icon

Nárok na dovolenku

avatar
ajvy66
20. jan 2014

Ahojte pracovný pomer mám na dobru určitú do 31.9.2014 a na materskú by som mala nastúpiť 1.4.2014. Chcela by som vedieť koľko dní mám dovolenky a či vlastne nejakú mám keďže minuloročnú mam vyčerpanú celú ... vďaka

avatar
luba28
20. jan 2014

@ajvy66 krati sa ti,ale urcite mas narok,...zda sa mi ze za tri mesiace /10,11,12/ sa krati 2,5 dna za jeden

avatar
zuzana8781
20. jan 2014

ak odpracujes obdobie 01.01.2014 do 31.03.2014 a mas do 33 rokov tak mas narok na 5 dni ak mas v tomto roku 33 a lebo viac tak na 6,5 dovolenka narok vznika za každých 21 odpracovaných dni

takze ak budes robit tie 3 mesiace mas narok na dovolenku

avatar
luba28
20. jan 2014

@zuzana8781 preco??? ja som tiez isla ma matersku v maji a mala som narok za cely rok,cize 30 dni,co som si vybrala pred nastupom na matersku,....jej sa bude kratit,len za tie tri mesiace ked jej skonci zmluva v praci,...

avatar
zuzana8781
20. jan 2014

pokial by bola od 01.01.2014 do 31.03.2014 kym pojde na matersku na pn nemala by narok na ziadnu novu 2014 dovolenku ...narok na dovolenku vznika po odpracovaní nejakých pracovných dni myslim 21 cca je to v ZP

avatar
zuzana8781
20. jan 2014

@luba28 ako ti moze dat zamestnavatel dovolenku, ktoru si si neodpracovala? ked odpracujem mesiac januar prinalezi mi zan dovolenka ja mam 27 rokov teda mam narok na dovolenku 20 dni / 12 x 1 mesiac to je moj narok na dovolenku za januar a za kazdy mesiac co odpracujem mi prinalezi pomerna cast ktora mi vychadza 20/12 x pocet odpracovaných mesiacov. ak budem na pn od zaciatku roka nemam narok na ziadnu dovolen ku zamestnavatel ti ju v januari navoli na tu cast ako mas zlmluvu ale z nej mozes cerpat len tu , na ktoru mas narok 🙂 si myslim

avatar
luba28
20. jan 2014

@zuzana8781 no ja som na matersku nastupovala v maji a zobrala som celu dovolenku za cely rok v marci a aprily,...a teraz ked som na rodicaku tak nemam ziadnu az ked nastupim tak zase budem mat celu na cely rok,....

avatar
zuzana8781
20. jan 2014

divne ja robim tuto pracu .-..a nemala si este staru dovolenku ? to si v januari mala napr . narok na 20 dni dovolenky navolenej a do maja kym si sla na matersku si si ich vybrala?

a ked nastupi zamestnanec v januari zmluvu ma na pol roka teda sa mi pri veku 28 rokov navoli dovolenka cca 10 dni a vo februari si vyberie vsetky dni...a po dovolenke uz nenastupi do prace...tak sa mu preplati dovolenka na ktorú nema zamestnance narok a zamestnavatel prichádza o peniaze... 😝 podla mna ...ale tak jednoznacne ajvy66 ma urcite narok na dovolenku ak pracuje :D
mozno sa myliim ...netvrdim 100% zajtra to preverim 😉

avatar
evita68
20. jan 2014

@zuzana8781 materská dovolenka sa berie ako odpracovaný čas, čiže ak od mája do konca roka bola na MD, tak ma nárok na celoročnú dovolenku.. môže si ju vybrať aj pred nástupom na MD, ak jej to zamestnávateľ umožní..

avatar
evita68
20. jan 2014

@ajvy66 máš nárok na 15 dní v tomto roku /20:12x9 /

avatar
zuzana8781
20. jan 2014

evita68 dakujem ..som o cosi mudrejsia zajtra musim nastudovat ZP zamestnanec a materska dovolenka😉

avatar
zuzana8781
20. jan 2014

@evita68 a este sa spytam prosim ma aj narok ked si ju nevyberie do nastupu na mat.dov. ziadat o preplatenie?

avatar
evita68
20. jan 2014

@zuzana8781 žiadať môže, zamestnávateľ musí schváliť