Spojený prvý stupeň v jednej triede 4 ročníky

roland18
6. dec 2019

Prosím Vás má niekto skúsenosti ,ako sa učia deti v triede kde su spojené 4 ročníky ? Neviem či mam syna dať do triedy kde su spolu 4 ročníky ,bojím sa ,že sa nenaučí ,len druhú školu máme najbližšie 19-20 km od nás,tiež by mu nerobilo dobre cestovanie skoro ráno dosť často mu býva zle pri cestovaní.Poraďte prosím .

saurian
6. dec 2019

osobnu skusenost nemam, sestra chodila kde boli 2rocniky spojene, mama vravi ze to co mala vediet nevedela ale pocuvala zasa co nemala... proste ze to bolo zle a vela sa musela s nou ucit doma. takze asi by som zvazila co bude vhodnejsie pre vasu konkretnu situaciu - ci lepsie zatazovat syna 2xza den cestovanim, alebo mas moznost viacej casu mu venovat pri uceni (avsak riziko moze byt ze vecer su deti uz menej sustredene, tazsie sa uci podvecer ako dopoludnia...); asi by som sa na to pozerala aj z pohladu celej rodiny ako to najlepsie bude aj casovo a organizacne vyhovovat.
ale tiez som sa stretla s tym (neter v zahranici) ze niektore skoly cielene idu na model viac rocnikov ze sa uci naraz. svagrina vravi ze pre deti ktore patria k tym velmi sikovnym to nie je ziadny problem, ale pre deti co potrebuju viac casu na zvladnutie uciva to az tak super nie je. a tiez ze velmi tam zalezi od ucitelky.

nikam
6. dec 2019

V takejto triede to viac ako inde zavisi od organizacie ucitela. Napr. v montessori triedach su deti v trojrociach a ma to velke vyhody.

angela85
6. dec 2019

Mi tak máme že dva ročníky avobec nemám dojem že malý nevie to čo by mal. Sú aj o niečo ďalej ako v iných školách. Veď v prvom ročníku to je len o pusmenkach a to si prejdú,veď tam sa neučia moc naspamäť. Uvidíme neskôr a slovíčka z angličtiny je pravda že vie viac ako by mal. Ja som práve rada že máme málo detí v triede a že učiteľka sa krásne venuje každému jednému. Žiadne zasivanie. Ale myslím že by si sa mala porozprávať s mamičkami deti čo už takto navštevujú vašu skolu

mogaa
6. dec 2019

@saurian skúsenosť nemám ale logicky učiteľka nevenuje učivu každého ročníka 100%...ono záleží aj koľko detí bude v triede - ale do 10-12 tak to nemusí byť zlé...ono záleží ako sa vie dieťa sústrediť, lebo logicky učiteľka počas hodiny vysvetluje učivo jednému ročníku a ostatné ročníky pracujú samostatne...takže má to výhodu že deti hneď od prvého ročníka pracujú samostatne, ale ak povieš prváčikovi aby si sám potichu čítal, bude si čítať?lebo učiteľka potrebuje prebrať učiv aj s druhákmi aj s tretiakmi a so štvrtákmi.....nedajbože ak bude v triede aj integrovné dieťa, či nejaké z detí budú mať nejakú dys-ku(tam už nie je možné aby sa učiteľka venovala takému dieťaťu individuálne

lenkaviki48
6. dec 2019

Mne dievčatá chodia spolu do triedy staršia je štvrtačka a mladšia druhačka. Je to tak že potom doma majú viac úloh lebo V škole nestihnú počas hodiny keď sú dve triedy. Dieťa vníma všetko aj to vo by nemali vedieť. Záleží od dieťaťa aj či je pozorne

erikad82
6. dec 2019

U nás v dedine sú 2 triedy spojené. Dcéra chodila a problém nebol. Dostali nejaké úlohy domov navyše -ale nebol s tým nikdy problém. Inak podľa mňa nebolo zlé,keď bola v spojenej triede. Nakoľko jedny pracovali a druhým učiteľka vysvetľovala učivo -dcéra čo to pochytila a potom keď potrebovala využila. Napr. s vybranými slovami alebo násobilkou sme nemali žiaden problém...

sara07
6. dec 2019

je to od učitela, vela vecí odpozoruje čo sa učia vyššie ročníky a potom mu to lahšie ide , dakedy sa len takto učilo len ako je vela deti tak to bolo možné posortovat na ročniky
nebála by som sa toho

pravomila
6. dec 2019

Viac ročníkov v jednej triede môže mať naopak veľa výhod. Je to jeden z montessori princípov, ako tu už bolo spomenuté. Ako to bude fungovať závisí už od iných vecí: celkový systém, schopnosť učiteľky... Vo vašom prípade by som určite volila školu bližšie. Aj za cenu, že by to až tak optimálne nefungovalo. Pretože ak je ďalšia škola tak ďaleko a synovi ešte k tomu býva pri cestovaní zle, tak by to bolo zbytočne veľa stresu pre celú rodinu.

luba41
6. dec 2019

záleží aj ako je tvoje dieťa "šikovné"..ak je , tak može byt takto spojená trieda prospešná, ak nie - viac vás bude čakat doma sa doučit..a zase takisto v jednej samostatnej triede rovesníkov to tiež nemusí byť ružové.. kde sa učitelka venuje detom rovnako a tí slabší možno tiež v škole "nestíhajú" a musia sa viac doma venovat rodičia....
@roland18

patka06
6. dec 2019

záleží veľa od učiteľa aj dieťaťa, či má záujem sa učiť ...môže sa naučiť veľa vecí od vyšších ročníkov, mojej dcére by to napr. vyhovovalo, lebo v prvom a druhom ročníku chodila domov s otázkou kedy sa budú učiť niečo nové

evita2222
6. dec 2019

Píšem z pohľadu učiteľky. Osobne si neviem veľmi predstaviť učiť štyri ročníky v jednej triede. Dva to ešte áno. Určite by som sa porozprávala s mamičkami deti, ktoré chodia do tejto triedy.

eliska13
6. dec 2019

@roland18 nechcela by som to radšej by som ho vozila aj tak sa cestovaniu asi nevyhnete o pár rokov.U nás boli 2 triedy spolu, ale veľa detí po pol roku preradili do vedľajšej dediny.Vsetko záleží od učiteľky, aké deti sa stretnú v triede ...

deti95060810
6. dec 2019

asi by som to skúsila - dieťza dať do školy kde sa učia 4 roč. ...ale len kvôli tej dĺžke cestovania...
uvidíš ako to bude o pol roka....

zdena1990
6. dec 2019

na hoby cele zle unas bola spojena 1 a 3 trieda prvaci nič sledovali tretiakov a opačne mala vedela všetko čo preberaju prvaci.... a potom 2 a 4 ale vela zavisi od učitela

roland18
autor
7. dec 2019

@evita2222 Viete zatial ta škola funguje ,že su spojene dve ročniky v triede a da sa to ,len od buduceho roka už nebude na tej škole 2.stupeň ,na prvom je malo deti preto sa zamyšľa nad takym riešenim ,že budu tie 4 rocniky spojene v jednej triede.Dokopy bude asi 15 žiakov na prvom stupni....

mogaa
7. dec 2019

@roland18 no ak ostane len 1trieda na prvom stupni tak ti poviem úprimne že asi by som tam dieťa nedala...jednak každý rok sa deti v triede budú meniť - prváci prichádzať a štvrtáci odchádzať a ďalšia vec o rok dva môže byť viac prvákov a hneď bude z 15detí aj 20....rovnako je rozdiel či budú v triede 3prváci alebo 7prvákov....

derdia
7. dec 2019

Ja len nechapem ako mozu byt v triede 4 rocniky...eate dva ok...ale 4?????🤔🤔🤔🤔ja by tie skoly vseeeetky pozatvarala...dala skolske autbusy a aspon by sa nevyhadzovalo zbytocne na platy ucitelov v takych malych skolach kde chodia 10 20 deti....plus kurenie,elektrina voda...vyhodene peniaze...

roland18
autor
7. dec 2019

@mogaa Na ďalši š.r. ma byť dokonca len jedna prvačka,inač deti sa všetky poznaju už zo škôlky a z dediny... Moj syn je teraz prvak, maju spojenu triedu s tretiakmi ,ale ide im to fakt dobre ...som sama prekvapena,lebo som sa toho veľmy bala...,ale teraz už fakt rozmyšľam a bojim sa ako by to vyzeralo so 4 ročnikmi v tej jednej triede.... Su na dedine aj Rodičia ,ktory uz vozia deti do mesta do školy ,ale prichadzaju domov až o 17:00 až 17:30 a deti su unavene veď skoro rano vstavaju večer sa im nechce ani učiť a nemaju ani to detstvo poriadne ,lebo nemaju čas isť ani von sa pohrať a večer treba isť aj skôr spať.Dokonca jedna zobrala deti a dala ich naspäť na dedinu do školy,lebo to nezvladali ...Vieš staršie deti ako na 2.stupni si myslim že by to lepšie znašali.

roland18
autor
7. dec 2019

@derdia No inač by si rozpravala ,keby sa jednalo o tvoje deti ,vieš pre male deti to neni všetko tak jednoduche ako pre dospelych. A na školsky autobus nepustiš skôlkara ,alebo prvačika .Keby u nas skončil prvy stupeň tak automaticky aj škôlka.

pravomila
9. dec 2019

@roland18 Podľa toho, čo píšeš, tak by som už vôbec nerozmýšľala nad dochádzaním do inej školy. Veď je to tak pekné, že sa všetky deti poznajú, že je ich tak málo. Tam potom vznikajú vzťahy, ktoré sú omnoho pevnejšie. To v škole v meste s veľkým počtom detí tak nikdy nie je. Normálne tým deťom u vás závidím. 🙂 Naozaj by bola veľká škoda ho odčleniť od takejto komunity. A sama si odpovedáš, že voziť deti do mesta a prichádzať večer ich oberá o voľný čas, o detstvo.
To, že máš obavy, ako to bude fungovať, je prirodzené. Ale bolo by úplne zbytočné len kvôli obavám, ktoré možno ani nie sú opodstatnené, podstupovať trápenie s dochádzaním do školy, kde by sa zas mohli vyskytnúť úplne iné problémy.

pravomila
9. dec 2019

@derdia Aj malá škola môže mať pre dedinu veľký význam, Nedá sa všetko posudzovať len podľa toho, či je to ekonomicky najoptimálnejšie. A je veľa omnoho väčších zbytočností, za ktoré sa vyhadzujú peniaze.