Vylúčenie dieťaťa z adaptačného procesu v škôlke

helka29
27. sep 2022

Ahojte chcem sa opytat dnes po prichode do skolky bolo manzelovi oznamene ze nam synceka vulicia na 3 mesiace a potom si mame znova podat prihlasku. Vraj je spolocensky neprisposobivy ked robia aktivity napr.pri malovani rozlieva vodu, alebo znici vytvor z kociek inak pocuva. Syncek ma 2 roky a 8mesiacov do skolky nastupil 14.9 ked sa nahodne uvolnilo miesto inak ho kvoli veku nikde nevzali. Prvy den ked nastupil (po dohode s p.riaditelkou) bol 19.9 chodil do skolky zatial iba 4 dni od zaciatku na celoddene tak ako nam povedali ze po 14:00 pren chodit. V piatok uz nam oznamili ze bohuzial iba na 4 hodiny od pondelka. Dnes je pondelok a uz oznamili ze ho chcu vylucit. Nerozumiem preco ho uz po 4 dnoch chcu vylucit? Vie mi niekto poradit ako sa mam dnes branit ked o 11:30 pren pojdem. Ja od pondelka uz musim nastupit do prace tak ze s nim doma byt nemozem svokrovci ho zas na cely den nedokazu ustrazit kedze svokra je tazko chora. Prosim poradte ako postupovat 🙏🙏🙏😢

vevesh
28. sep 2022

@anjelicek26 to uz je fakt na skolke - na jednej chodili predskolaci normalne do skoly na predskolsku (susedila zo skolkou), v druhej skolke urobili extra triedu a vyhradili vsetkych predskolakov zo vsetkych tried na predskolsku na hodinu-dve a v tretej komornej, tam si zobrala deti ucitelka mimo ostatny kolektiv a venovala sa vylucne predskolakom (to bola lesna skolka, cize na luke opodial...😀).

anjelicek26
28. sep 2022

@vevesh jj viem, len u nas som mala nervy na to, v skole boli s toho na nervy, ake motoricky nepripravene deti im tam posielali nenaucene sediet tri minuty na zadku, tri-styri deti s triedy (byva ich 15-20) vzdy museli poslat do inej skoly do nulteho rocnika na "dozretie" a zo dve zopakovali rocnik, co je statisticky dost nemozne, ak by ta predskolska priprava bola normalna...ale tu je len volna hra, kazde dieta robi, co sa mu chce-nechce, ziadne spolocne aktivity, ach na knihu...som rada, ze uz mam skolakov 🙄

elizabet173
28. sep 2022

@anjelicek26 ak ide o škôlku, ktorá má nízku úroveň, alebo to ani škôlka nie je, ide o opatrovateľské centrum hrdiace sa názvom škôlka, je úplne jedno, či sú triedy vekovo zmiešané alebo nie. Ak ide o škôlku kvalitnú, zaradenú do siete škôl (píšem o škôlkach na Slovensku), ktorá aj niečo garantuje, príprava predškolákov na školu bude kvalitná, Nemá to absolútne nič spoločné s vekovým zložením triedy. O takej škôlke, kde je takáto príprava predškolákov som vo svojom okolí ani nepočula. Nepoznám školský systém v Nemecku, myslím, že píšeš o ňom, takže k tomu sa nebudem vyjadrovať.

matkahelka
28. sep 2022

@gir pises totalne z cesty, maloktore dieta je od prveho dna v skolke v totalnej pohode, naopak, vacsina deti ma s niecim problem- s jedlom, spankom, s delenim o hracky, so samotnou skolkou. preto su v skolke ucitelky, nie upratovacky, nie predavacky, nie zdravotne sestry, ale UCITELKY, lebo studovali a praxovali pocas studia a deti maju zvladat. ak nezvladaju, maju zmenit povolanie. a na margo jasli - ak ma dieta problem s kolektivom je suma fuk, ci je to skolka ci jasle, rozdiel v tom nie je ziaden.
Ked nastupila do skolky moja dcera, vacsia polovica deti kazde rano isla do skolky nasilu smykom, v skolke neskutocny plac, deti z trucu odmietali jest, schvalne sa pocikavali. A ziadne dieta vylucene nebolo. Ale mali sme skvele pani ucitelky, ktore mali roky praxe, velke srdcia a lubili svoje povolanie a po 2-3 tyz. tie deti naopak isli poobede zo skolky domov nasilu smykom, lebo chceli byt dlhsie v skolke. Nam nasa ucitelka hned v prvy den skolky povedala jednu modru vetu - ak si dieta skolku nedokaze oblubit, je to zlyhanie ucitela, nie rodica, nie dietata. S tym sa ja plne stotoznujem.

elizabet173
28. sep 2022

@matkahelka krásne a múdro napísané, len podotknem k tej predposlednej vete, že nie každé dieťa si dokáže škôlku obľúbiť a nie je to chybou učiteľky, je to povahou dieťaťa. Ak je ťažkým introvertom, učiteľku môže zbožňovať, ale prekáža mu kolektív detí, je šťastné, keď sa môže hrať samé, nikdy nebude v škôlke spokojné a šťastné. Vydrží tam bez plaču, ale bude radšej keď bude víkend, prázdniny a nemusí to byť naviazanosťou na rodičov, kľudne sa bude hrať aj u susedky, ale samé.

gir
28. sep 2022

@vevesh zažívam to denne, pretože také deti učím, takže túto diskusiu z mojej strany ukončuje, príde mi zbytočná

gir
28. sep 2022

@matkahelka zbytočne budeme diskutovať, ty to hodnotíš zo strany rodiča, ja z pohľadu učiteľa. Takže diametrálne odlišný pohľad. Takže poprosím, bez poučovania.

gir
28. sep 2022

@elizabet173 nerobím drámu, ale v takýchto triedach sú aj plienkované deti. Učiteľka nedrží každému ruku aby nerobilo "neplechu". Poznáš ma a moju prácu aby si si dovolila tvrdiť, že neznášam deti? Trocha scestné vyjadrenie. Ukončujem túto nezmyselnú diskusiu.

isis234
28. sep 2022

@elviku11 zrejme sa nám prekrývali odpovede. Keď som to písala, nebol tam ešte jej ďalší príspevok. Ak to má vyriešené, tak OK. Netreba to riešiť.

elizita
28. sep 2022

@gir 🤦

elizabet173
28. sep 2022

@gir dokážeš čítať poriadne? Písala som, že neznášaš dvojročné deti v škôlke, nie že neznášaš deti. Že máte v škôlke deti s plienkami, to je váš problém, nemajú v škôlke čo robiť. K ostatnému skutočne nemám už čo dodať. Diskusia ale vôbec nezmyselná nebola, dúfam, že autorke pomohla.

gir
28. sep 2022

@elizabet173 ach jaj

scorpionflower1
29. sep 2022

@anjelicek26 presne toto som teraz citala v SME, hovorila to jedna psychologicka - ze najcastejsie su u nej deti - prvaci - ktori chodili do skôlok, kde ich nenaucili ani len sediet pri stole. Potom maju velke problemy s adaptaciou v skole. Ona ma ambulanciu v BA, hovorila, ze sa to tyka hlavne vseliakych alternativnych skôlok.