Práca vo Finančnej správe
Ahojte, o pár dní začínam pracovať vo FS. Nejaké skúsenosti? Som čerstvá absolventka. Začínam mať pochybnosti, každú chvíľu tam hľadajú niekoho nového🤔
Stručné zhrnutie
- Práca vo Finančnej správe zahŕňa pozície ako registrátor, správca I a správca II, pričom každá pozícia má odlišnú náplň práce a platovú triedu.
- Začiatočný plat sa v diskusii spomínal ako "cca 900 v hrubom" a osobný príplatok sa spravidla prizná po prvom mesiaci, ďalšie zvýšenie môže trvať aj dva roky.
- Práca je opísaná ako náročná na termíny, zodpovednosť a psychický tlak; zaučenie na správcu II trvá približne 2 roky a jeden správca má na starosti cca 2000 daňovníkov (FO ~1500, PO ~500).
Q: Aké sú bežné pracovné pozície vo Finančnej správe a aké majú platové triedy?
A: Bežné pozície uvedené v diskusii sú registrátor (platová trieda II), správca I (platová trieda I) a správca II (platová trieda III).
Q: Koľko môže dostať začínajúci zamestnanec vo Finančnej správe?
A: V diskusii sa spomínal začiatočný plat "cca 900 v hrubom" a po prvom mesiaci spravidla nasleduje priznanie osobného príplatku.
Q: Ako dlho trvá zaučenie na pozíciu Správca II?
A: Zaučenie na pozíciu správca II trvá približne 2 roky, pričom pozícia zahŕňa prácu s účtami daňovníkov, vydávanie rozhodnutí a vrátenie preplatkov.
Q: Koľko daňovníkov spravuje jeden správca?
A: Podľa skúseností v diskusii má jeden správca na starosti približne 2000 daňovníkov, z toho FO okolo 1500 a PO okolo 500.
Q: Aké sú hlavné povinnosti registrátora?
A: Registrátor registruje daňovníkov na dane, prideľuje DIČ, eviduje bankové účty, zaznamenáva zmeny bydliska a pracuje v niekoľkých systémoch s krátkymi lehotami na konanie.
Q: Existuje v Finančnej správe možnosť skráteného úväzku pre vyťažovaných pracovníkov?
A: V diskusii sa uvádza, že možnosť skráteného úväzku nie je dostupná.
Q: Prečo zamestnanci odchádzajú z Finančnej správy podľa diskusie?
A: Uvádza sa konsolidácia a prirodzený úbytok bez náhrady, rast pracovnej záťaže, časté legislatívne zmeny, slabá informačná podpora a vysoký psychický tlak.
Závery z diskusie
Zhoda
- Práca vo Finančnej správe je náročná na termíny, zodpovednosť a psychický tlak.
- Pozície majú jasne rozdelenú náplň práce a platové triedy (napr. správca II = platová trieda III).
- Zaučenie na náročnejšie pozície môže trvať dlhšie (správca II ~2 roky).
Sporné názory
- Plat: jeden názor tvrdí, že "plat je žalostne málo (cca 900 v hrubom)", iný názor uvádza, že prvý rok ľudia na platy výrazne nesťažujú.
- Stabilita zamestnania: v menších mestách je kolektív stabilný a odchody len na materskú či do dôchodku, versus vo väčších mestách je podľa príspevkov vyšší odliv zamestnancov.
Otvorené otázky
- Ako efektívne znížiť psychickú záťaž a vyhorenie pri práci so stálymi legislatívnymi zmenami?
- Koľko reálne predstavuje nárast mzdy po priznaní osobného príplatku a kedy možno očakávať ďalšie navýšenie?
Spomenuté značky a firmy
Finančná správa, Daňový úrad, Polícia, OČTK
Spomenuté produkty a metódy
registrátor, správca I, správca II, platová trieda I, platová trieda II, platová trieda III, osobný príplatok, "cca 900 v hrubom", DIČ, Daňový poriadok, zaučenie 2 roky, daňové priznania, vrátenie preplatkov, výzvy na podanie, pokuty, úroky z omeškania, výkazy nedoplatkov, exekučné vymáhanie, skrátený úväzok
Miesta a osoby
Bratislava
mam dvoch kamosov, co tam pracuju 🙂 muz aj zena. obaja su spokojni, ale kazdy sa podla mna na takuto poziciu nehodi.
@opuska Prečo myslíš? Na akých oddeleniach pracujú, ak teda môžeš povedať?😊
@anonym_autor na danovom 😉
@opuska Tam idem aj ja. Ja čo som vyčítala z internetu, tak tam vraj žalostne malo platia..
@anonym_autor mavaju aj vyjazdy do terenu, obcas dake skolenia mimo svojho bydliska...pisu reporty...no je to take kadejake, ty musis vediet, ci by ta take nieco bavilo 🙂
@anonym_autor mavaju aj vyjazdy do terenu, obcas dake skolenia mimo svojho bydliska...pisu reporty...no je to take kadejake, ty musis vediet, ci by ta take nieco bavilo 🙂
@opuska Prečo myslíš? Na akých oddeleniach pracujú, ak teda môžeš povedať?😊
@anonym_autor na akú pozíciu nastupujes?
@anonym_autor práca vo FE je široký pojem... Je tam veľa rôznych pozícií a každá je pre niekoho iného...
@anonym_autor na ake oddelenie ides? Sprava, kontrola, exekucne..?
@anonym_autor na ake oddelenie ides? Sprava, kontrola, exekucne..?
@anonym_3f8afb správa
@1andrea111 registrator
@anonym_autor tak sprava ci registrator? 🙃 Kazdopadne nudit sa nebudes ani na jednom oddeleni. Plat sa odvija aj od poctu odpracovanych rokov a osobneho priplatku. Ja som tam uz 28 rokov, tak priplatok za vysluhu rokov je vyssi.
@anonym_autor tak sprava ci registrator? 🙃 Kazdopadne nudit sa nebudes ani na jednom oddeleni. Plat sa odvija aj od poctu odpracovanych rokov a osobneho priplatku. Ja som tam uz 28 rokov, tak priplatok za vysluhu rokov je vyssi.
@anonym_3f8afb u nas stale hladaju, to je tam taky odliv zamestnancov?
@anonym_3f8afb u nas stale hladaju, to je tam taky odliv zamestnancov?
@anonym_0416e1 vo vacsich mestach zrejme ano. Ja som v malom meste, u nas je stabilny kolektiv. Odchadza sa len na matersku a do dochodku. Ani nepamatam,ze by niekto dal vypoved. Ale tu nie je vela prac.prilezitosti. Praca je vsak narocna, aj ked nezainteresovany by mohol povedat, ze co uz uradnik moze mat na robote 🙃.
@anonym_0416e1 vo vacsich mestach zrejme ano. Ja som v malom meste, u nas je stabilny kolektiv. Odchadza sa len na matersku a do dochodku. Ani nepamatam,ze by niekto dal vypoved. Ale tu nie je vela prac.prilezitosti. Praca je vsak narocna, aj ked nezainteresovany by mohol povedat, ze co uz uradnik moze mat na robote 🙃.
@anonym_3f8afb v com je to narocne? Myslis koli praci na zmeny?
@anonym_3f8afb v com je to narocne? Myslis koli praci na zmeny?
@anonym_0416e1 nie, na DU nie je praca na zmeny. Ale ak hovorim za nase oddelenie (sprava), tak je to narocne na terminy, naozaj nic sa neodpusta, neexistuje nieco urobit po lehote, Zodpovednist, psychicky tlak. Prace je strasne vela a hlavne z kazdej oblasti musis mat prehlad. Dph, Fo, Po, Zavisla connost, vsetko. Robim tam 28 rokov a neda sa porovnat praca vtedy a teraz. Ale na druhej strane, mane pružný pracovný cas, istu vyplatu, atd. Takze my, stare motyky tam vacsinou zotrvame. Ale mladi sa rozhliadnu a idu dalej (hovorim, u nas nie, ale vo vacsich mestach ano)
@anonym_0416e1 nie, na DU nie je praca na zmeny. Ale ak hovorim za nase oddelenie (sprava), tak je to narocne na terminy, naozaj nic sa neodpusta, neexistuje nieco urobit po lehote, Zodpovednist, psychicky tlak. Prace je strasne vela a hlavne z kazdej oblasti musis mat prehlad. Dph, Fo, Po, Zavisla connost, vsetko. Robim tam 28 rokov a neda sa porovnat praca vtedy a teraz. Ale na druhej strane, mane pružný pracovný cas, istu vyplatu, atd. Takze my, stare motyky tam vacsinou zotrvame. Ale mladi sa rozhliadnu a idu dalej (hovorim, u nas nie, ale vo vacsich mestach ano)
@anonym_3f8afb môžem sa opýtať v ktorom meste pracuješ na DÚ?
@anonym_autor práca registrátora je prvý kontakt s daňovníkom. Registrujú daňovníkov na dane, prideľujú DIČ, zapisujú a riešia všetky zmeny v registrácii na dane. Robia vo viacerých systémoch. Keď niečo zle/neskoro nahrajú, je to problém. Majú krátke termíny na konanie, preto je to náročné. Ak si absolvent, za prax teda nedostaneš k platu nič, plat bude ako bol zverejnený vo výberovom konaní, na ktorý si sa prihlásila a cez ktorý si aj prešla, platová trieda 2. Po prvom mesiaci spravidla býva priznaný osobný príplatok a potom dlho nič, aj dva roky.
@anonym_autor tak sprava ci registrator? 🙃 Kazdopadne nudit sa nebudes ani na jednom oddeleni. Plat sa odvija aj od poctu odpracovanych rokov a osobneho priplatku. Ja som tam uz 28 rokov, tak priplatok za vysluhu rokov je vyssi.
@anonym_3f8afb
@lienockak Ahojte. Mohla by som vás poprosiť o bližšie info ohľadne práce registrátora? Je to náročnejšia práca ako Správca I? Prípadne je oveľa ťažšie prejsť pohovorom na Registrátora? Viem, že tam už sa vyžaduje znalosť Danoveho poriadku. Ale osobný pohovor je tiež náročnejší? Budem veľmi vďačná za odpoveď.
@anonym_3f8afb
@lienockak Ahojte. Mohla by som vás poprosiť o bližšie info ohľadne práce registrátora? Je to náročnejšia práca ako Správca I? Prípadne je oveľa ťažšie prejsť pohovorom na Registrátora? Viem, že tam už sa vyžaduje znalosť Danoveho poriadku. Ale osobný pohovor je tiež náročnejší? Budem veľmi vďačná za odpoveď.
@sloska77 ahoj, práca registrátora je o niečo náročnejšia ako práca správcu I. Je tam aj rozdiel v plate, správca I má platovú triedu I a registrátor má II. Ten pohovor závisí od toho, kto bude v komisii, čo máš v životopise, z toho môžu byť otázky. Čiže veľmi individuálne. Každá komisia dáva iné otázky, niekedy vyplynú priamo zo situácie, resp. z toho čo práve povieš. Otázky bývajú odborné aj osobnostné. Registrátor je prvý kontakt s daňovníkom, registrácia na všetky dane, pridelenie DIČ, evidencia bankových účtov, zmeny bydliska a pod., a správca I robi najmä potvrdenia pre danovnikov rôzneho druhu na ich žiadosť a odpovede na dožiadania z OČTK, súdov a pod.
@sloska77 ahoj, práca registrátora je o niečo náročnejšia ako práca správcu I. Je tam aj rozdiel v plate, správca I má platovú triedu I a registrátor má II. Ten pohovor závisí od toho, kto bude v komisii, čo máš v životopise, z toho môžu byť otázky. Čiže veľmi individuálne. Každá komisia dáva iné otázky, niekedy vyplynú priamo zo situácie, resp. z toho čo práve povieš. Otázky bývajú odborné aj osobnostné. Registrátor je prvý kontakt s daňovníkom, registrácia na všetky dane, pridelenie DIČ, evidencia bankových účtov, zmeny bydliska a pod., a správca I robi najmä potvrdenia pre danovnikov rôzneho druhu na ich žiadosť a odpovede na dožiadania z OČTK, súdov a pod.
@lienockak môžem sa spýtať na pozíciu správca 2? Je to náročné? Zodpovedné? Dá sa to zvládať? Uvažujem o takej ponuke či to vôbec skúsiť. Dik
@lienockak môžem sa spýtať na pozíciu správca 2? Je to náročné? Zodpovedné? Dá sa to zvládať? Uvažujem o takej ponuke či to vôbec skúsiť. Dik
@anonym_090b88 podľa mňa je S2 dosť náročná pozícia, nakoľko spracúva daňové priznania, púšťa preplatky, dáva podnety na kontroly a plno ďalších vecí... Zodpovednosť je tam veľká, nakoľko tam púšťaš veľké peniaze... Ale dá sa to naučiť a zvládnuť... Každopádne z roka na rok je to horšie a horšie...
@lienockak môžem sa spýtať na pozíciu správca 2? Je to náročné? Zodpovedné? Dá sa to zvládať? Uvažujem o takej ponuke či to vôbec skúsiť. Dik
@anonym_090b88 správca II je zaradený v platovej triede III. Zaučenie trvá 2 roky, takže je to také náročnejšie. Správca II robí najmä s účtom daňovnikov, preúčtovania, vydáva výzvy na podanie a opravy daňových priznaní, zaplatenie dane, vracia preplatky, nadmerné odpočty, daňové bonusy, ukladá pokuty, vyrubuje úroky z omeškania, vydáva rôzne typy rozhodnutí, vystavuje výkazy nedoplatkov, komunikuje s daňovníkmi. Široký záber, všetko treba stihnúť v zákonných lehotách. Každý správca má na starosti cca 2000 daňovnikov - FO je okolo 1500 a PO je okolo 500, aspoň u nás je tak. Správca 2 nerobí daňové kontroly a ani exekučné vymáhanie, na to sú samostatné útvary. Všetko sa však naučiť dá.
@anonym_090b88 správca II je zaradený v platovej triede III. Zaučenie trvá 2 roky, takže je to také náročnejšie. Správca II robí najmä s účtom daňovnikov, preúčtovania, vydáva výzvy na podanie a opravy daňových priznaní, zaplatenie dane, vracia preplatky, nadmerné odpočty, daňové bonusy, ukladá pokuty, vyrubuje úroky z omeškania, vydáva rôzne typy rozhodnutí, vystavuje výkazy nedoplatkov, komunikuje s daňovníkmi. Široký záber, všetko treba stihnúť v zákonných lehotách. Každý správca má na starosti cca 2000 daňovnikov - FO je okolo 1500 a PO je okolo 500, aspoň u nás je tak. Správca 2 nerobí daňové kontroly a ani exekučné vymáhanie, na to sú samostatné útvary. Všetko sa však naučiť dá.
@lienockak môžem sa opýtať, na ktorom DÚ pracuješ?
@sloska77 ahoj, práca registrátora je o niečo náročnejšia ako práca správcu I. Je tam aj rozdiel v plate, správca I má platovú triedu I a registrátor má II. Ten pohovor závisí od toho, kto bude v komisii, čo máš v životopise, z toho môžu byť otázky. Čiže veľmi individuálne. Každá komisia dáva iné otázky, niekedy vyplynú priamo zo situácie, resp. z toho čo práve povieš. Otázky bývajú odborné aj osobnostné. Registrátor je prvý kontakt s daňovníkom, registrácia na všetky dane, pridelenie DIČ, evidencia bankových účtov, zmeny bydliska a pod., a správca I robi najmä potvrdenia pre danovnikov rôzneho druhu na ich žiadosť a odpovede na dožiadania z OČTK, súdov a pod.
@lienockak Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Bola som na VK na Správcu I, bola som úspešná, ale na 2. mieste a tak rozmýšľam, či to skúsiť na Registrátora, alebo nie, či by som to zvládla. Pri VK na Správcu I sme mali pocit, že tam už bola jedna pani dosadená, tak aj preto váham, či to má zmysel.

mam dvoch kamosov, co tam pracuju 🙂 muz aj zena. obaja su spokojni, ale kazdy sa podla mna na takuto poziciu nehodi.