Oplatí sa zriadiť si internetový obchod?
Ahojte, som na materskej a samozrejme nie som spokojna s takým príjmom, chceli by sme začať podnikať, zriadit si internetový shop, máte niekto taký shop a vynása Vam to? Bola by som rada za nejake skusenosti a co najlepsie sa predáva, dik 🙂
Stručné zhrnutie
- Založenie e-shopu je možné s open-source riešeniami ako OS Commerce (www.oscommerce.com) zadarmo alebo cez platené platformy ako Eshop-rychlo (12 €/mesiac) a Biznisweb; treba rátať aj s nákladmi na doménu a hosting.
- Profesionálne riešenie od firmy môže podľa diskusie stáť „20 tis. a viac“ a v niektorých prípadoch sa môže vyšplhať „na 60 - 70 tis.“.
- Pre testovanie trhu a nízkonákladový štart je odporúčaný predaj cez bazárové portály ako minibazar.sk alebo mimibazar a zameranie sa na medzeru na trhu, napr. tehotenské oblečenie (príklad kamenného predaja: Maderna v Hypernove).
Najčastejšie otázky
Q: Koľko stojí vytvorenie e-shopu?
A: Podľa diskusie profesionálna tvorba „základná cena 20 tis. a viac“ a môže stúpnuť na „60 - 70 tis.“; alternatívy sú OS Commerce (zadarmo), Eshop-rychlo (12 €/mesiac) a platené hostingy.
Q: Aký softvér a technické požiadavky e-shop potrebuje?
A: Odporúčaný softvér z diskusie je OS Commerce (www.oscommerce.com), ktorý vyžaduje webserver (zvyčajne Apache), PHP a MySQL a často slovenský language pack pre lokalizáciu.
Q: Koľko stojí doména a hosting?
A: Vo vlákne spomínali, že .sk doménu „myslím okolo 600 ročne“, .com doménu „za menej ako 10 USD/rok“ a hosting približne „120 USD/rok“ podľa jedného príspevku.
Q: Aké administratívne kroky treba pri predaji cez e-shop?
A: Potrebujete založiť živnosť, nahlásiť pracovisko, zabezpečiť účtovníctvo, komunikovať s daňovým úradom, odovzdávať mesačné výkazy do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne a podľa potreby mať registračnú pokladnicu.
Q: Ako začať s minimálnym kapitálom?
A: Vo vlákne odporúčali začať predajom použitých vecí na portáloch ako minibazar.sk alebo mimibazar, postupne si odkladať zisk a testovať dopyt pred veľkou investíciou.
Q: Ak plánujem vyrábať odevy doma, čo treba riešiť?
A: Diskusia upozorňuje na potrebu schválenia priestorov (napr. hygienikom), investícií do šijacích strojov a materiálov, zabezpečenia zásob rôznych veľkostí a farieb a pripravenosti na reklamácie.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich odporučila začať s malým kapitálom, overiť dopyt cez bazárové portály (minibazar.sk, mimibazar) a mať podnikateľský plán pred väčšími investíciami.
Sporné názory
- Vývoj e-shopu: jedna možnosť je platiť firme za komplexné riešenie (uvádzané ceny „20 tis. a viac“), druhá možnosť je použiť open-source alebo lacnejšie služby a robiť časť práce sama (OS Commerce, Eshop-rychlo).
- Výber sortimentu: niektoré príspevky považujú tehotenské oblečenie za perspektívnu medzeru s vysokými cenami, iné pýtajú sa, či zákazníčky budú ochotné zaplatiť za špecializované kúsky.
Otvorené otázky
- Koľko reálne stojí kvalitný, kompletne nasadený e-shop na slovenskom trhu pri porovnaní rôznych dodávateľov?
- Aké presné povinnosti a postupy sú potrebné pre schválenie výroby odevov v domácich priestoroch (konkrétne hygienické a legislatívne požiadavky)?
- Ako nájsť spoľahlivého a cenovo dostupného vývojára/webdizajnéra alebo krajčírku v lokálnom okolí?
Spomenuté značky a firmy
minibazar.sk, mimibazar, Biznisweb, www.oscommerce.com, Eshop-rychlo (www.eshop-rychlo.sk), kseft.sk, ludoveremesla.sk, Maderna, Hypernove, Complitické
Spomenuté produkty a metódy
živnosť, doména .sk, doména .com, hosting, OS Commerce, Apache, PHP, MySQL, Slovak language pack, Eshop-rychlo (12 €/mesiac), Biznisweb, registr. pokladnica, účtovníctvo, odvody, Sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa, podnikateľský plán, bazár, minibazar, mimibazar, šitie, krajčírka, výrobné stroje, reklamná kampaň, affiliate link
Miesta a osoby
BB, SR, USA, Hypernove
presne tak som si aj ja myslela njaky znamy sikovny spravi stranku a ostatne na mne, len to musi niekto schvalit? vyrobu, predaj, sklad?
escada tak vies tak ako sa meni zivot menia sa aj motta🙂 zatial som v takom stadiu ze si mozem stanovit vysoke ciele, snad aj ich dosiahnut..pre zaciatok moze byt vysoky ciel aj mat jedneho krasneho dna babatko😉
no to len tak hadam, ked je to s prevadzkou obchodu tak ze potrebujes schvalit priestori napr hygienikom, tak njak to bude aj pri E-predaji... ze niekde to treba vyrabat, skladovat, treba nieco nakupovat a nakoniec predavat...mozno to tak jie je to by bolo plus... ale niekto musim predsa schvalit teda dat na to licenciu ci ako....
nooo droby, podla toho co ides ponukat v tom e-shope a hlavne ci to budes aj ty priamo vyrabat alebo ty budes len prevadzkovatelom e-shopu a tovar do shopu budes nakupovat u niekoho ineho resp. budes mat vlastneho dodavatela...to su dve rozne veci😉
presne ako hovori anaxamon, ak budes vyrabat tak isteze, ak len nakupovat z velkoskladov apod. nemas tolko starostiii 🙂
ja som tiez uvazovala nad obchodom cez internet... napady by aj boli... ale zrealizovat? 😅 😖 ... zhanat dodavatelov... byt s nimi v neustalom kontakte... zabezpecovat balenie a posielanie, respektive dovoz tovaru... neustala aktualizacia stranky... sledovanie emailovych objednavok... ich overovanie... uaaaaa 😲 ...to uz je rovnake... ako sa zamestnat na plny uvazok 😒
no prave ja by som chcela vyrabat a to sa rovno mozem na to asi vykaslat... oni potrebuju schvalovat priestory a ja si kludne mozem robit aj v obyvacke 😀
ja by som vlastne rada bola vyrobca, dodavatel, predajca, majitel 😀
no nic budem snivat dalej
adetka, aj horsie 😀 ked makas u niekoho tak od - do, ale ked na seba, tak to je 24h denne, 7 dni v tyzdni... 😝
baby, ale aj tak, pokial si zriadite zivnost, tam musite udat svoje pracovisko, s cim pracujete a odkedy zacinate, nezabudnite si k tom u vsetkemu priratat aj danovy urad a uctovnictvo, pokial chcete mat zamestnanca, tak aj kazdy mesiac navsteva soc. poistovne a zdravotnej poistovne aby ste odovzdali vykaz,, potom musite mat aj reg. pokladnicu,, a este jedna vec, predavat textil cez net, no neviem neviem, len si kazda premyslite, ked idete do obchodu nieco sebe kupit, najprv to chcete vyskusat ci vam sedi velkost a cislovanie je vsade ine a potom su tu este aj tie neslavne reklamacie,, verte mi ze ludia reklamuju aj 20sk vec, viem o com hovorim, kedze aj my podnikamek,,, takze inter. obchod neviem neviem............
Ja ti mozem poradit z hladiska webmastera. Mam spojazdnenych zopar stranok, takze mam aj trochu skusenosti, aj ked nie s priamo s e-shopm. Najprv si budes musiet kupit domenu. Da sa to samozrejme aj bez nej, ale toto ti jednoznacne doporucujem. Nakolko ked zacnes svoj obchod propagovat a budes na nejakej subdomene t.j. napr. tvojobchod.domena.sk a potom ti to prestane vyhovovat, tak mozes celu propagaciu zahodit. Ked budes mat kupenu domenu napr. tvojobchod.sk
a zmenis providera, t.j. server kde budes web mat ulozeny, tak domenujednoducho prepises na noveho. Neviem ako sk domeny tie su myslim okolo 600 rocne, ale com domeny v pohode kupis za menej ako 10 USD na rok. Potom si musis zohnat kvalitny hosting. Zase nemam prehlad na Slovensku ale urcite je tu milion firiem ktore hosting poskytuju, ale da sa kludne aj vonku za slusnych podmienok. Ja mam za nejakych 120 USD rocne v podstate bez obmedzeni. No a potom si budes musiet nainstalovat samotny e-shop. Tu ti doporucujem OS Commerce, ten je asi najpouzivanejsi a hlavne je zdarma. A potom uz len musis naplnit databazu s tovarom a pod. a uz len predavat. Co sa tyka propagacie, najprv musis stranku zaregistrovat na vsetky mozne zoznamy, prispievat na fora a do blogov. Cim viacej odkazon na tvoju stranku, tym viacej potencionalnych kupcov.Kazdopadne nie je to sranda, a da ti to dobre zabrat. Drzim palce
svajdlenka- diky za prispevok 😉 a prosim Ta na akej stranke sa da stiahnut ten OS Commerce?
Samozrejme tu treba pobehat a okrem samotneho OSCommerce treba stiahnut daky Slovak Language pack aby ti to fungovalo v slovencine. Treba sa tam poriadne poobzerat. Poziadavky na to aby ti to fungovalo je daky web server, vacsinou Apache, PHP, a MySQL, pozadovane verzie si treba pozriet na stranke. Rozbehat si testovacie prostredie lokalne na pocitaci je celkom pakaren, takze by som Ti doporucil poziadat niekoh, kto ma s tymto skusenosti, pri instalacii na web server niekde na kupenom web hostingu, by nemal byt problem. Samozrejme za predpokladu ze dany server ma pozadovane moznosti, t.j. MySQL a PHP.
svajdlenka- uff ja nie som expert v informatike 😀 😎 budem musiet niekoho požiadat, akurat som vedela, že mi treba doménu a hosting, ale to je tak vsetko 😒 😔 musim za nejakým informatikom, lebo sama sa nepohnem, dik 😉
no a pre toto som chcela najat firmu 😖 ale piste dalej, mozno sa volacomu priucim 😀
tak mne blizky projekt (znamena to ze ho ma niekto mne blizky🙂) s e-shopom je uz na svete..len neviem ci mozem hodit nan link... 😅
Ahojte!
Mna by len strašne velmi zaujímalo, kolko taký e-shop môže asi stáť.Samozrejme, že nemyslím presne, ale len tak odhadom od do.Myslím so všetkým. 🙂
ak ho chces mat vymakany a das to robit firme tak straaaasne vela... zakladna cena bola 20 tis a viac, ale kludne sa to moze vysplhat aj na 60 - 70 tis.. 😝
zoja, ten bike co je tam odfoteny v sekcii potraviny a donaska...to je teda ina pecka... 😲
rabiva- odpisala som dik 😉
escada- hehe..mas SS 😉
zoja- dikes za link, nevedela som, že aj daco take je okrem mimibazaru
olinel, lienka - jednej babe urobil pekný premakaný eshop manžel, ide o to, ci sa najde niekto v okoli co sa vyzna veeelmi dobre v informatike a nieco take vystrojí zadara,a lebo za rozumnu cenu 😅 ak nie potom treba asi cvakat aj 30 000 😝
zoja - jáááááááj a oplatilo sa? 🙂 preco zadara ponuka? žije z reklamy?inak skusala som tu stranku co je tam na nu reklama a akosi mi to nevytvorilo stranku na 10 dni 😒 biznisweb.sk
zatial nespoplatnuje, ale už ku koncu roka sa to rozbehne, chcel dať najprv predajcom priestor na nachytanie zákazok a oboznámenie sa s internetmarketom

newyorkgirl...inak potom ti na ip odpisem, len mne je zle posledne dni a ledva vladzem...napr. tuto noc som uz 2x vracala 😢 a to som 26 tt a zacala som o 4 rano 😢 no brutal...tak teraz sa mi ani k teme nepodarilo...