icon

Môžem byť na PN bez podpísanej zmluvy?

30. sep 2024

Ahojte... Od minulého týždňa pracujem... pracovnú zmluvu ešte nemám, do konca týždňa bude... problém je v tom že včera som bola v práci a nič mi nebolo... keď som prišla domov, nebolo mi dobre, začala som kýchať, sopliť a večer som už mala teplotu 38,4...dala som si panadol, teplota klesla..ale cítim sa zle, oči mi slzia a hrdlo bolí... Obávam sa že aj keď nechcem, skončím PN ☹️
Otázka na vás je že kto má takú skúsenosť, že ešte ani nebola podpísaná pracovná zmluva a už je tam PN... bojím sa aby mi vôbec zmluvu dali 😢
Ďakujem 😘

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 4. jún 2026 · 34 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Pracovná zmluva sa má podľa diskusie podpísať pred nástupom do práce; ak nie je podpísaná, hrozí stratu formálneho pracovnoprávneho statusu a problém s nárokom na platenú PN.
  • Nárok na platené nemocenské závisí od prihlásenia do Sociálnej poisťovne; overenie prihlásenia je možné cez Elektronický účet poistenca na https://www.socpoist.sk/prihlasenie-do-elektron....
  • V prípade nevybavenej zmluvy alebo údajnej práce „na čierno“ diskusia odporúča kontaktovať Sociálnu poisťovňu a v prípade porušenia zákona osloviť Inšpektorát práce, ktorý môže uložiť pokutu zamestnávateľovi.


Najčastejšie otázky

Q: Ako overím, či ma zamestnávateľ prihlásil do Sociálnej poisťovne?
A: Overenie prihlásenia vykonáte cez Elektronický účet poistenca na stránke Sociálnej poisťovne: https://www.socpoist.sk/prihlasenie-do-elektron....

Q: Môžem ísť na PN, ak ešte nemám podpísanú pracovnú zmluvu?
A: Áno, môžete ísť na PN, ale ak vás zamestnávateľ neprihlásil do Sociálnej poisťovne, nemocenské vám oficiálne nevyplatia; ak ste prihlásená, Sociálna poisťovňa nemocenské vypočíta z predpokladaného príjmu (podľa diskusie).

Q: Musí byť pracovná zmluva podpísaná pred nástupom do práce?
A: V diskusii sa uviedlo, že pracovná zmluva má byť podpísaná pred nástupom; niektorí diskutujúci tiež pripomenuli, že zákon umožňuje aj ústnu dohodu, no písomná zmluva je pri kontrole dôležitá.

Q: Čo mám robiť, ak zamestnávateľ nedal zmluvu a nechcem prísť o nároky na PN?
A: Zavolajte na Sociálnu poisťovňu a overte svoje prihlásenie; ak zamestnávateľ nezabezpečil povinné prihlásenie alebo porušuje zákon, kontaktujte Inšpektorát práce, ktorý môže uložiť pokutu (diskusia).

Q: Môžu ma prepustiť počas PN, ak nemám podpísanú zmluvu?
A: V diskusii boli protichodné názory: niektorí tvrdili, že vás môžu vyhodiť aj počas PN, iní tvrdili, že podpis zmluvy po nástupe môže mať dôsledky na skúšobnú dobu (toto bolo v diskusii spomínané ako právny argument, nie ako oficiálne právne stanovisko).

Q: Čo znamená „práca na čierno“ a aké sú riziká?
A: V diskusii sa uviedlo, že práca bez podpísanej zmluvy sa považuje za „prácu na čierno“, môže viesť k trestnoprávnym dôsledkom a strate nárokov na sociálne dávky; Inšpektorát práce pri kontrole môže zamestnávateľovi uložiť pokutu.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Pracovná zmluva by sa podľa diskusie mala podpisovať pred nástupom do práce.
  • Overenie prihlásenia do Sociálnej poisťovne cez Elektronický účet poistenca je uvedené ako konkrétny krok na zistenie nároku na PN.


Sporné názory

  • Niektorí diskutujúci tvrdia, že bez podpísanej zmluvy PN nebude platená; iní tvrdia, že ak je zamestnanec prihlásený v Sociálnej poisťovni, PN mu bude vyplatená a vypočíta sa z predpokladaného príjmu.
  • Niektorí považujú podpis zmluvy po nástupe za bežnú prax a nie „prácu na čierno“, zatiaľ čo iní to považujú za porušenie zákona a riziko pre zamestnanca.


Otvorené otázky

  • Prihlásil ma zamestnávateľ do Sociálnej poisťovne (konkrétny stav musí overiť dotyčná osoba)?
  • Dostanem zaplatené odpracované dni a PN, ak sa ukáže, že prihlásenie do poisťovne nebolo vykonané?
  • Ak zamestnávateľ odoprie podpísať zmluvu po návrate z PN, aké sú ďalšie právne kroky?


Spomenuté značky a firmy

Sociálna poisťovňa, Elektronický účet poistenca, Inšpektorát práce, Lidl, ficek.sk

Spomenuté produkty a metódy

pracovná zmluva, PN (pracovná neschopnosť), prihlásenie do Sociálnej poisťovne, Elektronický účet poistenca, skúšobná doba, práca na čierno, Panadol, vypočítanie PN z predpokladaného príjmu

Miesta a osoby

žiadne

Strana
z2
avatar
sissy27
30. sep 2024

Problem nie je soplik, problem je, ze pracujes na cierno. Pracovna zmluva sa podpisuje pred nastupom do zamestnania, nie po troch dnoch, nie prvy tyzden, ani po dvoch tyzdnoch… jasne, ze ziadnu zmluvu nedostanes a s najvacsou pravdepodobnostou by si ju nedostala ani keby si neochorela.

avatar
robertoo1
30. sep 2024

Aj tak by si dostala zmluvu len na 3 mesiace skúšobnú dobu

avatar
rozculena
30. sep 2024

dúfaj,že ti aspoň zaplatia to,čo si odpracovala

avatar
tramtada31
1. okt 2024

Zober si lekara na dva dni a nadopuj sa liekmi. Ale nie je v poriadku, že nemas podpísanú zmluvu, tá sa podpisuje pred nástupom. To znamená, že nebudeš ani prihlasena v poisťovniach a nemozes čerpať Pn

avatar
rybka1987
1. okt 2024

PN nedostanes, lebo nemas pracovnu zmluvu.

autor
1. okt 2024

@sissy27 pracujem v obchode, a zamestnávateľ by si nedovolil nedať mi zmluvu...nie je to žiadna mala firma

avatar
jana_eyre_2
1. okt 2024

Pokiaľ pracuješ a nemáte uzatvorenú zmluvu, je to jednoducho na čierno.. to že ju majú vytlačenú niekde v kancelárii neznamená že platí.. musí byť podpísaná (tj musíš s ňou súhlasiť) ešte pred nástupom do práce..

avatar
markusrasford
1. okt 2024

@autorka zamestnávateľ je povinný ta prihlásiť do sociálnej poisťovne. Dá sa overiť ci tak urobil zavolaj na sociálnu a opýtaj sa.

avatar
mamina7070
1. okt 2024

Na PN mozes ist ale nebude platena kedze nemas zmluvu

a daj si pozor praca na cierno je trestny cin aj z zvojej strany nielen zo strany zamestnavazla

avatar
lasona
1. okt 2024

Ale on ti je povinný dat zmluvu, už od prvého dňa. Však aj ty máš problém.....môžeš ostať doma, ale nik ti nič nezaplati...a ktovie ci ti vôbec dá nejakú zmluvu...

avatar
katarinaba
1. okt 2024

Podstatne je, ci ta prihlasil do socialnej poistovne. Zmluva ma byt podpisana vopred, ale tak viem si predstavit aj to, ze sa podpise dodatocne. Prihlasit ta kludne mohli a tym padom nepracujes na cierno, mas narok na PN.
Zavolaj si do SP a opytaj sa, ci si prihlasena.

avatar
maranco
1. okt 2024

Pozri si svoj Elektronický účet poistenca či si prihlásená.
https://www.socpoist.sk/prihlasenie-do-elektron...

avatar
mantilka
1. okt 2024

Cez pn ťa môžu s kľudom vyhodiť, žiaľ.

avatar
lienka9
1. okt 2024

Ty si zmluvu podpisala,len sa ti nevratila podpisana od vedenia,alebo si ju ani ty este nepodpisovala.lebo ak si ju uz ty podpisala len sa ti nevratila,na 99%si normalne nahlasena .ja by som s miernou teplotou a soplom na PN aj tak nikdy nesla.skus jeden den volno,poziadaj lekara o papierik a dnes vylez,nadopuj sa liekmi a hotdrinkami a verim,ze zajtra to uz zvladnes.ak bude zle, ta podla mna aj sami poslu domov na par dni.

avatar
januska12323
1. okt 2024

Prečo zmluvu nemáš? Najneskôr prvý pracovný deň si mala ísť za vedením a sedieť tam aj celý deň kým ju nedostaneš do ruky. Ty hlavne dúfaj, že ti ju len nedali ale inak je vybavená.

avatar
sissy27
1. okt 2024

No ocividne si uz dovolil nedat ti pracovnu zmluvu, ak si si nahodou nevsimla… na zaklade coho vies, aka je tvoja pracovna doba, miesto vykonu prace, dohodnuta odmena, na zaklade coho ta ma prihlasit do sp a zp, na zaklade coho si absolvovala vstupnu lekarsku prehliadku, bozp a po skolenie, ako mas evidovanu dochadzku?? A co ak by sa stal pracovny uraz??
Tebe niekto len tak povie, ze zajtra prid a toto sprav - a ty prides a spravis?

avatar
mimuska328
1. okt 2024

@lienka9 tiež ma napadlo ze tieto vacsie firmy dajú podpísať zamestnancovi zmluvu a keď príde manažér alebo človek na to zodpovedný tak da podpis a zmluvu dajú. Ale vieš si predstaviť ze prídeš do obchodu ak nedajbože ešte potraviny a je tam chorá usoplena predavačka?

avatar
natinka36
1. okt 2024

@sissy27 boze moj to su reci toto.. napr u nas bezne prihlasia zamestnanca a zmluvu podpisu iny den ale datum je den nastupu…. Ja neviem baby vy si myslite ze tu vsetko musi byt nalinajkovane? Bezna prax je uplne ina a ani to nemusi znamenat ze jej to nezaplatia…
Ked je chora tak hadam nebude na prevadzke kaslat a soplit s teplotou. Treba oboznamit zamestnavatela so situaciou.

avatar
sissy27
1. okt 2024

@natinka36 vies, dokym budu ludia tolerovat pracu na cierno, vyplacanie na ruku a podobne, tak to bude existovat. A to co ty nazyvas “bezna prax” sa vola “porusenie zakona”. Nema podpisanu zmluvu = nie je zamestnanec = nema absolutne ziadne prava 🤷‍♀️
Teraz moze smrkat doma za vlastne, ako zamestnanec by mala narok na platenu pn 🫡

avatar
eleanor2510
1. okt 2024

@natinka36 su veci, ktore musia byt nalinajkovane, a ktoré nie. Toto je jedna z veci, ktora MUSI byt nalinajkovana. Ano, zakonnik hovori o tom, ze platne moze byt uzavreta pracovna zmluva aj ustne, druha vec je ale ta, ze ak sa stane presne autorkin pripad, zamestnávateľ s nou moze velmi lahko vybabrat. Dokazem pochopit, ze zmluva nebude podpisana hned v den nástupu, iba vtedy, ak tomu brania mimoriadne a nepredvidane okolnosti, cim myslim prirodnu katastrofu a podobne veci, nie zalezitosti typu "riaditel je na dovolenke, chory a podobne". Ak sa to stane raz za 10 rokov, budiz, nikto nie je stroj. Ak je to bezna prax vo firme, okamzite by mi svietili kontrolky, ze je to velmi neseriozna firma. A dalsia vec, ktoru vela ludi nevie, a pravdepodobne ani zamestnavatelia, resp. ak vedia, dobre to taja: @autorka akonahle podpises zmluvu co i len o den neskor, ako je den nastupu, nemas skusobnu dobu, takze ta ani nemozu zo dna na den vyhodit. Ak bude skusobna doba napriek tomu v zmluve uvedena, je v tomto bode neplatna. Keby toto vsetci zamestnanci vedeli a trvali na tom, zamtelia by si velice dobre rozmysleli, ci im daju zmluvu hned v prvy den.

avatar
dancingqueen321
1. okt 2024

Kludne mozes ist na pn. Neexistuje ziadny zakaz ist na PN. Samozrejme nemocenske zo ziadnej oficialnej prace ti nepriznaju. Jedine, ze mas ine prijmy.

avatar
natinka36
2. okt 2024

@sissy27 lenze to nieje praca na cierno. To je rozdiel. Tieto vase katastroficke scenare to je komedia.

@eleanor2510
Sama si si odpovedala na to, co som napisala.

avatar
sissy27
2. okt 2024

@natinka36 a co ine to je, ked pracujes niekde bez zmluvy? Porozpravaj nam o tom prosim ta, rada sa necham poucit 😂

avatar
eleanor2510
2. okt 2024

@natinka36 ano, moze byt zmluva aj ustna, ale ked ju autorke potom daju podpisat po par dnoch a budu v nej napriklad ine platove podmienky alebo akekolvek ine podmienky, nez ake si dohodli, co autorka urobi? Ako dokaze, ze ustne jej slubili nieco ine? V tomto pripade taha za kratsi koniec ona, a aj ked to nie je praca nacierno, nepresvedcis ma, ze je to v poriadku a ze netreba robit cierne scenare.

avatar
natinka36
2. okt 2024

@sissy27 ked je raz prihlasena a zmluvu podpise neskor tak logicky to nieje praca na cierno. Ja neviem co tu chces vysvetlovat 😃

avatar
natinka36
2. okt 2024

@eleanor2510 tak to je zas ina vec, treba si zmluvu precitat a ked s nou nebude suhlasit a bude chciet skoncit tak ju odhlasia a dovidenia😃 ci myslis ze co? Bude musiet pracovat aj za inych podmienok? Budu jej drzat noz pri krku? Tych par dni nikoho nezabije a ked je to neseriozna firma tak treba odist.
Bavime sa hadam o par dnoch nie o mesiacoch bez zmluvy.

avatar
ivuska027
2. okt 2024

@autorka, to, že nemáš zmluvu ešte neznamena, že nie si nahlasena v poisťovni. Niekdy sú zmluvy zdlhavejsi administratívny ukon. Samozrejme, že prihlasenie si vieš overiť na soc.poisťovni.
Čo sa PN týka, vypocitaju Ti ju z predpokladaneho prijmu.
Keďže nevieme o akú prácu sa jedná, môžeš pocitaj aj s tým, že Ťa prepustia v skúšobnej dobe. Každopádne PN ti patrit bude.

avatar
sissy27
2. okt 2024

@natinka36 inspektorat prace pri kontrole zaujima pracovna zmluva 🙃 nie je zmluva = je problem a mastna pokuta.

avatar
eleanor2510
2. okt 2024

@natinka36 tak tazko povedat, kolko dni to bude, pise, ze pracuje od minuleho tyzdna, den nepise, ak by to bolo od pondelka, to je cely minuly tyzden, plus minimalne dva-tri dni tento tyzden, ak pojde na PN, moze na nej byt aj tyzden, takze ta suma, ktoru jej v pripade nepodpisania zmluvy nemusia vyplatit, moze byt zaujimava. Autorka sa neozyva, tak nevieme, co vybavila.

avatar
eleanor2510
2. okt 2024

@ivuska027 nemozu ju prepustit v skusobnej dobe, lebo skusobnu dobu nema. V tom momente, ako nepodpisala zmluvu v prvy pracovny den, sa skusobna doba rusi

Strana
z2