Chcem si založiť súkromnú škôlku. Ako na to?
Ahojte dievčatá. Rozmýšľam nad možnosťou založiť si súkromné jasle. Mám voľný 4-izbový byt s balkónom a ako učiteľka 1.-4. som práve prišla o prácu. Tak hľadám možnosti. Mám skončenú hotelovú akadémiu, robím si nadstavbu pre špeciálnu pedagogiku. Máte nejaké vedomosti ako to funguje? Myslím legislatívne a aj v praxi. Uvažujem nad počtom detí tak 5-6. Ak by ste o niečom vedeli, prosím, kontaktujte ma. Uvítam každý postreh.Vopred ďakujem.
Stručné zhrnutie
- Prevádzka jaslí alebo škôlky v byte na Slovensku podľa diskusie obvykle vyžaduje splnenie hygienických a pedagogických noriem podľa vyhlášky ÚVZ SR č. 527/2007 a v praxi ju hygienické orgány často nepovolia.
- Alternatívou je zriadiť "opatrovateľské centrum" a podnikať na voľnú živnosť "pomoc pri poskytovaní opatrovania deťom či starým ľuďom", čo podľa diskutujúcich znamená menej papierovania a menej prísne kvalifikačné požiadavky než pri oficiálnych jasliach či škôlke.
- Prevádzka detského centra v byte môže byť ekonomicky riziková, lebo mestá už prestali prispievať a náklady nútia zvyšovať školné, čo znižuje konkurenčnosť súkromných škôlok.
Najčastejšie otázky
Q: Ako zistím, či môžem prevádzkovať jasle v byte?
A: Skontrolujte vyhlášku ÚVZ SR č. 527/2007 a kontaktujte miestny hygienický úrad alebo Regionálny úrad verejného zdravotníctva; vyhláška stanovuje hygienické normy pre zariadenia pre deti a mládež.
Q: Aká je jednoduchšia právna forma, ak nechcem plniť všetky normy škôlky?
A: Diskusia uvádza možnosť podnikania na voľnú živnosť pod názvom "opatrovateľské centrum" na živnosť "pomoc pri poskytovaní opatrovania deťom či starým ľuďom", ktorá podľa účastníkov vyžaduje menej formálnych požiadaviek než jasle alebo škôlka.
Q: Aké kvalifikačné požiadavky sú potrebné na personál v jasliach vs. opatrovateľskom centre?
A: Vyhláška pre jasle a škôlku požaduje kvalifikovaných pracovníkov s pedagogickým alebo príbuzným vzdelaním; opatrovateľské centrum môže podľa diskutujúcich prevádzkovať osoba bez pedagogického vzdelania.
Q: Kde nájdem konkrétne hygienické normy a právne predpisy?
A: Jeden príspevok v diskusii citoval dokument na uvzsr.sk s vyhláškou č. 527/2007 ("vyhláška_zariadenia_pre_deti_a_mladez.pdf"); oficiálne texty a novely žiadajte na stránke ÚVZ SR alebo na príslušnom okresnom úrade.
Q: Môžem prevádzkovať 5–6 detí v byte tak, ako to funguje v Rakúsku?
A: Diskutujúci uviedli, že v Rakúsku existujú prípady súkromných škôlok v bytoch s 5–6 deťmi, ale v slovenskom kontexte to závisí od posúdenia hygieny a miestnych predpisov a nie je automaticky povolené.
Q: Je výhodné otvoriť súkromnú škôlku z ekonomického hľadiska?
A: Podľa diskusie je to nákladné; mestá podľa príspevku často prestali prispievať, čo núti zvyšovať školné a znižuje dopyt po platených súkromných službách.
Závery z diskusie
Zhoda
- Jasle alebo škôlka v byte podliehajú hygienickým a pedagogickým normám podľa vyhlášky ÚVZ SR č. 527/2007 a hygiena môže prevádzku v byte odmietnuť.
- Alternatíva je prevádzkovať "opatrovateľské centrum" na voľnú živnosť "pomoc pri poskytovaní opatrovania deťom či starým ľuďom", ktoré má podľa diskusie menej formálnych požiadaviek.
- Pred začatím prevádzky je potrebné informovať sa na príslušnom úrade a preštudovať vyhlášku ÚVZ SR.
Sporné názory
- Niektorí diskutujúci tvrdia, že opatrovateľské centrum nie je vhodné pre deti vo veku 2–6 rokov z hľadiska kvality starostlivosti, iní tvrdia, že vhodnosť závisí od konkrétnej kvality personálu a podmienok.
- Jeden názor uvádza, že zmena názvu prevádzky na "centrum" umožní jednoduchšiu prevádzku v byte, zatiaľ čo iní varujú pred právnymi a hygienickými rizikami takéhoto prístupu.
Otvorené otázky
- Ako konkrétne okresné hygienické úrady interpretujú a aplikujú vyhlášku č. 527/2007 pri bytových priestoroch?
- Ako zabezpečiť finančnú udržateľnosť súkromnej škôlky bez príspevkov od mesta?
- Ktoré konkrétne technické a priestorové požiadavky (napr. rozmiestnenie postelí) hygienické orgány striktne vymáhajú v priestoroch bývania?
Spomenuté značky a firmy
ÚVZ SR, eTrend, porada.sk
Spomenuté produkty a metódy
vyhláška 527/2007, opatrovateľské centrum, voľná živnosť "pomoc pri poskytovaní opatrovania deťom či starým ľuďom", súkromné jasle, súkromná škôlka, hygienické normy
Miesta a osoby
Rakúsko, Bratislava, Dubravka
Linky sú nefungujúca a jediné, čo som sa tu dozvedela, že na jasle v skúr. byte netreba povolenia, ale to sa mi nezdá 😒
ahoj,mala som sukr.jasle 😝
a daj si do vyhladavaca podnikanie v byte.....podla informacii ktore mam,/aj z uradov/,sa jasle v byte prevadzkovat nedaju.Iba ak nacierno....ale ak ta niekto zo susedov oznami uradom,budes mat problemy.
http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-Jú... opatrovatelských centier je teraz neurekom, ale stojí za to dat dieta laikom????
@2danculik ako rozoznas laika od profesionala? Pokial ti predlozim doklad o sposobilosti neznamena to ze som profesional..mozno prave laik bude mat lepsi pristup k dietatu ako ten ktory to robi cely zivot a ma toho plne zuby..
tak asi by som chcela vidiet papiere zo školy, hádam nedám dieťa do rúk upratovačky, ked sa to volá že opatrovateľské centrum, tak isto by tam mal mat niekto zdravotnícke vedomosti , na niečo tie normy hygienicke a ostatné čo sa vyžadujú od klasickej škôlky sú nie???? myslíš že si ich len tak z brucha niekto vymyslel?? a ďalšia vec edukatívna stránka - čo môže človek napríklad so základným vzdelaním naučiť???? Neviem ako ostatným, ale mne to nestojí za to, aby moje dieťa zaostávalo za inými, len preto, že v centre nie sú patrične vzdelaní ľudia
@2danculik no...
zivnost na pomoc pri poskytovani opatery detom ci starym ludom je volnou zivnostou.... a to, ci dieta dat do skolky, alebo nejakemu cloveku co ma zivnost - je to individualne.... v niektorej skolke sa detom venuju tak, ze pustia spievankovo a pustia deti na dvor do piesku, inde ich aj ucia.... rovnako nie je opatrovatel a opatrovatel.....
v škôlke sa môžeš sťažovať a prinajhoršom vymenia učitelku, a čo v centre? vzdá sa len tak niekto živnosti?
@2danculik Zase niekto, kto sa chce hádať... Zakladateľka fóra sa pýtala na skúsenosti a znalosti so založením škôlky, a nie na to, či tam Ty chceš alebo nechceš dať svoje dieťa. Ja osobne by som tiež nedala, ale nevybočujme z témy. Mňa by to tiež zaujímalo, ako na to, lebo už dosť dlho nad niečím takým premýšľam, a čítať tu nezmyselné komentáre o tom, kto je spôsobilý a kto nie je, sa mi nechce...
to je jedno či je starý, alebo nie, jedna žena u nás to ide spustiť a stále platí, že stačí živnosť a netreba mať žiadne vzdelanie. Vyjadrujem svoj názor proti detským opatrovateľským centrám hlavne od 2rokov, kedy to dieťa potrebuje najviac pozornosti, pokial ide o deti, ktoré už chodia do školy tak je mi to jedno, pretože sa učia v škole.
Uzavriem to: centrum od 2rokov do 6 určite NIE, centru od 7rokov sa nebránim.
@katka.m najlepšie urobíš ked sa pôjdeš opýtať na urady, pretože tam treba hygienicke normy a čo mi svokra učiteľka v školke hovorila, ešte aj postielky na spanie musia byt presne 30cm od seba,všetko ma normy preto to riešia tak že sa to nevola jasle ani školka ale OPATROVATELSKE CENTRUM.
@2danculik Pánečky, nejaký veľmi dobrý prehľad máš! Ak som dobre čítala, o žiadnom centre v úvode reč nebola, zakladateľka sa pýtala na súkromné jasle, dokonca si robí aj pedagogickú školu, teda po 4 rokoch ju už určite má. Napr. v Rakúsku fungujú škôlky práve takto, vo výškových činžiakoch, 5-6 detí v byte, a nie je to žiadne OPATROVATEĽSKÉ CENTRUM. A diskusia bola založená na tému - ako na to, a nie - kto by dal, a kto nedal dieťa do súkromných jaslí. Hawk!
Prosim ta,neber to v zlom,ale treba naozaj citat s porozumenim,musim suhlasit s mattilde,ze neodpovedas na otazku.Idem si tu citat,ako na zalozenie jasli a docitam sa tu nieco uplne ine....
a dokonca to tu aj mata2 napísala. Myslím že čítaš len tie komentáre, ktoré ty chces, a moja odpoved nie je odveci, pretože opatrovatelské centrum je pre pani co položila otázku zrejme jedina alternatíva, pokial to chce robit doma v byte.
@2danculik
@mattilde
dievčatá, toto je diskusia z roku 2009..myslím, že zakladateľka si už svoj problém vyriešila..Ale inak v dnešnej dobe sa veľmi nevyplatí otvárať súkromnú škôllku, pretože mestá už prestali prispievať..a je to dosť nákladné, potom je nutné zvyšovať školné a na to, aby niekto platil vysoké školné, tak potom od tej škôlky očakáva aj nejaké výsledky..prípadne niečo iné a hlavne viac, ako v klasickej štátnej škôlke..
http://www.uvzsr.sk/docs/leg/527_2007_vyhlaska_... novely si už hádam vyhladáte sami
baby 2danculik má pravdu. JASLE ani Škôlka v byte nesmie byt - opatrovatelské centrum ano
Rozdiel?
jasle a šk.- kvantum noriem centrum -žiadne normy
jasle a šk.-kvalifikovaní pracovník centrum- aj človek bez pedag. vzdelania
jasle a šk - kopec papierovania centrum- iba voľný ŽL
pozrite si poriadne vyhlásku ktorp priložila
V čom ste možno nepochopili 2danculika je to že:
stačí ZMENIT NAZOV jasle na detské centrum a je to bez problemov a rýchlo aj v byte
@karolina69 bud taká dobrá a neoslovuj ma
A ked sa už tak všetci do mňa navážate, ANI JEDNA Z VAS okrem mata2 a alena2 ste neprečítali otázku iba NADPIS!!! Ešte ani jedna z Vás sem neprispela vôbec NIČÍM, a to katka žiadala o hociakú radu.
Dala som sem link na stránku zdravotníctva, kde su všetky normy, z ktorých jasne vyplýva, že v byte nemôže byť škôlka, môj typ pre ňu bol, že v byte môže byť centrum - to pochopila jedine ddadi. To ako sa rozvinula debata je iná vec.
TAK PRESTANTE RIEŚIT MOJU OSOBU A KED STE TAKÉ VYREĆNE, DAJTE SEM ASPON NEJAKU RADU a nenavažajte sa do drujých ludi
hladam osobu, ktora ma zaujem si zalozit detske centrum alebo skolocku v BA Dubravke.
K dispozicii je rodinny dom s ihriskom a bazenom, v suterene prevadzka baby plavania, plavanie aj pre ine deti mozne.
kto ma zaujem o prenajom priestorov, dve poschodia, ozvite sa mi na sukromnu postu, dakujem
🙂
Ahojte skončila tato tema pred 3 rokmi podarilo sa vám založit nejaku sukromnu školku? opatrovatelske centrum? máte skusenosti? zaujíma ma tato tema tak preto dakujem vám.
@rodinnevikendy2 dobry den, viem ze je to tema a prispevok poriadne stary ale skusim, nemate nahodou znova do prenajmu dany dom? Mali by sme zaujem, dakujem Vam
moj email je l.jurigova@gmail.com

http://www.porada.sk/t10157-p6-sukromna-skolka-...
skus pokukat tuto 😉