Špeciálna internátna škôlka. Kde dať dieťa v okolí Banskej Bystrice?

mamainuska
5. aug 2011

Prosím poraďte mi špeciálnu internátnu škôlku v banskobystrickom kraji . Mám dieťatko v pestúnskej starostlivosti a potrebuje špeciálku. Má diagnostikovanú zaostalosť, pri narodení aj DMO - ale zatiaľ bez fyzických následkov. Hovoriť vie iba pár slov - aj to nie čisto. Potrebujem s ním pomôcť, aby sa naučil čo sa dá kým je maličký. Veľmi pekne ďakujem.

cairka
5. aug 2011

@mamainuska , koľko je malý u vás? Obávam sa, že u pestúnčatka nie je ideálne riešenie internát 😒 nemáte v okolí nejakú logopedickú škôlku?

yukki
5. aug 2011

@mamainuska aj má nejakú presnejšiu diagnózu, prečo teda nerozpráva? Moja nerozprávala do troch rokov, zaostáva, má diagn.ADHD...ver mi, najlepšie to dokážeš sama - samozrejme za pomoci, rád, odporúčaní a vedenia odborníkov, pomôcť malému aby napredoval.....

cairka
5. aug 2011

@mamainuska , ak by si chcela viac pokecať o radostiach a starostiach s pestu/ado/profi dieťatkom, tak sa pridaj k nám v tejto téme https://www.modrykonik.sk/forum/adopcia-a-nahradna-rodina/prisli-k-nam-nahradne-rodicovstvo/ 🙂

mamainuska
autor
6. aug 2011

cairka, malý je u nás rok a pol . Vieš, keby v okolí bolo zariadenie kde by mu mohli pomôcť, v žiadnom prípade by som nepremýšlala nad internátkou. Ale nieje. do tej špecky kde chodil pol roka ho už nedám. Cez prázdniny keď je doma sa mu tak zlepšila hrubá motorika, že máme z toho veľkú radosť. Malý zrazu môže aj behať a postaviť sa bez pomoci keď sedí. Ale to rozprávanie ovplyvním iba málo. V škôlke chodil aj na logopédiu a vraj robí pokroky, ale ja pokrok nevidím. Preto hľadám nejaké zariadenie, kde by mu pomohli naozaj odborníci. Možno na to jeho rozprávanie treba ísť úplne inak. Jedno mi je jasné - ak nezačne rozprávať kým pôjde do školy, tak bude úplne stratený. Môj chlapček má viac súrodencov a mnohí rozprávajú veľmi zle. Preto som ochotná ho dať aj do internátky, aby sa mu venovali odborníci. Ak nič nenájdem, budem sa trápiť sama.
P.S. k téme sa určite pridávam

mamainuska
autor
6. aug 2011

@yukki , ahoj. Hlavne preto hľadám odborníkov, lebo nikto nevie prečo nerozpráva. Chodím s ním k psychologičke, na neurológiu, na pedo psychyatriu....Ako je chlapček u nás, urobil ohromné pokroky - chodí už normálne, vie sa obliecť a vyzliecť, prestal sa cez deň pocikávať....Ale s rozprávaním napredujeme hrozne pomaly. Rozprávky nepomáhajú - nepočúva ich, na ústa sa nepozerá - kuká stále bokom, slová si vymýšla ☹ . Má problém aj s pozornosťou... Ale nechcem sa vzdať.

anjelicek26
6. aug 2011

@mamainuska - dcerka v tom veku hovorila len 4 slova mozno sa to neda porovnavat, ale mne to az take nenormalne neprislo, ani pediatricka to neriesila, ze sa rozrozpava a veru hej, odrazu potom cele vety, krasne, cisto, v troch rokoch vedela aj r vsetky sykavky, uplne super, len to nastartovanie u nej trvalo dlho... rozrozpravala sa v 2 rokoch 8 mesiacoch...dovtedy NIC.... maly je tiez "brzda" neopakuje, neskusa, ale teraz som uz akosi v klude, ked vidim, ze aj u malej to chcelo len cas a teraz je velmi sikovna, vie citat, pisat, pocitat do 50... a ma len cerstvych 5...

mamainuska
autor
6. aug 2011

@anjelicek26 ahoj, píšeš že sa rozhovorila asi v troch rokoch.Môj maličký mal štyri a tri mesiace....a iba kakaja, cikaja, papať, niekedy dá mainka, čo znamená maminka, niekedy iba ika, toto, pipík 🙂 vačšinou keď niečo chce povedať tak z toho vznikne nejaká svahilčina ktorej nerozumie ani on ☹ . Fakt som zúfalá.

mamainuska
autor
6. aug 2011

@anjelicek26 A máme doma aj jeho sestričku - bude mať tri - tá rozpráva adekvátne veku . hovorí vety, ale vačšinou musím byť aj v obraze o čom sa to snaží 😉 a staršieho brata - 10ročného a ten hovorí úplne hrozne, nezrozumiteľne - asi ako tá malá. Preto viem že musím nejako riešiť toho nášho malého, aby sme nepremeškali dobu, keď sa ešte s ním kadečo dá vyriešiť....

yukki
6. aug 2011

@mamainuska problémy s pozornosťou, s rozprávaním, s pocikávaním...jak ja to všetko poznám. No s tým rozprávaním-možno by si si ešte mohla kuknúť témy "moje dieťa nerozpráva" a "maminky nestandardných detí" - tie nájdeš v sekcii Škôlkari, školáci..... no a poprípade aj tému o autizme (Voľná diskusia), tam na posledných asi 20 stranách nebol rozoberaný len problém autizmu ale praáve aj problémy s dysfáziou! neporozumením či nerozprávaním. 😉

mamainuska
autor
6. aug 2011

@yukki ďakujem ti pekne, idem na to.

vallery
1. dec 2013

necitala som prispevky a tak neviem, ci to uz niekto neporadil, ale v BB je byvale Detske integracne centrum, kde su na to odbornici - toho casu treba hladat skor pod hlavickou Centra specialno - pedagogickeho poradenstva. My mame v ramci poradne v starostlivosti taketo deturence ...