Prepis domu a nesúhlas súrodencov

maja21041989
28. máj 2012

Ahojte.Potrebovala by som poradiť.Rodičia chcú na mňa prepísať dom.Mám dvoch súrodencov,ktorí s prepisom nesúhlasia.Ako máme postupovať?Majú nárok na dom aj súrodenci, alebo stačí keď s rodičmi urobíme kúpno-predajnú zmluvu na mňa.A ako vlastne pri prepise postupovať? Ďakujem. ☹

bodka13
28. máj 2012

@maja21041989 môžu ti to aj darovať...či to nechcú 😕
...prečo chcú tvojich dvoch súrodencov z "dedičstva" vylúčiť ? ...neviem podrobnosti,ale príde mi to nespravodlivé ....ak by som od rodičov nič nedostala v takej hodnote ,ako má dom ktorý má byť tvoj tiež by som nesúhlasila a akúkoľvek zmluvu právne napadla 😉

zabka88
28. máj 2012

@maja21041989 lepšie ísť cestou kupnej zmluvy, najideálnejšie spísanej a podpísanej alebo aspoň podpísanej pred notárom, darovacia zmluva sa dá skôr právne napadnúť , hlavne ak ide o dar veľkej hodnoty..

prečo to robíte, musíš vedieť ty ale ver mi, že takéto veci dokážu rozhádať aj najlepšie rodiny, je možné že súrodenci ti toto nikdy neodpustia..

maja21041989
autor
28. máj 2012

@bodka13 a @zabka88 súrodencom už rodičia pomohli dosť.brat má 45 a sestra 39 rokov.ja mám 23.som najmladšia a pomohli mi najmenej.naveky žiť nebudú lebo majú už po 60tke tak chcú pripísať ten dom na mňa.No ked spíšeme a podpíšeme tú zmluvu pred notárom tak čo ďalej?Kam s ňou?A súrodenci si už nemôžu nárokovať na ten dom?Kdesi som počula že nehnuteľnosť sa delí čiastkami na rodičov aj deti. ???

zabka88
28. máj 2012

@maja21041989 píšem do IP

maja21041989
autor
28. máj 2012

@zabka88 čo to znamená?

zabka88
28. máj 2012

@maja21041989 že máš odo mňa poštu 🙂 pozri si hore pod lištou takú malú obáločku a tam vidíš že máš neprečítanú poštu 🙂 niektoré rady dávam radšej súkromne 🙂

ciusinka
28. máj 2012

@maja21041989 Ak na teba prepisu dom pocas zivota, tak surodenci na neho uz nebudu mat narok, nebude predmetom dedicstva. Mozete to urobit bud kupnou alebo darovacou zmluvou, ked budete mat zmluvu podpisanu, treba dat navrh na vklad vlastnickeho prava do katastra nehnutelnosti, kde zapisu teba ako vlastnika a dom bude tvoj.

U nas mame tiez taku situaciu, stari rodicia napisali dom iba na moju tetu a moja mama a stryko nebudu dedit skoro nic..A vztahy su normalne..

Nikto do tej rodiny nevidi, ake maju vztahy a podobne, u nas napr. ta moja teta byva so svojim manzelom a dcerou v tom dome so starymi rodicmi a podporuje ich financne, kedze maju len dochodky + dedo je tazky cukrovkar..Takze preto to stari rodicia urobili, lebo vedia, ze teta sa o nich bude starat, ked raz budu mozno nevladni..Netvrdim, ze mama bola z toho nadsena, ale nepomoze si a normalne dalej vsetci spolu komunikuju..

Takze ak sa rozhodli, ze svoj dom prepisu na jedno dieta, mozu to tak kludne urobit. A hlavne, ak starsim surodencom uz pomohli, tak sa to takto aspon vyrovna..

bodka13
28. máj 2012

@maja21041989 čo znamená pomohli im dosť 😕 vek súrodencov nič neznamená...dali bratovi (45) a sestre (39) domy alebo financie v hodnote domu,ktorý majú prepísať na teba 😕 ...alebo im pomáhali s opaterou detí(vnúčat) a tebe už nebudú ...asi to tak cítiš iba ty,keďže s tým súrodenci nesúhlasia
...ak sa takto rozhodli rodičia,tvoji súrodenci s tým súhlasiť nemusia
@ciusinka ....podľa jej opisu situácie,tu vzťahy asi normálne nezostanú 😉

maja21041989
autor
28. máj 2012

@ bodka13 je to tak ako si opísala v prvých dvoch riadkoch 😉

bodka13
28. máj 2012

@maja21041989 v prvých dvoch riadkoch som sa pýtala na dve veci
1/ či každý súrodenec dostal dom (prípadne byt) v hodnote domu,ktorý má byť prepísaný na teba
2/ či im opatrovali deti
...ktorá odpoveď je správna ?

maja21041989
autor
28. máj 2012

@bodka13
1/ ÁNO
2/ ÁNO

😉 😝 😀

bodka13
28. máj 2012

@maja21041989 tak ak je to takto,mali by si tvoji rodičia sadnúť so všetkými tromi deťmi a situáciu vysvetliť=pripomenúť im,že tiež dostali domy(byty) a pomáhali im ako sa dalo....keďže roky pribúdajú,tak chcú dať veci na poriadok a preto sa rozhodli prepísať dom na teba ...a tým nie je žiadnemu z vás ublížené...takéto vysvetlenie by mali tvoji súrodenci pochopiť 😉

maja21041989
autor
28. máj 2012

@bodka13 takto to urobíme 😵

141977
4. júl 2013

Dá sa právne napadnúť prepis nehnuteľností (byt, garáž, záhradka s chatkou) na jedného z dvoch synov? Ako mám pri tom postupovať. Prosím o radu! Nenechám to tak.

maja21041989
autor
21. júl 2013

@141977 Toto ja neviem. A vy kočky neviete?
@bodka13
@zabka88
@ciusinka

maja21041989
autor
21. júl 2013

A ešte by som poprosila radu. Treba pri prepise aj odhad ceny nehnuteľnosti? Či stačí keď napíšeme do zmluvy u notára vymyslenú cenu? A nedá sa to potom nejak právne napadnúť tá zmluva keď tam nebude cena odhadcu?
Ešte stále sme ten dom neprepísali. Ideme až teraz. Otec ochorel, tak sme museli čakať.
Ďakujem za rady.

jajka71
21. júl 2013

baby, tak napadnut sa to da, z praxe sa to neda urobit tak, ze by to prepisali na jedno z deti a ostatne by opomenuli, lebo tie by to mohli napadnut, riesit to kupno predajnou zmluvou s tym, ze ostatni surodenci ostatnu opomenuti, tiez nie je riesenie, lebo taktyto surodenci to zvyknu napadnut,
najlepsie je ist za notarom, advokatom, pravnikom, napisat zmluvu, na zaklade toho urobit vklad do katastra a mat v katastri prepisanu nehnutelnost na seba, s tym, ze ostatni surodenci nebudu opomenuti, treba dedictvo po rodicoch riesit este za ich zviota, lebo potom sa zbytocne pokaslu vztahy, treba spisat komu co ostane a komu ostanu v pozicii tzv. vecneho bremena (pravo dozitia v dome dcery/syna),
ak by sa to stalo tak, ze sa to len prepise na jedno z deti a ostatni surodenci ostanu opomenuti, ze by sa to neurobilo zmluvou, alebo zavetom, tak by to mohli napadnut, k vydedeniu (opomenutiu deti v zavete) moze dojst len za velmi prisnych podmienok stanovenych zakonom hovoriacich o poruseni dobrych mravov (nezaujem o rodicov, o ich
zdravotny stav, .....)

ak surodenci dostali nehnutelnost, tak by som v zavete resp. v dokumente o dedeni tuto skutocnost spomenula, ale to budete pouceny pravnikom co vsetko tam musi byt,
odporucam nezabudnut na to, ze deti ak na to nie je dovod osobitneho zretela by mali dedit rovnakym dielom

maja21041989
autor
21. júl 2013

@jajka71 a potrebujeme aj odhad ceny majetku od odhadcu? alebo stačí do zmluvy napísať od brucha napr cenu 100 000 eur a hotovo? Možu surodenci napadnúť aj to, že rodičom som nevyplatila sumu udanú v zmluve?

maca_p
21. júl 2013

@141977 co chces napadnut? chces rozhodovat o majetku rodicov? je to len ich majtok, za svojho zivota a plneho psychickeho zdravia sami mozu rozhodnut, komu co daju. nemas na ich majetok ziaden pravny narok.

mozno sa ti to zda nespravodlive, ale je to tak. oni rozhodnu, co komu daruju, predaju.

petraxy6
21. júl 2013

@maja21041989 vieš čo je divné? že tvoji súrodenci nesúhlasia s tým, že rodičia chcú urobiť prepis na teba a písala si že od rodičov dostali financie resp. nehnuteľnosť na dom/byt. To chcú ešte viac? nestačí im to?

maja21041989
autor
21. júl 2013

@petraxy6 nerieš to...u nás je všetko divné 😖
Treba pri prepise aj odhad ceny nehnuteľnosti? Či stačí keď napíšeme do zmluvy u notára vymyslenú cenu?stačí do zmluvy napísať od brucha napr cenu 100 000 eur a hotovo? Možu surodenci napadnúť aj to, že rodičom som nevyplatila sumu udanú v zmluve?

petraxy6
21. júl 2013

@maja21041989 to neviem, ja som mala odhadcu keď som kupovala dom od mamy, a z tej sumy som vyplatila sestru (ty ich však nemusíš vyplácať, lebo máš obidvoch rodičov a je to ich vec, komu predajú dom) a vtedy "akože" som ostatok vyplatila mame. Lenže neviem ako je to teraz, keďže vtedy stačili prijímové listy a teraz sa asi nesmie hotovosť prijímať podľa zákona. A súrodenci nemajú odkiaľ vedieť či si sumu vyplatila alebo nie. Ja by som ti radila ísť ku notárke a poradiť sa, čo k tomu treba. Tá majú takých prípadov neúrekom ☹

sunny170
21. júl 2013

Ahoj, my sme to pred časom riešili tiež.urcite to nerobte cez darovaciu zmluvu, ta sa dá po smrti rodičov napadnúť. V KP zmluve môžeš uviesť sumu,akú chceš. A tam dáte klauzulu napr.; pri podpise tejto zmluvy bola vyplatena cela suma a tuto skutocnost svojim podpisom potvrdzuje predávajúci-že sumu prijal-aj kupujúci. A nikto ťa nikdy nemôže napadnúť, že sinevyplatila peniaze. A už vôbec nie súrodenci. Ti by to mohli riešiť len v prípade,ak by ich rodičia vydedili. Ale s predajom nespravil nič.

sunny170
21. júl 2013
sunny170
21. júl 2013
maja21041989
autor
21. júl 2013

@sunny170 ďakujem. no a keď by sme si ten odhad nedali vypracovať a zadali tam hocakú cenu, tak to nemôžu napadnúť s tým, že cena bola nízka, alebo čo ????

sunny170
21. júl 2013

@maja21041989 nemôžu. Ak sú tvoji rodia svojpravni,tak môžu dom predať aj za 40eur a nikto ich nemôže napadnúť, nakoľko je to ich majetok a ich rozhodnutie. My sme mali znalca na dom na 105 000 a predaj bol za 60 000.

maja21041989
autor
21. júl 2013

@sunny170 no práve že otec nieje svojprávny. Rozhoduje za neho mama (má na to papiere zo súdu)

petraxy6
21. júl 2013

@sunny170 veď aj ja som to aj s mamou a segrou robila formou KP zmluvy. určite nie darovacou zmluvou
@maja21041989 určite choďte za notárkou. Tam ti to napíšu aby to bolo nenapadnuteľné

petraxy6
21. júl 2013

@maja21041989 ešte ti poradím, skús napísať a opýtať sa tu v skupine https://www.modrykonik.sk/skupina/1900/