Môže ísť septembrové dieťa do školy na jeseň 2015?

zuzulik27
17. jan 2015

ahojte mamicky, mam otazku. dcerka je septembrova. v skolke ju neeviduju ako predskolacku lebo by na nu nedostali peniaze ci co. moze ist do prveho rocnika aj ked nie je brana ako predskolacka? viete mi poradit ohladom psycho testov kedy a kde jej dat urobit?ci jej urobia v skolke spolu s predskolakmi ak o to poziadam? a mozem ju zapisat do skoly s tym ze ak v lete mi psycholog odporuci nechat ju v skolke - nasledne ju z nej odhlasit? dakujem

bonaqa2013
17. jan 2015

S mojimi dcérami chodia detičky čo mali 6 rokov v sept. S jednou už do 3 triedy, a jedna je teraz prváčka. Myslím že nemajú problém. ale choď do Pedagogicko psych. poradni -- je v každom meste a ani ju preskúšajú a povedia čo ako. Sú to odborníci, ktorí to určite poradia.

lucik194
17. jan 2015

pravdaze moze ist do skoly, akuratne v skolke musis podpisat suhlas s "Depistáž školskej spôsobilosti", bola uz vo vasej skolke psychologicka ? pride, "da testy" porozprava sa s detmi a potom podla vysledkov posle / neposle deti do "cpppap" - tam sa robia testy skolskej zrelosti...... neviem z akeho si mesta ale vo vacsine velkych miest su centra, vyhladaj cez net.

david93
17. jan 2015

môže, aj môj syn tak išiel, treba ísť na oficiálny zápis do školy, v septembri nemusí nastúpiť ak jej to psychológ neodporučí
my sme si dali vypracovať sami posudok a potom musel absolvovať ešte raz v škole so školskou psychologičkou... na tie čo chodia do škôlky by som nespoliehala

zuzulik27
autor
17. jan 2015

tu poradnu viem to poriesim fajn, ale mna skor zaujima ci je to "administrativne" mozne ak nie je evidovana ako predskolacka ci ju mozu vziat do skoly. ostatne veci som si precitala. ale toto som nikde nenasla.

zuzulik27
autor
17. jan 2015

aha, tak super baby. tak ten zapis dame a presne tak ako hovorite, chcem vediet co povie psychologicka teraz pripadne potom v lete. ak ju odporuci pojde, ak nie tak nepojde. na silu ju dat nechcem. jooooj ale vdaka za rady. v pondelok sa hned v skolke opytam ze co ako.

david93
17. jan 2015

ja som to so škôlkou vôbec neriešila, išli sme na zápis a hotovo
mňa učiteľky dokonca odhovárali, že to nezvládne... a zvládol v pohodičke, teraz je druhák a v triede sa vyrovná spolužiakom vo všetkom

magnetka
17. jan 2015

Pri zapise deti do skoly je na skolach aj psychologicka jej sa treba spytat.no a administrativne, to vam povedia aj v skolke aj v buducej skole.

cat
17. jan 2015

Ja nerozumiem tejto vete: ....v skolke ju neeviduju ako predskolacku lebo by na nu nedostali peniaze ci co... Čiže ona je narodená v septembri 2008 či 2009? lebo ak by bola v 2008, musela by byť ako predškoláčka, veď predsa oni majú špeci prípravu do školy, denné prípravy typu písanie/kreslenie do predškoláckych zošitov..... naši to tak majú...potom logopéd+ psychológ- tí chodia rovno do školky a už máme od nich aj posudky....

zuzulik27
autor
17. jan 2015

dcerka je sept. 2009

zuzulik27
autor
17. jan 2015

a prave kvoli tej priprave sa toto vsetko pytam, nevedela som ci moze alebo nemoze ist dieta do skoly pokial tuto pripravu v skolke neabsolvuje. asi tak. cize moze ist aj bez nej?

david93
17. jan 2015

predškolská príprava nie je povinná, takže môže

david93
17. jan 2015

inak mamičky si neuvedomujú, že teraz síce dieťaťku vybavia odklad, pohrá sa o rok dlhšie v škôlke... ale ZŠ je 9-ročná, takže skončia 16-roční, potom SŠ a maturovať budú pomaly 20-roční... to ich už budú zaujímať iné veci ako škola... my sme maturovali v 18 (nemali sme povinnú 9-ku) a spolužiaci už veru na konci 4. triedy aj otcami boli poniektorí
ako dlho budú doma mamkám pri sukni?

zuzulik27
autor
17. jan 2015

@david93 ok, tak ju hned zajtra pojdem zapisat do skoly, zapis sice uz bol ale tak hadam v takej malej dedinskej skole nebudu robit problemy 🙂

zuzulik27
autor
17. jan 2015

zajtra - pondelok som mala na mysli 🙂

spachtos
17. jan 2015

To zavisi od toho, ake to dieta je. Moj syn je decembrovy, prestupoval po skonceni 1.rocnika na strednbej skole na inu skolu, takze bol este raz prvak. Teraz ma 20 rokov a tento rok maturuje. Stavia sa k tomu velmi zodpovedne, uci sa maturitne otazky priebezne. Ja si myslim, ze vekom im aj rozum pribuda. A co potom ti vysokoskolaci? Keby mali rozum inde, nikto by do skoly nechodil.

preshibana
17. jan 2015

Ja som mala na zakladke spoluziaka, ktory bol narodeny 2.9. a vzdy som ho vnimala ako dost sikovneho.... 🙂

spachtos
17. jan 2015

V prvom rade by si sa mala porozpravat s ucitelkami. Tie poznaju Tvoje dieta lepsie ako psychologicka, ktora ju vidi pol hod. a ma sa vyjadrit, ci je schopna ist do skoly alebo nie. Vacsinou tieto deti prvy, druhy rocnik zvladnu v pohode, este tie naroky nie su tak vysoke, ale mozu nastat problemy vo vyssich rocnikoch. Predsa len je v triede to dieta najmladsie a musi na ucenie vynalozit vacsie usilie, mozno viac casu tomu venovat, ako deti, ktore su od neho aj o rok starsie.

maryem
17. jan 2015

@zuzulik27 Predskolska priprava nie je povinná, skor ide o to, ze by mu celkom pomohlo byt tam kvoli tym predskolskym aktivitam. Uvidis, co ti povie potom psychologicka. Ja som dala septembrovu dceru skor a som rada. Myslim, ze je sikovna. Nielen podla mna ako mamy. Predsk.deti su oslobodene od poplatku na skolku, platia sa mesacne iba pomocky. Dcera sice bola v predsk.triede, ale poplatok som normalne platila, kedze este nesplnala vek predskolaka.

syssu
17. jan 2015

@zuzulik27 okrem toho čo tu už bolo napísané.. som učiteľka (2.st.ZS) a keď som bola triedna piatakom, niektorí z nich začali mať problémy.. na 1. stupni všetko OK a potom bum.. nikto nechápal - dokonca ani učiteľka z 1.st., ktorá ich za 4 roky poznala.. potom sme sa na to pozreli zbližšia a zistili sme, že v jednom prípade išlo o žiaka, ktorého rodičia odmietli odklad a v druhom o šikovného žiaka, ktorý nastúpil do školy o rok skôr.. napriek tomu, že tie decká nemali za štyri roky žiadne problémy, počkalo ich to.. nešlo ani tak o ich intelektuálnu nezrelosť ako skôr emocionálnu a nezrelosť v sociálnych vzťahoch, ktoré im akoby bránili v efektívnom učení.. ale určite je to veľmi individuálne a neplatí to o všetkých.. sama to budem o nejaký ten rok riešiť lebo mám doma septembrové dieťa.. nech sa rozhodnete akokoľvek, prajem všetko dobré 🙂

kliara
17. jan 2015

@zuzulik27 - samozrejme, že dcérka môže ísť do školy. Len ju treba zapísať (ak už bol zápis, tak sa treba dohodnúť priamo v škole ako postupovať) a ísť do Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a odtiaľ doniesť odporúčanie do školy (v najhoršom prípade, ak ju neodporučia, tak ju ešte do školy nedáš). A ešte som kdesi čítala, že tieto deti (septembrové), potrebujú aj odporúčanie od detského lekára, ale to tiež nie je žiaden problém vypýtať si. Predškolskú prípravu v škôlke absolvovať nemusí (to nie je podmienka), pretože u nás ani neexistuje zo zákona povinnosť chodiť do škôlky (aj keď si to mnohí myslia), predškolská príprava v škôlke ten posledný školský rok je síce odporúčaná, ale nie povinná. Keďže tvoja dcérka do škôlky chodí, na kolektív detí je zvyknutá, nevidím žiaden problém s prípadným nástupom do školy (aj keď ju v škôlke neberú ako predškoláčku, to je už ich vec/problém).

andulka1973
18. jan 2015

Moja dcera je teraz prvacka a tiez mala 6 rokov v septembri-26. Je to presne na psychlogicke posudenie.. ale ziadne problemy sme nemali. Isli sme normalne na zapis a skola potom potrebuje vysledok od psychologa.. ten sme dokladali do konca az po zapise.. Ziadny problem sme nemali. A urcite som neolutovala.. Malej sa v skole paci a dari sa jej. Je to urcite na posudeni hlavne rodicov, ktori si dieta poznaju najlepsie. Nasa mala mala problem -ju dostat do skolky, to bolo probôlemov rano a otazok... nechcela tam chodit..a do skoly sa tesi, ma vela kamaratok.. tak snad jej to vydrzi. Drzim aj vam palce!

zuzulik27
autor
18. jan 2015

@maryem cize mohla by som ju dat do predskolskej skupinky s tym ze by som ja platila poplatok? to by jej teda urcite prospelo. len ci sa to takto od polroka da....

....a aj moja dcerka je 26ty sept. 🙂

tamulik
18. jan 2015

@zuzulik27 ahoj. My sme dávali skôr st.syna a tiez nás učiteľky odhovarali. Podržali nás detska lekárka, ktorá tvrdila že mali sme ho dat do školy este skôr. Prešli sme si torturami testovania 🙂 , a chvalabohu je teraz piatak a napriek tomu že je najmladší , tak patrí k najsikovnejsim v triede. Chodí po olympiadac....... . Nádej sa odradiť , najlepšie ty poznas svoje dieta. Normálne treba ísť na zápis a povedať že bude predčasne zaskočený. Oni ti povedia kedy im treba prísť potom doniest papiere z cppp .

lucinocka
18. jan 2015

my sme 22.9, sice pojdeme teraz len do skolky, dufam ze mi ju vezmu, ale nedam ju do skoly od sept kde bude mat 6, jedine ze by sa nudila v skolke uz, nech sa hra ,kym moze, v skole uz je to az do konca zivota len o povinnostiach 😖

david93
18. jan 2015

v manželovej rodine sú tri deti, koniec augusta, september a november a všetky tri išli do školy predčasne, dnes sú dospelí hotoví ľudia, veľmi šikovní a ambiciózni, ZŠ zvládali ľavou zadnou, všetci majú vysoké školy... nebála by som sa toho

mne veľmi vadí ako rodičia svoje deti podceňujú, deti zvládnu oveľa viac
v Anglicku začínajú 4-roční! a 7-roční sú už na internátnych školách a my ich 7-ročných ešte hýčkame v škôlkach a bojkáme sa o nich

matafen
18. jan 2015

Moja dcera je oktober 2008 a je prvacka, pricom neabsolvovala predskolsku pripravu v skolke, bolo to rozhodnutie na poslednu chvilu uz cez prazdniny. Ja som nebola velmi naklonena myslienke, aby isla skor, mala som obavy, ale pod vplyvom roznych okolnosti sme napokon boli na testovani, na uplne posledny termin v juli a jednoznacne ju odporucili. Psycholog sa vyjadril, ze nemam preco vahat, ze po vsetkych strankach je zrela do skoly a skolka by uz pre nu nemala ziadny prinos. Tak som ju s malou dusickou dala a nelutujem, patri medzi najlepsich ziakov v triede, ucitelka si ju chvali, rovnako aj na ZUSke - chodi na klavir, vytvarnu a tanecnu (sama sa rozhodla), je spokojna a stastna, skola ju velmi bavi, ucitelku zbozbuje, ma plno kamaratok, do skoly sa stale tesi, skolku uz nemozem ani spomenut 😀 A ani detstvo nema ukratene, ako mnohi argumentuju, normalne vsetko funguje, ako ked chodila do skolky, akurat tych 20-30 minut si robi domace ulohy, aj to nemaju kazdy den. Vecer mi v posteli sama cita rozpravky 🙂 Ja som rada, ze som dala na odporucanie psychologa. A v triede nie je najmladsia, ma spoluziacky zo skolky - novembrovu a decembrovu - a tiez su to vyborne ziacky. Ale maju v triede aj 7-7,5rocne deti, ktore maju s ucenim problemy - s citanim aj pisanim a rodicia su zufali. Psycholog hovoril, ze je to veeelmi individualne, vyvin je u vrstovnikov nerovnomerny. Takze urcite daj dcerku otestovat na skolsku zrelost v pedagogicko-psychologickej poradni. Nespoliehaj sa ani na vlastny usudok, ani na usudok uciteliek v MS. Testy skolskej zrelosti testuju nielen intelektualne schopnosti, ale aj schopnost sustredenia, vytrvalost atd. Psycholog s dietatom komunikuje a pozoruje ho aj pri volnej cinnosti. Je to na niekolko hodin a niekedy aj na viac navstev. Testy skolskej zrelosti sa v poradniach zacinaju robit az po zapisoch (v marci), takze na zapis chod a rozhodnes sa podla odporucania psychologa. My sme na zapise neboli, kedze sme sa rozhodli az v juli, len som s vyjadrenim od psychologa isla za riaditelom skoly, vyplnili sme prihlasku a isla som povedat do skolky, ze uz nenastupi. Aj u nas v skolke bola nejaka sukromna psychologicka uz v septembri, ale akceptuje sa len vyjadrenie od specialneho psychologa z pedagogicko-psychologickej poradne.

maryem
18. jan 2015

@zuzulik27 Skus v skolke poprosit, ak maju este v predsk.skupine miesto, mohli by ti ju vziat. Zalezi od ich ochoty..:\ ja som hned na zac.roka povedala, ze uvazujem o predcasnom zadkoleni, tak ju zaradili hned od septembra. Podla mna i radi takto su, ze maju na dalsi rok o 1 miesto viac🙂, hlavne skolky, ktore praskaju vo svikoch🙂

maryem
18. jan 2015

@matafen presne, psycholog v CPPPaP dieta testuje podrobne, vo viacerych strankach vyvinu dietata. Tiez sme mali 2 sedenia, plus teda este vyhodnotenie so mnou. Boli sme az v maji ,po zapise. Rozhodnutie o prijati do skoly prislo az potom, ako skola dostala odporucanie od psychologa.

zojana
21. jan 2015

andulka1973 zuzulik27. aj ja mám dcéru narodenú 26 septembra a teraz riešim tú istú otázku či ju do školy dať alebo nie...na zápis sme už boli a tak sa uvidí čo a ako.. 🙂