Vyradenie dieťaťa zo škôlky, keď je matka nezamestnaná

katuskapd
30. mar 2012

Včera mi pani zástupkyňa, navrhla, či si nechám doma malého, ktorý chodí prvý rok do škôlky, pretože jedna mamička nastupuje do práce, a svoje dieťa chce umiestniť. Ja som nezamestnaná, prácu si aktívne hľadám, ale pre určité dôvody, môžem len na jednu smenu, a len cez týždeň pracovať, takže práca sa nehľadá ľahko. Keď už je dieťa raz prijaté, môže ho na základe niečoho vyradiť? Ona sa oháňa práve tým že som nezamestnaná a malý je najmladší v triede. Lenže tieto kritéria by mali platiť pri prijatí do školky a nie hocikedy počas roka. Rada by som si prečitala vaše názory, kedže sa neviem brániť. Ak s tým nesúhlasím môžu ho vyradiť? V zákone sa nič také nepíše, a chcem vedieť či sú ich nejaké interné kritéria nad zákon.Ďakujem veľmi pekne.

hoogy
30. mar 2012

@katuskapd podla mna ked ho raz prijali tak ho vylucit nemozu. to nie je tvoj problem ze oni potrebuju niekoho pretlacit do skolky uprostred roka.

malinkaaninka
30. mar 2012

to som ešte nepočula.to mohla rovno povedať,že je to známa,alebo že si to tá druhá mamina zaplatila.

dai
30. mar 2012

@katuskapd to je blbost - nemoze to spravit - byt tebou idem tam spolu s partnerom a dost tvrdo sa ohradim - ved ty potrebujes behat po pohovoroch 😠

jasminet
30. mar 2012

@katuskapd ked ti to len "navrhla", tak asi skusa, ci u teba neuspeje. takze by som povedala NIE a viac by som sa na tuto temu s nou nebavila

katuskapd
autor
30. mar 2012

Dakujem za nazory, ja si v podstate myslim to iste. A este ma napadlo ze automaticky postupuje do dalsieho rocnika? kedze povedala ze ani v sept. ho nemusia zobrat, ked bude vela deti. Mozno sa zbytocne stresujem ale je lepsie byt pripravený. 🙂

dai
30. mar 2012

@katuskapd je to statna skolka? ak ano, tak musi - je uz raz prijaty

anjelicek26
30. mar 2012

@katuskapd - prijaty je prijaty a bodka. Vobec na tuto temu nediskutuj, dieta zo skolky mozu vylucit len za veeeelmi povazlivych okolnosti - velmi hrube spravanie a neochota rodicov spolupracovat s psychologom alebo to, ze rodicia neplatia poplatky. To je vsetko. Nenechaj sa do nicoho dotlacit..

sympa1
30. mar 2012

@katuskapd ked je raz prijatý tak ho bez važnych dovodov../ napriklad neplatite skolne a podobne/ nemoze vyradit..a tiez si myslim ze len skusa ci sa podvolis a vezmes si dieta domov..a ano , dieta automaticky postupuje do dalsieho rocnika ..deti sa prijmaju do jednej a tej sitej skolky len raz..nie kazdy rok 🙄 neviem ako moc mate preplnene skolky ale nech si nova mamicka hlada miesto v inej skolke...ja som napriklad doma cely cas ako mi chodilo prve dieta do skolky a teraz chodi druhe. drzim ti palce aby ste nemali vacsi problem s tymto

dankakk
30. mar 2012

@katuskapd ked príde mama z prace, opýtam sa jej- je riaditeľka v skolke 😉 ale mám pocit, že vylúčiť ho nemôže. Dám ti vedieť.

veronka34
30. mar 2012

ja by som povedala,ze sa mi nieco risuje a hotovo,ze co urobis potom s deckom ked nastupis do prace.Ked si nezamestnana to este neznamena ze si stale doma a pracu si nezhanas,ved sedenim doma na zadku ani nic nezozenies... 😀

salomuska
30. mar 2012

@katuskapd tiez si myslim ze to na teba len skusa, lebo vie, ze jedina moznost ako vas dostat zo skolky je ta, ze sama o to poziadas. a to ako mala na mysli ze by ti ho v septembri nezobrala? na zaklade coho? nahradi tvoje vyse 4-rocne dieta nejakym 3-rocnym??? a este by ma zaujimalo, ako vie, ze si nezamestnana 🙄 nenechaj sa diskriminovat.

katuskapd
autor
30. mar 2012

No kedze je to na dedine, tak mi to aj tak povedala ze dedina je mala a ona vie ze som doma. vyborne dakujem, dufam ze to vsetko dobre dopadne.No neviem ci je to statna skolka, lebo sa zmenili na neziskovu organizaciu, aby mohli prijmat 2% z dani, mimochodom tie dal manzel dobrovolne tiez 🙂 ale sukromna nie je urcite.

sue
30. mar 2012

@katuskapd - no ja zas chápem aj pani riaditeľku - bola som v situácii, keď odmietli prijať moje 3ročné dieťa, aj keď som ja pracovala už vyše roka predtým a pri tom som vedela, že maminky iných detí sú doma na MD, prípadne nezamestnané a pripadalo mi to minimálne nespravodlivé - skončil mi rodičovský príspevok, ostala som sama na dieťa bez akéhokoľvek príspevku okrem rodinných prídavkov na deti, takže ak je niekto nezamestnaný od konca rodičovskej dovolenky (čo je už 8mesiacov) a iná mamina má prácu do ktorej musí nastúpiť po RD tak chápem jej zúfalstvo... a pokus dostať dieťa do škôlky 😔

viki2912
30. mar 2012

nemali by ho vyradit...bol prijaty a basta....na dedine kazdy kazdeho pozna,zavidi,pletkuje,intriguje...preto byvame vo velkom meste a mam pokoj.tu sa clovek citi az anonymne a straca sa v dave...nemozu ho vyhodit,nemaju na to dovod a pravo.

anjelicek26
30. mar 2012

@sue - stale je moznost opatrovatelky, zasa vyradit dieta, co uz aktivne chodi do skolky je nefer voci tomu dietatu - co ono moze za to, ze sa mu narodil surodenec ci mama prisla o pracu? Pretoze suma sumarum tu skolku na socialny rozvoj potrebuje KAZDE dieta. Ja budem mat Maxa teraz tiez rok u opatrovatelky a pri sume 860€ mesacne asi tiez nebudem skakat meter dvadsat 😝 Vezmu ho - ak vobec - september 2013.. to uz ja budem rok v praci..

katuskapd
autor
30. mar 2012

Sue jasne je to tvoj nazor, ja sa vsak pytam na seba, a chcem si uchranit svoje dieta, ktore po 3/4 roku rezimu, rutiny zostane doma. nic v zlom naozaj.

salomuska
30. mar 2012

@sue chapem ze ta to trapilo, ale skus sa na to pozriet aj z tejto strany - pracujuca mamina si skor moze dovolit dietatu napr. sukromnu skolku ako nezamestnana, resp. mama na materskej dovolenke. ja si myslim, ze skolka nie je detsky kutik pre pracujucich rodicov, ma to uz v samotnom nazve, ze je to SKOLA - miesto, kde sa dieta nieco nauci (minimalne fungovat v kolektive). vidim, aka je prinosna pre dieta a nechcem ho ukratit len pre to, ze som doma s mladsim dietatom.

renab
30. mar 2012

@katuskapd len ti to navrhla. ak sama nebudeš súhlasiť, vylúčiť ti ho už nemôžu.

anda2
30. mar 2012

U nás to bolo tak, že pokiaľ mama nerobi, tak chodil len na 4 hodiny, a to ked som dade šla boli to nervy, stihnuť to do 11:30, ked som ponho chodila. Tiež si hľadám prácu len na 1 smenu, a je to tažké a nejdem ju nájsť. Je to nefer, ale je pravda, že pokiaľ si doma nemusia dieťa prijať, ale ked ho už prijali nesmú ho vylúčiť. U nás sú tiež uprednostnované 5-6ročné deti na prijatie do škôlky. Je to nefér voči mamám, a stavia ich to do nevýhodi.Držím palce aby to dobre dopadlo.

katka1981
30. mar 2012

Bohuzial teraz sa taketo veci robia, nakolko je baby boom, malo miesta v skolkach.... robievaju aj take veci, ze ak prijali dieta, ktoreho mamicka je s druhym dietatom na MD, poslu dieta domov a maju ich len na pol dna a podobne.

jasminet
30. mar 2012

@katka1981 kati ale take veci sa deju so suhlasom rodicov... ked je dieta raz prijate na celodennu starostlivost v skolke, nikto nemoze menit podmienky pocas roka, ze bude u nas iba pol dna a podobne...

monalisatko
30. mar 2012

@katuskapd fakt je to blbosť. A čo potom, keď si za 2 týždne nájdeš robotu? Vezme ti ho bez slova späť a vyhodí niekoho iného?

katka1981
30. mar 2012

@jasminet, Jani, ale ja som nepisala, ze sa to robi bez matkinho suhlasu. Ved jej to NAVRHLA, ja by som navrh neprijala a hotovo. Ako si ma potom nezamestnana matka najst pracu, co ma chodit na pohovory s dietatom? Ale to co som napisala, som videla na vlastne oci. Vies zastupkyna skusa, asi slubila druhej mamicke, ze urobi co sa da, tak navrhla tejto, ze ci nechce maleho domov. Podla mna normalka, ibaze nenormalne by bolo ho vyradit, pokial by s tym mamicka nesuhlasila, to by uz bola ina haluz.

jasminet
30. mar 2012

@katka1981 len to tak vyznelo co si pisala, ze prijali dieta ktoreho mama je na md a potom poslu dieta domov a chodia len pol dna... 😉

katka1981
30. mar 2012

@jasminet, nie, nemyslela som to tak, ale ako to presne bolo ci vobec mamicky namietali to by som sa musela vypytovat a to sa mi nechce, zrejme suhlasili ajked sa im nechcelo 🙂

maminka11
30. mar 2012

@katuskapd jednoznacne nemoze riaditelka ani zastupkyna dieta vylucit z ms - iba ak porusis ty alebo dieta skolsky poriadok a to ta musia najskor pisomne upozornit a nasledne mozu dieta vylucit- ale iba ak to navrhla zastupkyna, mozno iba skusala, ako zareagujes
tak jednoznacne trvaj na tom, ze dieta zostava v ms a ty si intenzivne hladas pracu - musi byt osetrene v skolskom poriadku, skus si ho este raz prestudovat a urcite si ho musela podpisat, tak aby si vedela co je tam 🙂, drzim palce

hajanka
30. mar 2012

@katuskapd absolutne by som s tym nesuhlasila, ani o tom nediskutovala, prijaty bol, do skolky chodi, chodit aj nadalej bude a to ci si zamestanana alebo nie, ju do toho nic.

hajajanka
30. mar 2012

Divna poziadavka od pani riaditelky. Spytala by som sa jej, ci ho vezmu naspat, ked si najdes pracu, co ona na to 😀 Ked ho raz prijali, tak ho nemozu len tak vylucit. A do dalsieho rocnika postupuje automaticky. Ved s dietatom nechodime kazdy rok na zapis. Zapiseme ho na zaciatku a potom je v skolke, kym neodide do skoly. Takze ziadny odchod, nedaj sa "oblafnut".

zuzidr
30. mar 2012

ahojte tak toto momentálne trápi aj mna...bývam na dedine kde máme jednotriednu škôlku. Emmka mi tam chodí od 2rokov, čiže už 3šk. rok a od septembra ide do predškolske....na zápise sa im však nahlásilo 12nových detí (pred tromi rokmi baby boom a postavenie nových domov 😉 ) teraz je v škôlke 18detí a dve učiteľky. Obec však nemá peniaze na zriadnie novej triedy, hoci priestory v škôlke sú. Tak sa rozhodli ,všetky deti nezamestnaných a mamičiek na MD budú v škôlke len do 12tej 😠 😠 😠 😠 Emmka škôlku miluje a chodila by do nej aj v nedelu 😠 ked som protestovala že ona bude predsa predškoláčka, tak mi starosta povedal, že zo zákona je povinná len 4hodinová dochádzka 😠 teraz vraj škôlky nepatria pod štát ale sú financované obcou, a ked obec nemá peniaze na lehátka, matrace a pod. nič sa s tým vraj nedá robiť 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 neviem čo budem s malou robiť celú zimu každý den od 12tej doma 😠 😠 😠 😠 😠

nibiru
30. mar 2012

@katuskapd sa opytaj pani riaditelky že ked si najdes nahodou do 1tt robotu či ti maleho vezme spat!ved to nema logiku ty si tu pracu haldas a mozes ju najst kedykolvek ine je keby si naozaj bola doma ma MD a viež že sa do prace tak skoro nevratiš.ja by som normalne pani riaditelke povedala že som sa informovala na ministerstve školstva že za takychto podnienok dieta proste vylučit nemože!