Na aké odstupné mám narok?
Za vyše 4 roky odpracované. Ďakujem
záleží od toho akým spôsobom ukončíš pracovný pomer, nie vždy ti automaticky vznikne nárok na odstupné, na to si treba dať pozor
pozerám, že dieťa má skoro 3 roky, tak teraz neviem ako si myslela odpracované 4 roky.
počet odpracovaných rokov na nárok na odstupné sa počíta od podpisu zmluvy, nezáleží na tom koľko rokov si skutočne odpracovala.
Výpoveď zo strany zamestnávateľa: dostaneš výpoveď a začne ti plynúť výpovedná doba prvý kalendárny deň nasledujúceho mesiaca, výpovednú dobu pracuješ v práci, pracovný pomer ti skončí po uplynutí výpovednej doby, počas, ktorej ti môže byť prikázané vyčerpať dovolenku.
teoreticky ak si skutočne odpracovala 4 roky a si na RD 3 roky, tak pracovný pomer ti trvá 7 rokov
- nárok na výpovednú dobu 3 mesiace a odstupné 2 mesiace, to platí ak by si dostala výpoveď od zamestnávateľa z dôvodu nadbytočnosti alebo rušenia prevádzky
ak ti pracovný pomer trval 4 roky
- nárok na výpovednú dobu 2 mesiace a odstupné 1 mesiac, to platí ak by si dostala výpoveď od zamestnávateľa z dôvodu nadbytočnosti alebo rušenia prevádzky
Dohoda o ukončení pracovného pomeru: skončenie pracovného pomeru sa dohodne k určitému dňu, kedy sa pracovný pomer skončí, s dohodou musíš súhlasiť a ak nesúhlasíš s jej znením nie si povinná ju podpísať, je to právny úkon kedy sa dve strany dohodli na jej znení. Ak nepodpíšeš dohodu, zamestnávateľ ti môže dať už len výpoveď.
pri ukončení pracovného pomeru dohodou je to inak, ak by chcel uzatvoriť dohodu a napíše dôvod výpovede nadbytočnosť, tak by si mala nárok:
- pracovný pomer trval 7 rokov: odstupné 3 mesiace
- pracovný pomer trval 4 roky: odstupné 2 mesiace
trvaj na tom aby bolo v dohode napísané na akom odstupnom ste sa dohodli !!! inak ju nepodpisuj, lebo potom sa budeš ťažko domáhať po peniazoch.

skus pozriet tu: http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012/10/28/zako...