Vyradenie dieťaťa zo škôlky, keď je matka nezamestnaná

katuskapd
30. mar 2012

Včera mi pani zástupkyňa, navrhla, či si nechám doma malého, ktorý chodí prvý rok do škôlky, pretože jedna mamička nastupuje do práce, a svoje dieťa chce umiestniť. Ja som nezamestnaná, prácu si aktívne hľadám, ale pre určité dôvody, môžem len na jednu smenu, a len cez týždeň pracovať, takže práca sa nehľadá ľahko. Keď už je dieťa raz prijaté, môže ho na základe niečoho vyradiť? Ona sa oháňa práve tým že som nezamestnaná a malý je najmladší v triede. Lenže tieto kritéria by mali platiť pri prijatí do školky a nie hocikedy počas roka. Rada by som si prečitala vaše názory, kedže sa neviem brániť. Ak s tým nesúhlasím môžu ho vyradiť? V zákone sa nič také nepíše, a chcem vedieť či sú ich nejaké interné kritéria nad zákon.Ďakujem veľmi pekne.

maminka11
30. mar 2012

@zuzidr nie je pravda ze zo zakona je povinna predskolska vychova na 4 hodiny - predskolska vychova nie je povinna vobec, uprednostnuju sa deti do ms rok pred nastupom do ZS, ak nesuhlasis, tak ti nemoze starosta zmenit dochadzku do ms iba na dopoludnie, iba ak to maju tak urcene v skolskom poriadku - a ty si to podopisala - over si to 🙂

zuzidr
30. mar 2012

@maminka11 dakujem za odpoved, vieš neznalosť mamičiek im hrá do karát, vyšlo im že 9detí má doma maminy, a hotovo 😠 ja som síce argumentovala, lebo pri malej som nastúpila do roboty ked mala 1,5roka, a že teraz mám možnosť robiť z domu, čo aj budem, a len mikali plecami aj riaditeľka aj starosta....

maminka11
30. mar 2012

@zuzidr starostovi oponuj, ze tvoje dieta od septembra bude mat prispevok od statu - ak bude predskolacka - vid link a nedaj sa 🙂
http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=3120
v tom prispevku si najdes aj obec, kolko dostava na predskolakov a starosta je povinny ho v celej ciastke dať materskej skole v obci

maminka11
30. mar 2012

@zuzidr zabudla som ti napisat, ze teda nebudes platit ani skolne, lebo bude mat hradenu predskolsku vychovu statom, platis iba stravne a bezne poplatky za aktivity v ms

liliana363
30. mar 2012

@katuskapd obcas treba byt zdravo drzy. Ked ona ti dava takyto navrh tak jej povedz razne ze nie. Rozmyslala si o tom a nevyhovuje ti to. bodka. ta druha mamicka sa bude musiet poobzerat po inej skolke, alebo si dieta nahlasit dodatocne a pockat do septembra.uprostred roka sa deti neberu. Moja dcera nastupovala v novembri ale od sept. som si platila mes. poplatok za to ze jej drzia miesto. A inak do skolky sa deti prihlasuju vo feb. nad tym mala ta dotycna matka tiez mysliet. ale sukromne beru hockedy ak maju miesto. Inak ja ked som sa po mesiaci pytala ze ci by tam mala mohla uz aj spat tak prva otazka bola ci idem uz do prace.

lubina
30. mar 2012

@katuskapd podla mna ta skolka je v zriadovatelskej posobnosti obce.Ale to nic nnemeni na to, ze ak dieta prijali, tak ho len tak vylucit nemozu. Aby uprednostnili ine dieta? Ved ty si musis hladat pracu a s dietatom na rukach ta asi nik nezoberie. Nedaj sa do nicoho dotlacit.Vyradit ho svojvolne nemozu a ak ho sama domov nezoberies, tak to konci.Dieta je v skolke a hotovo. A to plati aj o buducom skolskom roku. Raz ho prijali, koniec. Nejaka znama pani ucitelky tam chce dostat dieta na tvoj ukor 😠 .Nedaj sa.Dieta potrebuje kolektiv aj ked je matka nezamestnana a ak platite skolku, tak nemaju dovod ho vylucit.

zuzidr
30. mar 2012

@maminka11 dakujem velmi pekne v pondelok narukujem do škôlky a na obecný urad.... 😉

katuskapd
autor
30. mar 2012

Dakujem este raz velmi pekne za kazdy nazor 🙂 a podporu.Určite sa nedám. V zákone sa spomína ze o tom rozhoduje riaditelka, ked to nahodou dostanem na papieri ako hotovú vec, idem za starostom, a keď nepochodím tak aj na ministerstvo :D

maminka11
30. mar 2012

@katuskapd ak nebude snaha ti vyhoviet, tak povedz, ze posles staznost na Statnu skolsku inspekciu v Trencine a to bude ine kafe, tam uz prestava akakolvek sranda

maminka11
30. mar 2012

@katuskapd http://www.ssiba.sk/Default.aspx?text=g&id=26&l... tu je link 🙂, dufam, ze ho nebudes potrebovat

katuskapd
autor
30. mar 2012

Dakujem ukladam do zaloziek pre istotu 🙂

beruha
30. mar 2012

Ahoj katuskapd. Ja len, že sa pridávam k názoru ostatných maminiek, že keď už raz malého prijali, tak kôli tomu, že si momentálne nezamestnaná, ho vylúčiť nemôžu. To by sa teraz museli báť všetky maminky, že keď prídu o prácu, prídu aj ich deti o miesto v škôlke?! No to už by naozaj bola riadna hlúposť . . . Ja som z TN a so škôlkami je to tu hruuuuuuuuuza a des. . . 😒 A to sa tu riešilo len umiestnenie, keby sa mala riešiť aj kvalita. . . 😖

nana776
31. mar 2012

ju nema co trapit ci si ty zamestnana alebo nezamestnana...ja by som jej dala 😀

ttina23
31. mar 2012

nemoze ho vylucit,len keby isla proti predpisom,alebo by si si ho zobrala sama prec,alebo bol v adaptacnom pobyte,co uz urcite nie je,takze sa nedaj

elise
31. mar 2012

@zuzidr ty sa nemusiš báť o miesto v škôlke vy to máte zaručene, zbytočne sa nestresuj. ked si dávala raz prihlášku že celodenná starostlivosť a nemieniš to meniť ty tak ti to škôlka nemôže určiť. len pozor aby nezmenili školský poriadok k septembru ako vlani.

carodejnica
31. mar 2012

Ahojte, nečítala som všetko, len prvý príspevok. Tiež si myslím, že už raz prijaté dieťa nemôžu vyhodiť....

Ja to poznám, žiaľ, z druhej strany. Podarilo sa mi zohnať super miesto (malá mala 2 roky) a potrebovala som súrne škôlku, ale malú mi nezobrali, pretože nemali miesto. Pritom viem, že je tam viac detí, ktorých mamičky sú doma na MD, ktoré teda tú škôlku až tak súrne nepotrebujú. To mi zas prišlo nespravodlivé a poviem Vám pravdu, som bola aj naštvaná, že sa takto blokujú miesta. 😒 Vyriešila som to nakoniec opatrovateľkou a neskôr škôlkou vo vedľajšej maličkej dedine, kde sú vôbec radi, že sa im tam niekto hlási. Nakoniec som aj dobre obišla, lebo je tam super, spolu 13 detí 😅 a fantastické dve učiteľky. 😵

Samozrejme, je iné, keď je mamička nezamestnaná a hľadá si prácu a samozrejme, že je lepšie, keď je staršie dieťa v škôlke, kým sa mamička venuje mladšiemu na MD. To nespochybňujem.

Od leta idem aj ja na materskú a s touto skúsenosťou som sa rozhodla, že do škôlky v našej dedine dcéru nedám (pritom by mi ju zrejme zobrali, keďže tam mám už dlho žiadosť), ale nechám ju v tej mini škôlke, aj keď ja budem musieť s bábom pendlovať autom hore dole, ale aspoň nebudem blokovať niekomu miesto, kto to potrebuje 😵 . Pritom viem, že niektoré baby zatajovali, že sú tehotné, aby im dieťa do škôlky zobrali, a zháňali si po známych kadejaké doklady, že sú akože zamestnané. Jasné dnes je asi doba, že každý myslí len na seba a byť solidárny sa nenosí, ale mne by to bolo trápne.. 😒

redusik
17. okt 2016

Moja dcera3,5 r sa po nástupe do statnej skolky pocikava,jlavne počas obecného spánku.Doma sa nepocikavala ,pripisujeme to ochladeniu,je na c to citlivá a zmena prostredia...tiez mi uz pani vychovávateľka naznačovala,ze ak sa neprestane tak ju môžu vyradiť zo skolky ako nepripravenú,pritom odplienkovana je dávno,len na noc este nosí plienku..este sa nestalo, ze by ju mala suchu a ked sme skúšali aj o polnoci ju dat cikat,aj tak sa do rana este pocikala....do skolky chodí v pohode,nemá problém...len mam tiez pocit,ze vedia ze som sa este nezamestnala,tak by sa im to hodilo...mate s tym niekto skúsenosť?

libka1
17. okt 2016

@redusik Ako oni mozu vediet ze si nezamestnana? Ja napriklad celu matersku robim (nie pre svojho standardneho zamestnavatela) a robim len z domu, takze o tom v podstate nema nikto paru. Tiez mi v skolke povedali ze nech si syna bravam skor, ked som na materskej, ze preco ho tam mam do 3. A pocas jarnych/jesennych prazdnin ked skolka funguje si ho mam tiez vyberat a podobne. Potom som raz pani ucitelke razne vysvetlila ze platim skolne ako vsetci a taketo reci si nezelam, raz ho prijali, ma take iste prava ako ostatne deti, odvtedy bol pokoj.
Na margo pocikavania, dcerke dajte cas, ja beriem ze pre ucitelky to nie je prijemne ak sa pocikava, ale pokial to zacalo v skolke, tak treba hladat pricinu a riesenie, nie si to ulahcit a niekoho proste vysmarit. Nedala by som sa v tomto, a este si over, ci ju pustaju na zachod, lebo mne sa dcerka kedysi takto parkrat pocikala pocas poobednajsieho spanku, a potom vysvitlo, ze ju pani ucitelka nepustala cikat lebo vraj pobudi ine deti. Prisla ina ucitelka, supla ju spat do rohu, urobila jej cesticku medzi skrinkami a povedala jej, ze ked jej bude treba cikat nech sa ani nepyta a rovno ide. Odvtedy sa nepocikala ani raz. 😉

maciatkolulu
17. okt 2016

@katuskapd ako ja tiez v nic v zlom, ale ved tvoje male ma este len dva roky, takze poberas este rodicak, tak ako to, ze si nezamestnana? Alebo mas chybne napisany vek dietata 😉 vo svojom blogu. Ty vies za akych podmienok ti prijali dieta a tym padom vies asi co a ako a hej na Slovensku je vsetko mozne....

libka1
17. okt 2016

@maciatkolulu to asi pisala o prvom dietati, ten prispevok je z roku 2012

maciatkolulu
17. okt 2016

@libka1 Jaaaj, to som si nevsimla 😀 tak to je ine.

lucinocka
17. okt 2016

@katka1981 u nas je to tiez tak (nie na SK) ak matka aj otec nesu obaja zamestnani, dieta skolku nedostane... totalne debilne pravidlo, lebo tiez som bola v aktivnom hladani prace, chodila som 2x tyzdenne po pohovoroch a malu som bud vlacila so sebou alebo nechala muzovi v robote a letela po nu... chapem, ze pracujuci rodicia maju mat prve miesto pri zapise, ale myslim- ked niesom tehotna, ocividne nebudem doma sediet sama a lakovat nechyt, kym je dieta v skolke a hladam pracu no nie🙂
Tie skolky su vecny problem:D

katuskapd
autor
17. okt 2016

@maciatkolulu ako dobre som sa pobavila spomienka z pred 4 rokov :D ten skolkar uz je tretiak a nakoniec ho nechali v skolke 🙂 Ja som chodila brigadne pracovat, kedze som stalu pracu nenasla. No buduci rok ma caka dalsia prihlaska do tej istej skolky ale kedze tento rok uz odmietli 27 deti tak si nadeje nerobim. Pracu stalu nemam tak smola. 🙂

redusik
17. okt 2016

@libka1 myslim si,ze to vedia ,pretože si po nu chodím skor a ked bola chorá a volali mi,tak som si po nu hned isla...oni tvrdia ze ju dávajú ,dcéra mi nepovie,ale vypočúvali ju,ci jej mama dáva plienky,baví povedala ,ze ano,tak si myslia ze nosí počas celého dňa doma a v skolke ich nechám sa s ňou trápiť ...vysvetlila som ze ano,ale len v noci,cez den nemá problém,,,to ze nestihne dobehnúť lebo sa pýta na poslednú chvíľu je iná vec...ale ja sa nedám...len ma zaujíma ci ma niekto skúsenosť s tym,ze mu koli tomu vyradili dieťa ako nepripravené na škôlku..ona je inak veľmi šikovná na svoj vek aj rozumna,tak si nemyslím ze je to tym ..

libka1
17. okt 2016

@redusik aj ja ked bol problem som prisla okamzite. Mam uplne volnu pracovnu dobu, som obmedzena len terminmi. Toto gakt nikto v dnesnej dobe nevie odhadnut. V kazdom pripade po tom ci robis alebo nie ich je v pripade ze ti ju prijali nic. U nas neviem o takom ze by dieta kvoli tomuto vyradili a pocikane zabalene veci som vydavala pravidelne ucitelku niekomu odovzdavat. Dcera chodila do triedy pre 2-3 rocne deti, bolo to tam na dennom poriadku.