Mám nechať dieťa v škôlke do obeda alebo na celý deň?

natassa
17. jan 2011

Nas drobček isiel dnes prvy krat, neplačkal, len bol smutny, tak mi volali, aby som si radsej po neho prisla pred obedom. Ale bojim sa ze sa nauči nato, ze spinkat bude doma, a potom tam uz nebude chciet ostat spat. Dakujem velmi velmi pekne

natik17
17. jan 2011

Dobrý večer,
naša malá mala 2 roky a 2 mesiace, keď išla do škôlky. Vtedy mi odporučili adaptačný program - čiže aby bolo dieťatko len doobeda do 12h v škôlke a potom išlo domov. Vtedy to aj tak fungovalo, že mi ostala materská, keď bolo dieťa na adaptačnom (bolo to pred 3 rokmi a fungovalo to len u nás v meste tak, ináč materskú odobrali hneď ako mama nastúpila do roboty). Tak mi to vyhovovalo, lebo som robila a zároveň mala aj materskú.
Po 2,5 mesiaco som nastúpila na plný úväzok a malá už musela ostať v škôle na celý deň. A vlastne vtedy nastal problém, lebo mi tam nechcela spávať. Robievala cirkus, revávala a rušila ostatné deti pri spaní. Takže som nebola nadšená, bolo mi jej fakt ľúto. za rok budem možno riešiť túto istú situáciu, lebo mám 15 mesačnú druhú dcéru. Ale už som múdrejšia a túto druhú dám hneď na celý deň do škôlky. Niekomu je to síce ľúto - aj mne to určite bude - ale pri prvej som sa poučila, že bol problém potom so spávaním.
Toto je môj názor, ale každé dieťa je iné a každé to znáša ináč. Možno to Vaše nebude mať problém, ale naša bohužiaľ mala, tak druhé by som rada dávala hneď na celý deň a nie najprv do tej 12h.

Poznám deti, ktoré nemali problém, takže fakt - ako sa hovorí - 100 ľudí, 100 názorov. Ak robíte, tak by som skôr odporučila hneď na celý deň - no ak ste doma, tak možno stačí do tej 12h. Ale to je fakt len vec názoru. Ja som mala takúto skúsenosť, tak možno tu pridá nejaká iná mamina inú skúsenosť.
Želám veľa úspechu s drobčekom - aby mu bolo v škôlke dobre a aby ste nemali problém potom so spaním.

papa

titkovamiriam
17. jan 2011

u nas funguje skolka hned na celý den-je od dovrseneho 3 roku,najhorsie to znasal najstarsi syn a to mal už 5 rokov dalsi dvaja v uplnej pohode.Dokonca som mala obavy ako to dopadne pri Marekovi lebo on je tiche samotarske dieta a cuduj sa svete o tri dni bolo po placi 😉

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
traktor
17. jan 2011

pokial bol len smutny...a neplakal za tebou , nechapem, naco ti volali...teraz to môze byt horsie, lebo bude vediet, ze ponho prides....zaciatky byvaju tazke...ale myslim, ze vela zalezi aj na ucitelkach, ako si s tym poradia, ako ho zaujmu, zabavia...takze pokial ti ide do skôlky a je len smutny, tak ho tam nechaj, nechod ponho skôr, ako mas...to, ze je smutny, je prirodzene, ved je v novvom prostredi, nema tam svoje hracky, svoju mamu...ale o chvilku to bude uz dobre..zisti, ze aj tam su super hracky, teta, co je skoro ako mama a hlavne kamarati, s ktorymi sa da vystrajat..a co je najdôlezitejsie , ze ta jeho mamina si vzdy ponho pride ... 🙂.tak hlavne vydrzat 😉

zlatusik28
17. jan 2011

keď šiel môj malý do škôlky, učitelky mi vtedy povedali, aby som ho pár dní dávala iba doobeda, pretože je veľká zmena pre chlapca byť zrazu celý deň niekde v cudzom prostredí, kde nikoho nepozná a hlavne tam nemá svoju mamku. Prvý deň neplakal, to som plakala ja, nevedel asi čo ho čaká, ale potom plakal asi 2 týždne, to ho museli učitelky nasilu odo mňa vziať ☹ ale bolo to takto dobre, poplakal si ešte 5 minút a bol kľud, učitelky ho krásne zabavili. Takže určite záleží aj na učitelkách. A potom to už išlo krásne. Nie som toho názoru, že hneď od prvého dňa nechať malého na celý deň v škôlke, aspoň 2 - 3 dni doobeda. treba mu vysvetliť, že maminka musí isť do práce a hneď ako skončí v práci, príde po neho. Je dôležité, aby to vedel. Tak držím palce 😉

dzeni
17. jan 2011

fakt divne, ze ucitelka vola rodicovi, skrz toho ze je dieta "len" smutne.
U nas boli zaciatky placlive, malu som nechala prvy den hned na cely den, ale bola to pre nu velka zmena taky dlhy cas bez mami, nerobilo to dobrotu a tak sme sa dohodli, ze vydrzi do obeda a spinkat domov a tak to fungovalo, asi po 2 mesiacoch ked sa deti poriadne spoznali, aj pani ucitelky, utvoril sa kolektiv, na vsetko si pozvykali, sama mi navrhla, ci by nemohla ostat aj spinkat, ze aj jej kamaratky spinkaju v skolke a odvtedy s tym nemame problem.
Chce to len vsetko cas, neboj aj on si to tam vsetko obkukne 🙂 a ked si tam najde kamaratov, bude sa tam tesit.
Drzim palceky.

majka508
17. jan 2011

Veru,aj my sme v septembri nastúpili do škôlky a Majuška sa poznala zo sídliska skoro zo všetkými deťúrencami,ale veru tak do 20.septembra si vždy poplačkali,buď ráno pri vstávaní do škôlky,alebo už pri triede,alebo pri spinkaní,lebo niekto zaspinkal hneď,niekto až neskôr.Ja odporúčam hneď tak na celý deň,lebo presne tak si myslím,že sa potom drobec naučí,že spinkávať bude doma a potom to bude len a len horšie.Držím palce,lebo moja slečna plakala aj terza keď išla do škôlky,po týchto dlhých školských prázdninách,ale to len dva dni-myslím si,že je to sila zvyku.Držím palce.

evickapooh
17. jan 2011

noemka chodila do 1 rocnika len v sept-okt-nov na pol dna potom pauza do aprila ale potom zas len na pol dna,v 2 rocniku uz na cely den ,uz si zvykla na deti a vychovavatelky.Ked nechodis do prace tak daj na pol dna hlavne v zime [kvoli chorobam]

ivett1
18. jan 2011

ahoj...neviem, mozno si sa dohodla s ucitelkami, ze ti maju zavolat, ked bude plakat...ale nechapem, preco ti volali, ked bol smutny?...nieco sa stalo?...ja som sa tiez dohodla, podla moznosti, aby mi zavolali (ako vacsina rodicov novoprijatych deticiek), ale az ked to bude naozaj nutne...nastastie, v nasej MS su skusene a dobre ucitelky, tak si hravo poradili aj s dietatkom, ktore malo zachvat placu...(ale to je o inom...)...podla mojho nazoru je lepsie nechat dietatko, ktore uz vlasne dovrsilo 3 roky, na cely den (aj ked mi islo srdce puknut, ked som ju tam nechavala ☹ ...), adaptacny rezim je vhodnejsi pre mladsie deticky (od toho 2,5 roka), ale to je moj nazor...ktory sa mi nastastie v praxi osvedcil🙂, len treba vydrzat, takze... zelam pevne nervy a vela stastia 😉

janka2732
18. jan 2011

Najpr je lepšie dat dieta len doobedu do školky aby si zviklo moja išla na 2,5 r. a hned prvy den ostala cely den.......tiež som povedala učitelke žekedy niečo nech mi vola...... vobec neplakala ani nebola smutna skor naopak ked som prišla prenu vobec nechcela ist domou a do dnes chodi rada do školky......neboj to prejde musi si zviknut 🙂 na deti aj na učitelky a potom už to bude o.k

zuzana581
18. jan 2011

Ahoj. Je fajn, že neplakal a bol len smutný, lebo to znamená, že si mu chýbala, ale vyslovene mu tam nič nevadilo tak, aby bol nešťastný. Podla mňa je správne ho zobrať doobeda domov a tešiť sa aký bol v škôlke dobrý a on bude mať pocit, že to bude aj zajtra také dobré. To znamená, že nebude mať stres, bude sa tam tešiť a keď sa poriadne pozoznamuje a skamaráti s deťmi, tak už tam bude chcieť zostávať do konca, respektíve mu to ani nepríde, že nejde domov skôr. Určite by som to nepraktikovala takto dlho, ale pár dní na skúšku.

miskinadamko
18. jan 2011

moj syn chodil prvý týzden po nastupe do skolky tiez len do 12tej aby si zvykol a po týzdni uz na cely den. pre kazdu maninu aj dietatko je to tazsie obdobie, ale ked sa nim prejde tak potom je uz dobre 😉 🙂

wali
18. jan 2011

náš syn nastúpil do škôlky v novembri a tiež som riešila dilemu, či ho dať na pol dňa alebo rovno na celý deň. ale všetky kamošky mi tvrdili, že je lepšie ho dať rovno na celý deň a napríklad v piatok ho vziať skôr - ako za odmenu, že celý týždeň pekne chodil do škôlky. tak sme aj spravili a neľutujem. učiteľky ti nemali volať, aby si poňho došla skôr len preto, že bol smutný. veď to by inak nebolo normálne, keby mu za tebou nebolo smutno! treba len vydržať, krízu má každé dieťatko a potom to prejde. určite ho tam naďalej dávaj a pokiaľ sa nestane nič vážne, nechodievaj po neho pred obedom. držím palce, aby sa drobček rýchlo adaptoval 😉

atrami
18. jan 2011

ja som dávala len k obedu asi na 2 mesiace. Podla mňa to učitelky u vás nezvládajú. Mne volali len v najnutnejšom prípade- choroba, úraz, ale určite nie, že dieťa plače.
V školke bol chlapček, ktorý to naozaj nezvládal, celý deň presedel v šatni, tam aj jedol aj tam zaspal, dokázal plakať aj 2 hodiny. ☹

domulienka
18. jan 2011

aj my mame za sebou prvy den v skolke,na radu uciteliek som malu dala na cely den,zvladla to v pohode akurat sa nechcela do pyzamka prezliect a lahnut si na lehatko,hovorila im ze chce svoju postielku,nakoniec vsak zaspala,uvidime ako to pojde dalej,urcite pride aj kriza,no tym musi prejst kazde dietatko.My sme malu uz zo dva mesiace pripravovali na skolku,co tam bude robit,vedela aj mena uciteliek hoci ich predtym nevidela,no hovorim teoriu ma zmaknutu uvidime co prinesu dalsie dni 🙂 🙂 🙂
Urcite by som znova dala hned na cely den...aj ked to bolo a je pre mna tazke ze sa konci nadherne ,neopakovatelne obdobie..ale zas zacina nieco nove...

babulina
18. jan 2011

u nas sa ani neda hned byt na cely den, musi prejst adaptacny procesom, ktory trva 2-3tyzdne a az potom na cely den, skusenost este nemam ako si dieta zvyka/nezvyka len sa mi zda trosku krute k malemu drobcovi mu zmenit jeho zivot total naruby hned prvy den skolky

luky1313
18. jan 2011

AHOJ MY CHODIME NA DOOBEDA STALE, EšTE ANI RAZ TAM NESPINKALA, JEDNODUCHO NECHCE A JA JU ANI NENUTIM, ALE SICE MAM JU S KYM NECHAť, KED CHODIš DO PRACE JE TO INE, NIč NETREBA NA SILU

biba12
18. jan 2011

Moj krpec chodi tiez len doobeda, este tam nespal. Nechce a ja tiez nenutim. Naobeduje sa tam, prideme po nho a doma spinka. Skolku znasa dobre, nebyva chory, za cely cas mal soplik 3 krat a hotovo. Chripka, angina, kasle-nic...

dadis
19. jan 2011

napr mna vobec "nepoburilo" ze volali, len kvoli tomu ze je smutny, podla mna je pekne, ze si to ucitelky vsimaju, ajma ak ma mama moznost dieta vyzdvihnut skor...Matko zacal v septembri zacali chodit na cely den, ale po tyzdni zacal plakavat, tak sme sa dohodli, ze bude spinkat doma...uplne mu to prospelo (uprimne aj mne, pre mna to bola tiez velka zmena, zrazu na skoro na cely den byt bez neho, bolo mi velmi smutno), uvolnil sa a velmi si skolku oblubil...v decembri mal prist Mikulas do triedy okolo 14tej, vtedy spali vsetky deti v skolke, jasne ze chcel aj Matko...pacilo sa mu a sam povedal, ze na jar bude uz spat v skolke...po vianocnych prazdninach dostali nove hracky a minuly tyzden vo svtrtok sa manzel Matka pyta, ci bude v skolke spat a ze pre neho pride on a ukaze mu to nove auto co dostali...utekal si rychlo zbalit pyzamo...v piatok spal v pohode...v pondelok este trosku vymyslal, ze tam nechce spat, ale povedala som mu nech vyskusa...ked som pre neho po spani prisla, sam od seba mi hned medzi dverami povedal, ze chce kazdy den spat v skolke 😀 😀 😀 ...takze nie je pravda, ze ked si niekto zvykne na pol dna uz si na spanok nezvykne...treba hlavne pocuvat dieta a aj svoj vnutorny pocit...

estanis
19. jan 2011

nuz, moje krsna - chlapcek - ten v skolke veru spat nechcel. svagrinka ho ani nenutiala a chlapec ide v septembri do skoly a doteraz v skolke nespi. chodi po neho o dvanastej a spi doma. to asi zalezi od dietata. kazde je ine

adus123
19. jan 2011

Ja som obe svoje detičky dávala hneď na celý deň. Učiteľky v škôlke hovorili, že je to pre tie detičky lepšie, lebo že ak si na začiatku zvyknú, že v škôlke nespia, tak im potom dlho trv, kým si zase navyknú, že tam musia aj spinkať. V podstate si potom zvykajú akoby dvakrát. Prvýkrát na to, že musia chodiť do škôlky a druhýkrát, že tam musia aj spať.
Našťastie sme problémy s tým nemali, aj ked sme si na začiatku museli chvíľku zvykať, najmä dcérka, ale ja by som aj tretíkrat volila možnosť škôlky na celý deň. aj keď samozrejme, závisí to aj od dieťatka, ako by to zvládalo....