Sú tu maminky z Považskej Bystrice na pokec a stretko?
Ahojte, najde sa tu mamina/y z PB na kamosenie, stretnutia, pokecanie? Mam 2 synov, jedneho 6 rocneho a druheho 8 mesacneho. Som na materskej. Tak sa ozvite, cakam 🙂
Stručné zhrnutie
- Prerezávanie zúbkov u dojčiat často spôsobuje horúčku, nespavosť a kašeľ a rodičia v diskusii uvádzali ako riešenia lokálne znecitlivenie (gély), Fenistilové kvapky podľa odporúčania lekára a sledovanie stavu u pediatra.
- Dojčenská kolika sa v diskusii riešila predpisom probiotika Hylak a podávaním probiotika Infants Dophilus, prípadne úpravou stravy alebo prechodom na inú dojčenskú výživu (hypoalergénne mlieko).
- V Považskej Bystrici a okolí sú spomenuté lokálne aktivity a zdroje pre rodičov: kurzy plávania (Hups, Salus), detské centrum Včielka (mcvcielka.sk), dom detí s krúžkami a obchody Hypernova, DM, Unimate pre zásoby plienok a výbavy.
Q: Ako upokojiť bábätko pri prerezávaní zúbkov?
A: Pediatri a matky v diskusii písali, že bežné gely na prerezávanie zúbkov často nezaberajú; lekári odporúčali podávanie Fenistilových kvapiek podľa odporúčania pediatra, najmä v noci.
Q: Čo pomáha pri dojčenskej kolike?
A: V diskusii matky uviedli, že pediater predpísal Hylak, ktorý pomohol, a že niektoré deti mali úžitok z probiotika Infants Dophilus; tiež sa spomínalo skúšanie zmeny výživy alebo dočasné úpravy dojčenia.
Q: Kde v Považskej Bystrici nájdem kurzy plávania pre bábätká?
A: Spomenuté boli kurzy Hups (http://www.hups.sk) a Salus (www.salusdca.sk); v diskusii bola uvedená orientačná cena pre kurz v Trenčíne cca 200sk za lekciu alebo 8 lekcií za 2200sk.
Q: Ktoré plienky odporúčajú miestne matky?
A: Matky chválili Babylove (DM) za pružný pás ako vhodnú voľbu; Huggies boli spomínané pri nočnom presiaknutí ako menej vyhovujúce a Pampers boli kupované v akcii v obchode Unimate (Lánska).
Q: Ako riešiť podozrenie na alergiu na kravskú bielkovinu u dieťaťa?
A: V diskusii sa odporúčalo prepnúť na hypoalergénne dojčenské mlieko (hypoal.), prípadne vyskúšať bezmliečne príkrmy; matky uvádzali konkrétne značky dojčenských mliečok a zmieňovali, že hypo mlieko má iný, nepríjemný chuťový profil.
Q: Aké miestne zdroje a centrá sú k dispozícii pre rodičov s malými deťmi v PB?
A: V diskusii boli uvedené MCVCielka (mcvcielka.sk), dom detí s výtvarným krúžkom, ABC na Lánskej ako miestne krúžky, plavecké kurzy Hups a Salus a bežné obchody Hypernova, DM a Max (Žilina) pre nákupy.
Závery z diskusie
Zhoda
- Gély na prerezávanie zúbkov často nezaberajú a rodičia odporúčajú konzultovať s pediatrom.
- Fenistilové kvapky sa v diskusii uvádzali ako bežný prostriedok na uľavenie pri nočných ťažkostiach spôsobených zubami.
- Hylak a probiotiká (Infants Dophilus) boli v diskusii uvedené ako pomôcka pri dojčenskej kolike.
Sporné názory
- Chirurgické odstránenie zväčšenej nosnej mandle: jedna možnosť je operácia, ktorú pediater odporučil, a druhá možnosť je počkať a sledovať priebeh bez operácie.
- Alergia na kravskú bielkovinu: jedna možnosť je okamžitý prechod na hypoalergénne mlieko, druhá možnosť je pokračovať v dojčení a upraviť príkrmy bez mliečnych produktov.
Otvorené otázky
- Ako dlho presne trvajú ťažkosti (horúčka, kašeľ, nespavosť) pri prerezávaní zúbkov u rôznych detí?
- Koľko lokálnych krúžkov a aktivít pre predškolákov je reálne dostupných v blízkom okolí PB?
- Najlepší postup pri opakovaných zvracaniach po príkrme: alergia vs ťažšie strávenie?
Spomenuté značky a firmy
Fenistil, Hylak, Infants Dophilus, Nutrilon, BEBA (Beba 2, Beba 3), Pampers, Babylove (DM), Huggies, MCVCielka (mcvcielka.sk), Hups (hups.sk), Salus (www.salusdca.sk), Hypernova, DM, Unimate, Ládia (predajňa v Troch vežiach), Tatralandia, Dom detí, ABC na Lánskej, Max (Žilina), Modrý koník
Spomenuté produkty a metódy
Fenistilové kvapky, gely na prerezávanie zúbkov, Hylak, Infants Dophilus (probiotikum), hypoalergénne dojčenské mlieko, BEBA 2, BEBA 3, Nutrilon, Pampers, Babylove (DM) plienky, Huggies, detské kašičky, plávanie s bábätkami (kurzy Hups/Salus), vyvolávacia injekcia (vyvolačka), epidurálna analgézia (epiduralka), zmrazenie zeleniny na príkrmy
Miesta a osoby
Považská Bystrica, SNP (sídlisko), Stred (Stred mesta), Lánska, Rozkvet, Bytča, Žilina, Trenčín, Rožnov pod Radhoštěm, Beskydy, Irsko, Tatralandia, Bratislava, Dom detí, Mestská knižnica
sebastiela, ja mám presne tú istú ako miselin, ja na ňu nedám dopustiť, je super a pri druhom bábe si kúpim tiež ju. Teraz ju má požičanú kamoška, ale už je taká zodratá, že už ju len potom vyhodím. Ak si z PX, kupovala som ju v Detskom svete, teda mm ju kupoval keď som bola v porodnici a čosi si tá odsávačka odpracovala, 13 mesiacov aj 8x denne a teraz kamoška tak isto 🙂
baby, si to neviem predstaviť, že máte také trápenie s deťmi. To mne sa zdá tiež chvíľami, že nevládzem, ale čo píšete vy, tak to mám zlaté dieťa. Akorát teraz nemože spávať, lebo mu dávam ten pikovit a vraj je aj proti únave, tak cez obed spí pol hodky a večer o 22,00 ešte vystrája, ale je zase srandovný, stále nám niečo rozpráva, večer si hovoríme rozprávky a on ich opakuje, no nasmejeme sa na ňom. no asi fakt to treba len vydržať, aj keď mne sa hovorí, tiež by som nevydržala a nervačila, nuž tak zapojiť babky, dedkov... a striedať sa.
sebastianela : ja som mala úplne nemožnú odsávačku, ale potom som mala požičanú od AVENTU a aj tá bola dobrá. Je to niečo podobné, ako medela. Ak by sa Ti dalo, tak vydrž kojiť aspoň do roka, keď máš mliečko. Vraj je to najlepšie a ešte pritom aj ušetríte 🙂.
ja mám avent odsávačku a bola uňo tuto sedí na fľašky, poháre... odstrekuješ priamo do fľašky.. inak ju predávam 😉
ahojte, ja mám iba požičanú odsávačku, ale aj tak nepoužívam, nedá sa mi nič odsať...malá si všetko vytiahne 🙂 ...dnes bola hore len o 4:00 a potom o pol siedmej a spala do 8:00...tak sa to lepšííí...vždy sa len napapá v spánku a spinká ďalej...dnes máme 4 mesiace, pridala som foto 🙂 ...pekný dník maminky
ahoj sebastianela aj ja som mala takú istú ako miselin a zuzka99 a tiž som bola s ňou spokojná. Skúšala som aj elektrickú od aventu ale tá sa mi moc nepozdávala. tá ručná bola šetrnejšia.
Toto tu je zakliate, uz druhý raz som napísala a vymazalo sa mi to. Chcem vam podakovať za rady. Vy ste tú super partia. Keď malý na chvíľku zaspí, napíšem vám obrázok o nás a posúdite, či pomôže to odsanie. Zatiaľ ďakujem. Ste fakt super.
Ahojte maminy ,ako je dnes krasne a zajtra ma byt este viac. 😀
Ako vam dnes spali v noci deti.?Lebo asi ,ked som vas citala ,ze vam zle spavaju deti,tak to moja chytila od vas. 😅 Bola hore od 22-23. ☹ .Ale potom zalahla a spala ,ako drevo do 6,30. 😉 .
akorát som sa pripojila na net, že sa spýtam bambulky ako jej Miško spí. Napíš jani prosím jeho spánkový režim za 24 hod. 😉 som bola u kamošky, čo dáva malú od 10 m do jaslí, že obkukám ich režim, v konzultácii s lekárom (ona bola u lekárky a ho konzultovali) a odvtedy malý spí super - ťuk, tuk....
andulka, dnes po tom Pikovite to máme poposúvané, ale spal od 21,15 (deň predtým od 22,00) do 7,30 s jedným pitím mlieka o 1,30 (ale to sa ani nepreberie) bože, keď to tu napíšem sa iste všetko pokazí 🙂
takže som ho zaviedla takto: vstáva 7,00 - 7,30
obedný spánok ukladám o 11,30 a vstáva o 13,00 - 13,15 najneskor
večer ukladám o 20,30 a buď zaspí hneď, alebo najneskor o 21,00 už spí 🙂
keď nezaspí na obed v tomto intervale, má smolu, potom ho už dám spať len tak na 20 min. neskor, lebo inak ak by som nechala dlhšie, tak by nespal v noci. Ale dlho som to pozorovala a sledovala a zapisovala, aby som vedela koľko hodín spánku potrebuje. inak deťom po 1 roku stačí 12 hod. a vraj nechať spať cez noc koľko si žiadajú, nebudiť ráno a korigovať ten obedný spánok, ale max. 1,5 hod.
Zuzka, tak mi to mame rano 6.00-7.00
Obed spat okolo 12-12,30 do tej 14-15 spavala tak tri hodiny ale uz tyzden iba 1,5.Asi jej to staci.
Vecer okolo 20.15-21.00
Prosim ta Zuzka a kde dava malu do jasli kamoska .A ako sa jej tam paci?Lebo moja mala ide za dva tyzdne a bojim sa ,ako to bude zvladat l,ebo je moc na mna naucena.Dakujem
ahojte tak ja sem asi už nebudem písať lebo je to spanie asi nákazlivé mne prespí malý väčšinou celú noc a nerada by som to pokazila. ale nie 🙂
no miško má režim bežne ráno o 5h budíček niekedy 5.30 vypije mlieko, o 7-7.30raňajky, o 8 chodieval spinkávať ale už ho nedávam a zvykol si. okolo 9 ovocie 11:30 obed 12h spánok do cca 14h /konečne ale toto trvá asi len 2tt/ vstane napapať o zasa niečo maličké jogurtový náooj, alebo piškotku, hrozno.. alebo ak neche tak okolo 17-17.30 si dá na večeru niečo a 19h kaša cca 300-320ml .
teraz ale v noci vstane a je hore/ dnes od 1h a dokedy ani neviem, nechcela som sa dívať, lebo by som ho asi vycápala/ a ke´D takto je teraz hore tak ked zaspí okolo tej 4 tak prespí do 7h
Ahojte
U nás dnešná noc bola dobrá, Domča pišťala len 6x a keby som tak mohla v noci zaspať tak by som bola aj vyspatá 😒 Šak som zaspala až o pol jednej no iné nervy som mala 😠
Nanny malá je zlatučká a to jej spinkanie si veľmi váž, lebo mne tak moja Dominika nespí ani teraz v 15 mesiacoch 😅 Som zvedavá ako bude spať o rok ak už ovšem nebudem v blázinci 😅
Mne ten môj zázrak spí asi takto:
Každý deň inak aj iné časové intervaly tak isto aj dĺžky spánku + k tomu je v noci hore od 5-25krát alebo nadrzáka aj dve hodiny v kuse. U nás je režim ešte stále na bode mrazu. Včera išla spať poobede o 11,15 a dnes išla spať 12,55 takže asi tak 😅
A ešte som zabudla dodať, že každý môj pokus o zavedenie režimu skončil veľmi rýchlo a samozrejme aj neúspešne ☹
Bambulka Miško tej kašičky riadne veľa zmastí 😨 Mne to zje Domina niekedy za celý deň dokopy 😅
Zuzi prosím ťa kolkátku má Slávko nohu, myslím skôr vnútornú d=lžku topánok, lebo chcem malej kúpiť také pekné zimné a majú vnútornú 15 a teraz nosí 12 tak, že či jej stihne do zimy dorásť 😖
Miselin, tak to je hrozné a to mas dievca. Vraj chalani su horsi,no cesť vynimkam. Ja by som uz v tom blazinci bola. Ja mam to iste doma a stale dufam,ze sa to zlepsi,ma 8 mesiacov. Kojis?
Kaciatko v albume mam dva svetriky tak kukni .Ak sa ti budu ovsem hodit.Malej su teraz dobre.Kolko ti meria asi, tak mala?Moja ma 91,5.
Sebastianela veď mne k tomu už veru veľa nechýba 😅 Nie nekojím, ja som do 4 mesiaca odsávala, lebo sa mi nechcela prisať. Ja som tiež dúfala ale moje dieťa ma z toho dúfania vždy zobudí 😀 Neviem či sa niekedy zlepší, zatiaľ je horšia tak uvidím aká budde keď bude mať dva roky, lebo ak jej to neprejde tak môže na súrodenca zabudnúť. Ja by som pri nej ďalšie dieťa nezvládla a tak som strašne chcela do troch rokov ďalšie ☹
Miselin neboj za chvilu zabudnes a bude druhe 🙂 .No moja dnes bola akasi upistana.Tak viem si predstavit, ked je tvoja taka stale.
Sebastianela isto sa to zmeni.Kazdym dnom sa ucia cosi nove.A uz behate v pavukoch? 😉
Dadulka Väčšinu fotiek čo máme z Podhajskej tak sme tam s celou rodinou a to sem moc nechcem vycapovať, ale na kupku sme moc nefotili a dedina vyzerá ako všetky ostatné. Ale Tatralandia sa mi páčila viacej, len tam sa stále chystáme a ešte sme tam tento rok neboli 😠
Andulkau je to hrúza keď je taká upišťaná, lebo človek s ňou chce pekne ale aj tak ti tie nervy povolia a mám pocit, že už len ziapem ako trubka a ona ma má aj tak na háku 😖
No ja neviem. Ja ked som bola mala, ja som stale spala. Mna bol problem zastihnut, že nespím. Nikto z rodiny aj známych to nechápe, čo to mám za dieťa. I keď možno na vine som ja. Tehotenstvo som mala velmi, ale velmi stresujúce. Určite to nejaky vplyv malo.
V pavuku beha,ale vzdy iba na chvilku. Ja nemam sil za nim lietat. Az taka som rada, ked pride navsteva a ja si na chvilku oddychnem a oni taki stastni,ake mam super dieta,aky je zlaty. No, tak to ho nezazili, aky je stale pri mne. Byvame v Rodinnom dome a nasi byvaju na dolnom poschodi, takze mama dobre vie aky je a ona by take decko nechcela ani za nic. Miselin, aj ty plakavas od zufalstva?
miselin, a to chceš vnútornú dľžku topánky odmerať? ako, lebo meter sa mi tam nezmestí. alebo stačí jeho nohu? 🙂 ak chceš na zimu topánky, myslím, že z 12 na 15 to asi nestihne dorásť, ja by som kúpila tak o číslo max. 2 vačšiu, v zime bude mať aj hrubé pančuchy, ale 3 cm sa mi zdajú veľa. kamoška kupovala malej na budúcu jar a leto topánky už teraz, lebo bol v Protetike výpredaj a kúpila o 2 čísla vačšie
ahojte
tak si predstavte, tan náš malý svišť dnes prespal až do 4h a vstával o 6h!!!! konečne !!! I keď sa v positelke celú noc točil ako ventilátor a nedalo sa mi skrz to spať, ale spal on.
v piatok dokina nevidela ani náznak, žeby zúbok mal nejaký výjsť. včera detto nič, ani len opuch a ráno dierka a opuchnuté a z tej dierky bola cítiť špička stoličky.

Misel, pekné fotočky, ale pridaj ešte nejaké z Podhájskej, ak máš.. 😉
Bambulka, teda nezávidím, sama s 2 ďeťmi,nejako to skús zvládnuť.Manžel sa už teší do školy? Lebo ja mám čím ďalej tým väčšiu depku z toho, ako to budem všetko zvládať.. 😒