Ako sa správajú vaše 6 ročné deti?

xlucia
7. dec 2012

hlavne chlapci ma zaujimaju, a tiez ci je vase dieta este skolkar, alebo uz skolak

moj ma 6 rokov, ale mu zle vychadzaju roky, takze je este v skolke. v poslednej dobe badam na nom zmeny, ako keby isiel do puberty. je podrazdeny, papulnaty, nervozny. nie vzdy samozrejme. ale celkovo mi to pripomina spravanie pubertaka. ale nie je to skoro? ci len mna zaskocilo, ze si vie ostrejsie povedat svoje?
ale to nie vzdy. kolko krat sa pride este tulit ako maly. co mu je samozrejme v plnej miere dopriate.
klasicke sekundarne znaky na tele som nezaregistrovala, ale rastie velmi rychlo, aspon podla mna, cca 1,5 cm za mesiac.je dost vysoky. ma znacnu silu. a napraskat sa lubi ako dospely. ale tucny nie je ani nahodou. ked niekde prideme, a nepoznaju, automaticky rataju, ze aspon druhak, ci tretiak. nosi 128 nohavice, ostatne veci ma vacsie.
niekde som zaregistrovala vyrat PUBERTA SESTROCNYCH, ale vtedy ma to nezaujimalo a neviem to spatne najst.

ako sa teda chovaju vase deti?

jajka257
10. júl 2014

Nasa ma 5,5 roka. Vysku 118 cm a vazi 17 kg. Je vyhrtnuta na kost, ale nema byt po kom 🙂 ja som v jej veku vazila pri rovnakej vyske 13 kg. A papulnata je za 20 deti, odvrava, neposlucha a na vsetko ma svoj vlastny nazor. Ale da sa s nou dohodnut, inac mile zlate dieta, v skolke ju chvalia a doma ako maly certik bertik. Kedze som ucitelka, tak som trosku zvyknuta na papulovanie a viem ju uzemnit svojskym sposobom. v skolke ma ucitelku moju kamaratku a ta je rovnaka ako ja, teda nekasle sa s nou a viem, ze Barca znesie vela sarkazmu a inac sa s nou neda 🙂 🙂 🙂 tak u nas funguje sarkazmus a ironia a reverzna psychologia a je vybavene. Ona si mysli, ze to bol vlastne jej napad, ale v skutocnosti je to tak, ako chcem ja 🙂 🙂 🙂 uz len cakam, kedy jej dojde, ze vlastne robi to, co chceme my 🙂 a dedo ma s nou kriz, on to nevie tak ako my a potom pocut len krik, hadky a plac, proste katastrofa.......................

erika1016
27. jan 2015

zdravím,môj syn už mal 6,v sept.ide do školy,tak aj ja dufam,že sa v škole nejako ukludní,lebo aký je teraz,drzý,papulnatý,vo všetkom má pravdu len on,odvráva obidvom rodičom,vobec nás nerešpektuje,neuprace si nikdy po sebe,môžme sa aj rozkrájať,no hotová katastrofa...Niekedy si dám otázku,preboha kde robíme chybu?málo mu zakazujeme,alebo málo dostane výchovnej,už fakt neviem...len dúfať,že ho to v škole prejde....

nella1
5. feb 2015

http://www.nevychova.cz/o-nevychove/ odporucam vsetkym.... musite vidiet a hlavne vyskusat riesit veci inaac, ja mam 5 r.dcerku a niekedy uz som s nej uplne ze KO...

xlucia
autor
5. feb 2015

@erika1016 nerobis chybu. tuto diskusiu som zalozila dva roky dozadu a najstarsi sa fakt ukludnil. teraz mame to iste s mladsim. ako cez kopirak..... 😀

erika1016
6. feb 2015

dakujem za povzbudenie,on stale potrebuje niečiu pozornosť,potom fakt neviem ako to bude s jeho očakavanym bračekom...a či ho prijme,ale pripravujeme ho..🙂

xlucia
autor
6. feb 2015

@erika1016 sa vam maly narodi ked starsi pojde do prvej?

erika1016
6. feb 2015

ano v juni..a starši ide v sept.do školy...

jajka257
27. nov 2015

Ahojte, nasla som tuto diskusiu a chcela by som poprosit o radu. Nasa velka slecna ma takmer 7 rokov a ide ma z nej porazit. Papuluje, nic nie je dobre, oduva sa, drza je ako opica a hlavne pre vsetko place. Ja uz neviem co s nou mam robit....som uplne zufala. A to som ucitelka, ale ucim len velkych ziakov. Zvladnut 20 pubertiakov v jednej triede nemam problem, ale s nasou malou som v koncoch. Nie
A nie si s nou poradit. Po dobrom to nejde a bit ju nebudem.

evittam
27. nov 2015

@jajka257 Ahoj, ako by si písala o mojom synovi a ten bude mať v januári 8. 😀 😉 No, nepomáha nejak nič - ale prestala som kričať, vyhrážať sa a podobne a dodržujeme čo sme mu "sľúbili" ak nebude poslúchať a bude stále papulovať - tak to trošku zaberá.

dudkav
7. dec 2015

Ako by som o mojom citala, len horsie je, ze sa zacal zase hadzat o zem, co mi teda nepripada normalne v jeho veku (6 rokov) a to sa hadze v skolke, fuj hanba, uz som to riesila som psychologickou, ale nic mi na to nepovedala, len, ze je to normalne, mne to ale normalne nepripada 😢

sisi71
14. jan 2016

@kimmie
to co pises je uplne normalne. Skor ma prekvapuje, ze to riesis. Ja mam 6 rocne dieta a hovorit jej vzdy vsetko minimalne 3 krat. A potom uz nemam nervy tak kricim. Vzdy sa hneva, ze kricim, tak jej hovorim, ze nechcem kricat, ale ked nepocuje, tak si myslim, ze musim hovorit hlasnejsie, aby pocula. Vzdy sa vyhovara, ze nepocuje, ale ked sa s muzom rozpravame potichu na prizemi, tak ona z poschodia reaguje. Takze zlym sluchom, to asi nebude. Deti v tomto veku maju svoj svet a my ked od nich nieco chceme, tak ich vlastne vyrusujeme. Mozno by sma sa mali vipred dohodnut na tom ked co robime a kedy maju byt hotovi, obleceni, umyti a podobne a nechat to na nich. Zaroven ich upozornit, ze ked to nestihnu stane sa to a to, aby dopredu vedeli, ze kazde spravanie ma nejaky nasledok. Drzme si palce. Dnes ma ta moja tiez poriadne vytocila...

horana
14. jan 2016

Je to uplne normalny vyvoj, len dnesni rodicia svoje deti extremne pozoruju a ked sa len trochu vychylia zo stavu co bol dovtedy za normu hladaju uz kdeaku div ze nie patologiu, minimalne vsak: obdobie vzdoru, predpuberta a podobne terminy. Nie, nie je to ani vzdor, ani predpuberta ani puberta a ani nic divneho, je taky +- kazdy chalan (nielen v tom veku) akurat ze kazdemu sa to prejavuje inak podla temperamentu a mierne inak sa to vlni vramci rokov, ale inak - mas doma uplne bezny priemer 😠 .
Dnesny rodic chce polutovat alebo sa popysit, ale jedno z toho urcite, kazdy druhy si mysli ze sa bori so specialnymi potrebami a pritom len UALA - DIETA jednoducho RASTIE, kolky div 😀

sisi71
14. jan 2016

@katuska04
co sa tyka mykanaia, je to reakcia na nesuhlas s tym co od neho chces, alebo ako mu to hovoris. Moja robi nieco podobne. A robi to vzdy ked jej nieco nevyhovuje a nemam cas pol hodinu pocuvat jej argumenty, tak sa buri. Je to normalne, aj ked mna to tiez niekedy vytaca. Ale zasa z jej pohladu : Ako ma ventilovat ked si nevie s niecim rady? Ma so vsetkym suhlasit? Ved chceme mat deti ktore budu pouzivat mozog a nie len slepo posluchat. Svokru by som odstavila. Moj posledny rozhovor s nou na tuto temu by bol, ze jej dakujem za jej dobre mienene rady, ale boli poslednae. Lebo jej stazovanie ma vytaca a hadam bude so mnou suhlasit ze dieta potrebuje kludnych rodicov. Takze ona moze pre sojho vnuka urobit to, ze mi da svaty pokoj aby som sa mohla sustredit na vychovu. AK budem potrebovat radu isto sa jej opytam, ale do vtedy uz nechcem pocut ziadne rady a nazory. A co sa tyka toho co ja svojmu dietatu dovolim, to nech laskavo necha na mna. Ja som mama a ja za dieta zodpovedam a nie ona. A preto to budem ja kto bude rozhodovat o tom co dietatu dovolim a co nie. Na ziarlivost by som odporucila zapisat do kalendara den a cas, kedy sa venujem starsiemu synovi po dohode s nim a vysvetlit mu, ze vtedy tu budem len pre neho. Ked bol on maly, tiez ta potreboval viac a ty si tu bola len pre neho lebo vtedy ziadny surodenec nebol. Tento mladsi surodenec sa teraz musi delit s nim o cas straveny s mamou. Takze ten starsi je vlastne na tom lepsie 🙂 P.S.: Volbu slov so svokrou vol vlastne podla toho ako ju poznas. Ale odporucam na rovinu, inak riskujes, ze to nebude pochopene 🙂

sisi71
14. jan 2016

@lenusiatko
Suhlasim. Myslim, ze to co tu teraz riesime je to, ze pre nas nie je jednoduche stanovit si ako rozdelit ten cas medzi deti, domacnost, pracu, manzela, pripadne vlastne zaluby. A tak ako deti si hladaju svoje miesto na svete, my si ho hladame tiez ako maminy. Takze si myslim, ze len skusat komunikovat medzi sebou a respektovat jeden druheho pomoze. AK chceme aby nas deti respektovali, musime sa naucit respektovat aj my ich a zamysliet sa nad tym, ze to co od nich chceme, mozno vobec nie je take dolezite, mozno to mozu urobit po svojom a mozno to mozu urobi neskor. Skusme robit dohody a odstrihnut sa od toho ako to bolo kedysi, ked na s vychovavali rodicia. Doba sa zmenila a mame moznost prispiet vlastnym poznanim k tomu aby nam bolo spolu dobre. Mat poslusne dieta nie je vyhra. Mat zodpovedne dieta, ktore vie robit vlastne rozhodnutia, to je pre mna vyhra.

sisi71
14. jan 2016

@erika1016
Erika zakazmi nic neziskas. Co myslis do kedy Ta bude pocuvat a respektovat co mu zakazes. Bud to bude robit tak, ze o tom nebudes vediet, alebo rovno otvorene o par rokov, uz na neho ani ruku nedvihnes, ani ho neprekricis. Skus s nim hovorit o tom co potrebuje a co potrebujes ty. Vysvetli mu ze sa bude lepsie ked sa budete navzajom respektovat a nie na seba kricat. Skuste urobit dohodu, ktora bude vyhovovat obidvom. Ako rodic sa skusam zamysliet nad tym, ci to co od dietata chcem musi byt naozaj tak. A co sa stane ak to tak nebude. A pridem na to, ze vlastne nic. Je to iba nauceny model spravania. Skusme si predstavit, ze sme tym dietatom a ako sa citime v jeho kozi, ked sa snami mama rozprava takto. Stale prikazy zakazy... Toto je zivot? 🙂 SKusme si prdstavit ako sme sa citili my vo veku nasho dietata, ked sa dialo nieco podobne. Potom mu budeme lepsie rozumiet a budeme vediet lepsie stanovit vhodnu formu kominukacie s dietatom.

sisi71
14. jan 2016

@dudkav
Nesuhlasim s tym, ze je to hanba. Deti zahanbujeme my a potom sa cudujeme, ze maju malo sebavedomia. Nepozerajme sa stale na to, co na to povedia ostatni. Skusme sa zamysliet nad tym preco to to dieta robi. Zrejme sa mu nieco nepaci. Skus vysvetlit dietatu, ze ked sa ukludni a bude sa chciet o tom porozpravat, nech pride za tebou. Ze urobis vsetko preto, aby si si ho vypocula a neskakala mu do reci. A ze na koniec skusite spolu nieco vymysliet, aby vam to obom vyhovovalo. Skus sa ho opytat ako by to chcel on a skus mu povedat co si myslis, ze ako by to malo byt. Potom urobte obaja ustupky a najdite spolocne riesenie. Ale nechci aby dieta urobilo ustupok ak ho nechces urobit ani ty.

hoogy
14. jan 2016

@xlucia je to teraz take obdobie, vela mamiciek v okoli co maju 6 rocnych hovoria,ze zacali viac odvravat a viac si presadzovat svoje. nie je to este klasicka puberta,je to dalsie obdobie kedy sa dieta snazi zase sa od nas troska viac odputat. musime si aj my uz uvedomit,ze uz to nie su male babatka. stale viac ich zaujimaju kamarati ako my rodicia 😀 treba si najst k sebe zase inu cestu.
nas je uz skolak, v maji bude mat 7.

xlucia
autor
14. jan 2016

@hoogy je to tri roky stara debata. uz to plieska mladsieho. ale dik

hoogy
14. jan 2016

@xlucia aha sorry ja som vobec nepozerala na datum 😀 😀 😀

erika1016
18. jan 2016

sisi71@my mu práveže nezakazujeme a aj ked chceme je to zbytočné lebo nepočuvne,a myslela som zákaz počitača,ked ti decko za tym lapí pol dna a nechce sa učit,tak to nemáš zakázat??nanho nic neplatí...no už sme aj tak objednany psychologovi,tak uvidime ako sa to vyvinie všetko....

timea7
18. jan 2016

@erika1016 to ako myslíš vážne? Že na sedemročné decko neplatí, že mu zakážem počítač? Zoberiem, vypnem, stanovím denný čas, kedy ho môže mať zapnutý a ten dodržiavam. Môže sa hádzať o zem v päťminútových intervaloch, nepomôže si. A ak bude robiť scény, tak ho nebude mať týždeň vôbec. A zapne si ho, až keď skontroluješ, že má napísané úlohy a je pripravený do školy. Pochopí na šupu, ak bude mať stanovené pravidlá a vy z nich nezľavíte. Dúfam, že k psychológovi idete s niečím závažnejším, nie s takouto somarinou....

worker_falcon
19. jan 2016

@timea7 neskutocne... Nezvladnuti rodicia nezvladaju svoje deti. Absolutna neschopnost akejkolvek doslednosti. Co z tych deti bude? Dakedy sa hovorilo, ze "rastie ako drevo v lese". Teraz to plati stonasobne. Rodicia nechavaju "vychovu" deti na ne samotne. Nechcem vediet, ako takto vychovane deti budu vychovavat svoje deti. Podla mna o generaciu dalej bude prid

worker_falcon
19. jan 2016

@timea7 ...pridelena ku kazdemu dietatu skolena opatrovatelka a vychovavatelka. Alebo ja neviem...

erika1016
20. jan 2016

timea7 akože aká somarina??nebývaš s nami,tak nevieš,to len jeden z príkladov,ono je toho viac,ale to už tu nemienim riešiť.

sisi71
20. jan 2016

@erika1016
Erika riesenim nie su zakazy, ale stanovenie hranic. Kazdy sa buri zakazom, je to prirodzena ludske vlastnost. Predstav si, ze nieco chces a niekto Ti to zakaze. Co budes citit? Ze to chces este viac. Dieta sa buri z nejakeho dovodu. Je dobre zistit preco. Suhlasim s tym, ze tí co s tebou nebyvaju nemaju pravo hodnotit. Kazdy sa na to diva zo svojho uhla pohladu. Ty pocuvaj len seba a nie to co si o tom myslia ini. Skus si najst cestu k svojmu dietatu, aby bolo ochotne Ta pocuvat. Skuste robit par krat za tyzden spolocnu aktivitu. Mozno nejaku spolocensku hru (clovece, puzzle cokolvek..) niekedy sa pri tom dieta rozhovori samo. Ale na to, aby neprestalo rozpravat si musis povedat, ze ho nechas sa vyrozpravat bez toho, aby si cokolvek povedala. Hlavne ho nehodnot a nekritizuj. Skus ho pochopit a opytat sa ako by si predstavoval riesenie tej situacie. Najcastejsiu chybu, ktoru rodicia robime je, ze nenechame deti ani dohovorit a uz im hovorime, ze to tak nie je, ze to len on tak vidi atd. Predstav si ze mas nejaky pocit a ked sa s tym chces niekomu zdoverit, tak ti povie, ze to co citis je hlupost, ze sa ti to iba zda a ze je to uplne inak. Ako moze niekto vediet ako sa citis. To vies najlepsie len ty. Aj dieta vie najlepsie ako sa citi, tak ich nepresviedcajme, ze to tak nie je. Co sa tyka pocitaca, hranice je potrebne stanovit. Je to o tom, ze kazda akcia, ktoru vykoname ma nieco za nasledok. Ak by si ty nesla do prace a na miesto toho sa hrala na pocitaci asi by ste nemali co jest ani peniaze na internet a dalsie veci, ktore potrebujete k zivotu. A potrebuje ich aj tvoje dieta. Deti su bez hranic stratene. Chyba im nieco o co sa mozu opriet a spolahnut sa na to. Si rodic, mas pravo vziat dietatu pocitac, ak si ho pred tym upozornila na to, ze najprv ma nieco urobit a potom moze ist na pocitac na tolko minut kolko povies. ALe ak ho na to neupozornis a potom mu ten pocitac vezmes, dieta sa prirodzene nastve. Citi sa podvedene, ze to nevedelo dopredu a keby to vedelo, mozno by aj urobilo co od neho chces, len aby sa dostalo k pocitacu. Je to ako hra. Predstav si, ze zacnes hrat hru a chces vyhrat. Ale niekto ti bude stale menit pravidla hry tak, aby vyhral on a nie Ty.

majkaa
18. mar 2016

ahojte viete mi poradit. Mam doma 6 rocneho chlapceka je este predskola. Trosku neviem ale ako na neho, lebo je to prvorodeny musim uznat ze sa na nom ucime. Je velmi posluny posluchne hned na 1x najviac na 2x, uprace, pomoze doma, ked placem hned ma postiska vie vycitit, ze je niekto smutny. Problem je v tom, ze robi zo seba sasa. Ked mame navstevu zrazu prepne a zacne sa blaznit, hadze s papucou, hrackami ako zo srandy ze sa tak hraju. V skolke ucitelka povie podte do rady on povie nechodte do rady. Na jednej strane je sikovny lebo uz teraz pomalicky cita, ked sa na nieco sustredi tak na 100% aj hodinu ale napr ked ho nebavi divadielko a vsetky deti pekne sedia tak on si medzi deti lahne, cim vyprovokuje ine deti ze im to vadia. Snazi sa proste na seba zaujat. Doslova a dopismena robi zo seba sasa. Snazim sa s nim o tom aj rozpravat ale vtedy zmlkne a nedostanem z neho nic. Ako mam nanho ist aby to nebolo s krikom lebo viem, ze s krikom to pomoze ale tak ked je navsteva tak len na pol hodinku a potom sa to zas opakuje.

timea7
18. mar 2016

@majkaa ak začne robiť hlúposti pred návštevou, tak ho upozorni, že takto sa pred návštevou nespráva, že jemu sa to možno zdá smiešne, ale ostatným vôbec nie. Ak bude pokračovať, upozorni ho, že ak neprestane, bude musieť odísť do svojej izby. Ak by nepomohlo ani toto upozornenie - odchod do svojej izby, nemilosrdne. V jeho veku už nemá čo na seba takýmto spôsobom upozorňovať. V škôlke by som nechala riešenie na pani učiteľku, určite si poradí. Inak na to negovanie všetkého, čo učiteľka povie, zaberá správať sa tak isto k nemu. Robiť skrátka to, čo robí on - prosím si zaviazať šnúrky na topánkach . neprosím si zaviazať šnúrky na topánkach a nechať ho chvíľu vydusiť. Prosím si pridať chlebík - neprosím si pridať chlebík....počas pohybovej hry - ja chcem byť (vedúca úloha v hre) - ja nechcem byť a do vedúcej úlohy ho nedať ani raz. Určite mu bude nad slnko jasné, prečo sa takto učiteľka správa. Potom to rozobrať so všetkými deťmi, čo si o tom myslia, ako sa asi cíti niekto, keď sú jeho slová negované....Ak ho nebaví divadielko, tak bude ticho sedieť a čakať, kým skončí, lebo o pol roka bude musieť vydržať sedieť dlhšie a tiež ho všetko, čo sa budú učiť nebude baviť. Krikom nič nevyriešiš, sprísni pravidlá, veľa sa s ním rozprávaj, je podľa toho, čo píšeš, inteligentný, možno sa niekedy nudí, niekedy potrebuje dať svojím správaním najavo - haló, tu som! No treba ho naučiť, kedy už prekročiť hranicu.

majkaa
19. mar 2016

@timea7 dakujem velmi pekne, co sa tyka toho odchodu do inej izby to aj praktizujeme pomoze to tak na pol hodinku ale znova ho kamarati rozblaznia ale ty kamarati vedia ako keby kde je hranica ale on nie. Ako vonku ked sme je uplne vpohode praveze ho maju vsetci za dobraka a velmi poslusneho ale ked je taka zmena ako ze k nam pride navsteva alebo sa v skolke nudi tak je pohroma nerobi zle ale robi zo seba sasa.
Co sa tyka opakovaniu presne to co robi on nazvala si to negovanie to som 1x pocula :D tak aj to sme skusali ale praveze zistil ze sa nam to zna smiesne tak sa na tom smial a mal pocit ze je to super ked to vidi ze to robime aj my a je to smiesne pre neho, my sme sa pri tom nesmiali. On dokaze aj hodinu sediet ked ma nieco co ho zaujima ale lego podla planu, nejake cvicenia ako v zosite, ale v momente ked sa nudi tak sa blazni s mladsim bratom. Musim povedat ze este sa mi nikdy nebili ale blaznia sa vzdy, valaju po sebe, nahanaju s dekou na hlave, skacu, ono ked to robia vonku vpohode ale dnu je to nebezpecne a ked ich okrikneme tak prestanu na chvilku ale potom znova.

miriamtz
29. mar 2016

Ahojte, dik za vase nazory, niektore z vasich tipov mi pomohli. ja mam 8 rocneho chalana a 6 rocne dievca a u toho starsieho mam tiez uz asi dva roky take dobre papulnate obdobie a rozbieham sa s mladsou 🙂. idem teraz vo stvrtok na prednasku, kamoska ma zavolala, ze tam sa budu riesit rozne typy deti a dalsie suvislosti. znie to zaujimavo, ak by ste chceli tak pozrite tu: http://www.aryacentrum.com/#!enneagram-a-deti-1.... este raz dik.

timea7
29. mar 2016

@miriamtz skrátka reklama ....