Zmena správania v škôlke

anett98
20. aug 2015

Ahoj, chcela by som sa opýtať či nemá niekto skúsenosť so zmenou správania v škôlke. Dcérka má 4,5 roka, do škôlky chodí od 3 rokov. Problém nikdy nebol, až teraz posledný mesiac pred prázdninami začala plakať, že do škôlky nechce, že chce byť so mnou. A teraz po prázdninách to pokračuje ☹. Pritom dcéra je obľúbená, nemala problém začleniť sa do kolektívu. Neviem či má také obdobie, ale začala byť maznavá, taká za mnou opantaná. Chodím pre ňu bohužial do škôlky medzi poslednými, žial nedá sa mi skôr a ani manželovi, ale ona po nás stále chce aby sme prišli skôr, na obed a stále vyjednáva. V škôlke mi odporučili psychológa....Máte niekto takú skúsenosť? Ako ste to riešili? Problém s učiteľkami ani s deťmi by nemal byť žiadny, rozprávala som sa s ňou o tom. Nik jej nerobí zle, len, že je jej za mnou smutno. Myslíte, že je to na toho psychológa? Či ešte mám počkať? ďakujem

sense
20. aug 2015

Ja by som pockala skor by som sa snazioa co najviac casu efektivne travit s nou...

janickacrazy
20. aug 2015

@anett98 Možno by stačilo, keby si sa jej viac venovala, ked prídete zo školky. Alebo cez víkend, žeby si ju zobral niekam na babskú jazdu, ale len ju samotnú, aby mala pocit, že ti na nej záleží. A naozaj sa v školke nič nestalo? Pýtala si sa aj učiteliek?

anett98
autor
20. aug 2015

@sence @janickacrazy
myslím, že sa jej venujem dosť, manžel je stále v práci, takže rozdeliť deti sa mi veľmi nedá...chodíme na bicykle, zmrzlinu športujeme...veľa ju láskam, čo sa potom začne maznať...ale upozorňujem ju stále, aby sa nemaznala a hovorila pekne. Mám pocit, že sa jej venujem už viac ako synovi :-/ V škôlke som sa pýtala, nič také sa vraj nestalo, fakt neviem ☹ Keď ju stráži napr. sestra, kamarátka tak je to v pohode. Síce sa pár krát opýta či pre ňu prídem a kedy prídem, ale je v pohode. Akonáhle prídem pre ňu zostane maznavá, pritom pri cudzích sa správa pekne. Neviem či niekde ja robím chybu ☹ Ale vždy ju pekne upozorním, aby sa nemaznala...Myslíte, že je to na psychológa? Či mám ešte vyčkať ak je to také obdobie...V škôlke keď odídem, je vraj niekedy smutná, ale potom sa začlení, hrá sa, spí, nie je s ňou nejaký veľký problém, len tie rána a to je taká maznavá...Už ráno dopredu vie, že bude plakať a nevie sa ovládnuť, je také rozcitlivená...A pritom v kolektíve detí doma, na ulici je suverén, mamu vôbec nepotrebuje...fakt neviem...

anett98
autor
20. aug 2015

ospravedlňujem sa za chyby, píšem v rýchlosti :-/

sense
20. aug 2015

@anett98 moze mat aj len fazu...ja by som to hned psychologom neriesila...smor by som sa jej pytalanci sa nieco stalo co sa stalo a tak dalej...

timkab
20. aug 2015

Ahoj, my sme riešili podobný problém. Začal tiež okolo 4 rokov, dcéra má už 6 a v septembri ide do školy. Ja som postupne zistila, že problém bol v medziľudských vzťahoch medzi deťmi. V tomto veku si ich začnú uvedomovať a medzi dievčatami začnú tie klasické vety: "Nehrám sa s tebou, lebo..., alebo Nehraj sa s ňou... ", šepkanie si medzi sebou a pod. a dieťa potrebuje čas, aby sa s tým vysporiadalo. Nie je to nič mimoriadne, niekomu to trvá menej, niekomu viac, lebo bolo zvyknuté, že sa k nemu ľudia správali milo a teraz toto. Treba si uvedomiť, že deti už začnú byť medzi sebou "hnusné" a je potrebné rozprávať sa s ním na témy, s kým sa hrá, ako sa hrá, ako sa k nej deti správajú, ako sa ona správa k deťom a vysvetľovať ako sa k nim priadať a že ak jej niektorá povie niečo, čo sa jej dotkne, netreba si to pripúšťať. U nás pomohli babské vychádzky vo dvojici a cca 10 min.pokecu v posteli pred spaním. A tie obedňajšie odchody nie sú taký problém. To je len taká malá závisť, lebo pre niektoré deti chodia skôr, či už zo zdravotných dôvodov, alebo majú ochotných starých rodičov. Žiadna tragédia, len sa jej začali otvárať očká a začal vnímať dej okolo seba. Myslím si.

anett98
autor
20. aug 2015

@sense no dúfam, že to tak bude...som z toho nešťastná ☹ Ja neviem, tak poviem tá jej urobila zle, ten je to povedal, ale si nemyslím, že to je dôvod. Ona nie je z tých čo si niečo nechá, vie sa brániť. Popýtam sa ešte učiteliek....Stále tvrdí, že je jej za mnou smutno keď sa opýtam prečo tam nechce ísť...že chce byť so mnou...a že mám chodiť pre ňu skôr, nie medzi poslednými, ale to sa bohužiaľ nedá...Nemáme nikoho, kto by pre ňu skôr chodil, žiadna starká poruke...Ale tak to bolo vždy a problém nebol.

timkab
20. aug 2015

Ešte som zabudla dodať, že tieto medziľudské vzťahy učitelia neriešia a nechávajú ich voľne sa vyvíjať. Myslím, že to tak aj má byť (nie som pedagóg), lebo mám 8 ročného syna a v družine v škole to prebieha podobne. Preto Ti asi odporučili návštevu psychológa.

jumama
20. aug 2015

A nemali teraz v lete spojenu triedu so vsetkymi detmi zo skolky? Alebo mozno neboli v skolke jej naj kamarati, lebo boli na prazdninach..? Nasa tiez horsie znasala, ak boli v inej triede ako svojej, ak tam navyse boli spojene deti z celej skolky, castejsie sa im striedali ucitelky, nemali tie co cely rok, nemala tam svojich kamaratov... Nasa tiez ked tam nema kamosku svoju naj, aj pocas roka, kolkokrat poobede je taka tulkacia, lebo nie je tak dobre "vyhrana" ako ked su spolu 🙂))

anett98
autor
20. aug 2015

@timkab áno toto by mohlo byť, spomínala mi také niečo "nehrám sa s tebou" a "nie si naša kamarátka"...ešte sa o tom s ňou porozprávam a urobím si čas na nás dve. Možno preto sa tak upína na mňa....

anett98
autor
20. aug 2015

@timkab skúsim ešte tie rozhovory...dávam tomu tak mesiac a ak to nepomôže skúsim toho psychológa teda

anett98
autor
20. aug 2015

@jumama teraz sú spojený, ale sme dedinská škôlka, deti sa poznajú...učiteľky pozná všetky, boli aj všelijaké zmeny, hore dole ich spájali, prichádzali malé deti (bola v triede aj s 3 ročnými), ktoré plakali...neviem či to môže mať súvis. Ona keď nastúpila v 3 rokoch, tak vôbec neplakala, fakt do teraz žiadny problém...

timkab
20. aug 2015

Ani moje deti nie sú ustráchané, práve naopak skamarátia sa za pár minút aj s úplne cudzími deťmi. A predsa sme mali problém. Skús sa jej aj na to spýtať, či si práve ona nechce medzi deťmi presadzovať to svoje.

jabadaba
20. aug 2015

@anett98 a to chodila cele prazdniny do skolky? Aky rezim mala skolka pocas prazdnin? Bola tvoja mala v inej, nahradnej skolke alebo vo svojej, ale tam mali zozberane aj deti z inej skolky, vratane uciteliek? Pokial totiz viem, v lete skolky funguju v uplne inom rezime, nie kazde dieta zvladne pobyt v cudzom zariadeni s cudzimi ucitelkami ci detmi. Nam to napr. ani neodporucali, Nastastie sme este skolku v lete riesit nemuseli a o rok snad dieta bude zrelsie aj na taketo vykyvy. Skus popatrat kde moze byt pes zakopany, hned hladat psychologa mi pride od veci. Najma ak pises, ze doteraz problemy neboli, len pocas leta.

anett98
autor
20. aug 2015

@timkab a vyriešilo sa to časom? či si musela riešiť psychológa? Mne skôr ide o to, že mi v škôlke odporučili psychológa...Tak neviem či dať tomu ešte čas, ale to už riešiť s psychológom...Inak nemá žiadne nevrózy, že by sa sťažovala na bruško, alebo tak...pekne ide dnu do triedy, len pri tom plače, ale nijak hystericky, len tak ľútostivo...

anett98
autor
20. aug 2015

@jabadaba nie nechodila počas prázdnin nikde do škôlky. Problémy nastali cca 6 týždňov pred prázdninami, ktoré mala škôlka (jún, začiatok júla) a teraz tento týždeň ako sa škôlka zase otvorila...Pondelok, utorok bolo fajn, tešila sa a dnes zase plač. Ona doma ani nehovorí, že nechce ísť do škôlky, len stále kedy pre ňu prídem, či nemôžem skôr a tak...a potom pri vstupe do škôlky začne plakať...Ale poobede keď prídem, je veselá a vidím, že sa pekne hrá s deťmi...

timea7
20. aug 2015

Nečítala som diskusiu, tak možno bude písať to, čo tu už bolo spomenuté. Ja by som to tiež ešte neriešila psychológom, v jej veku to býva časté, deti totiž začínajú viac chápať pojem času, takže to nemusí byť len tým, že by sa v škôlke niečo prihodilo, aj keď prirodzene nevylučujem ani to. Porozprávala by som sa s učiteľkou, či sa naozaj v triede niečo nedeje, stačí, ak sa dve kamošky spoja a ju nechcú do hry a už jej je smutno.....Vysvetli jej, že skôr sa ti nedá z práce, ale za ....dní si vezmeš pol dňa dovolenky a prídeš po ňu na obed, pôjde domov prvá a niekam spolu pôjdete. To samozrejme musíš na 100% dodržať. 🙂

anett98
autor
20. aug 2015

@jabadaba učiteľky hlavne riešia to, že nikdy taká nebola, len teraz posledné mesiace...a preto mi odporúčajú psychológa...Preto ma zaujímalo, či niekto nemá s takouto zmenou správania skúsenosť...či je to len niečo vekom a prejde to, alebo to treba riešiť už s psychológom...Mne to zase ako extrém neprišlo, skôr ako nejaké obdobie, tým, že sa dcérka vlastne na nič konkrétne nesťažuje, len to, že je jej za mnou smutno. Takže ma dnes prekvapila učiteľka s tou návštevou u psychológa...

anett98
autor
20. aug 2015

@timea7 ďakujem, porozprávam sa znovu s učiteľkou a poprosím ju nech si ju viac všíma. To s tou dovolenkou môžem skúsiť, len sa bojím, aby to potom nevyžadovala stále, že mám pre ňu chodiť skôr. Pôjdem teda iba pre ňu a urobíme si samé nejaký výlet...A teda bude to na 100%, v tomto sa vo mne nikdy nesklamala, vždy dodržím čo sľúbim, na to si dávam veľký pozor 🙂

timea7
20. aug 2015

@anett9 dieťa je tvoje, ty rozhoduješ o tom, či pôjdeš s ním psychológovi, alebo nie, odporúčanie učiteliek si zobrala na vedomie, no rozhodla si sa počkať, to nech zoberú na vedomie zase oni. Ak sa konkrétne na nič nesťažuje, je jej jednoducho len smutno, začala si všímať, že iné deti chodia domov skôr, ja by som sa s ňou len veľa rozprávala, hrala, aj keď nejaký čas domácnosť bude odfláknutá. Skús to tak, ako som písala v predošlom príspevku, ak sa ti to v práci dá, zober si pol dňa dovolenky a choďte niekam spolu, či už aj so synom, alebo len vy dve. Syn je už školák, on má zrejme prázdniny, neviem, kde ho máš a dcérka je v škôlke. Nie je to aj tým? Nehovor jej ale že to má za odmenu, že neplače a pod. Iba jej povedz, že niekedy si môžeš zobrať pol dňa dovolenky a prísť pre ňu skoro, ale že to nemôže byť často. Držím palce.

jabadaba
20. aug 2015

@anett98 aha, to meni situaciu. Je to potom ozaj zvlastne preco taka zmena, ale nemusi to nutne nic znamenat. Moze mat len take obdobie, ale bola by som v strehu a dala si pozor na kazdu zmienku o tom co mala zazila, ako sa hrala, s kym a pod. My sme mali problem so sikanou v MS, ktoru sme zial prehliadali. Nevenovali sme dostatocnu pozornost drobnym detailom pri opise hier.... 😒 Ale to nemusi byt vas pripad, u nas bol problem v tom, ze syn nezapadol do uz stabilizovaneho kolektivu, kedze nastupoval az ako 5 rocny. Este sa porozpravaj s ucitelkami, ci si nieci nevsimli, resp, nech su viac vsimave co sa deje v triede. Drzim palce.

anett98
autor
20. aug 2015

@timea7 áno, samozrejme, že ja rozhodnem či pôjdeme alebo nie. Zatiaľ som sa rozhodla, že nie, vyskúšam čo mi radíte a uvidíme. Učiteľky to budú musieť zatiaľ akceptovať. Syn je už školák, je doma (teda tak všlijak, po kamarátkach, keďže už pracujeme). Ale dcérke hovorím, že už chodí tiež do družiny, takže v tom to nebude. Inak teraz ma napadlo, chodili spolu na týždeň do denného tábora a tam absolútne žiadny problém nebol, tešila sa a ráno vôbec neplakala. Musím zistiť či sa teda niečo v tej škôlke nestalo :-/ Ale už viac krát som sa pýtala a nič konkrétne nepovedala...

anett98
autor
20. aug 2015

@timea7 ale spomeniem to aj učiteľkám, že či problém nebude v kolektíve...nejaké nové dieťa čo prišlo, keďže do teraz to bolo v poriadku, keďže napr. v tom tábore to bolo bez problémov a to tam boli cudzie učiteľky aj deti...

janickacrazy
20. aug 2015

@anett98 inak ak by si išla ku štátnej psychologičke, tak tam ti može dať termín kludne aj za 2-3 mesiace, takže sa možeš objednať už teraz, ja som tiež tak chcela ísť s malým a objednala nás za 3 mesiace, kedy už problém sa medzičas vyriešil a nakoniec sme tam ani nešli, neviem ako to je u súkromných, tam hádam také dlhé termíny nemajú, ale zase sa tam platí, to len aby si bola v obraze

anett9
20. aug 2015

@timea7 uprav si adresáta príspevku, adresovala si mne omylom, prišlo mi upozornenie...

timea7
20. aug 2015

@anett9 prepáč, jednu číslicu som zamazala 🙂

timea7
20. aug 2015

@anett98 deti sú citlivé dušičky, dosť dlho si pamätajú aj drobnosť, ktorú pred časom cítili, ako krivdu.....A čo sa týka toho tábora, tam to bolo nové, iné, škôlka je už predsa len opozeraná....veľa sa s ňou rozprávaj, pozoruj, ako sa správa, či je smutná niekedy aj doma, píšeš, že keď po ňu prídeš, je veselá, hrá sa, možno chce naozaj len takýmto spôsobom dosiahnuť, aby si po ňu chodila skôr.

timkab
20. aug 2015

Ja som s dcérou u psychológa nebola, zamerala som sa na to, aby som sa pol hodiny, prípadne hodinu denne venovala len a výlučne len jej (syna som zatiaľ nechala s tatom, alebo sa hrať na mobile 🙂, aby nám do toho nezasahoval) a pomohlo to. Dalo jej to pocit, že tú pol hodinu je pre mňa najdôležitejšia na svete, ale potom treba robiť aj domáce práce a iné povinnosti. Mne to tak pripadalo, že v tej škôlke musí denno-denne bojovať o svoje miesto medzi dievčatami a potrebuje mať pocit istoty.

maslenka47
20. aug 2015

@anett98 mna akurat zarazilo, preco ti robi problem sa s dcerou maznat. Mozno to prave potrebuje, polubit, pomaznat, citit, ze ju ma niekto rad. A uz vobec nerozumiem, preco ju upozornujes, ze to nema robit 😒 Alebo ten pojem maznat sa interpretujem uplne inac, ako ty...

simca06022011
20. aug 2015

Z mojho laickeho pohladu je to uplne normalna zmena dietata a prejde to... deti sa vyvijaju a menia, mozno vymysla, alebo sa jej chce robit nieco ine, chce byt doma, v skolke nie je vsetko medzi detmi ok a pod..... pri hre sa jej treba opytat co sa jej nepaci v skolke,aky ma problem a dohovorit jej.. motivovat... posledne co by som riesila su lekari a psychologovia.. nic v zlom ale rpe dieta je to iba dalsi cudzi clovek a toto nie je ziadny extra problem. Ak sa s nou niekto nechce hrat, moze sa citit odstcena, zablila by som jej do solky nejaku oblubenu hracku nech sa hra aj sama...