icon

Práca vo Finančnej správe

16. okt 2025

Ahojte, o pár dní začínam pracovať vo FS. Nejaké skúsenosti? Som čerstvá absolventka. Začínam mať pochybnosti, každú chvíľu tam hľadajú niekoho nového🤔

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 4. jún 2026 · 36 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Práca vo Finančnej správe zahŕňa pozície ako registrátor, správca I a správca II, pričom každá pozícia má odlišnú náplň práce a platovú triedu.
  • Začiatočný plat sa v diskusii spomínal ako "cca 900 v hrubom" a osobný príplatok sa spravidla prizná po prvom mesiaci, ďalšie zvýšenie môže trvať aj dva roky.
  • Práca je opísaná ako náročná na termíny, zodpovednosť a psychický tlak; zaučenie na správcu II trvá približne 2 roky a jeden správca má na starosti cca 2000 daňovníkov (FO ~1500, PO ~500).


Q: Aké sú bežné pracovné pozície vo Finančnej správe a aké majú platové triedy?
A: Bežné pozície uvedené v diskusii sú registrátor (platová trieda II), správca I (platová trieda I) a správca II (platová trieda III).

Q: Koľko môže dostať začínajúci zamestnanec vo Finančnej správe?
A: V diskusii sa spomínal začiatočný plat "cca 900 v hrubom" a po prvom mesiaci spravidla nasleduje priznanie osobného príplatku.

Q: Ako dlho trvá zaučenie na pozíciu Správca II?
A: Zaučenie na pozíciu správca II trvá približne 2 roky, pričom pozícia zahŕňa prácu s účtami daňovníkov, vydávanie rozhodnutí a vrátenie preplatkov.

Q: Koľko daňovníkov spravuje jeden správca?
A: Podľa skúseností v diskusii má jeden správca na starosti približne 2000 daňovníkov, z toho FO okolo 1500 a PO okolo 500.

Q: Aké sú hlavné povinnosti registrátora?
A: Registrátor registruje daňovníkov na dane, prideľuje DIČ, eviduje bankové účty, zaznamenáva zmeny bydliska a pracuje v niekoľkých systémoch s krátkymi lehotami na konanie.

Q: Existuje v Finančnej správe možnosť skráteného úväzku pre vyťažovaných pracovníkov?
A: V diskusii sa uvádza, že možnosť skráteného úväzku nie je dostupná.

Q: Prečo zamestnanci odchádzajú z Finančnej správy podľa diskusie?
A: Uvádza sa konsolidácia a prirodzený úbytok bez náhrady, rast pracovnej záťaže, časté legislatívne zmeny, slabá informačná podpora a vysoký psychický tlak.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Práca vo Finančnej správe je náročná na termíny, zodpovednosť a psychický tlak.
  • Pozície majú jasne rozdelenú náplň práce a platové triedy (napr. správca II = platová trieda III).
  • Zaučenie na náročnejšie pozície môže trvať dlhšie (správca II ~2 roky).


Sporné názory

  • Plat: jeden názor tvrdí, že "plat je žalostne málo (cca 900 v hrubom)", iný názor uvádza, že prvý rok ľudia na platy výrazne nesťažujú.
  • Stabilita zamestnania: v menších mestách je kolektív stabilný a odchody len na materskú či do dôchodku, versus vo väčších mestách je podľa príspevkov vyšší odliv zamestnancov.


Otvorené otázky

  • Ako efektívne znížiť psychickú záťaž a vyhorenie pri práci so stálymi legislatívnymi zmenami?
  • Koľko reálne predstavuje nárast mzdy po priznaní osobného príplatku a kedy možno očakávať ďalšie navýšenie?


Spomenuté značky a firmy

Finančná správa, Daňový úrad, Polícia, OČTK

Spomenuté produkty a metódy

registrátor, správca I, správca II, platová trieda I, platová trieda II, platová trieda III, osobný príplatok, "cca 900 v hrubom", DIČ, Daňový poriadok, zaučenie 2 roky, daňové priznania, vrátenie preplatkov, výzvy na podanie, pokuty, úroky z omeškania, výkazy nedoplatkov, exekučné vymáhanie, skrátený úväzok

Miesta a osoby

Bratislava

Strana
z2
avatar
lienockak
16. apr 2026
@sloska77

@lienockak Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Bola som na VK na Správcu I, bola som úspešná, ale na 2. mieste a tak rozmýšľam, či to skúsiť na Registrátora, alebo nie, či by som to zvládla. Pri VK na Správcu I sme mali pocit, že tam už bola jedna pani dosadená, tak aj preto váham, či to má zmysel.

@sloska77 má to zmysel. Ak si skončila druhá a úspešná, tak je pravdepodobné, že si sa komisii páčila. Akurát je treba sa prihlásiť na ďalšie VK a prejsť tým znova. Je celkom možné, že tá, ktorá skončila ako prvá už na DÚ dávno pracuje, akurát bola v dočasnej službe a mala záujem ísť do prípravnej na stále miesto. To sa nedá inak, len opätovne VK vyhlásiť, preto je to takto. Preto ju uprednostnili, lebo tie vedomosti má širšie ako Ty, ktorá sa hlásiš zvonku.

avatar
sloska77
17. apr 2026
@lienockak

@sloska77 má to zmysel. Ak si skončila druhá a úspešná, tak je pravdepodobné, že si sa komisii páčila. Akurát je treba sa prihlásiť na ďalšie VK a prejsť tým znova. Je celkom možné, že tá, ktorá skončila ako prvá už na DÚ dávno pracuje, akurát bola v dočasnej službe a mala záujem ísť do prípravnej na stále miesto. To sa nedá inak, len opätovne VK vyhlásiť, preto je to takto. Preto ju uprednostnili, lebo tie vedomosti má širšie ako Ty, ktorá sa hlásiš zvonku.

@lienockak Jáj, no tak to je možné, že tam už pracovala. A áno, aj preto, že som skončila na 2.mieste, zvažujem prihlásiť sa znova. Pôvodne som nerozmýšľala, nemala som veľmi dobrý pocit, ale výsledok ma príjemne prekvapil a potešil, tak si vravím, že až taká zlá som podľa nich nebola. Ešte raz krásne ďakujem za info.

anonym_090b88
17. apr 2026
@sloska77

@lienockak Jáj, no tak to je možné, že tam už pracovala. A áno, aj preto, že som skončila na 2.mieste, zvažujem prihlásiť sa znova. Pôvodne som nerozmýšľala, nemala som veľmi dobrý pocit, ale výsledok ma príjemne prekvapil a potešil, tak si vravím, že až taká zlá som podľa nich nebola. Ešte raz krásne ďakujem za info.

@sloska77 koľko vás bolo na vyberovom konaní?

anonym_090b88
17. apr 2026

Pozdravujem všetkých v diskusii, rada by som sa spýtala na vaše postrehy a rady. Pracujem vyše 20 rokov ako správca 2, mám niekoľko rokov po 50- tke. Práca mu pripadá čím ďalej viac náročná a čím ďalej je jej viac. V rámci konsolidacie je u nás prirodzený úbytok, kto odíde do dôchodku nevezme sa nový ale práca sa rozdelí medzi ostatných. Samozrejme veľká psychická záťaž, veľa vedomosti, zodpovednosti, tlak na výkon, chaos v legislatíve, slabá informačná podpora, navyšovanie práce, sústavne právne zmeny, práca bez chýb, náročnosť na pamäť, logické myslenie. Však to poznáte. Prestávam to zvládať a neviem čo s tým. Teda navonok to zvládam, moja práca je ok ale za cenu veľkého psychickeho vycerpania a praktický žiadneho osobného života. Lebo všetku energiu necham v práci. S vedením som to riešila. Nevedia mi nič ponúknuť okrem odchodu. Práca menej náročná ako napríklad registrátor voľna nie je. Možnosť skráteného úväzku tiež nie je. Aj zvažujem odchod, no tá neistota tiež nie je lákavá a do dôchodku ďaleko. Budem vďačná za vaše postrehy.

avatar
sloska77
17. apr 2026
@anonym_090b88

@sloska77 koľko vás bolo na vyberovom konaní?

@anonym_090b88 To neviem úplne presne, cca 18.

anonym_36d4e1
18. apr 2026
@anonym_090b88

Pozdravujem všetkých v diskusii, rada by som sa spýtala na vaše postrehy a rady. Pracujem vyše 20 rokov ako správca 2, mám niekoľko rokov po 50- tke. Práca mu pripadá čím ďalej viac náročná a čím ďalej je jej viac. V rámci konsolidacie je u nás prirodzený úbytok, kto odíde do dôchodku nevezme sa nový ale práca sa rozdelí medzi ostatných. Samozrejme veľká psychická záťaž, veľa vedomosti, zodpovednosti, tlak na výkon, chaos v legislatíve, slabá informačná podpora, navyšovanie práce, sústavne právne zmeny, práca bez chýb, náročnosť na pamäť, logické myslenie. Však to poznáte. Prestávam to zvládať a neviem čo s tým. Teda navonok to zvládam, moja práca je ok ale za cenu veľkého psychickeho vycerpania a praktický žiadneho osobného života. Lebo všetku energiu necham v práci. S vedením som to riešila. Nevedia mi nič ponúknuť okrem odchodu. Práca menej náročná ako napríklad registrátor voľna nie je. Možnosť skráteného úväzku tiež nie je. Aj zvažujem odchod, no tá neistota tiež nie je lákavá a do dôchodku ďaleko. Budem vďačná za vaše postrehy.

@anonym_090b88 chápem ťa... Ja som bol v FS na správe 1 len 2.5 roka a nikdy viac... Kolegovia zo S2 to vidia podobne, že z roka na rok horšie a horšie... Že to nie je ako 10 rokov dozadu... Opora od vedenia nula bodov... Opora od kolegov nula bodov... Ľudia z roku na rok horší a horší... A ty si za toho zlého... Autorita na nule... Ja som zo správy 1 odišiel, lebo som z roka na rok robil viac a viac a zarábal menej a menej... Keď sa delila robota, tak mne väčšina a keď sa delili odmeny, tak mne nič... Keď sa prišiel niekto vadiť, tak ty si si to odskákal... Robota nezáživná pre ženu po 40-tke a nie pre chlapa po 20tke... Odišiel som k Polícii a po polroku vôbec nebanujem... Rozprával som sa s exkolegami z Dú a sú na nervy toto obdobie... Nedávajú to...

Strana
z2