Kedy sa vaše deti naučili zaväzovať šnúrky?

jatva
29. apr 2016

Kedy sa vase deti naucili zavazovat si snurky?

katka1981
30. apr 2016

@timea7, podla mna to dost zavisi od zaujmu dietata, riaditelka v skolke hovorila, ze deti vela strihaju a tym sa ucia motoriku. Nasa napr. velmi rada kresli od jedneho roka, hned vedela dobre chytit ceruzku alebo pero, a kreslila hodiny denne, strihala, tvorila.... ale co mala spoluziaka v skolke, ten strasne zle pisal v predskolskej triede, preto mal aj odklad, chlapcov kreslenie asi menej bavi, o to je to potom horsie.

katka1981
30. apr 2016

@papricka33, motivacia, to je nieco, co na niektore deti absolutne nepasuje. Kedysi som doucovala jedneho chlapceka zo slovensiny a matematiky. Rodicia z neho boli zufali, ze uz nevedia ako ho motivovat, aby sa ucil. Raz ked bol u nas, hovorim mu, Vilko a nove tenisky by ta nepotesili? A, nie, to by som si ich musel umyvat 😀 😀 😀 Ja tiez ked chcem po mojej, aby sa sama cesala do skoly, nech je samostatnejsia, tak ona vyzera jak bezdak a je spokojna. Preto ju najradsej cesem ja, aby aspon chvilku vyzerala ako clovek. Ona by bola spokojna, ajkeby mala vlasy jak od kosov.

timea7
30. apr 2016

@katka1981 závisí, samozrejme, ale aj od toho, ako je dieťa od útleho veku k takýmto činnostiam vedené a motivované. Niektoré má v ruke tablet,prípadne dinosaura, s ktorým behá po byte, niektoré má kocky, skladačky, plastelínu, nožničky a niektoré možnosť presýpať, prelievať, vkladať.....podľa montessori doma. Je rozdiel, ak príde do škôlky dieťa v troch rokoch, ktoré už doma strihalo, maľovalo, kreslilo, skladalo a dieťa, ktoré síce pozná všetkých hrdinov kreslených rozprávok (aj seriálov 😖 ), ale nemá doma farbičky, v živote nedržalo v ruke štetec, plastelínu, o nožničkách ani nehovorím. Ak je na čom stavať, dieťa ide raketovo dopredu, ak začíname od začiatku vo všetkom, ťažko tie ostatné deti dobehne, aj keby bolo ako snaživé. 😒

inom75
30. apr 2016

@jatva Tak to musím syna pochváliť, lebo ten sa naučil pomerne skoro. Mal 3 roky a 3 mesiace! Síce to nebolo dokonalé (slabšie dotiahnuté), ale zaviazané boli. 😉

katka1981
30. apr 2016

@timea7, no dobry postreh, tak nasa tablet nema a ani jej ho neplanujeme kupit, ma sice 2 notebooky, stare, zdedene, ale nebavia ju nejak. Ale teda farbiciek, fixiek, stetcov, farebnych papierov, roliek z toaletaku a podobne veci, to ma doma strasne vela a stale potrebuje dalsie. Ju bavilo vzdy nastastie tvorit. Dokonca som nechapala, ked ako 3 alebo 4 rocna, prisila tatinovi gombiky, uplne dokonale, len odvtedy som viac tu nit, s kt. sila nenasla 🙂

cerez
30. apr 2016

@timea7 V niečom s tebou súhlasím, ale v niečom musím oponovať. Nie vždy je to o vedení a motivovaní. Dcéra mi doma od malinka tvorila. Sama sa dožadovala, chcela. Čo chytí, to spraví. Venovala som sa jej maximálne. Dnes si dokonca sama ozdobila tortu.
Neskôr sa nám narodil syn a nemenila som spôsob výchovy. A tu je ten rozdiel. Syn nechcel do 3 rokov vôbec nič tvoriť, kresliť, maľovať, strihať, lepiť a pod. Pobádala som ho, núkala, vymýšľala ako mu túto činnosť spríjemniť. No syn, ani záber! Bola som z toho nešťastná. Zato je šikovný v iných veciach. Skôr rozumové, logické. To sa sám dožadoval, pýtal sa. Vo škôlke nám nedávno povedala učiteľka, že syn je veľmi šikovný čo sa týka úloh, čísel, písmen, na aké písmeno slovo začína a končí, veľká predstavivosť, logický úmysel a pod. Ale čo sa týka kreslenia, ledva jeden malý obrázok vymaľuje. Vymaľuje ho veľmi pekne, nezachádza za čiaru, ale pomaly. Takže každá A4 je nakreslená len na 30 % a ostatok je nedokončené.
Pravdepodobne nie všetky deti majú zmysel pre tvorivosť. Niektoré skutočne preto, lebo nebolo im to ponúknuté, ale sú také, ktoré k tomu nemajú vzťah. Dúfam, že syn do nástupu do školy t.j. 2 roky stihne rozcvičiť motoriku a bude profík aj v tejto jeho menej obľúbenej činnosti. 🙂

timea7
30. apr 2016

@cerez tu nejde o tvorivosť, dieťa nemusí kresliť do nemoty, ak ho to neteší, ja sama považujem výtvarnú výchovu pred deti ktoré nebaví, za stratu času, ktorý môžu využiť inak, zmysluplnejšie. Ja napríklad ani nechápem, na čo sa známkuje písanie, keď sa rukou píše minimálne ide o manipuláciou s predmetmi, môže to byť kludne stavebnica Geomag, Lego, Merkur, skúmanie pomocou odmeriek, do ktorej nádoby sa koľko vody zmestí, vkladanie drobných predmetov pinzetou do malých otvorov, výborný je mikroskop....skrátka manipulácia s drobnými predmetmi. Vôbec som to nemyslela tak, že dieťa by malo vyrábať z papiera nejaké predmety, keď o to nejaví záujem. Ak ho bavia písmená, môže ich podľa vzoru písať prstom na podnos s pieskom, modelovať z plastelíny, skladať z drobných skladačiek....

cerez
30. apr 2016

@timea7 Dík za námet, určite sa inšpirujem a vyskúšame. Veľa dobrých nápadov!

timea7
30. apr 2016

@cerez nemáš za čo, ak mrkneš na stránky montessoridoma, aj tam nájdeš more námetov.

meusicka
30. apr 2016

nasa sa naucila pred nastupom do skoly nakolko nam bolo povedane ze prvak uz musi vediet.

lili007
30. apr 2016

Pomaly sa ucime, syn ma 6rokov. Kupili sme topanky, ktore sa mu velmi pacia a tak mu to ide od ruky hned od prveho dna🙂

papricka33
1. máj 2016

@timea7 ...no a potom ho to ešte musí baviť. Ja sama učím v MS, doma bola dcerka v kuse v kontakte s tvorivostou, činnosťou, materiálmi... ale nikdy k tomu neinklinovala. Ano, nakoniec niečo urobila, ale videla som, že to nie je jej parketa. Pc, tablety.... u nas nefungovali. Kazdy clovek je iny a na nej som videla ze je od mala velky komunikator a manazer. Na druhej strane, syncek rozprava malicko, ale myslim, ze snurky sa nauci viazat velmi skoro 🙂 u kazdeho dietata prevazuje nejake dominantnejsie zameranie. Bez ohladu na podnetnost prostredia

papricka33
1. máj 2016

@katka1981 mozgove centra zodpovedne za vyuzivanie jemnej motoriky, su viac rozvinute u dievcat .preto sa zeny castejsie venuju rucnym pracam a dievcata krajsie pisu. Chlapci a muzi maju zas navrch v logickom mysleni, priestorovej orientacii... preto sa muzi viac venuju technike, strojom... Samozrejme, existuju rozdiely (ja to mam doma naopak 🙂, prieniky, ale v zasade je vyvin dievcat a chlapcov dost rozdielny co sa schopnosti tyka, a este sa meni aj z hladiska veku. Kym v mladsom skolskom veku, Chlapci v matematike prospievaju menej ako dievcata, na 2. stupni a vyssich rocnikoch sa to otoci. Prave preto, ze sa to viac preklapa do logiky, priestoru, techniky... V slovencine (komunikacii...) maju baby navrch vzdy 🙂... Kazde dieta je ine a malo by sa rozvijat optimalne. Tzn. ze by sa od neho nemali chciet veci, ktore su za hranicami jeho schopnosti. Tak len zbytocne zaZiva pocit neuspechu a tym aj pocit menejcennosti, čo môže práve pôsobiť demotivujuco :-/

timea7
1. máj 2016

@papricka33 ešte to vysvetliť niektorým pani učiteľkám, ktoré sa zasekli v minulom storočí....keď to tu občas čítam, tak sa mi krivák vo vrecku otvára 😒 😒 😒 😒

jatva
autor
1. máj 2016

@timea7 ale snad schopnost zaviazat snurky nema nic so storocim... alebo si narazala na nieco ine?

evkakavecka
1. máj 2016
beatkab25
1. máj 2016

@papricka33 vyborne napisane,

sakura77
1. máj 2016

Moji obaja sa to naucili v škôlke. Proste som náhodne zistila že to vedia. Nosia na suchače takže som to ani netušila 😁takže ja môžem poďakovať pani učiteľkam v skolke 😊😁😉

katka1981
1. máj 2016

@papricka33, suhlasim, ale fakt je to individualne, bratov syn ten ked bol prvak on tak nadherne pisal, ze mal pisanky na vystave, uplne ako predtlacene pismo, na to sa nechyta ani jeho sestra ani nasa dcera, velmi je sikovny, teraz ma 10 a neprecita po nom nikto. Na rucne prace je viac skor moj muz ako ja, ja na to nevidim, on krasne vysival, mama ho naucila, aj im obrazok k narodeninam krasny vysil, tortu krajsie ozdobi a krasne kresli, ja som v tomto lava, ja ked ozdobim chlebicek pekne, to je zazrak, v tomto je moj muz sikovnejsi, aj v matike aj vo vsetkom 🙂 A spev zdedila mala po muzovi 🙂 On nespieva vobec a mala vela, ale tie melodie 🙂 Ze chce byt spevacka, ved nech si spieva, ked ju to bavi, doma moze 🙂 Ja ju neporovnavam, ved ja nemam talent v nicom, tak nemozem cakat, ze ona bude ina 🙂

timea7
1. máj 2016

@jatva narážala som na to, že sú učiteľky, ktoré nie sú ochotné rešpektovať individuálne osobitosti detí, že ich chcú všetky "zošablónovať" ako to bolo zvykom v 80., 90. rokoch minulého storočia. )Písalo tu o tom veľa mamičiek.

6mia6
1. máj 2016

Nas syn tiez na kopačkách mal 5rokov, ale musel mu to ukazovat muz som lavacka. Viazem sice rovnako ako vacsina len lavou rukou.😀

rainee
5. máj 2016

Dcera sa naucila v 5 rokoch, mozno by sa naucila aj skor ale topanky chcela len na lepky, takze nebola donutena 😉

womankc
5. máj 2016

moja malá bude mať 8 rokov a ešte to nevie poriadne, ale nikto sme sa jej ešte poriadne nevenovali, aby sme ju naučili , totiž mala vždy len nejaké našuchovačky, či zips , či suchý zips , ani ma to nenapadlo staršie deti sa to naučili v škôlke ......

marylinmary
5. máj 2016

@womankc myslim ze staci ak teraz by si jej to parkrat ukazala a naucila by sa to 🙂 v mladsom veku je to ovela tazsie to dieta naucit ako v osmych rokoch 🙂

womankc
5. máj 2016

@marylinmary no však jasné , včera si akurát vybrala šnurovacie topánky v obchode , tak bude musieť trénovať

mechurik
2. aug 2016

@kengurica lenze v skolke to pani ucitelky odmietaju zavazovat. a moj syn preto musel dostat nove topanky so suchym zipsom lebo plakal ze je posledny v satni, ze vsetky deti su uz davno na dvore lebo ani jedno dieta tam nema snurkove boty

martinkkka22
2. aug 2016

ahojte..aj my sa teraz učíme, malý má 5rokov, ale raz sme boli na nejakej akcii a taká pani zavazovala šnúrky aa pritom hovoria nejakú peknú básničku, čo do toho pasovala nalepšie naučenie sa viazania...vôbec si ju ani nepamatám, nevie ju niekto náhodou?

timea7
10. aug 2016

@mechurik odmietajú zaväzovať?!?! Je to ich povinnosť!

ivetkab.
10. aug 2016

syna som učila keď mal necelých 6 rokov, dcérka mala 4a pol keď som zistila, že vlastne ona ich už zaviazať vie. Ale myslím si, že nebude to naškodu ak začnete trénovať v akomkoľvek veku. Viete mamičky, predbiehame sa aké písmenká a číslice naše deti poznajú, aké sú úžastné, ale keď treba priložiť ruku k dielu, tak hučíme ... 😀

ivetkab.
10. aug 2016

@timea7 a veru, že to nie je ich povinnosť. Kde to máš napísané, že učiteľka je povinná zaviazať šnúrky? Vieš si predstaviť ako by si hučala, ak by Ti prechladlo dieťa, lebo muselo sa potiť v šatni kým pani učiteľka doviaže šnúrky 22hému dieťaťu? Asi sme si zvykli hučať a komentovať všetko a všetkých pokiaľ ide o naše deti. Niekedy sa treba zamyslieť aj nad dôsledkami aké by to malo zase na tie naše deti.