icon

Sú tu maminky z Považskej Bystrice na pokec a stretko?

avatar
martush
5. feb 2008

Ahojte, najde sa tu mamina/y z PB na kamosenie, stretnutia, pokecanie? Mam 2 synov, jedneho 6 rocneho a druheho 8 mesacneho. Som na materskej. Tak sa ozvite, cakam 🙂

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 24. jún 2026 · 11466 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Prerezávanie zúbkov u dojčiat často spôsobuje horúčku, nespavosť a kašeľ a rodičia v diskusii uvádzali ako riešenia lokálne znecitlivenie (gély), Fenistilové kvapky podľa odporúčania lekára a sledovanie stavu u pediatra.
  • Dojčenská kolika sa v diskusii riešila predpisom probiotika Hylak a podávaním probiotika Infants Dophilus, prípadne úpravou stravy alebo prechodom na inú dojčenskú výživu (hypoalergénne mlieko).
  • V Považskej Bystrici a okolí sú spomenuté lokálne aktivity a zdroje pre rodičov: kurzy plávania (Hups, Salus), detské centrum Včielka (mcvcielka.sk), dom detí s krúžkami a obchody Hypernova, DM, Unimate pre zásoby plienok a výbavy.


Q: Ako upokojiť bábätko pri prerezávaní zúbkov?
A: Pediatri a matky v diskusii písali, že bežné gely na prerezávanie zúbkov často nezaberajú; lekári odporúčali podávanie Fenistilových kvapiek podľa odporúčania pediatra, najmä v noci.

Q: Čo pomáha pri dojčenskej kolike?
A: V diskusii matky uviedli, že pediater predpísal Hylak, ktorý pomohol, a že niektoré deti mali úžitok z probiotika Infants Dophilus; tiež sa spomínalo skúšanie zmeny výživy alebo dočasné úpravy dojčenia.

Q: Kde v Považskej Bystrici nájdem kurzy plávania pre bábätká?
A: Spomenuté boli kurzy Hups (http://www.hups.sk) a Salus (www.salusdca.sk); v diskusii bola uvedená orientačná cena pre kurz v Trenčíne cca 200sk za lekciu alebo 8 lekcií za 2200sk.

Q: Ktoré plienky odporúčajú miestne matky?
A: Matky chválili Babylove (DM) za pružný pás ako vhodnú voľbu; Huggies boli spomínané pri nočnom presiaknutí ako menej vyhovujúce a Pampers boli kupované v akcii v obchode Unimate (Lánska).

Q: Ako riešiť podozrenie na alergiu na kravskú bielkovinu u dieťaťa?
A: V diskusii sa odporúčalo prepnúť na hypoalergénne dojčenské mlieko (hypoal.), prípadne vyskúšať bezmliečne príkrmy; matky uvádzali konkrétne značky dojčenských mliečok a zmieňovali, že hypo mlieko má iný, nepríjemný chuťový profil.

Q: Aké miestne zdroje a centrá sú k dispozícii pre rodičov s malými deťmi v PB?
A: V diskusii boli uvedené MCVCielka (mcvcielka.sk), dom detí s výtvarným krúžkom, ABC na Lánskej ako miestne krúžky, plavecké kurzy Hups a Salus a bežné obchody Hypernova, DM a Max (Žilina) pre nákupy.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Gély na prerezávanie zúbkov často nezaberajú a rodičia odporúčajú konzultovať s pediatrom.
  • Fenistilové kvapky sa v diskusii uvádzali ako bežný prostriedok na uľavenie pri nočných ťažkostiach spôsobených zubami.
  • Hylak a probiotiká (Infants Dophilus) boli v diskusii uvedené ako pomôcka pri dojčenskej kolike.


Sporné názory

  • Chirurgické odstránenie zväčšenej nosnej mandle: jedna možnosť je operácia, ktorú pediater odporučil, a druhá možnosť je počkať a sledovať priebeh bez operácie.
  • Alergia na kravskú bielkovinu: jedna možnosť je okamžitý prechod na hypoalergénne mlieko, druhá možnosť je pokračovať v dojčení a upraviť príkrmy bez mliečnych produktov.


Otvorené otázky

  • Ako dlho presne trvajú ťažkosti (horúčka, kašeľ, nespavosť) pri prerezávaní zúbkov u rôznych detí?
  • Koľko lokálnych krúžkov a aktivít pre predškolákov je reálne dostupných v blízkom okolí PB?
  • Najlepší postup pri opakovaných zvracaniach po príkrme: alergia vs ťažšie strávenie?


Spomenuté značky a firmy

Fenistil, Hylak, Infants Dophilus, Nutrilon, BEBA (Beba 2, Beba 3), Pampers, Babylove (DM), Huggies, MCVCielka (mcvcielka.sk), Hups (hups.sk), Salus (www.salusdca.sk), Hypernova, DM, Unimate, Ládia (predajňa v Troch vežiach), Tatralandia, Dom detí, ABC na Lánskej, Max (Žilina), Modrý koník

Spomenuté produkty a metódy

Fenistilové kvapky, gely na prerezávanie zúbkov, Hylak, Infants Dophilus (probiotikum), hypoalergénne dojčenské mlieko, BEBA 2, BEBA 3, Nutrilon, Pampers, Babylove (DM) plienky, Huggies, detské kašičky, plávanie s bábätkami (kurzy Hups/Salus), vyvolávacia injekcia (vyvolačka), epidurálna analgézia (epiduralka), zmrazenie zeleniny na príkrmy

Miesta a osoby

Považská Bystrica, SNP (sídlisko), Stred (Stred mesta), Lánska, Rozkvet, Bytča, Žilina, Trenčín, Rožnov pod Radhoštěm, Beskydy, Irsko, Tatralandia, Bratislava, Dom detí, Mestská knižnica

avatar
ivka000
14. sep 2009

v piatok isto nepôjdem lebo pečiem tortu a neviem kde zoženiem tú povinnú výstroj 😀 býva to aj iný deň?

avatar
hasleerka
14. sep 2009

no tak ked dopečieš rovno ju donesieš na cvičko, hned doplníme tie spálené kalorie 😀 😀 😀 ... bude ešte bývať v pondelok, to pôjde už aj andulka, tak určite prídi

avatar
miselin
15. sep 2009

čaute Považská, ste tu toho dnes ale popísali 😕 😀

Bambulka a s Miškom pôjdeš v stredu ku našej? Lebo aj mi ideme zajtra na kontrolu.

Baby mne Dominika ani včera nespala poobede, to už je druhý rát behom týždňa a aj tak v noci každú chvíľu pišťala, takže je jej jedno,že nespí ani cez deň ani v noci, je akási neúnavná 😠 Neviem, čo s ňou mám robiť dúfam, že to má len nejaké prechodné obdobie, že nechce spávať už ani cez deň. Dnes našťastie zaspala tak som zvedavá či aj zajtra bude 🙄

avatar
sebastianela
15. sep 2009

Fakt ste tu toho popisali.😅

avatar
sebastianela
15. sep 2009

Moj Sebi je chory ako hovado.
Dychat nemoze. Stale odsavame soplik, kvapkame kvapky a nosime sa ako opičiaci kolo krku. No des. V noci nonstop reve, takze nemam cas ani kedy zaspať.😢

avatar
sebastianela
15. sep 2009

6666 to je nádhera.😀

avatar
sebastianela
15. sep 2009

A to ideme este vo štvrtok na Kardio k vasmu Karasovi. Oh boze. Zase bude v aute zjapat ako včera.😝☹

avatar
sebastianela
15. sep 2009

Misel pozdrav Domcu. Tak uz viem, preco je sebi taky hyperaktivny. Moj stary nonstop slope tie energy drinky. Aj vajcá má s nimi uz zaplavene.x-)

avatar
sebastianela
15. sep 2009

Zase mi dnes zdvihol adrenalin.
Mi volal, že mu mam zohnať domácu slivovicu a poslať.😕
A nie liter, ale rovno dva. No uznajte.😠

avatar
sebastianela
15. sep 2009

Jasné, že pošlem.😀
Už aj letím zháňať.😵

avatar
sebastianela
15. sep 2009

Je mi smutno za Patrickom Swayzem.😢

avatar
fialllka
15. sep 2009

ahojte maminky

my sme mali dnes brutal den .... Terezka mala vysoke horucky a sople od rana ... inak je zdrava a nekasle, tak sme odsavali a tiez sa stale nosili a maminkovali a na obed nevedela chuda zaspat, tak mi zaspala na rukach v obyvke a manzel so segrou ma ukecali, ze ju mam preniest do postielky a ked som ju tam vlozila, tak bolo po spani .... a vecer detto nevedela zaspat, nedalo sa jej pit mliecko co chrchlila a museli sme za tatom ku telke a na mne zavesena driemala ale podarilo sa mi ju odniest ....

no som zvedava aky bude zajtra den ... dnes bol aj manzel doma aj segra tu bola ale zajtra sa asi zblaznim, bo si neda vysvetlit, ze ked ma teplotu, nemoze ist von ... a ze nemoze plakat, bo bude mat soplik ... ☹ 😢

miselin: mne mala tiez bojkotuje niekedy obedny spanok, tak jej to posuvam ak nechce hned spat ako ju ulozim, tak sa este zvykneme chvilu pohrat a potom znova hajde do hajan a nepustim ju z postele a potom nakoniec zaspi ....

avatar
ivka000
15. sep 2009

dnes sme boli v Zoo v Ostrave pôvodne sme chceli ísť do Lešnej a aj sme mali. 😠
Suseda mi to poradila vraj je krajšia ako Lešná ale neviem kde? Ale výlet bol super a malý bol unesený zo zvierat všetkým kýval pá pá. 😅

avatar
ivka000
15. sep 2009

všetci ste akýsi chorý tak skoré uzdravenie 😉

avatar
hasleerka
15. sep 2009

no chudiatka maličké všetky sú choré ... chytro sa všetky vyzdravte 😉

avatar
andulkau
15. sep 2009

ahojte maminy ,tak som stravila dva dni v robote.No musim si zvyknut.Je tazke ist do prace po dvoch rokoch,ale peniaze treba 😉 ,ale zas mam dva dni volno. 😀
mm sa staral vzorne ,mala obcas mrnkala za maminou ☹ aj mne bolo smutno.

Hasleerka ,keby sa zmenil cas na cvicenie v pondelok napis mi prosim.Dakujem

Ivka a a coho sa hambis 😉 .Len pridi odreagujes sa od maleho a budes sa citit fit.

Deticky rychlo sa vyliecte..A to je iba september ,co bude celu zimu tych chorob.

avatar
hasleerka
15. sep 2009

no andulka veru musím tm pochváliť aký bol starostlivý, som ho dávala môjmu za príklad ... potom napíšem ako sa bude v pondelok cvičiť

avatar
ivka000
15. sep 2009

jaj sak by som tam skackala ako zajko s vami, ja neviem tie kroky, a isto by som ani nestíhala som zlenivela 😀

avatar
hasleerka
15. sep 2009

ivka ved si kedysi chodila, neboj rýchlo sa do toho dostaneš ... hlavne aby ťa do bavilo

ozaj zuzi čo je s tebou v piatok začíname, dúfam, že sem prídeš a kukneš, inak ti musím zavolať

avatar
ivka000
15. sep 2009

to bolo len pár krát ved uvidím o kolkej to bude či už bude mm doma s práce lebo bud. týždeň robí do pol šiestej. 😠

avatar
hasleerka
15. sep 2009

tak to budeš mať čo robiť aby si stíhala, lebo v pondelok začíname asi o 5,45 ... no ved dám ešte vedieť ... piatky budú o 6h. lúčim sa dobrú noc

avatar
kaciatko68
15. sep 2009

Tak prajeme skoré uzdravenie všetkým chorým detičkám. Malej sa už herpes na viečku stráca, tak dúfam, že už to bude OK.
Na svadbe bolo fajn - teda ako s malým dieťaťom. Ale po ceste si neovracala šaty, tak sme boli celí vytešení. Večer o 20.00 sme ju viezli do PB, dali sme ju spať a išli naspäť do Žiliny a boli sme asi do 3.00.
Svetrík bol na šatočky perfektný. Pridám foto, keď bude trochu času. Dnes večer išiel MM na služobku až do stredy budúceho týždňa. Dúfam, že sa do vtedy nezmyším... 😖.

avatar
sebastianela
16. sep 2009

Tak vam zavidim. Aj ja by som isla hned s vami cvicit. No taka dialka a maly chodi uz o siedmej hajat, tak sa neda.☹
Ivka, len pekne chod a nevymyslaj. Urcite tam bude super.
Moj maly uz bol kludnejsi v noci, tak sa mu to lepsi.
Idem si urobiť Kafe, nech mozem zase fungovat.😕

avatar
hasleerka
16. sep 2009

ahoj sebi, ja už mám tiež kávičku za sebou, práčka už sa točí, aj postlané už je ... mám veget, tak sa idem poflákať do mesta

avatar
zuzka99
16. sep 2009

hasleerka, som tu, čítam, že sa cvičí už, ale tento piatok asi nepojdem, chcem ísť konečne sa zabávať, asi pojdeme do Lifu. Včera sme boli vo Vrátnej, lanovkou sme išli na Chleb, no malý bol úplne hotový 🙂 potom zaspal v sedanke a túru tam prespal 🙂
prajem všetkým skoré uzdravenie

avatar
jankabambulka
16. sep 2009

ahojte
misel ja pôjdem až zajtra, veď lieky majú a padanie vyriešim keď tam pôjdme, nechce sa mi teperiť samej s deckámi a zajtra by išla somnou aj maminkia
baby ja mám pernamentky do agrosany na vibru a rolo a ešte som to nedobrala a ani neviem kedy dobriem , akosi sa mi to serinká a nestíham tak chodiť na pc.dve sú len raz dve. ty kokso ešte šťastie , že som končila tento rok tú školu. lebo si to neviem predstaviť chodiť teraz keď každý sa rozbedhne inak...

avatar
miselin
16. sep 2009

Zuzi si predstav, že mi Domina zaspala v pol ceste na Rozkvet a spí ešte teraz a ani sa nezobudila, keď som ju prekladala, do postele 😲

Fialka veď ja som jej to posúvala, ale keď už ani o pol tretej nespala a ani sa netvárila, že bude spať, tak tam nebudem trčať do večera, vykašlala som sa na to a vôbec jej ten spánok nechýbal, zaspala až večer o ôsmej a aj to už po revaní čo tiež nechcela 😉

Babule treba dať konečne nejaké stretko kým je ešte pekne. Dnes sme boli so Zuzkou pri fontáne a bolo super, len škoda, že som nevedela skôr, že pôjdem do mesta by som vám sem napísala 😒 Ale rada by som išla ešte tento týždeň aj na Lánsku na ihrisko

Bambulka dobre, že si nešla lebo bola úplne plná čakáreň 😉

avatar
kaciatko68
16. sep 2009

A kedy chceš ísť na ihrisko, doobeda alebo poobede ? Zajtra by som mohla aj aj, v piatok asi len poobede . Teda poobede to je u nás tak o 16.30, skôr by sme to isto nestihli.

avatar
zuzka99
16. sep 2009

miselin, mne ešte nezaspal a ani už asi nebude, nevyzerá, že by sa nejako chystal 😠 ani sa Dominike nečudujem, iste bola aj od doki unavená

avatar
fialllka
16. sep 2009

ahojte maminky

my byvame na ihrisku kazdy den doobeda ... aj dnes sme sli ... mala spala od pol osmej vecera a zobudila sa az o pol piatej a ja konecne stastna, bo uz mi tvrdol prsnik .... tak sa napapala, prezliekli sme ju, prebalili, dali este paralenovy cipok, bo mala 38,2 a este zabuvala do osmej .... a rano mala len 37,1 a tak sme sli von na hodinku sa vyhriat, bo v byte mame kosu, tak nech sa jej sopliky uvolnia ... ale ja to vsetko pripisujem ocnym zubom, bo sliny jej tecu z pusy neuveritelne a inak je fit ... len sople a teplota a to mnozstvo slin 😉

a nevedela mi zaspat ale uz konecne chrniiiiiiii .... ju ten sopel dusi a chce aj mlieko a neda sa jej pit a ptoom je z toho nervna a place a zasa sopli a stale dookola ... vysvetlit jej, ze nema plakat, bo bude mat sopliky ... no velmi nam to nejde ... tak to vselijako zahovarame 😉