icon

Sú tu maminky z Považskej Bystrice na pokec a stretko?

avatar
martush
5. feb 2008

Ahojte, najde sa tu mamina/y z PB na kamosenie, stretnutia, pokecanie? Mam 2 synov, jedneho 6 rocneho a druheho 8 mesacneho. Som na materskej. Tak sa ozvite, cakam 🙂

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 24. jún 2026 · 11466 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Prerezávanie zúbkov u dojčiat často spôsobuje horúčku, nespavosť a kašeľ a rodičia v diskusii uvádzali ako riešenia lokálne znecitlivenie (gély), Fenistilové kvapky podľa odporúčania lekára a sledovanie stavu u pediatra.
  • Dojčenská kolika sa v diskusii riešila predpisom probiotika Hylak a podávaním probiotika Infants Dophilus, prípadne úpravou stravy alebo prechodom na inú dojčenskú výživu (hypoalergénne mlieko).
  • V Považskej Bystrici a okolí sú spomenuté lokálne aktivity a zdroje pre rodičov: kurzy plávania (Hups, Salus), detské centrum Včielka (mcvcielka.sk), dom detí s krúžkami a obchody Hypernova, DM, Unimate pre zásoby plienok a výbavy.


Q: Ako upokojiť bábätko pri prerezávaní zúbkov?
A: Pediatri a matky v diskusii písali, že bežné gely na prerezávanie zúbkov často nezaberajú; lekári odporúčali podávanie Fenistilových kvapiek podľa odporúčania pediatra, najmä v noci.

Q: Čo pomáha pri dojčenskej kolike?
A: V diskusii matky uviedli, že pediater predpísal Hylak, ktorý pomohol, a že niektoré deti mali úžitok z probiotika Infants Dophilus; tiež sa spomínalo skúšanie zmeny výživy alebo dočasné úpravy dojčenia.

Q: Kde v Považskej Bystrici nájdem kurzy plávania pre bábätká?
A: Spomenuté boli kurzy Hups (http://www.hups.sk) a Salus (www.salusdca.sk); v diskusii bola uvedená orientačná cena pre kurz v Trenčíne cca 200sk za lekciu alebo 8 lekcií za 2200sk.

Q: Ktoré plienky odporúčajú miestne matky?
A: Matky chválili Babylove (DM) za pružný pás ako vhodnú voľbu; Huggies boli spomínané pri nočnom presiaknutí ako menej vyhovujúce a Pampers boli kupované v akcii v obchode Unimate (Lánska).

Q: Ako riešiť podozrenie na alergiu na kravskú bielkovinu u dieťaťa?
A: V diskusii sa odporúčalo prepnúť na hypoalergénne dojčenské mlieko (hypoal.), prípadne vyskúšať bezmliečne príkrmy; matky uvádzali konkrétne značky dojčenských mliečok a zmieňovali, že hypo mlieko má iný, nepríjemný chuťový profil.

Q: Aké miestne zdroje a centrá sú k dispozícii pre rodičov s malými deťmi v PB?
A: V diskusii boli uvedené MCVCielka (mcvcielka.sk), dom detí s výtvarným krúžkom, ABC na Lánskej ako miestne krúžky, plavecké kurzy Hups a Salus a bežné obchody Hypernova, DM a Max (Žilina) pre nákupy.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Gély na prerezávanie zúbkov často nezaberajú a rodičia odporúčajú konzultovať s pediatrom.
  • Fenistilové kvapky sa v diskusii uvádzali ako bežný prostriedok na uľavenie pri nočných ťažkostiach spôsobených zubami.
  • Hylak a probiotiká (Infants Dophilus) boli v diskusii uvedené ako pomôcka pri dojčenskej kolike.


Sporné názory

  • Chirurgické odstránenie zväčšenej nosnej mandle: jedna možnosť je operácia, ktorú pediater odporučil, a druhá možnosť je počkať a sledovať priebeh bez operácie.
  • Alergia na kravskú bielkovinu: jedna možnosť je okamžitý prechod na hypoalergénne mlieko, druhá možnosť je pokračovať v dojčení a upraviť príkrmy bez mliečnych produktov.


Otvorené otázky

  • Ako dlho presne trvajú ťažkosti (horúčka, kašeľ, nespavosť) pri prerezávaní zúbkov u rôznych detí?
  • Koľko lokálnych krúžkov a aktivít pre predškolákov je reálne dostupných v blízkom okolí PB?
  • Najlepší postup pri opakovaných zvracaniach po príkrme: alergia vs ťažšie strávenie?


Spomenuté značky a firmy

Fenistil, Hylak, Infants Dophilus, Nutrilon, BEBA (Beba 2, Beba 3), Pampers, Babylove (DM), Huggies, MCVCielka (mcvcielka.sk), Hups (hups.sk), Salus (www.salusdca.sk), Hypernova, DM, Unimate, Ládia (predajňa v Troch vežiach), Tatralandia, Dom detí, ABC na Lánskej, Max (Žilina), Modrý koník

Spomenuté produkty a metódy

Fenistilové kvapky, gely na prerezávanie zúbkov, Hylak, Infants Dophilus (probiotikum), hypoalergénne dojčenské mlieko, BEBA 2, BEBA 3, Nutrilon, Pampers, Babylove (DM) plienky, Huggies, detské kašičky, plávanie s bábätkami (kurzy Hups/Salus), vyvolávacia injekcia (vyvolačka), epidurálna analgézia (epiduralka), zmrazenie zeleniny na príkrmy

Miesta a osoby

Považská Bystrica, SNP (sídlisko), Stred (Stred mesta), Lánska, Rozkvet, Bytča, Žilina, Trenčín, Rožnov pod Radhoštěm, Beskydy, Irsko, Tatralandia, Bratislava, Dom detí, Mestská knižnica

avatar
jankabambulka
29. jún 2009

misel- pozri na ich stránke ako majú rozpis a tréning... skrátka ako jue verejnosť

avatar
miselin
29. jún 2009

U nás sa dnes padalo ☹ Domča švihla z postele rovno na čelo a má bohovskú hrču a bude tam mať aj poriadnu modrinu ☹ Držala som ju za nohu a aj tak sa mi vyšmykla. Zajtra pôjdeme asi aj my len škoda, že doobeda nemajú otvorené, mne by vyhovovalo od 9-11 no škoida budeme musieť ísť poobede.

Bambulka a máš pre decká plavky alebo plienky?

avatar
jankabambulka
29. jún 2009

leňuchy a mnoho maminiek ma upozorňovalo aby som za žiadnu cenu nekupovala "hagisky" fraj to je úplná katastrofa, tak som vsadila na DM čo mi odporučili a sú suprové,inak majú aj plavky ale nehcem ich montovať ešte aj do nich , dosť čo majú pleny

avatar
jankabambulka
29. jún 2009

my budeme len a len cez víkendy - aby sme mohli ísť všetcia t.j. obe dovjčatá 😀 😝 lebo sama s nimi - tak to by som už nebola "dabl" maminka 😀 😀

avatar
miselin
29. jún 2009

Bambulka ale do tých plaviek by plienka ísť už nemala, tam sú v nich také pogumované gaťky všité a tie zachytia to čo majú 😝

avatar
zuzka99
29. jún 2009

my sme boli tu v PB, ale detský bazén už je vypustený a bude až v septembri napustený a veľký studený je otvorený ešte zajtra. ale nakoniec sme skončili v nimnici, ale už tam nikdy nepojdeme, lebo to je až od 3 rokov a sme ich prehovorili a potom nám tam jedna stále nadávala. inak my máme tie kúpacie plienky jednorázové, po kúpaní vyzlečiem a vyhodím. sú to také gaťky

avatar
miselin
29. jún 2009

To fakt Zuzi 😲 😲 No ešteže si to tu napísala, lebo my sme tam chceli zajtra ísť 😠 Nechápem, prečo každý rok tú plaváreň na leto zatvárajú, veď keď si chceš zaplávať tak jedine tam lebo na kúpalisku sa v bazéne nepohneš 😠 No ak bude pekne tak pôjdeme asi do Rajca na kupko a hotovo

avatar
jankabambulka
29. jún 2009

zuzik , presne aj my máme také , po okúpaní zahodím plienočku 😉 akú ,áš ty značku???

avatar
zuzka99
30. jún 2009

janka, ja som kupovala v DM za ten kupón, sú to Huggiesky, myslím, že tu ktosi písal, že sú hrozné, ale mne prídu v pohode. mám 12 ks od 7 do 12 kg (teda 2 sme minuli) - nechcete niekto na skúšku? Lebo už asi o chvíľu mu budú malé a nestihneme domíňať. Možno dominike by boli akorát. Som aj rozmýšlala kam sa dá najbližšie do bazéna s deťmi, v lete keď bude napr. pršať, no to človek nemá kam. plaváreň zatvorená, nimnica a rajecké až od 3 rokov. Ešte tá Dubnica, skúsim overiť, len my nemožeme poobede chodiť do bazéna ďaleko, lebo malého to zmorí a on potom zaspáva v aute a večer nechce spať. Miselin ak pojdete do Rajca potom napíš ako to tam bolo pre deti.

My ideme teraz doobeda všetci 3 k zubárovi, teda ja a mm na dentálnu hygienu a krpec aj k monošíkovi, že ho pozrie a povozí na kresle. a potom ak nebude pršať pojdeme asi na bycikle, sme malému kúpili prilbu a sedačku, ak máte niekto bike nepojdeme niekam na kofču na bicykloch?

avatar
miselin
30. jún 2009

Zuzi nám tie plienočky netreba, lebo má tie plavky 😉 No a neviem kam by sme chodili v tomto debilnom počasí, veď sa nič ani nedá dopredu naplánovať do šľaka. A tak isto sa tu na okolí ani nikde nedá ísť, len sedieť doma na zadku 😠

avatar
hasleerka
30. jún 2009

zuzi ja by som šla aj niekam, len je problém s tým počasím .... my sme tiež boli dnes, (vlastne ako kukám tak to bolo včera) na plavárni ... Mišku síce drkotalo, ale von s jej nechcelo ... vyblaznila sa , aj Zuzka bola happy ... inak ja som mala kúpacie plienky z dm tie babylove a tiež boli dobré za tú cenu

avatar
miselin
1. júl 2009

Hašlerka a ty čo už nočnú trénuješ 😲 😲 😲 😲

No ja neviem či sa toto leto niekam poobede vyhrabeme keď každý deň prší ☹ Asi budeme musieť chodiť len v noci 😠

Dadulka no čo už sa balíte 😵 😵 😵 Aj ja chcem ííííííííísť 😢

avatar
dadulaa
1. júl 2009

Miselin, už ma chytá cestovná horúčka 😀 dnes som bola uzatvoriť ešte cestovné poistenie, no na tie kolóny na hraniciach sa moc neteším,brŕŕ 😒 len dúfam, že to nebude také strašné, ako ukazovali v telke.. 😉

avatar
miselin
1. júl 2009

Dadula možno ich to už prešlo 😒 A idete autom?

avatar
miselin
1. júl 2009

Baby a čo také robievate doma keď prší, lebo u nás sa len reve keď sme neni vonku 😠 Zase vyšiel Domči ďalší zub tak bola posledný týždeň extrémne protivná 😖

avatar
zuzka99
1. júl 2009

miselin, my chodíme von do 11,00, potom zje polievku a ide spať. Spí do 13,00 a potom si vždy kreslíme, buď pastelkami alebo vodovkami, alebo modelujeme s plastelínou, alebo keď je horúčava tak sa čvachce na balkóne v lavóre vo vode, alebo sa hráme, staváme lego, hráme na klavíriku, vkladáme tvary do takej kačičky a tak to striedame, skladáme také puzzle zvieratká....učíme sa farby, alebo spievame, cvičíme. a vždy okolo 16,00 už neprší, alebo nie je taká horúčava tak ideme von. to sa snažíme striedať ihriská, myslela som, že budeme chodiť do bazéna, na bicykel alebo len tak na terasu posedieť niekam, na piesok, príp. autom na výlet (do okolia na salaše na zvieratká, na lietadlá...) no a o 20,00 domov, okúpať, najesť a spať 🙂 asi som ti to dosť detailne napísala, tak sorry 🙂

avatar
zuzka99
1. júl 2009

a vy robievate čo? veď keď prší možete dojsť aj k nám, bude mať malá zmenu a zabijete čas

avatar
zuzka99
1. júl 2009

ešte ma napadlo, že veľa čítame knižky a pozeráme obrázky v knižkách časopisoch a pod.

avatar
miselin
1. júl 2009

Zuzi 😲 Ani jednu činnosť z toho čo robíte mi malá nechce robiť, nič iné nerobí len behá z izby do izby, reve, hádže všetko do vane a nasadá a vysadá na formulu. Keď ma zbadá, že idem z knižkou tak mi buď vytrhne a zahodí alebo ujde a tak je to zo všetkým, ona mi nevydrží sedieť ani pri jedení aj to robí za jazdy, za celý deň čo sedí tak to sedí len v kočíku a to tiež nie dlho 😖

avatar
miselin
1. júl 2009

Zajtra ak bude ráno pekne tak pôjdeme od rána do Rajca, lebo poobede sa tam asi nikdy nedostaneme pri takomto počasí 😠

avatar
zuzka99
1. júl 2009

baby, zajtra volám či je budúci týždeň volná chata a možeme ísť na sľubovanú grilovačku. Píšte kto sa hlási 😉

avatar
zuzka99
1. júl 2009

zatiaľ sme prihlásené 2 rodiny a 3 malé deti 🙂

avatar
miselin
1. júl 2009

Zuzi ja ešte neviem lebo MM už ide ôsmeho do roboty, tak sám ešte nevie ako bude robiť a či bude mať voľno cez víkend, takže ja dám vedieť až na budúci týždeň 😉

avatar
miselin
1. júl 2009

Zuzi a čo je s Kačiatkom tu už dlho nebola 😕 A vlastne ani Fialka ale tá sa asi sťahuje 😨

avatar
dadulaa
1. júl 2009

zuzka, s nami nerátajte, prídeme z dovči až o 2 týždne 😉

avatar
hasleerka
1. júl 2009

zuzi a čo je to za grilovačka?

miselin včera som tu ponocovala na skype s kámoškami a dnes som veru kaput

avatar
miselin
2. júl 2009

Dnes sme boli v tom Rajci a bolo dobre len bola studená voda, ale Domči to vôbec nevadilo 😒 Tam smíkala a špliechala a pišťala vždy keď sme išli z vody von. Teraz doobeda tam bolo úplne minimum ľudí, takže super teda až na tú vodu no 😅

avatar
miselin
2. júl 2009

Dadulka prajem príjemnú dovolenku bez dada a bez dlhých čakačiek 😉 A už sa teším na fotky 😉 A nechceš ma len tak náhodou pribaliť 😀 😅

avatar
dadulaa
2. júl 2009

Miselin, díky, kľudne ťa zoberiem do kufra, len už je tak natrieskaný, že som ho ledva zavrela 😀 veru niekedy pôjdeme pozrieť do toho Rajca, už som tam dávno nebola 🙂

avatar
jankabambulka
2. júl 2009

ahojky
nedá sa mi akosi v poslednom čase prispievať, malí sú ako "demolišn" som z nich na prášky. všade musia byť , všetko vidieť, všetko skúsiť... a najhoršie , majú tendenciu sa vždy rozbehnúť iným smerom ako ja potrebujem a aby to nebolo také fádne tak každý na inú stranu. najhoršie je to na preliezkach, už tam sama ani nechodím...
jééj dadulka ty ideš už na dovču?? kedy odchádzate?? tak ti prajem krásnu dovolenku bez konplikácii, príjemný , ničím nerušený pobyt a zdravý návrat domov s množstvom zážitkou v kapse o ktorých nám budeš minimálne stranu písať... tak si to užite a príjdi ako kinderko !!! 😝 😉 😀