Dáte deti v júni do škôlky?

katik999
14. máj 2020

Pýtala som sa už v školáckej skupine, ale nikto mi neodpovedal zatial a týka sa to aj skolkarov. Vy dáte detičky do školky, ked ich otvoria? A ked nedate, ostava ocr alebo nie, lebo som čítala toto a teraz neviem... https://www.parlamentnelisty.sk/spravy/ekonomia...
Dakujem za odpovede

mogaa
14. máj 2020

@katik999 my dáme....Matovič hovoril že OČR by mala platiť nakoľko je nástup do škôlok dobrovolný, ale pravdepodobne sa to bude týkať len juna, lebo júl-august sú škôlky zatvorené tak či tak

bagre
14. máj 2020

@katik999 myslím že do júna ešte ďaleko... a ako to bude s očr sa tiež dozvieš. Niekto nedá, lebo má dôvod a bude bez očr a niekto by dal aj zajtra keby sa dalo lebo tiež má dôvod. Ja napr. ešte neviem, uvidím na konci mesiaca... a prvoradé budú dôvody súvisiace s dieťaťom a nie s očr

mogaa
14. máj 2020

@katik999 hlavne tie škôlky a aj škôly majú byť otvorené len s určitým počtom detí...myslím že 12 detí má byť v triede, čiže ani všetky deti nemôžu do škôlok ísť....

asia83
14. máj 2020

@katik999 Áno, dala by som určite. No nemôžem, keďže som doma na rodičovskej "dovolenke". Považujem to za diskrimináciu.

lenocka12345
14. máj 2020

@asia83 keďže je počet detí obmedzený , je snáď prirodzené , že uprednostnia deti pracujúcich rodičov , ako mamičiek čo sú doma. To diskriminačné nie je , hoci sa tým radi oháňate. A v čase vírusu šupnúť decko do škôlky a pritom byť doma , k tomu sa nevyjadrujem.
Kľudne ma ukameňujte , je mi to fuk , ale toto som už musela zo seba dostať von !

veronikaszabova
14. máj 2020

@katik999 syn do skolky nepojde, druhy syn do skoly ano.
Na OCR nie som.
A pochybujem, ze budu este vyplacat OČR, ked otvoria skolske zariadenia.
A cez prazdniny detto.

mogaa
14. máj 2020

@veronikaszabova no Matovič sa k tomu v utorok vyjadroval, že OČR by mali platiť aby to bolo spravodlivé, keďže nástup bude dobrovolný....mne sa to tiež teda nezdalo, podľa mňa cez prázdniny už žiadna OČR platiť nebude(lebo bežne sú cez prázdniny zatvorené školy aj škôlky) a chcú cez leto pootvárať aj tábory (aj denné)....v pondelok majú rozhodnúť aj od kedy sa otvoria tie škôlky, aj kedy prestaneme nosiť povinne vonku rúška.....

daisylucky
14. máj 2020

@lenocka12345 aj my sme sme s manželom doma, manžel na materskej, z tohto hľadiska by sme si deti mohli nechať doma, štvorročného aj necháme, ale predskolakovi chýbajú spolužiaci, minimálne by ich chcel ešte stretnúť, kým niektorých už nikdy neuvidí a predskolaci sa dačo v tej škôlke učia, robia si dáke návyky, pripravujú sa na režim v škole, tak by som ho rada na ten jún do škôlky dala a nie z dôvodu, že sa mi o neho nechce starať, s tým vôbec problém nemám. Chápem, že ekonomického hľadiska (ci už rodinného alebo aj národného) by mali mať prednosť ti, co si musia ísť do roboty alebo byť na OCR, ale áno, mám pocit, že môj syn tým bude diskriminovany, ak pre neho nebude v škôlke miesto.

ave17
14. máj 2020

@lenocka12345 presne 🙂

lenocka12345
14. máj 2020

@daisylucky áno v škôlke sa učia , ale tie posledné mesiace nikoho nespasia , to už nejaká zmena nenastane. V pohode zvládne školu s tým čo vie 🙂

daisylucky
14. máj 2020

@lenocka12345 keby aj zvládol, spolužiakov by ešte rád videl...

mogaa
14. máj 2020

@daisylucky žiadna diskriminácia v tom nie je...niekde aj do škôlok berú deti podľa toho či rodičia pracujú alebo nie....a je to logické lebo ak je mama doma dieťa má kde byť ale ak je už mama v práci, tak ostáva len škôlka alebo opatrovateľka....ale k bude veľa prihlásených detí tak možno to urobia ako v iných štátoch že 3dni bude chodiť jedna polovica detí a 2dni druhá....my ten problém našťastie nemáme lebo máme súkromnú škôlku a v čase korony polovicu detí rodičia poodhlasovali....

daisylucky
14. máj 2020

@mogaa na Slovensku takéto kritérium, pokiaľ viem nie je, berie sa podľa trvalého bydliska, veku a súrodenca a predskolaci majú prednosť. A keď je škôlka najmä pre pred školákov pozitívom, dokonca bude aj povinnou (keďže je taka dôležitá) z pohľadu dieťaťa o diskrimináciu podľa mňa ide, hoci dôvod chápem.

mogaa
14. máj 2020

@daisylucky ano keď berú deti do škôlok tak to kritérium tam nie je, mamička dostane len odpoveď že dieťa neprijali z kapacitných dôvodov.....u nás napr.nie je kritériom ani trvalý pobyt - oficiálne berú do úvahy len vek a to či tam má dieťa súrodenca...

pininka1
14. máj 2020

Ja som len zvedavá ako budú slektovat tie deti, ak sa prihlási na nástup viac ako 12. A stále som sa nedozvedela keď aj pôjde prvý stupeň do školy čo bude s jedálňou, resp s ŠKD. Niekde sú veľké školy, kde nepomôže ani rozdelenie, lebo niektorí by sa dostali na obed o piatej. Ďalšia vec je, keď ma niekto deti v rôznych ročníkoch a jedno bude chodiť doobeda a druhé poobede, môže ísť rodic do práce, asi sotva. Zasa len samé odporúčania a nikto nevie čo má robiť, ani tie školy.

daganov
14. máj 2020

@pininka1 no to som zvedavá aj ja. Najprv by sa mali brať deti zdravotníkov a policajtov, ako som počula. Prečo nie napr. predavačiek? Možno ich len zabudli spomenúť. Čo ak je otec dieťaťa lekár, mama na materskej? A v ďalšej rodine obaja rodičia pracujú v Tescu? Z ktorej rodiny nechať dieťa doma a z ktorej nie? Ja by som otvorila na jún a jeden z prázdninových mesiacov materské školy pre všetky deti. Tak či tak všetky deti do MŠ nepôjdu, lebo rodičia, ktorí majú možnosť ich mať doma a chcú ich mať doma, ich nedajú, Tým by sa znížil počet detí v triede tak či tak. A teda dúfam, že bez rúšok, keď si ich dajú dolu počas spánku a tri krát počas jedla, tak sú viac menej bezpredmetné. No uvidíme, čo vymyslia.

daganov
14. máj 2020

@asia83 je to diskriminačné ale nie počas tejto krízy, ty by si aký kľúč zvolila?

asia83
14. máj 2020

@lenocka12345 Ja vám váš názor neberiem, akceptujem ho. Samozrejme, prednosť majú deti pracujúcich rodičov. Do škôlky by však mali ísť všetky deti. Môj názor. Prepáčte, ale vaša odpoveď mi príde, akoby tu napriek opatreniam bolo 500 ľudí denne nakazených, 200 denne umrie, deti riziková skupina a podobne. Deti nie sú riziková skupina, ochorenie znášajú ľahšie a nie sú prenášačmi. Prosím vás, otvorte oči a uši, zapojte zdravý rozum a prestaňte sa konečne správať akoby sme boli v centre pandémie, kedy zomrie každý, kto to dostane. Dcéru by som si do škôlky určite dala. Nie preto, že sa jej potrebujem zbaviť, je vychovaná a dobre mi je s ňou doma. Do jej troch rokov som s ňou bola dennodenne 24/7 doma, bez starých rodičov. Lenže, keďže som predškolský pedagóg aj pedagóg prvého stupňa, viem, aký dôležitý je kolektív pre deti od troch rokov, kedy u nich dochádza k potrebe sociálnych kontaktov. Nezbláznim sa, ak naše deti nepôjdu do škôlky (ktoré sme s mladším súrodencom doma). Takže si moralizujte doma.

asia83
14. máj 2020

@daganov Všetky deti do škôlky.

daganov
14. máj 2020

@asia83 ja som v príspevku vyššie navrhovala to isté, ale nerozhodujem o tom ja, ak bude v triede maximálne 12 detí, tak nejaký kľúč bude musieť byť.

asia83
14. máj 2020

@daganov Nech si robia čo chcú. My o tom nerozhodujeme. Viem, že to bude iba pre deti pracujúcich, uprednostňované deti zdravotníkov (akoby mali v každej nemocnici 800 ľudí s koronavírusom) a policajtov a podobne. Som zvedavá, keď v septembri budú po dvaja noví nakazení každý deň, čo budú robiť. To už deti, žiaci, študenti nebudú chodiť vôbec do predškolských a školských zariadení?

pininka1
14. máj 2020

@daganov no vraj aj deti vojakov, čo by sme my teda spĺňali, ja robím v škôlke s autistami, o nás nič, neviem čo bude so špeciálnym školstvom. Takže od toho závisí aj to či dám alebo nedám malú do škôlky. Ona si rúško nedá, má z toho strach, takže u nej nehrozí. Som zvedavá ci v pondelok nepovedia že ďalší pondelok.

lenocka12345
14. máj 2020

@asia83 taktiež som pedagog a je pre mňa doslova nepredstaviteľné , ako môžete tvrdiť , že mesiac v škôlke u 4 ročného dieťaťa je tak životne dôležitá vec , predovšetkým v tejto situácii. Blud !
Nakaziť sa môžete aj v šatni , po ceste. atď. 2 ročné dieťa bolo v nemocnici. To , že nie sú cieľová korona skupina mi príde naozaj ako doslova úbohý a trápny argument . Zároveň štatistika nakazených nie je reálna , lebo čísla sú len z ostetovaných . Môže byť kopec prenášačov , čo o tom ani nevedia.
Názor na Vás mám , už to ďalej rozvádzať nebudem
ps: doma našťastie moralizovať nemusím ;) Každopádne na túto diskusiu už nekliknem , radšej

asia83
14. máj 2020

@lenocka12345 Mne stačila vaša reakcia a za názor na vás mi nestojíte. Ach, mama.

michala11111
14. máj 2020

Ak sa bude dat, urcite dam dceru do skolky. Som sice na materskej s 8 mesacnym. No dcera bude mat v septembri 7 rokov a pojde do skoly. Spoluziaci jej velmi chybaju, nema sa s kym hrat, v rodine deti nemame a uz mi doma aj plakala ze nebude mat tablo, rozlucku so skolkou, ze neuvidi uz spoluziakov... Tie decka su doma uz 4 mesiace, potrebuju psychohygienu, aspon ten mesiac v kolektive, by im urcite prospel. Potom zas dva mesiace doma. Ved ked nepojde do skolky bude doma uz 7 mesiacov to je hrozne moc pre 6 rocne dieta, ktore 3 roky zilo v kolektive...

asia83
14. máj 2020

@michala11111 👍👏

daganov
14. máj 2020

@pininka1 je to celé na hlavu, jasné, že autista si rúško nedá, ani ho každý neznesie na tvári najbližších. Aj ten počet 12 v triede je k ničomu, v dvojtriednej MŠ 24 detí, ok, v sedemtriednej 84... to je už o čom? Veď sa tak či tak stretnú v jedálni, na dvore, či si rozparcelujú dvor?

amienne
14. máj 2020

Nedam. Vsetky tieto opatrenia maju byt prevenciou toho aby tu prave nevzniklo druhe Taliansko. Lebo dnes nakazenych 10 a o dva tyzdne tisice. Tu vyplakavame a popritom kopec ludi nebolo schopnych obmedzit socialne kontakty a pohyb v zaludnenych oblastiach. Som zvedava co by robili keby tu boli opatrenia ako v Cine, Taluansku , Spanielsku kde ani von nemohli vyjst. A mimochodom mysli tu niekto na rizikove deti ako astmatici, s imunodeficitom a pod. Tie maju ist do skoly ci skolky. A rodicia napr. Onko pacienti alebo kardiaci, ti maju dat deti do skolok? Ze deti neprenasaju a co Ruzinovska skolka? Co mrtve deti v zahranici? Nevravim ze ostat doma 100 rokov ale prirychle uvolnovanie a dozenieme Ameriku. Aj mne to lezie na nervy a narozdiel od drvivej vacsiny nechodime ozaj takmer nikam. Vsetko riesim cez eshopy. Deti su len na zahrade a mimo su len s nami ked ideme do lesa kde nikto nie je. Babky vidia cez mobil ako aj kamaratov a sme tu aj bez depresii a pindania. Muza mam chronicky choreho s respiracnym ovhorenim, deti beru roky lieky na podporu znizenej imunity. Aj keby to bolo povinne tak ich do skolky nedam.

daisylucky
14. máj 2020

@amienne ved to ma byt dobrovoľne, tak nemusíš dat deti do školy, škôlky, keď nechceš. A dobre robíte, keď máte zdravotné problémy...

ivinkapink
14. máj 2020

@lenocka12345 tak kazdy zas len pozera na to ze rodicia pracuju a zena na materskej je predsa doma...ale v prvom rade predsa ide o dieta! to moje napr velmi trpi ze nema socialny kontakt, rovesnikov, kamaratov...v tom pripade je to diskriminacne...co sa tyka virusu radsej pomlcim...uz je toho moc..ako niektori robia neskutocnu paniku...