5 ročné problémové dieťa

kajca10
21. apr 2015

No ľudkovia moji potrebujem radu. :( od všadiaľ počúvam, že mám iné dieťa, že je nedisciplinovaná, pozdraví a odpovie len keď sa jej chce, v prítomnosti cudzích ľudí, je zdutá, ... v škôlke mi jedna mamina vravela, že jej dcérke prikazuje s kým a s čím sa má hrať, že to nie je normálne. Ale čo je normálne? Veď je to len dieťa, mimochodom má 5 rokov. Mám vyhladať detského psychológa? Nechcem ju však stresovať. :( ďakujem za vaše podnety a rady.

svetluska82
21. apr 2015

@kajca10 nema ADHD? Hyperaktivitu? Mozno lend estkyv zdor, co ja viem, teraz sa vsetko hrooozne zvelicuje, lduia su haklivi na svoje deti. Pri kazdej somarine uz dieta davaju testovat psychologom. A v com je taka zla? Je to len dieta. Skus ju motivovat, pozdravit sa nahlas a trvaj aby aj ona sa pekne nahlas pozdravila. Pochval ju, pritul si ju, odmen ju za dobre spravanie, uvidis. A to je dlhodobe? Ci odkedysa na nu stazuju?

fidorka7
21. apr 2015

@kajca10 ty sama ju ako vnímaš, zdá sa ti "iná"? - Také tie veci, ako sa správa k okoliu, predsa musíš sama nejako snímať a vyhodnocovať... Môže to byť obdobím prirodzeného vzdoru a vývojom jej osobnosti, ale môže mať i nejaký problém. Možno by si sa mohla porozprávať aj s niekým zo širšieho okolia, ako ju vníma, prípadne s niekym nezaujatým a nestranným, možno jej učiteľkou v škôlke a podľa toho ďalej konať.

pribinak
21. apr 2015

Od všadiaľ ...... To je kto všetko? Učiteľky v MS? Trénerka na krúžku?

fidorka7
21. apr 2015

@kajca10 a inak, už pred vyše rokom si písala tému "moje dieťa netoleruje dospelých", za ten rok si nič neriešila, resp. nič v jej správaní sa nezlepšilo?

kajca10
autor
21. apr 2015

@svetluska82 ona je práveže mazoň, maminka, stisni ma, pomojkaj,.. mám ťa rada, toto, že rozkazuje v školke je asi týždeň :( a to, že je zdutá a odpovedá ako sa jej chce, to máme stále :( len keď má niečo slúbené, tak odpovedá, ale tiež to nechcem takto robiť do 15stky 🙂

ewisam
21. apr 2015

@kajca10 ak je toto problemove dieta, tak ja mam doma podobne 😀 teraz vazne. Ak sa da, hod rec s ucitelkou ci je to jej spravanie take kriticke pocas dna, alebo je to len reakcia precitlivelej mamicky, ktora caka, ze sa jej dietatu bude pristupovat s kolkovanou ziadostou. Ak nic specialne nezistis, komentare rodicov o "normalnosti" si prestan vsimat. Porozpravaj sa aj s ratolestou, mozno ti pri nejakej hre prezradi preco sa tak, ci onak sprava mozno je to len bojkot autorit a to je v tomto veku absolutne normalne 😎

mamulienka30
21. apr 2015

@kajca10 nevychovana, drza, panovacna? No ked to pocujes odvsadial asi to tak bude, skus sa na nu pozriet nie ocami maminy, ale objektivne... asi treba prevychovat a ukazat hranice. Dieta odpoveda len za odmenu, to si ju co naucila? Naucit dieta aspon pozdravit a spravat sa slusne v pritomnosti dospelych je v rezii rodicov... skolka je ina kapitola, tam sa prejavuju uz jednotlive charakteri... psycholog ti pomoze, ako ju zvladat lepsie. Kludne tam chod najprv ty sama a popis niektore vase bezne denne situacie a ako ich riesis..

kajca10
autor
21. apr 2015

@fidorka7 no susedia a hlavne môj ocino, k nemu si nevie nájsť vôbec cestu, zmenilo sa, začali sme písať bodíky kde sa jej snažím ukázať koľko krát bola nepočúvna a tak, len teraz sa to zase zmenilo v tom, že slabším deťom sa snaží rozprávať čo a ako majú robiť, s kým sa majú hrať, ... pýtala som sa aj učiteliek a tie mi povedali, že je zlatá, že sa v nej vyvýja len osobnosť, ja už neviem :(

mimasimi
21. apr 2015

@kajca10 no, nič v zlom, ale neni len strašne rozmaznaná???? Jedináčik? Prvé vnúča?

bubelko
21. apr 2015

@kajca10 no mne to pride normalne dieta, trocha panovacne (ma surodencov?) a mozno mierne "nevychovane", pretoze v tom veku deti, pokial nemaju proble s recou, vedia odzdravit a pozdravit a odpovedat na otazku, ked sa ich niekto na nieco pyta - minimalne ano a nie...😉 ale to nie je katastrofa a da sa to naucit a uz rozhodne to nie je dovod na oznacenie dietata, ze je problemove dieta 😉
co sa discipliny tyka - zalezi od toho, co si kto pod tym predstavuje. pokial si niekto predstavi dieta skacuce na povel - tak ani moje nie su disciplinovane 😉 ak to, ze si robi zodpovedne svoje "ulohy" (nemyslim domace, ale celkovo to, co ma na starost - upratat, v skolke urobit pracu, ktoru ma urobit, ci vydrzi kreslit a nerusit ostatnych, atd...) a ona to nezvlada, tak sa treba zamysliet preco. ci je tam nejaky problem alebo je to v tom, ze nie ste doma na nu dosledni... ale tak to uz musis vediet ty, ako sa prejavuje doma 😉

svetluska82
21. apr 2015

@kajca10 moja ja pracujem s prolemovymi detmi, a to by ste mali vidiet ako vyzera problemove dieta 😀 .Niektorí ludia su precitliveni, a hotovo. Problemove dieta ma problem vstat a ist si umyt zuby, bojkotuje skolku, skolu, detom robi zamerne zle, bije ich, nadava. Malej treba urcit hranice, nerozmaznavat a nepopustit. Je jednoduchsie si nevsimat zle spravanie deti a mat pokoj, ako ked sa snazit ich napravit a do krvi vysvetlovat, objasnovat a komentovat. Rodicia si casto vyberu jednoduchsiu alternativu- dam mu pokoj, najest bude ticho a ja mam klud, ostatne is nevsimam. Pevne pravidla odmeny, mozno nejake obmedzenia a prejde to uvidis.

kajca10
autor
21. apr 2015

@pribinak nie učiteľky ju chvália, že je šikovná, temperamentná , ale tak hlavne taký moji známy s ktorými sa stretnem náhodou, tak malá je hneď zdutá, lebo sa s nimi rozprávam a ona ich nepozná, kedy už pojdeme od nich preč, .... a oni ju vnímajú ako inú

kajca10
autor
21. apr 2015

@mimasimi jedináčik, ale vnúča nie je prvé, ale je najväčší maznáčik rodiny

svetluska82
21. apr 2015

@kajca10 tak ed sa bude nabuduce zduvat, tak ejj potom poveddz, že telka sa nezapne lebo sa zduvala a ze sa to nepatri. Ci ako to riesis?

katka1981
21. apr 2015

@kajca10, aj v nasej skolke su take co rozkazuju, diktuju, vselijake deti su. A ze je dieta odute, to nie je diagnoza, tak je naladova. Bud ma take obdobie, alebo ju niecoo trapi, alebo boli. Ucitelky hovorili, ze je nejaka ina?

katka1981
21. apr 2015

@kajca10, no tak ucitelky povedali, ze je ok, tak asi bude. To ze nepozdravi moze byt aj hanblivost.

zamilion
21. apr 2015

Ak ti vravia ze je ina (a nie len nevychovana) mohlo by ist o aspergerov syndrom.

katka1981
21. apr 2015

@kajca10, to co popisujes ako sa chova v pritomnosti tvojich znamych je normalne, ved sa nudi. Rovnako sa citim ja, ked muz riesi nieco s niekym koho nepoznam a tiez mam chut povedat mu, skonci, podme prec, viem aj inak travit cas, ale ja som uz dospela, tak sa ovladam.

ewisam
21. apr 2015

@kajca10 ak ti ucitelky vravia, ze je temperamentna a sikovna bude to fajn 😉 Co sa tyka tych poznamok, kasli na ne. Ja mam doma dvoch a pri obidvoch stacilo, ked ktosi kukol do kocara a revy jak siamski sloni 😀 Starsi kazdu navstevu prerucal

sissy27
21. apr 2015

@kajca10 no neviem, nenazvala by som tvoju dcéru problémovou, to je prisilné slovo... ale teda 5ročné dieťa by naozaj malo zvládnuť pozdraviť ako bežný prejav slušnosti a nie že za odmenu... hanblivosťou to asi nebude, ak v iných situáciách vie byť priebojná a dávať najavo svoju nespokojnosť zdutou pusou... asi by som doma trošku sprísnila režim, mne osobne príde trošku rozmaznaná...

bonaqa2013
21. apr 2015

pokiaľ sa učiteľky v MŠ nesťažujú, tak to asi nie je také zlé. ja mám 6,5 ročnú dcéru a na tú sa sťažuje každý. Aj dnes sa jedna pani učiteľka pýtala staršej dcéry, či tá Ivanka je aj doma taká neposlušná. moja kde príde, všade sú sťažnosti. A tých poznámok čo máme v žiackej.... Ešte len to je zúfalstvo.
maminka tebe píšu že jedináčik nie je dobré, moja jedináčik nie je, má 3 súrodencov, aj starších aj mladších a tiež je to na figu....

elika74
21. apr 2015

@kajca10 podla mna je to normalne dieta, nieco zdedila po tebe, nieco po otcovi, nieco ma z vychovy, formuje sa osobnost. Mozte navstivit psychologa uz ako predskolacka, porozpravate sa a povie svoj odborny nazor. 😉

ivett1
22. apr 2015

@kajca Moja rada, musíš mať len trpezlivosť, dieťa sa vyvíja stále a rodič mu určuje hranice správania svojou výchovou ... je vo veku, kedy sa začína prejavovať jej povaha ... ty ju len pekne upozorni, aby pozdravila, nehnevaj sa na ňu a že je v prítomnosti druhých ľudí zdutá...to som bývala aj ja a aj moje deti ... vždy ma ťahajú preč, tak ako ja kedysi svoju mamu ... a čo sa týka toho, že hovorí druhým deťom ako sa majú hrať, to robili skoro všetky dievčatá v mš (a robia aj na zš)... ani naša dcérka nie je výnimkou hneď „režíruje“ celú rodinu ... keď bola mladšia, tak problém nastal, keď jej niekto povedal, že to tak robiť nebude, hneď sa odula a bolo po hre ... teraz sa už nehnevá, ale hneď navrhne ďalšiu alternatívu hry...

Syn, ten je trošku tvrdší oriešok a väčšinou sa sťažuje, že kamarát ho „diriguje“ ...tak mu vždy povieme, aby sa s ním nehral, keď nechce ...ale on chce ...tak, koho je to problém?... a ...to ho naštve a už sa ofukuje ... inak v poslednom čase, neriešime nič iné, len jeho „nálady“ ... a on ešte navyše je na rozdiel od svojej sestry, ktorá je pozitívne naladená stále, taký malý optimista a je to také hrejivé slniečko, väčšinou sa na každého usmieva...tak on je taký „mračko“, keď sa mu niekto nepáči na prvý pohľad, tak mu to dá jasne najavo – pohľadom a niekedy pridá aj komentár ...upozorním ho a vysvetlím, že dobre, nemusí sa hneď na každého usmievať, keď nechce, ale ani mračiť ...
PS: ale chápem ho, lebo ja som bola taká istá...tiež som sa ako dieťa „mračila“ na neznámych ľudí😀 ... možno je to aj tým, že rodičia tým svojim deťom stále opakujú ...“a nerozprávaj sa s cudzími a nič si od nich neber...“ ...

timea7
22. apr 2015

@kajca10 pred rokom si tu riešila presne to isté, navštívila si detského psychológa? Ja by som rozhodne tvoje dieťa ako problémové neoznačila, možno rozmaznané, možno nadpriemerne intligentné a nudiace sa v kolektíve rovnako starých detí, ale to sa nedá prostredníctvom pár riadkov. Odborník, ktorý s ňou bude pracovať, ktorému povieš viac ti poradí lepšie. ja by som sa pozastavila určite pri tom, že odpovedá,len keď má niečo sľúbené .... správanie tvojho dieťaťa totiž je z veľkej časti odrazom vašej výchovy.

kajca10
autor
23. apr 2015

@ivett1 tak toto ako by som čítala o svojej dcére 🙂 len čo robí ona je najlepšie, chce ešte poúčať aj mňa, že tak ako to robí ona je správne 🙂 som rada, že nie som sama 🙂

kajca10
autor
23. apr 2015

@timea7 rozmaznaná je, to si priznám, pretože keď bola malá tak bola málo so mnou a ja som sa jej to potom snažila vynahradiť mojou "dobrotou" a tak som na to aj doplatila. :(

kajca10
autor
23. apr 2015

žienky ďakujem vám za vaše rady a komentáre, čo sa týka toho, že som to už riešila pred rokom, tak manžel mi povedal, že prečo chcem ísť s ňou ku psychológovi, že je malá, že prečo ju chcem stresovať. Že je zdravá, hravá a to, že sa občas správa inak, že ok, veď je diaťa, tak som ho poslúchla. Malá je inteligentná a často sa nudí, no ja nemám čas jej stále vymýšlať zábavky, tým, že je jedináčik, beriem, že sa nudí možno viac ako iné deti, kt majú súrodenca...

kajca10
autor
23. apr 2015

@elika74 po mne zdedila truc a presadzovanie si svojho 🙂 po manželovi výbušnosť a netrpezlivosť 🙂 najlepšie kombinácie aké mohla :D

ewisam
23. apr 2015

@kajca10 Hihi tak nevymyslaj aktivity pre bambulu, vymysli ju pre manzela, ze aby sa mala mala s kym hravat.... 😀 a bude dobre.

sardinka333
23. apr 2015

No amen tma čo to bude robiť v škole?Mna neustále udivuje ako sa nevhodné správanie hned hodí na diagnozu, obdobie, naladu....,, viete, on má teraz take obdobie, že nezvlada svoj hnev,, povie mi mamička a ja mám asi rešpektovať, že jej dieťatko si potrebuje kopnuť - možno z toho vyrastie, možno nie a riešenie rodič hladá kdesi v ignrácií, že ved snad to prejde. Lenže niektore moresy tie deti neprejdu len sa v nich upevnia ak to necháme tak. a potom sa rodičia čuduju ake maju deti lebo su leniví nastaviť pravidlá a dodržiavať ich - ved je to dieťa čo by sme od neho chceli. Ale to dieťa je aj vaša vizitka. Čo má byť čo decko zduté ked stretnem známeho a prehodím pár slov? Ved má 5 rokov. Nepozdravíť, dirigovať a odpovedať ako sa jej chce prípadne za odmenu? Robí len to čo sa jej dovolí, ale aby ste nedostali v škole ladovu sprchu, lebo decká čo sa nenaučia posluchať zakladne pokyny tak to maju ťažké a potom len začnu problemy lebo žiadny učitel nebude čakať kým sa milostpani uráči spolupracovať.