Nemusím pracovať. Prečo je to problém pre okolie?
cawte baby ste tu aj take ktore nepracujete,manzel sa o vas vie financne postarat? pretize ja som doma pracu nehladam lebo prac. za min.mzdu kazdy den a manzel to zarobi za 1-2dni, (teraz ako necem sa tym chvalit) tak to zbytocne....lenze absolutne kazdemu to ze ja nepracujem lezi v zaludku! 😠 furt pocuvam aaa ze nerobim a mame nove auto dom a chodim splnimy taskami a ohovaraju ..hrozne ma to stve! dokonca sa znamy somnou ani nechcu bavit ...a ked tak len podpichuju..pritom manzel ma rizikove povolanie zasluzene peniaze tak co chcu??samozrejme by som sla do prace ak by to bolo nutne no sa chystam na matersku ale nemienim to kazdemu vysvetlovat 😠
Stručné zhrnutie
- Rodičovský príspevok počas materskej je v diskusii uvedený ako približne 140 € mesačne od dňa pôrodu do 3 rokov veku dieťaťa.
- Diskutujúce odporúčali počas nepracovnej doby dopĺňať kvalifikáciu (jazykové kurzy, externé VŠ, odborné kurzy), viesť si rezervný účet a sporiť „rezervičku“ pre prípad straty príjmu.
- V diskusii sa uvádzali konkrétne mzdy a pracovné reálie: spomenuté bolo napr. Tesco (v BA) 500 € mesačne, učiteľka ~600 € hrubého a výrazne vyššie zárobky v IT a top manažmente.
Najčastejšie otázky
Q: Ako si musí dobrovoľne nezamestnaná osoba platiť zdravotné poistenie?
A: V diskusii bolo uvedené, že dobrovoľne nezamestnaná osoba si musí platené zdravotné poistenie hradiť sama; v diskusii bola spomenutá suma približne 33 € mesačne (uvedené ako odhad používateľky).
Q: Koľko je rodičovský príspevok počas materskej?
A: V diskusii sa uvádza, že rodičovský príspevok (RP) je cca 140 € mesačne a poberá sa od dňa pôrodu do 3 rokov veku dieťaťa (uvádza sa ako informácia v príspevkoch).
Q: Čo robiť počas materskej, aby som mala „zadné dvierka“ v zamestnaní?
A: V diskusii účastníčky odporúčali študovať (externé VŠ), absolvovať jazykové a odborné kurzy, venovať sa dobrovoľníctvu v neziskovke a vytvárať úspory („rezervička“) pravidelným sporením.
Q: Ako si zabezpečiť finančnú ochranu, ak má partner rizikové povolanie?
A: Niektoré príspevky radili mať rezervu a poistky; jedna používateľka uviedla, že manžel platí „extra dôchodkové poistenie“ 100 € mesačne a že zamestnávateľ by v prípade udalosti vyplatil jednorazovo 20 000 € (toto bolo prezentované ako konkrétna skúsenosť v diskusii).
Q: Je akceptovateľné zostať doma, ak to vyhovuje mne a partnerovi?
A: V diskusii prevládal názor, že zostať doma nie je problém, ak to obom vyhovuje; odporúčanie bolo neriešiť závistlivé reakcie okolia, ale zároveň pracovať na vlastnej istote vzdelávaním a úsporami.
Q: Aké mzdy a pracovné ponuky sa spomínali ako reálne v SR?
A: V diskusii boli uvedené konkrétne príklady: „Tesco (v BA) berie ľudí za 500 €“, „učiteľka má okolo 600 € hrubého“ a poznámka, že programátori a top manažment zarábajú výrazne viac (tieto údaje boli súčasťou príspevkov a skúseností diskutujúcich).
Závery z diskusie
Zhoda
- Ak žene vyhovuje byť doma a partner s tým súhlasí, v diskusii sa to považuje za legitímnu osobnú voľbu; odporúčané je súčasne si vytvárať finančnú rezervu a udržiavať si zručnosti.
- Odporúčanie zisťovať a dopĺňať vzdelanie (jazykové kurzy, externe VS, odborné kurzy) ako opatrenie pre budúcu zamestnateľnosť.
Sporné názory
- Možnosť zostať doma ako dlhodobé životné rozhodnutie versus potreba byť finančne nezávislá: niektoré príspevky obhajovali celoživotnú rolu „ženy v domácnosti“, iné ju označovali za rizikovú a odporúčali zachovať pracovnú prax.
- Postoj k práci za nízke mzdy: niektoré diskutujúce považovali prácu za minimálnu mzdu za neprijateľnú, iné ju brali ako riešenie v núdzi.
Otvorené otázky
- Ako reálne pokryť životné riziká (rozvod, smrť partnera) pri závislosti na príjme partnera v rôznych regiónoch SR.
- Kde legálne a opakovane dosiahnuť tvrdené krátkodobé zárobky („minimálna mzda za 1–2 dni“), ktoré sa v diskusii spomínali bez konkretizácie.
Spomenuté značky a firmy
Tesco, Merces.sk, Modrý koník, Úrad práce, Lotto
Spomenuté produkty a metódy
materská, rodičovský príspevok (RP ~140 € mesačne), zdravotné poistenie (dobrovoľné ~33 €/mesiac – odhad v diskusii), dôchodkové poistenie (spomenuté 100 €/mesiac – užívateľská skúsenosť), minimálna mzda, externé VŠ, jazykové kurzy, odborné kurzy, dobrovoľníctvo v neziskovke, sporenie „rezervičky“, alimenty
Miesta a osoby
Bratislava (BA), Ružinov, Košice, okres DS, Slovensko (SVK)
nechapem naco tu prispievate, ked zakladatelka temy sa na vas dokonale zabava... vymysleny pribeh... hahahaha deticky maju prazdniny...
teraz čítam celú túto tému a asi pri nejakom štvrtom príspevku som sa tak pozastavila..že toto žieňa má asi sakra málo rokov 😝 To vyjadrovanie, zmýšľanie..
a inak, emyly, buba 😉 súhlas
..a za pár dní začína už škola 😀 😀
lenkalienka ak sa zabava nevadi, moze snivat dalej. Mne moj zivot vyhovuje a som stastna, to kazda povedat nemoze, ze ju naplna to co robi a zije ako si to zariadila. Tak nech sa bavi dalej ak to tak je... 😉
Dievcata, co Vas vobec vedie k zakladaniu takychto tem? 😲
Pripajam sa k navrhom, ze by nebolo na skodu popracovat sama na sebe, venovat sa vzdelaniu.... keby nieco, nech v tom prazdnom zivotopise aspon gramatika robi nejaku vizitku.... 😉 😀 😀
sirinka-ja si myslim,ze zakladatelka temy nie je spokojna,preto ju zalozila.... 😉
nik,zapamataj si-peniaze su nanic,pokial je zivot prazdny 😉
ahojte vsetky pracujuce zeny.. 😀 buba, teodorka a spol....
no , 😉 spadli ste do blbej temy... 😀
nikkka no ci mam napisat;, asi len tolko zivot ta nauci, ze ma mnoho strana podob.. ze vsetko je , bud o peniazoch , alebo vobec, zalezi , na tom ako ho vedies... 😉
ja osobne som poznala, zeny milionarov, na ktorych to proste nebolo vidno ze maju peniaze, to som zistila az neskor, ze , co je to za rodinu..
v zivote nepracovali, mali , vysoke, skoly a vel acestovali, a mnoho skusenosti; ale jedna s mala veci , co som si na nich cenila bola ich skromnost..
nepotrebovali ukazovat ze maju toho vela; skor boli v humanitarnych kluboch a pomahali , ako sa len da, bola to ich praca''' ktora ich naplnovala a slachtila.. teda v mojich ociach..
podla toho co pisu kocky si mlada aneskusena, zivotom , ako ja to volam neoslahana,'' vetrom...
😀
vsetko pride a prides nato ze su aj ine v veci v zivote.... ludia su a vzdy boli zavistlivi.. tak to bude stale, ale je na tebe ako si to ty zariadis.. aby si ty bola stastna...;
pozri my mame vel aznamich ktori maju , uspesny podnikatelsky zivota vel apenazi...
mna to nelaka, skoro si rodinu nikdy nevidia, a ine veci... za tie prachy mi to nestoji..
mozno nemame my vela, ale ked sme spolu tak oni mi , smiechom hovoria ako nam zavidia, nas zivot s muzom a nase deti..
ale ja im nedokazem povedat ze ja im zavidim , ich.. nie je co... 😉
v jednoduchosti je niekedy krasa.. nie??
inak , to co napisali buba a emily, a spol mozem suhlasit.. 🙂
drz sa; nech je k tebe zivot , co najjemnejsi... 🙂
v "zapadnych" krajinach sa taketo zeny zvyknu angazovat v spolocnosti ako dobrovolnicky
Hm, no že si doma a tebe to tak vyhovuje, je ok. Iných nerieš.
Ja by som sa však doma zbláznila a to by sme mohli mať neviem koľko peňazí🙂. Sú rôzne typy🙂.
ked to zene vyhovuje byt doma,nemam nic proti a ny ostanich kaslite,ale ja by som isla aspon na par hodin do roboty,nech som aspon trosku medzi ludmi amie len doma.mnohi muzi nechce aby zeny robili,lebo sa o ne boja,aby nahodou neprisli do kontaktu s inimi ludmi,chcu mat z nich len zienky domace,ale nepriznaju to.
a este som zabudla,ze chcu byt oni dominatni v rodine a nezniesli by keby zeny zarabali a nebodaj viac,chcu mat pocit ze bez ich penazi je zena stratena....su vseliaky muzi
ja by som sa asi doma zbláznila, tiež nemusím pracovať, mm by bol najradšej, keby som pekne sedela doma a každý deň ho čakala s vylešteným domom a teplou večerou, ale to nejde, aj keď teda študujem (už nejaký ten rôčik 😅 ), aj tak cítim, že by som maximálne zblbla a strašne zlenivela... aj tak pracujem sama pre seba, čiže robím keď potrebujem a tak, aby som zvládala aj deti aj domácnosť, ale vždy keď sa mi zadarí, tak sa z toho strašne teším, aj keď nejde o peniaze, ide o dobrý pocit zo seba 😉
poznám viac kočiek, čo sa už do práce nevrátili a nechcú vrátiť, nemusia, ale každá jedna začala buď diaľkovo študovať nejakú tú električkovú vyšku, alebo sa vrhla na jazyky, alebo začali robiť niečo, čo im nezaberie veľa času, ale sú medzi ľuďmi 😉
ahojte, ja po rokoch workoholizmu som stastna, ze som popustila v praci, ze som nasla vyzitie v niecom inom ako v praci - v nasom synovi a taaak rada by som sa stala zienkou domacou. Ale bohuzial, uz som tak zvyknuta pracovat, ze jednoducho by ma ta domacnost bavila cca 1 mesiac a uz by mi praca chybala ☹
A moja rada nikkke, vyuzi cas a prostriedky na sebazdokonalovanie, nielen fyzicke ale aj dusevne. Ja som asi velka potvora, ale urcite by som si urobila ucet pre seba, kde by som si odkladala peniaze na horsie casy. 😉 Keby nahodou nieco ... 😉
Ahojky...
Tak ja som jedna z tych, co nepracuju.
Jednak mame maleho synceka a manzel zarobi min. mzdu za 2 dni.
Nastastie nema rizikove povolanie, asi by som zostarla o 100 rokov, stale sa o neho strachovat, ci je v poriadku.
Zijeme normalny zivot, nijak peniaze nerozhadzujeme, ale vieme, ze keby nieco, tak si to kludne mozeme kupit.
Osobne znackove oblecenie nemusim, povedala by som, ze ho neznasam kvoli tomu ako sa ludia tymto vacsinou vystatuju.
Co s tyka tej buducnosti. ja mam 27 a predtym, nez som sa vydala, som pracovala. Manzel vsak mysli na nas a nasu buducnost, plati si extra dochodkove poistenie 100eu kazdy mesiac a okrem toho, ak by sa mu nieco stalo, tak zo spolocnosti, v ktorej pracuje nam budu mesacne vyplacat peniaze. A z tych sa da velmi pekne nasetrit. Okrem toho by nam odtial jednorazovo vyplatili 20 000eu.
Teraz, ked je uz syncek o nieco vacsi, chcem sa prihlasit na jazykovy kurz, taktiez rozmyslam o charitativnej cinnosti. Manzel mesacne prispieva na studium nahodnemu studentovi.
Kedze zijem v zahranici, ovladam 2 jazyky. Kamaratka ma jazykovu agenturu a zameriava sa len na anglictinu, takze keby nie, tak pracovat mozem aj tam.
V buducnosti vsak rozmyslam nad pracou, mozem ucit na sukromnej skole anglictinu, tu je malo ucitelov, ktori anglicky skutocne aj vedia hovorit. Vacsinou vysvetluju gramatiku a tie deti ani po 8 rokoch studia anglicky nevedia ani ceknut.
Planujeme vsak este 1 babo a dolezitu cestu do zahranicia, takze uvidim ako to nakoniec bude.
Nemozem povedat, ze sa doma nudim, ale potrebujem sa stretavat s nocymi ludmi. Aj ked so susedami kecame kazdy den, clovek nesmie nikdy zastat a stagnovat na jednom mieste.
trixi aj my si odkladame peniaze aj na moj aj mm ucet...a dokopy mam presna taaku situaciu ako pensadorcallisto az na to ze do skoly by ma nedostali pracovat 🙂
a niektore tu pisete ako by ste ma poznali..odkial poniektore mate ze sa chvalim peniazmi??vobec nikdy ale nikdy som sa nikomu nechvalila a vobec nemame zase milioni 😉 ale to ze mame o nieco viac koruny je vydno tym sa nemusim chvalit, len som chcela poznat ine baby kt.su doma a mozno ako to riesia -cim im kaslu na hlavu alebo si to s nimi vyjasnia,ale vydim ze modry konik je o niecom inom
dneska sme vybavovali ze budem u mm zamestnana uctovnicka kedze nou aj som..........a nechvalim sa tym.....fakt lutujem ze som tu pisala, myslela som ze je to tu niecom inom 😔
nikkka,nuz ak myslis,ze s tvojim pravopisom urobis dieru do sveta....drzim palec....uctovnicka.... 😅 😝 😀
nikkka nehnevaj sa, ale mala by si si zlepsit gramatiku, robis hrozné hrubky... 😕
ja len dam poslednu moju vetu..
nikkka ked si tu pisala, tak sa ti zdal tvoj problem, vazny, teda aspon vidiet ze Ta dost trapil.. ale ked si to znova precitas, tak mozes skonstatovat, ze nie je to , ani za zamyslenie, proste na svete je tolko vaznych problemov,; ze ten tvoj je v porovnani s inymi, absolutne trapny..
neber si to, zle, ale ked sa nad tym zamyslis, tak sa na tom budes
neskutocne smiat ako si sa nad tym mohla niekedy vobec zamyslat tak , hlboko.. 😉
uzivaj si vasej situacie, pokial sa da, casy sa vzdy menia.. 😉
ikke,nemyslela som to ako urazku 😉 🙂 /prehovorila moja vlastnost-pravdovravnost/ 😝 😀
Presne menia sa hlavne pri dnesnej krize, clovek nikdy neviem, mozno neskor budes banovat ako mi bolo doma dobre. 😉
no a este tak na okraj.....cca pol roka do zadu padol jackpot, co to je Lotto,ci co?/neviem uz presne,hazard nie je moja parketa/,a predstavte si,dot.vyhral obrovske mnozstvo "melonov",a do dnesneho dna pracuje.... 😉 🙂
Vobec nechapem, preco ste sa tu zacali navzajom urazat.
Ved kazdy nech prispeje svojim nazorom a nie urazkami.
Ved ked jej pravopis nie je 100%-ny, neznamena to, ze ju hned za to musite odsudit.
Nemyslim si, ze by sa chvalila, len chcela vediet ako to riesia ine zeny s podobnym osudom.
Mozno, keby hned v prvom prispevku nenapisala v zatvorkach, ze sa nechce chvlait, tak by vam to ani nenapadlo kritizovat ju prave v tomto.
Napriklad ja mam na SVK tety, ktore sa rady chvalia a dostala som k tomu odpor. Naco ukazovat, ze ja na to mam a ty nie?
A nikkkka nic nekonkretizovala, nerozpravala tu, co vsetko si kupuje, kam chodia na vecery atd...
Ja osobne tiez mam niekedy ztrach z toho, ze co ak.
Co ak sa medzi mnou a manzelom nieco stane a ja uz nebudem chciet ostat s nim a budem chciet ist naspat na SVK?
Fakt som rozmyslal, co take sa da robit. Bohuzial, nebavi ma pisat knihy, hoci to sa dalo robit aj z domu.
Ale skutocnost je taka, ze je lepsie mat nejake peniaze v rezerve. Mne sa to nemoze stat. Stat sa to moze kazdej. Manzelovi verim na 100%. Ale poznate zenske, ake su. A tym neverim ani percento. 😀
Takze aj ta minimalna mzda sa niekedy zide. Ved ak nemusite prispievat do domacnosti, ze manzel dobre zaraba, tak ako tu niekto pisal, zdokonalovat sa, nezleniviet. A tu minimalnu mzdu, ked si kazdy mesiac odlozite, tak za rok je to pekna kopka.

toto fakt nie je o zavisti.. pokial ti to vyhovuje, ze si doma a manzel ta zivi, pohoda, dolezita je tvoja spokojnost.. ale na tvojom mieste, ak to niekomu lezi v zaludku, tak sa zbytocne nechval, len povedz, ze manzel ta uzivi... ale pre svoj dobry pocit by som akurat pracovala na sebe...jazyky a podobne....
moj osobny nazor vsak je, ze zena ma byt schopna sa uzivit sama, pre kazdy pripad, nikto nikdy nevie, co sa moze prihodit (nedajboze) takze chcelo by to trochu samostatnosti 🙂 v tomto nech nikto nehlada nejaku tuzbu po emancipacii...
citala som nedavno jeden pribeh, zena mala nieco po 60-ke, cely zivot ju zivil manzel, ona sa starala o ich dve deti, ked odrastli, tak nesla do prace, manzel aj nakupoval a podobne, ked nahle zomrel, ona sa v 60-ke musela zacat sama o seba starat... a bolo to vraj v jej veku sakra tazke....