Dotácia od štátu a založenie živnosti

fiffinkaa
11. okt 2013

Ahoj
som evidovaná na úp a chcela by som si založiť živnosť a využiť dotáciu od štátu.moje podnikanie sa orientuje (bude orientovať)na zabehnutú prevádzku, od ktorej sa terajší majitel chystá odstúpiť...takže by som prišla rovno do zabehnutej prevádzky, dá sa uplatniť dotácia od štátu aj na zabehnutú prevádzku?
viem že pre čerpanie dotácie treba mať vypracovaný podnikatelský zámer. Je tu niekto kto uvažoval podobne a založil si živnosť? nie je mi totiž všetko jasné a mala by som pár otázok:
1) čo treba skôr podnikatelský zámer a schválenie dotácie? a až potom vybaviť živnost? a mohlo by to byť tak že napr. dotáciu by som si stihla vybaviť ešte tento rok a živnosť napr. až v apríli? dakujem za rady.

sashabb
11. okt 2013

@fiffinkaa opýtaj sa na ÚP, tam ti povedia najskôr a správne.
Čo viem, tak na ÚP musíš byť registrovaná min. 3 mesiace aby si mohla žiadať o túto dotáciu. Ony ťa zaradia, potom je tzv. školenie - niekde to je týdeň, niekde mesiac. Potom sa robí podnikateľský plán, to ti tam tiež všetko povedia ako ho treba urobiť. Len neviem ako by to bolo konkrétne v tvojom prípade - zabehnutá prevádzka. Totižto v tom podnikateľskom pláne sa rozpisuje, čo kúpiš za dané peniaze. Musí tam byť napr. zariadenie, tovar nie. Čiže dohovie či by ti toto vôbec povolili 😒
Inak vybavovanie živnosti ide súbežne s tým podnikatelským plánom. Úrady su v tomto dohodnuté a na ÚP ti povedia presne, kedy si ju máš isť vybavovať aby to dátumovo sedelo.
Čiže sa nedá urobiť to, že si dotáciu vybaviš tento rok a živnosť na ďalší.

aduskatt
11. okt 2013

@fiffinkaa na urade prace Ti presne povedia, k akemu datumu mas mat vybavenu zivnost, do zabehnutej prevadzky ist mozes, ale budes musiet nakupovat nove pristroje a zariadenia z tej dotacie.....co sa tyka dotacie, su nove podmienky, tak si to pozri.......teraz ponovom to uz je tak, ze nie kazdy, kto splna podmienky tu dotaciu dostat musi a dava sa teraz tusim na dvakrat..do mesiaca od podpisania ziadosti dostanes 60% a po roku 40% z tej dotacie...............a rataj, ze to nebude zalezitost mesiaca............mne trvalo viac ako pol roka, kym som to cele uspesne uzavrela, nastastie este za starych podmienok

seemani
11. okt 2013

@fiffinkaa ja ešte doplním, dotácia slúži na nákup zariadenia k účelu podnikania, počítače a tak..A môžeš túto dotáciu použiť aj na odvody a na reklamu.. Nejakú časť, okolo 1200e môžeš použiť na ľubovoľný nákup, ktorý súvisí s podnikaním, čiže aj na nákup tovaru..

lenadka
11. okt 2013

@fiffinkaa ahoj a čo konkrétne budeš prevádzkovať?

anos18
12. okt 2013

@seemani @fiffinkaa Ahojte, na nakup tovaru sa dotacia nemoze pouzit.

obcansr
12. okt 2013

No neviem ale moj ocino ked to vybavoval tak z toho nemohol nič kúpit, aj na Up mu povedali že tie peniaze čo dostane to ma na odvody do sp+ zdravotné na tie 2či 3 roky čo to ma byt takže ked to spočítal na nič iné mu nezostalo, a musí to mat na učte a z toho učtu platit a po polroku robit také ako zhrmutie všetkého , no neviem či sa dá z toho niečo kúo´pit

sashabb
12. okt 2013

@obcansr
@fiffinkaa
Ono je to zrejme v každom meste inak. Ja som bola na 1-dňovom školení, potom bol test. Dotáciu dostali všetci (tušim len dvaja nie, lebo neurobili test), celé to bolo jednuduché a prebehlo to rýchlo a bez problémov. Kamoška (nie od nás) mi hovorila, že u nich museli chodiť 2týždne na školenie, neviem či ich aj neskúšali a pod. čiže tam to bolo uplne inak.
Na odvody sme mali vyčlenenú sumu, nepamätám si to presne ale tušim max. 900€ viac sa na odvody použiť nemohlo. Za ostatné peniaze sa musel kúpiť napr. nábytok (stôl+stolička) potom počítač, reklama a takéto veci. Tovar sme si nakúpiť nemohli.
Teraz sa to vraj menilo, má to byť prísnejšie, dotáciu nemusia dať každému, v podstate ako to písala @aduskatt

aduskatt
12. okt 2013

@seemani podla konkretneho uradu prace, v TT nemozes pouzit dotaciu na odvody

aduskatt
12. okt 2013

ano, mate pravdu, kazdy UP si urcuje svoje vlastne podmienky, na co a kolko mozte pouzit.........nakup tovaru urcite nie, niekde povolia odvody, niekde nepovolia, niekde limituju sumu, za aku si mozte kupit napr PC. Ak treba, vedia dat vynimku, napr nemoze sa pouzit na tvorbu web stranky, ale ak prevadzkujete eshop, tak vam na vynimku samozrejme to povolenie na tvorbu webu daju. Rozdiel je ten, ze v minulosti sa dotacia dala kazdemu, kto splnil podmienky, teraz po novom, aj ked podmienky splnite, dotaciu vam priznat nemusia. Co sa tyka skoleni a testov, tak isto individualne, rovnako aj vypracovanie podnikatelskeho zameru. Niekde je to fraska, inde je to prisne.........

fiffinkaa
autor
12. okt 2013

@sashabb ahoj dakujem za príspevok, ako si to vybavovala, najprv dotáciu: podnikatelský zámer, školenie, skúšky...a až potom živnosť, dali Ti termín do kedy musíš mať vybavenú živnosť?
mne ide o to či si môžem vybavovať dotáciu teraz a živnosť až bud. rok.. o to na čo môžem použiť dotáciu mi nejde, pretože taká malá suma sa dá utratiť za jeden den pri nákupe vybavenia prevádzky, alebo peniaze ostanú na účte na platenie odvodov...
dakujem.

seemani
12. okt 2013

@anos18 u nás sa môže, nie že priamo na tovar, ale na hocičo čo súvisí s podnikaním, ale len nejaká časť, asi 1000-1200e
@aduskatt

aduskatt
12. okt 2013

@seemani no vedf ano, vybavenie, ako stolicky, stol, regal, skrina, to ano, ale tovar, ktory budes dalej predavat nie

aduskatt
12. okt 2013

@fiffinkaa uz som odpovedala.nie, nemozes si vybavit teraz dotaciu a potom o rok zivnost, musis to vybavovat sucasne.zivnost musi byt uz otvorena v case odosôlania dotacie na ucet

fiffinkaa
autor
12. okt 2013

@aduskatt dakujem.

aduskatt
12. okt 2013

@fiffinkaa za malicko🙂

tinnka30
12. okt 2013

chod sa opytat na UP,mne sa zda,že možeš.postup je taky,že najpr školenie,potom test,schvalenie podn.zameru.ked ti schvalia pod.zamer ešte nemaš peniaze.predtým bolo tak,že si nemusela dat hned žiadost na vyplatenie dotacii,mohla si dat neskor,nepamätam do kolkych mesiacov,až ked požiadaš o vyplatenie vtedy to musí íst sučasne so živnostou./3r.dozadu/

aduskatt
12. okt 2013

@tinnka30 nas posielali uz cez skolenie si vybavovat......ale je fakt, ze to sa kazdu chvilu meni

anos18
12. okt 2013

@fiffinkaa Pozri si ne nete schemu DM č.1/2007, bod.I, ktora hovori o opravnenych nakladoch. Odvody si mozes platit z dotacie, ale nie dobrovolne platene (ak by si si chcela platit dobrovolne do SP)

kaktusik007
12. okt 2013

@fiffinkaa je jeden zakon, ale co okres to ine podmienky. takze sa naozaj zastav na miestnom urade prace u tiet, co sa konkretne tejto dotacii venuju... ja mam tento prispevok - a chcel si ho brat aj moj znamy, akurat ma trvaly pobyt na druhej strane slovenska - a tak naozaj viem, ze tie podmienky su fakt rozne a v niektorych okresoch sice peniaze dostanes, ale budes ich musiet aj tak vratit - pretoze nie je sanca ich s tymi ich podmienkami vlastne minut.....

asi tak moja osobna skusenost

a dalsia vec - 1. maja tohto roku sa tak zmenila legislativa, ze zobratie si prispevku po tomto datume je uz fakt totalne nevyhodne....

fiffinkaa
autor
13. okt 2013

@kaktusik007 dakujem, pojdem sa spýtať.