Zhoda
- Gély na prerezávanie zúbkov často nezaberajú a rodičia odporúčajú konzultovať s pediatrom.
- Fenistilové kvapky sa v diskusii uvádzali ako bežný prostriedok na uľavenie pri nočných ťažkostiach spôsobených zubami.
- Hylak a probiotiká (Infants Dophilus) boli v diskusii uvedené ako pomôcka pri dojčenskej kolike.
Sporné názory
- Chirurgické odstránenie zväčšenej nosnej mandle: jedna možnosť je operácia, ktorú pediater odporučil, a druhá možnosť je počkať a sledovať priebeh bez operácie.
- Alergia na kravskú bielkovinu: jedna možnosť je okamžitý prechod na hypoalergénne mlieko, druhá možnosť je pokračovať v dojčení a upraviť príkrmy bez mliečnych produktov.
Otvorené otázky
- Ako dlho presne trvajú ťažkosti (horúčka, kašeľ, nespavosť) pri prerezávaní zúbkov u rôznych detí?
- Koľko lokálnych krúžkov a aktivít pre predškolákov je reálne dostupných v blízkom okolí PB?
- Najlepší postup pri opakovaných zvracaniach po príkrme: alergia vs ťažšie strávenie?
Spomenuté značky a firmy
Fenistil, Hylak, Infants Dophilus, Nutrilon, BEBA (Beba 2, Beba 3), Pampers, Babylove (DM), Huggies, MCVCielka (mcvcielka.sk), Hups (hups.sk), Salus (www.salusdca.sk), Hypernova, DM, Unimate, Ládia (predajňa v Troch vežiach), Tatralandia, Dom detí, ABC na Lánskej, Max (Žilina), Modrý koník
Spomenuté produkty a metódy
Fenistilové kvapky, gely na prerezávanie zúbkov, Hylak, Infants Dophilus (probiotikum), hypoalergénne dojčenské mlieko, BEBA 2, BEBA 3, Nutrilon, Pampers, Babylove (DM) plienky, Huggies, detské kašičky, plávanie s bábätkami (kurzy Hups/Salus), vyvolávacia injekcia (vyvolačka), epidurálna analgézia (epiduralka), zmrazenie zeleniny na príkrmy
Miesta a osoby
Považská Bystrica, SNP (sídlisko), Stred (Stred mesta), Lánska, Rozkvet, Bytča, Žilina, Trenčín, Rožnov pod Radhoštěm, Beskydy, Irsko, Tatralandia, Bratislava, Dom detí, Mestská knižnica
Zuzi 😀 Veď ja ich mám tiež len v skrini, najlepšie bude keď sa vyčasí a bude zase pekne tak dáme všetky stretko na Rozkvete a hneď mi ich aj donesieš 😉
Miselin, my sme tam boli cez cestovku, ale sme to ľutovali, mali sme ísť radšej na blink, tá cestovka nás dosť odžubala a nechceli si potom priznať ani chybu. 😠 inak tam na každom rohu je tabuľa s ubytkom, na blink sa tam v pohode dá niečo nájsť. V Taliansku neviem, ako to je, tam ideme cez tal. agentúru, no je to podstatne lacnejšie, než cez našu CK. 😉 čo vám povedala dokina?
Doktorka nás hneď objednala na tú alergológiu a tam ideme 22.7 takže nás aj skoro objednala som si myslela, že tam pôjdeme až niekedy v septembri.
Inak sme začali rozmýšlať aj nad tým Rabom, keď je to tak blízko a je tam aj niekde piesková pláž a ja by som radšej piesok ako štrk, lebo mne by štrk Domča jedla a ešte keby sa na ňom vytrela, tak by sa hneď celá oškrela a na piesku sa mi aj lepšie pohrá.A ty si bola tam na tej pieskovej pláži, že. Ako sa to tam volalo?
tá časť ostrova s pieskom sa volá Lopar a je to najkrajšia časť ostrova, no my sme museli na ňu každý deň dochádzať 20 min autom, ale oplatilo sa tam chodiť, je to ideálne pre malé deti. Misel, autom to je síce takých 9-10 hodín, no prirátaj si zápchy na diaľniciach a čakanie v kolóne na nalodenie + pol hodinka loďou na ostrov, takže my sme tam prišli asi za 14 hodín 😒 možno budete mať šťastie a prídete tam za menej. Do Italy už nechceš ísť? 😉
Ja už chcem ísť všade 😀 😀 😀 Ale nie ja chcem ísť do Francúzska na Francúzsku rivieru ale tam to trvá asi 16 hodín tak neviem, ale už sme tam boli a bolo tam výborne,len neviem akoby to Domča vydržala v aute 😒 No a MM chce ísť strašne do Chorvátska ale ja by som radšej na pisok ako na kamene, už sme boli aj v Chorvátsku ale mne tie kamene vadia, aj na Čiernej hore mi strašne kamene vadili tak som povedala, že už len piesok 😒
jajkar, ja mám presne taký istý ako kačiatko zo snp, som s ním spokojná, dokonca už aj teraz baby majú len obyčajný molitanový veľký, neskôr im plánujem kúpiť z firmy perdormire
jéééj Misel, aj ja som vždy chcela ísť na francúzsku riviéru 😎 musíš mi niekedy porozprávať, ako tam bolo. Chceli sme tam ísť tento rok, len tá diaľka nás odrádza a tú cestu s malým si neviem predstaviť. Hádam, keď bude väčší, pôjdeme tam letecky, ak ma niekto dostane do lietadla. 😀 😝
hasleerka, čo máš nové? 🙂
No to je taká záloha to Taliansko ale dnes som začala pozerať aj iné dovolenky podľa ceny a napr. to Francúzsko je za 3800sk bez dopravy do obytného prívesu kde je aj vecko a aj chladnička, voda a dá sa tam aj variť a je tam ešte aj plná penzia,nočný kľud je tam už o pol noci takže tam nikto nehuláka do rána a je tam strašne čistúčko, Frantíci si na tomto dávajú strašne záležať a bolo tam úplne suprovo, lebo sme tam už kedysi boli tak aj vieme kde čo je. Hneď by som tam išla ale je to strašne ďaleko.
Dadulka Keby bolo na mne tak do toho Fr chodím každý rok, bolo tam fakt nádherne a boli sme cez Tiptour a vychádza to aj strašne lacno a vždy dávajú aj plnú penziu za čo som ja na dovolenkách strašne vďačná, lebo nemáš žiadnu starosť
dadulka ani nič, dík za opýtanie ... všetko po starom ... teším sa až bude konečne teplejšie ... a momentálne trpím, lebo si baby zo mna spravili česaciu hlavu, tak kváču 😢
A je na tomto super , že keď si chcete večer posedieť tak si len výdete pred karavan a počujete aj keď sa dieťa zobudí, preto nechcem ísť nikam do hotela alebo tak lebo to aby som s ňou sedela na izbe už od deviatej keby náhodou plakala
Misel, ja som presne pozerala tie karavany, len si to neviem v nich moc dobre predstaviť, ešte som nebola nikde v takom ubytku. Sprchy tam boli spoločné, nie? Skús pozrieť do témy Poraďte dobré aprtmány Lignano, Bibione, tam dávajú baby rôzne tipy a linky na dovču. 😉
hasleerka, no to máš dobré, ja zbožňujem, keď sa mi niekto hrabe vo vlasoch, vydržala by som tak aj hodiny 😀
Uf baby, kde ste všetky ?
Už máme dlažbu hotovú, len ešte pred garážou to trochu domrvili, tak to opravujú, ale teraz mám pocit, že to domrvili ešte viac 😠 .
Konečne máme deti na ulici. Dosťahovali sa na koniec ulice, majú dvoch chlapcov a mladší je o mesiac mladší ako Linda. To som vytešená 😀.
Kačiatko aj my máme na toto vždy smolu, že nám vždy niekto niečo dopacká 😠
Paráda, že bude mať Linda aspoň nejakých kámošov na okolí, tu na Rozkvete je to zase naopak kým sa s každým porozprávaš koho stretneš, tak môžeš ísť akurát domov z prechádzky 😀
baby ja som KO 😠 😠 . mám neuveriteľnú nádchu , hlava ma z toho bolí.... aj malí soplia - doteraz to bolo zo zúbkou ale miško vypadá , že už to chytil odomňa ☹ 😠
bambulka posielame cmučíky, nech ste rýchlo zdraví
miselin ten karavan vyzeral celkom ok, musím to ešte lepšie okukať ... ved spoločná sprcha až tak nevadí, hlavne že tam je to WC ...
Bambulka, rýchlo sa uzdravte 🙂
Miselin, ked som ho zbadala na tej ceste, hned som vedela, že je to Dominikin cumlík 🙂 😀 aj si niečo dobré uvarila?
Dadula ja som akurát robila placky, šak som ich narobila toľko , že som ich skoro hodinu vyprážala 😀 😀
Hašlerka tam sú tie spoločné sprchy čistejšie ako doma, tam to umývajú všetko každú pol hodinu a dokonca tie domčeky, kde sú spoločné sprchy a aj vecká sú tak robené, že sú podľa nejakých krajín. Napríklad pri našom kempe boli vecká robené ako Egyptské pyramídy 😀 A dokonca tam každé ráno aj zametajú pláže a keďže je tam nočný kľud už od dvanástej tak nieje nikde ani bordel a ani hunbuk. napríklad keď sme boli na Čiernej hore tak sme bývali v hoteli na 4 poschodí a celú noc sme nemohli spať, lebo tam tý černohorci vyblakovali až do rána. A frantíci sú veľmi pekný čo sa o Francúzkach nedalo povedať, takže sa mi chlap neobzeral po babách ale ja po chlapoch 😀 😀
baby, ale Vam je, ze idete na dovcu....ja sa tu budem parit v PB. ☹
Miselin, a ja mam zas obavy, ze na prechadzkach nikoho nestretnem, lebo tu v kolonii nikoho nepoznam 😢 , alebo budem musiet chodit na SNP ku mame, tam som vyrastla a hadam niekoho znameho stretnem 😀
Ozaj, a ten matrac som uz kupila, nakoniec som sa rozhodla v Detskom svete ten polokokos+molitan, ale diky vam za rady.
A mam na Vas zase otazocku, dnes som bola prvy x na predporodnej priprave, a rozpravali sme sa tam o Odbere pupocnikovej krvi. Davali ste si ju niektora odlozit??? Stale o tom rozmyslam, je to u nas fakt nove, aj ked ta firma funguje 10 rokov na SK, ale zase co sa tyka tych malych prckov, myslim ze za chorobu by sme dali aj neviem co, aj ked by bolo najlepsie ze by sme ju nikdy nepotrebovali. Neviem, co mam urobit, tych 25tis. neni maly peniaz, a mozu tie bunky pomoct aj mne a aj dalsim detom. Tak co na to vravite???
jajkar neboj aj ja sa budem vysmážať v PB ... my tiež nejdeme na žiadnu dovču, kvôli kríze, mm vôbec nevie čo ako s robotou v závode ... prejdeš sa na stred na pieskovisko, odstavíš princeznú a pokecáme ...
miselin tie karavány sú len vo franc. alebo aj niekde inde, to do budúcnosti vedieť

miselin, mne nezavadzaju, ja len, že už mi je trapne, že ich mám tak dlho