Detský psychológ a 5 ročné "problémové" dieťa

helka101
18. mar 2012

Ahojte mamičky.. 
Chcem Vás poprosiť o názor na jednu záležitosť čo sa týka môjho synčeka a mojich rodičov! Mam 5ročneho synčeka.. Je šikovný, ukecaný, hravý, ale samozrejme aj piskatý a tvrdohlavý ako každé dieťa v jeho veku, ktoré si buduje svoju osobnosť a vníma okolie..  Tak isto mam ešte 18mesačnu dcérku.. A teraz k veci...
Moji rodičia ma presviedčajú, že niečo sním nie je v poriadku... Keď vraj u nich spí, tak ho zvykne v noci šklbať ako tiky.. Pri hre vraj máva také pohyby, ako by na škrabanie, ale len do seba Ďobne, nepoškrabe sa úplne.. Začína byť nervavý, trucovitý... A ma podľa nich problém z rečou... Že mu niej e rozumieť... A tak mi bolo povedané, aby som sním navštívila detského psychológa, že ma podľa nich nejaký problém. Teraz môj pohľad na vec, - že malý spáva už rok medzi nami v posteli, a žiadne „tiky“ som nepostrehla.. ani tie šklbavé pohyby, a trávime spolu dosť času aby som to mala kedy postrehnúť!! Teda čas keď je doma zo škôlky.. To že je trucovitý a nervavý viem, ale podmieňuje to viacero faktorov, ako napríklad jeho nálada, či je vyspatý zo škôlky atd. A za tu reč, názor logopédky zo škôlky, je že ma ešte rok k dobru si tu reč vycibriť dokým nastúpi do školy.. A že odkedy sním pracuje v rámci času v škôlke, sa viditeľne zlepšil, doma si stále opakujeme slovíčka, ktoré máme trénovať... Takže si nemyslím, že je potrebné vyhľadať detského psychológa...
Nejdem sa tu hrať na super mamu, ktorá sa mu venuje nad ľudské sily iných mám.. Jasné, mám veľa povinnosti okolo domácnosti, mladšej dcéry, manžel je pracovne vyťažený, ale trávi z deťmi každú voľnú chviľku...  Ale myslím, si že pre svoje deti robím maximum, a nemyslím že im je nejaká chyba...
Chcem si teda „prečítať“ váš názor, či je podľa môjho opisu namieste vyhľadať detského psychológa, poprípade ak mi chcete niečo poradiť, či vytknúť... či sa opýtať na ďalšie nejaké veci..
Popravde som z mojich rodičov, už kúsok unavená, lebo nič iné nepočúvam, len čo robím zle a pod. A hlavne ako nezvládam dve deti.. A to len z toho dôvodu, že na nich občas skríknem, či ich upozorním vyšším hlasom čo nemajú robiť..
Ďakujem Vám.. 

anjelicek26
18. mar 2012

@helka101 - pozri detsky psycholog nie je ziadna diagnoza, ale clovek, ktory sa vyzna, s dietatom sa porozprava, pozrie si ako sa sprava, vypocuje si ta, da ti nejake tipy, resp. sa dohodnete ako dalej budete postupovat. Mne velmi vadi, ze sa maminy takto ohradzaju, beru to ako keby utok, ked im niekto odporuci k tomu psychologovi zajst. Ved to je myslene dobre a v prvej rade ako pomoc pre dieta. Ak si myslis, ze za tym nic nie je, tak chodte, ukludnis rodicov, ukludnis seba (lebo ti to bude aj tak teraz vrtat hlave).

elephant
18. mar 2012

@helka101 Z toho, čo píšeš, mi nepripadá, že by bolo treba syna ťahať k psychológovi. Na reč dozerá logopedička v škôlke, tiky si u neho nikdy nepozorovala... Ono starí rodičia dokážu byť prehnane úzkostliví, a častokrát i zabudli, aké to bolo, keď mali oni sami malé deti.

helka101
autor
18. mar 2012

@anjelicek26 nevravím, že je to diagnoza, ja som k nemu chodila asi 3roky, z traumatizujúceho zažitku od stomatologa a nehambím sa zato ... Ja si len myslim, že moji rodičia vidia "duchov" aj tam kde niesu.. Ked som to povedala pred svokrou, tak ostala zhrozena... Že prečo rodičia domňa stále utočia...(svokrovci majú v opatere vnučku, ktora berie lieky od psychiatra a ona toho psychologa potrebuje, a jej spravanie sa zo spravaním môjho syna neda ani len porovnať..)
Ale..maš pravdu,možno keď im nejaký doktor napíše správu, že mam "normálne" 5ročne dieta, tak sa konečne "skludnia"... 🙄

anjelicek26
18. mar 2012

@helka101 - ja len viem, poznam teda osobne maminy, co svoje deti vo vela veciach ospravedlnuju - ze su unavene, nevyspate, mali tazky den a bla bla bla - lenze tie deti su hrozne vlastne stale. Vynervacene, nevychovane, upistane, otrasne (ja viem, ze toto prave nie je popis aky by som dala kamoskinmu dietatu, len pretocim oci a ide sa dalej ze ano). Ony maju na vsetko ospravedlnenie, je taky lebo dnes ..dovod xyz.

Pre nas maminy su deti dokonale a casto je tazke sa na ne pozriet inym pohladom. Taky feedback na tvoje dieta ti moze dat len nezucastnena osoba, ktora tvoje dieta vnima bez predsudkov, aj ked ho pozna.... ucitelka v skolke, lekar, tvoje kamosky a chci od nich odpoved na rovinu. Pohlad matky na vlastne dieta je a bude skresleny, je to normalne.

Ak ti rodicia robia peklo - papier to poriesi. Osobne z tvojho popisu problem nevidim, ale mozno nevidis vsetko. A ak by maly mal nejaky problem, podchyti sa to vcas. Dovod tam neist proste nevidim, je to jedno zabite doobedie.

helka101
autor
18. mar 2012

@anjelicek26 vtom stebou súhlasim pre niektoré matky je ich dieta to najlepšie, najkrajšie, najšikovnešjie, najrozumnejšie... Ja si vidím chyby na mojom synovi.. ma 5rokov a stale vie chytiť taky ten plačlivý hysak, ak sa mu nespraví po vôli, ako je napríklad ostať u starkej donekonečna.. a to sme tam niekedy aj poldna a je mu to malo.. alebo ked mu tam nedovolím straviť víkend... Vtedy dojde to plakanie, kedy zvyknem zdvihnúť hlas a zaveliť, odchádzame a nediskutujem.. Lebo už vidím tie ich pohľady...
Učiteľky v škôlke, ho nazvali takou malou vrtuľkou, ktora je v pohybe, neskutočne rychlo sa učí dlhé basničky, či anglicke slovíčka.. pracu z počítačom a pod. Z jeho spravaním nemaju akýkoľvek problem... až najedenie, kedže odmieta jesť v škôlke...

Moji rodičia preferujú filozofiu, že oni nas vychovali bez omylu a najlepšie z celého sídliska, a neuznajú si, že aj oni robili v tej výchove chyby... 🤐

anjelicek26
18. mar 2012

@helka101 - mi hovor, ja mam tiez taky 5 rocny exemplar doma, ale tak Saska v anglicku uz chodi dva roky do skoly, tak ju to vycerpava az az. A hysakov mavame ja jaaaj. Mala primadona... Vravim chod k lekarovi - dones im papier, vyves na chladnicku a viacej nech tuto temu nevytahuju. Ja som tak rada, ze sme od svokrovcov ci rodicov na mile daleko, ze az...

helka101
autor
18. mar 2012

@anjelicek26 ja mam skvelých svokrovcov, oni sa mi do vychovy deti nestaraju ani len zdaleka... Rešpektujú všekto čo poviem... A hlavne... Ak sa im dačo nepači, tak mi to povedia normalne, nie poučaním alebo kazaním... A hned sa to aj lepšie počuva...
Asi poviem narovinu p.doktorke, ak mi povie že mam normalne zdravé dieta, že či mi to môže napísať na papier a dať tam nejaky dodatok a radu p. doktorky pre starých rodičov, aby si tak to dieta nevšímali .... 😀

Videla som , maš krasnu princeznu.. 😵 aj chlapčeka 🙂 malá je krasna paaraadnica.. asi to maju tie baby od malička v genoch ... 😉 😉

katka1981
18. mar 2012

Ja by som k detskemu psychologovi sla, nech ti povie, ze je v poriadku a budes pokojna, alebo ti da rady, co robit aby nebol nervozny. Tvoji rodicia ti urcite nechcu zle, ale pokial mas pocit, ze mu psychologa netreba, tak nechod. To nema nic spolocne s tym, ze nie si dobra matka, alebo ze sa mu zle venujes. Jaaaj aj my mame doma veselo, a najlepsie su hysaky, ked uz ani ziadny dovod nema 🙂 Uz nech je v skolke, ale byvalo aj horsie 🙂

katka1981
18. mar 2012

@anjelicek26, ale tie matky mozu mat pravdu, viem podla vlastnej skusenosti, ked je mala nevyspata, no koniec sveta, jaaaaj sme si uzili, skoda reci. Vsetko mozne clovek vyskusa, len aby dieta spalo, ach. A ked dotycny nema take dieta, nikdy nepochopi. My sa len stale modlime, nech spi co najlepsie. Lebo inak je nevyspata cela rodina a potom je to strasne, ciste psycho 🙂 Ale su matky, co aj svojich 30 rocnych capov takto ospravedlnuju, to uz je iny level, brrrrrrrrrr.

katka1981
18. mar 2012

@helka101, my sme sestry ? 🙂

katka1981
18. mar 2012

@helka101, este k tomu jedeniu. Mame znamych co isli k psychologicke s dcerkou, lebo mala ist do skoly, ale oni jej chceli dat odklad. Dovod: problematicke dieta a nechce jest. Vysledok: vase dieta je nadpriemerne nadane, treba hladat skolu pre nadpriemerne inteligentne deti, nechapili. 🙂

jedina30
18. mar 2012

@helka101 ..neriad sa radami svojich rodicov..mozes ich vypocut,ale riad sa svojimi pocitmi a srdcom..kazda matka je ta najlepsia pre svoje dieta.. 😵 urcite si aj ty..ukaz svojim rodom,ze to dieta je tvoje a je normalne..nepotrebuje psycholga..moj syn bude mast 5 roko a tiez je riadne cislo,ale je to normalne hrave,trucovite a niekedy zlostne dieta..je to zivy tvor a tiez ma svoje dni a nalady..drz sa 😉 😉

anjelicek26
18. mar 2012

@katka1981 - vravim odtial podtial pochopim umrncane, nervozne BABO, to ma na to pravo - nevie nijako inak vyjadrit svoju nespokojnost, nepohodu, ale ked sa tak sprava 4,5,6 rocne dieta, tak je to uz na mna vela, predovsetkym ked je to po kazdy raz, co dotycnu stretnem a problem je vzdy, ci je rano, obed, vecer. To dieta je proste nevychovane, necha ho robit co sa mu chce a dostane cokolvek sa mu zapaci. V skole (ma rovnako 5 ako Saska) sa na neho stale stazuju a ona to NECHAPE, ved je to anjelik. No milu jarmilu fakt 😝 😝

Väcsinou su deti take, ako si ich vychovame, ake vzory v nas vidia a co im dovolime, je to tak.

katka1981
18. mar 2012

@anjelicek26, neviem, lebo my mame doma niekedy to iste co opisujes a slak nas ide trafit, ale to by bolo na dlho a nechcem to rozvadzat, preto nebudem nic pisat, lebo ja len dufam, ze toto nezazijeme. Najma ked jej isli zuby to bol des. A malu drzime riadne skratka a casto robi naprieky a tak ignoruje a vytaca nas ze az. Ale nema ani 3 roky a dufam, ze vrchol vzdoru mame za sebou, aspon mame taky pocit, ale ktovie, nikdy nepoviem nikdy. To som bola taka mudra, kym som nemala dieta.

anjelicek26
18. mar 2012

@katka1981 - presne ako pises - nema ani tri roky a ty ju drzis skratka a staras sa, aby nerobila, co nema. To je totiz nenormalny rozdiel medzi tym, co robi moja kamoska - ona totiz rezignovala a miesto riesenia hlada ospraveldnenia. To je velky rozdiel. A klud, moja vies si predstavit moju malu ako certa ihrisk? No ano, takmer nas vylucili z baby plavania a vyhodili nas doslova z deckeho cvicenia, lebo nasa mala hryzla. Od kybla ju nebolo vidno a akonahle jej niekto nieco zobral, predbehol, do krvi ho dohryzla. Pol roka som ako papagaj vysvetlovala, vycitala, trestala, ospravedlnovala sa inym rodicom... tiez sme si odskakali. Ale ide o to pri zlom spravani nepolavit, dieta to casom pochopi.

lucire
18. mar 2012

@helka101 ja mám tiež dieťa náročné. ak by bolo potreba navštíviť psychologa tak si myslím, že aj učiteľky by ťa upozornili...a ak sa tvojim rodičom niečo zdá tak je možné, že oni maju naňho taký vplyv..možno skus sa pozrieť z tej strany či on u nich sa dobre cíti?nie je nervózny viac keď je tam? veď dieťa je raz také a niekedy ho ani vlastná matka nespoznáva... 😅

helka101
autor
18. mar 2012

@jedina30 dakujem 🙂 dakedy som si prišla ako fakt neschopna matka, ktora robi asi len všetko zle.. Popritom viem a snažím sa dať mojim detom len to najlepšie do života.. Ale maly bol moje prve dieta nieje to ospravedlnenie ale vela veci som mu dovolila... a ked sa nam narodila dcerka.. zmenila sa mu pozicia, ale nikdy sa mu nedalo pocitiť, že by sme ho lubili menej alebo by bol na druhom mieste, prave naopak.....

@anjelicek26 suhlasim z tvojim nazor že dietatu treba donekonečna vysvetlovať, čo robí dobre, čo robí zle čo je spravne a čo nie.... Oni to raz pochopia 😀 len či to naše nervy zvládnu.. 😅

helka101
autor
18. mar 2012

@lucire praveže to moje dieta sa dramka len k mojim rodičom... vkuse s ama pýta kedy ideme k starkej, zbožnuje ich... Mne to pride, že oni si nanom chcu vynahradiť to čo , zanedbali na nas... 😅 neviem...
lebo niesom ten typ, že kebyže vidím že sa niečo deje z mojim dietatom tak to akože prehliadam..a neriešim!! vela sa rozpravame, rozoberame, vysvetlujem.. dakedy mi ujde trpezlivosť a ked dačo vyvedie, spustím krik, ale snažím sa mu to aj tak vysvetliť.. čo spravil zle....

katka1981
18. mar 2012

@anjelicek26, nejdem nikoho ospravedlnovat, nadavame na nu, ze az nam nadavaju, ze ved je dobra, je ale nie doma 🙂 Ale mame jedny nervy a sme netolerantni, preto nam asi vadia veci, co druhi nesu s usmevom. No ale teraz mame lepsie obdobie, tak nechcem nadavat, spanok sa zlepsil, atd., sme v dalsom stadiu vzdoru, mozno som naivna, ale asi pomalinky zoslabuje. Ale tiez stale nadavam, ze je nevychovana a rozmaznana, pritom sa s nou nikto nikdy nebavil v rukavickach, ak neratam mojkanie, to bude este dlhooooo, ale to sa inak neda, ale odtial, potial. 🙂 Ale ona je certisko len doma, inde je za anjelika, jedno stastie, ak neratam minuly rok v lete co sme si uzili v kazdom hypaci.

katka1981
18. mar 2012

Presne tak, treba jak papagaj vysvetlovat dokolecka, toto hovori kazdy odbornik. Len clovek musi mat na to aj nevy, je to tazke ked ma dieta hysak, ale vtedy vysvetlovat nepomoze, az ked krpec vychladne. Ale kazdy najlepsie pozna svoje dieta, tu je aj psycholog kratky.

sandracs
18. mar 2012

Ahoj, najprv by som sa spýtala, učiteľky v škôlke, či si nevšimla niečo z toho čo popisujú tvoji rodičia a poradila sa o tom aj s vaším pediatrom na prehliadke -tým nič nepokazíš.

lucire
18. mar 2012

@helka101 no ja som to nemyslela v zlom...len toľko,že maju možno veľké nároky. mne rodičia tiež prizvukuju ,že nezvládam svoje deti. čo sa týka toho kriku ja tiež vyletím na syna, ale teší ma keď vidím, že ide mladšiu sestričku poučovať čo môže a čo nie 😕 tým mi dá najavo, že on vie čo samá robiť , čo je správne, ale jednoducho jeho osobnosť a povaha je iná čiže si spraví posvojom veľakrát 😅

disala
18. mar 2012

Ahoj,ja si myslím že pre kľud duše bi si mala ísť.A to neznamená že nie si dobrá matka alebo že sa nestaráš.Aj mne keď už dojdú nervy tak sa trocha vykričím ale ja si myslím že každému rodičovi niekedy dôjde trpezlivosť.Aj mi sme boli kvôli odkladu školskej dochádzky,a veľmi dobre sme spravili.Mi sme ho nechceli dať kvôli jazyku že nevedel dobre po slovensky a nakoniec vysvitlo že sa nekamarátime z ceruzkou.Psychologička nám poradila ako naňho,čo precvičovať.A za rok sa zlepšil o 100%. Neboj sa nič zlé ti určite nepovedia.Aj môj syn má rád svokru ale preto lebo mu všetko dovolí a dáva sladkosti.Takže si zistí prečo je to tak.Ja mu vysvetľujem čo a ako sa veci majú.Len bohužiaľ ja mám takú svokru čo si myslí že zjedla všetku múdrosť sveta no ale to je iná téma 😝 😝 😝 😝 .dúfam že som ti trocha pomohla,uvidíš všetko bude ok. 🙂

helka101
autor
19. mar 2012

@sandracs lekarka nam na prehliadka povedala, že je rozumny chlapček, ktorý ma proste už svoju hlavu a detsku hlavu presvedčiť v tejto dobe z chladnou hlavou je kusok ťažke.. Kedže maly je dosť tvrdohlavy, hadam už od počatia 😀 ale ako písala
@katka1981 treba vysvetlovať vysvetlovať, ale ked chytí hysak je to nemožne 🙄 a ten hysak chytíme vtedy ,ked ideme domou od mojich rodičov... Inač ked ideme zo škôlky, ide krasne za ruku rozpravame sa aky mal den, čo robil, čo sa naučil... Doma mi vzorne pomaha z mladšou dcerou, čitajú si knižky..hraju sa z autíčkami aj ked ona sa velmi nepohra, ale rata sa jej to... 😵

helka101
autor
19. mar 2012

@lucire ja viem že si to nemyslela v zlom, dufam že moja srpava nejako čudne nevyznela 😅 Ja viem prečo sa tam chlapec tak dramka, proste je tam počítač.. na ktorom travi určtie dosť času, o ktorom ani ja neivem... Sadnu si zo starkým zan a drvia takticke hry... A ked poviem aj ja aj manžel, že si to proste neželame, že je priliš maly nato aby sa takto hral.. tak vraj tam nieje často... Podotýkam že nehrava sam, hrava spolu zo starkým, takže sa ho nechcu zbaviť alebo niečo.. Otec môj - teda starký, sa mu fakt že venuje, idu spolu vonku nad vor, hraju futbal, strielačky... schovavačky... takže maly je tam fakt že vyblaaznený, ale mylsim že hlavny podnet je tam ten počítač čo sa tam tak dramka...

@disala dakujem ti za nazor a radu 😉 dnes jej idem skusiť zavolať, kedy by nam dala asi termín.. som pripravena na veci, že mi niečo vytkne.. ale sama viem že od "dokonalej a vynikajucej matky čo vie všetko na jedničku" mám daleeeko... Ale ak mi povie po konzultacii, že mame normalne zdraave dieťa, ktore je ano trochu trucovite, tak jej asi poviem, aby mi napísala nejakýpapier čo capnem mojim rodičom na chladničku, aby ma prestali deptať a poukazovať na niečo čo vôbec neexistuje 😀

Myslim si, že keby toto robili z nevestou čo robia somnou... velmi rychlo by im vysvetlila a možno by tam chodila len menej ako občasne..ale dovolia si to zato lebo som im dcera.

disala
19. mar 2012

@helka101oni to robia lebo ti chcú život uľahčiť,ale ti si poznáš dieťa a vieš aké je.Mne sa práve v sobotu stalo že naši hovoria netreba kabát ved je teplo.A z toho ved je teplo je Oliver prechladený,ale naši chceli len dobré.Držím palčeky. 🙂 🙂 🙂 🙂

katka1981
19. mar 2012

@helka101, ked ma hysak je v amoku, niekto povie ignoruj, ale su deti, ktore ignorovat nemozes, kamoskin syn tak pocas ignoracie strhol na seba zaclonu s garnizou a moja dcera by si umlatila hlavu o cokolvek. Dnes mala taky hysak rano o 4. lebo zistila, ze v postielke nema macka, zabudla ho u kamosky, ked som to akotak uhrala, ze dnes ho bude mat, zas nemala cajik, som jej povedala, ze jej nepojdem robit caj, ze ma vodu, vrestala, ze chce inu vodu, akoze ja neskacem ako ona piska a hysakuje stale, takze ma zas typle na hlave, a mali sme veselu hodinu, dnes som jak matoha a mam jej plne zuby ajked je zlata. Po ukludneni ma drzala za ruku a s usmevom zaspavala. Treba predchadzat hysakom, ale s vlastnej skusenosti viem, ze sa to neda vzdy. V poslednej dobe, ked sa poobede zobudi po asi 30 sekundach sa z milej premeni na uskriekane maca a ja sa len modlim nech prestane aby som jej netrafila. Mne nevadi plac ale ten nechutny piskot, jak besna macka, alebo neviem co. Odkukala to od kamosky, jej krpata to uz davno nerobi a nasa veselo pokracuje. A prave preto, ze jej neustupujeme, su tie cirkusy.

sandracs
20. mar 2012

@helka101 Ja som skôr mala na mysli, či to nemôže byť príznak nejakého začínajúceho ochorenia. Náš Riško sa správal tak, že to mohlo na druhých pôsobiť neuroticky -bol nervózny, a raz za čas sa poškrabal ale tak ako celým trikom dookola, že to vyzeralo akoby vymýšľal alebo zúril a nakoniec z toho bol šarlach. Tým chcem povedať, že keď začne byť dieťa nervóznejšie, nemusí mať hneď psychický problém.

lujza123
20. mar 2012

@helka101 navstiv psychologa ked to ty alebo manzel uznate sami za vhodne alebo ked vas k tomu vyzvu pedagogovia zo skolky/skoly.
U nas je na toto "nieco s tym dietatom nieje v poriadku" expert moja babka. Este ked som bola malicka nahuckala moju mamu ze som hlucha lebo ked som sa hrala a babka stala za mnou a kricala tak som sa neobzerala. Samozrejme somarina pocujem az moc dobre len som ako malicka vzdy bola taka zaujata hrou ze som ju ignorovala. Len moja mama poplasena svokrou so mnou bezala hned k lekarovi.
Mojej malej zas babka diagnostikovala volaku chorobu zo svalmi ze skonci na voziku..len preto lebo chodila po spickach...jasne ze mala uz chodi normalne a zdrava ako ryba
Ehmm a dodam poslednu hlasku mojich rodicov naposledy..mala bola taka rada ze je v novom prostredi ze ich vidi a tak ze sa chcela robit zaujmava tak asi 20 minut nerozpravala ale stekala akoze je havko...na to moj otec s vaznou tvarou poznamenal ze ma nejaky mentalny upadok alebo sok ze vobec nerozprava ako minule ze by som mala ist za psychologom lebo to nieje normalne ze urobila takyto skok dozadu vo vyvine....no comment radsej 😀

dada1212
20. mar 2012

@helka101 v prvom rade z toho čo píšeš vidno, že máš svoje deti rada a staráš sa o ne ako najlepšie vieš. takže si nič nevyčítaj, určite si dobrá matka.
a či ísť k tomu psychológovi alebo nie, ja neviem, ale pre pokoj na duši by som išla, radšej raz ísť a budeš si istá či je to v poriadku alebo nie, takto budeš neustále len riešiť a zaoberať sa tým, že či máš ísť alebo nie .