Mám doma malé dítě a pracuji. Jste na tom rovnako?
Ahojte holky,
dcera ma 11 mesicu a ja jsem zacala pracovat. Na plny uvazek. A nelibi se mi, ze se kazdy na me diva pres prsty, ze je moje holcicka moc mala atd. Proto, je tu nejaka maminka, ktera taky pracuje s tak "malym" ditetem? At se necitim sama.
Stručné zhrnutie
- Délky mateřské/rodičovské se mezi zeměmi výrazně liší; v diskusi byly uvedeny příklady: Belgie cca 3 měsíce, Irsko běžně po 6 měsících a ČR/Slovensko možnost zůstat doma až 3 roky.
- Hlavní dostupné varianty hlídání pro kojence a mladší batolata jsou jasle (veřejné i soukromé), soukromá chůva/au pair, péče otce nebo prarodičů, částečný úvazek a práce z domova.
- Finanční nutnost je častým důvodem časného návratu do práce; v diskusi byl konkrétní příklad rozdílu mezi rodičovským příspěvkem (~250 EUR) a nákladem na bydlení (najmě 340 EUR) a uveden příklad soukromých jeslí za 700 Kč/den.
Najčastejšie otázky
Q: Jaké jsou běžné délky mateřské a rodičovské v různých zemích a jak to ovlivňuje návrat do práce?
A: V diskusi byly uvedeny příklady: v Belgii je mateřská kolem 3 měsíců, v Irsku se běžně vracejí po ~6 měsících, v ČR/Slovensku je běžná možnost zůstat na rodičovské až 3 roky; kratší zákonné nebo společenské doby v některých zemích nutí rodiče dříve do práce.
Q: Jaké jsou možnosti hlídání pro dítě kolem 11 měsíců?
A: Uváděné možnosti: jasle (veřejné i soukromé), soukromá chůva nebo au pair, péče otce na rodičovské nebo prarodičů, práce na částečný úvazek nebo z domova jako kompromis.
Q: Kolik může stát soukromá jesle a kolik je rodičovský příspěvek podle příkladů z diskuse?
A: Jako příklad byl v diskusi uveden rodičovský příspěvek ~250 EUR a příklad ceny soukromých jeslí 700 Kč/den.
Q: Jak domluvit návrat do práce tak, aby to neohrozilo péči o dítě?
A: Zmiňované řešení: dohodnout se na polovičním úvazku, práci z domova, pružné rozvrhy nebo směny (někdo pracuje 12hodinové služby jen několikrát měsíčně), využít otce na rodičovské nebo prarodičovskou péči.
Q: Jaké argumenty se v diskusi uvádějí pro a proti umístění kojence do jeslí?
A: Proti: názory, že kojence do ~2 let má vychovávat především rodič kvůli citové vazbě; pro: názory, že jesle mohou dítě socializovat, dodat rytmus a silnější imunitu; obě tvrzení jsou v diskusi prezentována jako protichůdná.
Q: Kdy je podle diskuse vhodné začít kolektivní péči (školka/jesle)?
A: V diskusi převládal názor, že kolektiv je vhodnější až kolem 2–3 let věku, zatímco někteří rodiče dřívější nástup (9–14 měsíců) akceptují z finančních nebo systémových důvodů.
Závery z diskusie
Zhoda
- Většina diskutujících uznává, že finanční situace často nutí rodiče vrátit se do práce dříve, než by si přáli, a že každý řeší své možnosti podle konkrétních okolností.
Sporné názory
- Možnost A: Zůstat s dítětem doma co nejdéle (2–3 roky) je podle části diskutujících nejlepší pro emoční vývoj a vazbu dítěte.
- Možnost B: Vrátit se do práce dříve z důvodů financí, kariéry nebo systémových podmínek je podle jiné části diskutujících akceptovatelná a v některých zemích standardní.
Otvorené otázky
- Jaké jsou dlouhodobé vývojové dopady včasného umístění dítěte do jeslí pod 2 roky (v diskusi zůstalo bez jednoznačného konsenzu)?
- Jaké dostupné a finančně únosné varianty hlídání existují v konkrétních regionech (venkov vs. město)?
- Do jaké míry zaměstnavatelé reálně drží pracovní místo během rodičovské v různých sektorech a zemích?
Spomenuté značky a firmy
profirodicovstvo, g5com, JIP
Spomenuté produkty a metódy
nosítko,12hodinové služby, poloviční úvazek, práce z domova, jasle, školka, au pair, chůva, rodičovská dovolená, mateřská dovolená, rodičovský příspěvek ~250 EUR, soukromé jesle 700 Kč/den
Miesta a osoby
Belgie, Anglie, Francie, Irsko, Slovensko, Česká republika, Josefov
zuzanockamt, viem o com hovoris, aj my mame ten problem, priliz vysoka kvalifikacia... Clovek ma dojem ze sa mu sniva. Treba si to zariadit, ako vam to najviac a najlepsie vyhovuje
rimmel, ved to si chcela, nie??? Cim vacsi bordel, tym vacsia zabava
tema vobec nebola o tom, ze ci ju podporite, alebo nie. Jitrenka hladala mamicku s podobnym osudom, ktora tiez zacala skoro pracovat. Diskutovat o tom, ze najlepsie pre dieta je zostat doma je sice pekne, ale neviete ake su dovody, preco nastupila skor do prace. Budem trosku prehanat, ale ked niekto povie, ze nezahrnie dieta vecami, lebo mu to nenahradi matku, s tym suhlasim. Druhy extrem je ze ked budu pod mostom, lebo nebudu mat na zaplatenie byvania, tak sa im tam bude s mamickinou laskou dobre mrznut. Ja viem ze je to mozno prehnane, ale aj taka byva realita, takze uskromnit sa ok, ale nedat sa delozovat kvoli nevyplatenym uctom.
Kazdy s tym nemusi suhlasit
kubako víš....tady si čtu určitá témata a vždycky dopředu vím, že se objedví ty samé bytosti, které hned začnlu rejt, a to mě zkrátka štve...prostě furt dokola, vznikne nějaká diskutabilní odnož a jdou sem ty samé se svýmy kydy
já si na plat nestěžuju, i když líbil by se mi větší to jako jo...ale vzhledem k tomu, že mám RD na dva roky a v létě nám skončí máme domluvu že manža zůstane do třílet s malou doma a budě dělat práci z domu aspon částečně a v téhleté situaci už fakt nepůjdu na RD
naše realita v sociální sféře je taková, že nikdo kdo pracuje či žádá o sociální podpory pod mostem není. 😉 Žijeme si tu jako prasátka v žitě , jen nám to pořád nedochází. Stát nám dokonce dopřává i 3 roky placené MD ...
tak tak 😉
jako těm co prd o tom ví a ještě to odsuzujou a maj k tomu kdydy, bych upřímně a ze srdce přála , aby se jim v této sféřo vysralo....a pak mjusely samy do rachoty, pěkně dostat zavyučenou
lucen - no tak s tou MD na dva roky to je dost slušné. Já byla na 3 a bylo to taky dost dobré.
kubaka, aha, tak to je dobre vediet, ja ked prestanem splacat, tak sa veru na ulici alebo pod mostom mozem objavit velmi rychlo. V belgicku su exekutori veeeeeeelmi pohotovi.
no já se pojistila dopředu. KDyž bylo malému přes rok, začala jsem si přivydělávat takovým nápadem a rozjelo se to do byznysu, kterému se mohu věnovat dál po MD a naplno, rozšířit atd. Takže šťastná náhoda 😵
kub takže super
já dokonce zvažuju nabídku g5comu, práce v zahraničí samozřejmě i s rodinou.....ale uvidíme
heni - u nás jsou exekutoři taky a pěkně vyvádějí 😀
navíc mi taky splácíme bydlení - teda jen 3+1 v paneláku. Na barák nemáme 😀 Vždyť máš klučinu devítiletého, tak co řeším MD?? 😅
Jitřenko, ty jsi z toho určitě sama nešťastná, že musíš do práce. Naprosto chápu, že to někdy prostě nejde a musí nastat jiné řešení. Bohužel jak pro maminku, tak pro prcka, nedá se svítit. ☹ Já taky vyrůstala v jesličkách, jinak to nešlo a vidíš, žiju. Kupodivu si z toho nic nepamatuju, tak to asi nebylo tak hrozné, když to ve mě nenechalo následky. 😅 Neříkám, že je to ideální, abyste mě nechytily za věty, ale co má člověk dělat? 😕 Jiná věc je, že se stará tatínek, když pracuje maminka, proč ne? Taťka si to užije, prcek taky a maminka se přidá po práci. 😎
My jsme taky dost šetřili, abych mohla zůstat s prckama doma a nepoložilo nás to finančně. Prcek patří k mamince, zvlášť, pokud je tak malý a je na ni citově fixovaný, ale když musí maminka do práce, tak udělala určitě maximum proto, aby mohla být doma a jesle jsou určo to poslední řešení. Kdo z nás dá s radostí prcka do jeslí???? Jitřenko netrap se, jestli se chceš realizovat, tak se realizuj, ale bohužel přijdeš o nejkrásnější roky s dítětem, které ti už nikdy nikdo nevrátí. Tohle bych si rozmyslela radši dvakrát, aby mi to pak nebylo líto. Otázka taky je, jak to ponese malá. ☹ Drž se.
kubaka, aj ja som mala to stastie, najst si pracu, ktoru som potom mohla vykonavat aj doma, takze som bola aj s malym, aj som pracovala. Ale keby sme teraz mali druhe, tak to by uz muselo do jasliciek, jednoducho by sme nemali na vyber a nie je to o tom ze by sme sa nevedeli uskromnit. Jednoducho, tu mi daju 3 mesiace materskej, mozem si k tomu dobrat nejake rodicovske plus moju rocnu dovolenku dokopy teda maximalne 6 mesiacov a potom sup naspat do prace, pretoze by mi viac nikto nedal ani halier
Kubaka, ano mam 9 rocneho chlapceka ale keby sme neboli stratili babatko, tak by bolo teraz veru take jaslickove. A veru radsej jaslickove ako ziadne 😖
Já teda upřímně lituji mamky,co tady dostávají od vás takovou sodu?myslíte si,že jíé to snad není líto,že není s prckem?Kubaka-není pravda,že pokud pracuješ,nebo bereš sociální dávky,tak nejsi pod mostem,jak můžeš vědět,že matka prostě do práce musela z finančních důvodů?já netvrdím,že dítě do těch třech lert mámu a rodinu potřebuje,ale je plno lidí,kteří se dostávají do svízelné finanční situace a před takovými,kteří se dokáží odrazit od dna a sehnat si práci v době obrovské krize,by jste měli smeknout a ne bičovat kvůli tomu,že dají dítě do jeslí,jinak je pěkné,že se ti kubako vede,poslední dobou mám z tvých příspěvků pocit,že ty jsi prostě typický ukázkový případ ve všem,ale ruku na srdce-v dnešní době je trh podnikatelema a živnostmi přeplněn a lidi jsou rádi,když si seženou práci ve fabrice,já sama jsem doma s dětmi už 16let,ale to jenom proto,že mám nemocnou dceru,kdyby bylo třeba,tak bych holt taky musela 😝
nedá mi to a musím reagovat... plánuju být s dítětem doma 2 roky, kvůli penězům, ale i kvůli oboru, ve kterým pracuju... jsem si jistá, že mě 90% z vás odsoudí, to mi nevadí...jen je potřeba si uvědomit jednu věc, s kolika z vás byla maminka doma do vašich tří let..?? a pokud šla do práce dřív, protože prostě z nějakého důvodu musela, připadáte si "jiné"...já teda rozhodně ne... 😎
ja chapu, kdyz nedo chodi treba na 2 hodky do prace, nebo 1 - 2x tydne ne tech 8 hodin, u nas v praci kdyz neco nestihaji nebo tak tak mi taky zavolaji, vezmu si to domu a udelam kdyz malej spi, zas jim to odnesu, dam si tam kafe a pokecam 😉
ale na plny uvazek si to fakt predstavit neumim a ani nechci... uplne predat dite nekomu jinemu 😅
jitrenka: nic si z nich nerob,kazdy sa rozhodne podla seba a svojich moznosti
rimmel: nemam pocit,ze ked matka ide do roboty,tak to asi nie preto,ze by sa jej dvakrat chcelo,ale ze musi...ked vezmem do uvahy seba,tak onedlho to bude aj u nas celkom vtipne...pretoze materska pomali konci,nastupuje rodicovska,teda smiesnych 250eur,najomne mam 340...tak co myslis...ako to poriesim?? vzdy je to len o peniazoch,ak mas ty rodinu milionarov,tak ok,ale nie vsetci sme na tom ako ty
a to jsem ještě zapomněla dodat, že hodlám cca na úvazek 0,2 pracovat i při rodičovské.... tak a teď mě rozcupujte 😀

kubaka ale lucenek hovori ze maju "prasule" takze si nemyslim ze si bude hladat robotu