Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

timkaa
12. nov 2013

@saurian jééj, konečne ho vidím, ale je riadne chlapisko teda 🙂 zlatý 🙂

nova33
12. nov 2013

@pastelka28 ahoj, chcem sa opýtať, aj samkovi dávala nejaké úlohy? Alebo sa iba s tebou rozprávala? Ako to u nej na vyšetrení prebieha?

saurian
12. nov 2013

@timkaa
@anuska74
baby on sedi na vyvysenej stolicke 😀 😀 😀 asi preto taky velky vyzera

a tento vikend mu konecne "blislo" ze moze na trampoline aj "skakat", pekne znozmo a sam. a straaasne sa tomu tesi.

pastelka28
12. nov 2013

@nova33 No prisli sme tam Samko isiel hned ku hrackam ktore mala na zemi ona mu zacala ukazovat rozne hlacky,ze ako na ne reaguje..potom sa Samko sam len hral a ona ho pozerala co robi ako sa sprava..a potom sa sa uz len s nami ropravala o Samkovom zivote.a stale si neico poznacovala..no mne sa zdalo ze bolo strasne malo casu na zistenie aky je Samik..a asi sme az nestihli vsetko porozpravat..no ocakavala som od toho viac..tak uvidme na spravu..ale P.doktorku mozem pochvalit velmi pekny pristup...aj vy sa ku nej chystate???

nova33
12. nov 2013

@pastelka28 My sme boli zatiaľ na neurológii a tam mal vśetko v poriadku. Že uvidíme o pár mesiacov, či sa reč rozvinie. Tak neviem...a tvoj Samko je ako na tom teraz s rečou? Ukazuje s prstom? A čo Vám poradila? Inak zdá sa mi to narýchlo dať takú vážnu diagnózu. Prepáč, že sa tak vypytujem, ale tu na fóre sa dozviem viac, ako v nejakej ordinácií.

pastelka28
13. nov 2013

@nova33 NO NIE NEROZPRAVA LEN PAR SLOVICOK ZACAL AKURAD TAK PRED MESIACOM..ALE AJ TO JE USPECH..NIE NEUKAZUJE KED NIECO CCHE TAK MOJOU RUKOU SI TO VYPYTA,, 🙂 JA MU ROZUMIEM SKORO VSETKO CO CCHE CI PAPAT,CI NAPIT ALE ON SI AJ SAM ZOBERIE..PRISUNIE SI STOLICKU A MA..ON ZASA JE VELMI SIKOVNY NA TAKETO VECI..NO VED UVIDIME CO NAM NAPISE DO SPRAVY SOM NA NU ZVEDAVA...NO TO MATE SUPER NAM HNED NA PRVEJ NAVSTEVE NEUROLOGII NAPISALA ZE PODOZRENIE NA AUTIZMUS..TAKZE UZ VTEDY TO BOLO SKORO JASNE... ☹

bocianka123
13. nov 2013

ahojte,
@saurian - no aj mne príde dosť veľký na svoj vek 🙂 ... a že 3 rôčky 🙂 a kedy oslavoval?
@nova33 @pastelka28 ahojte dievčatá, no mne sa to zdá dosť hned na prvom stretnutí dať záver - autizmus. ja som bola u dr. J. so svojom mladším synom teraz v auguste, avšak vzhľadom na nízky vek (vtedy mal 2r a 3 m, teraz má 2,5 roka) to nie je ešte záver... prídeme tam ešte v 3 rokoch. Ale zatiaľ sa vyjadrila, že podozrenie na pervazívnu poruchu nevidí... lenže to čas ukáže.

@pastelka28 a inak môže byť funkčný aut.... len mne to skôr príde inak, ale uvidíš, čo dr. napíše do správy. - a aký "typ" autizmu povedala, že je to? A tot oisté robila aj pri mojom synovi - najskôr ho nechala hrať, potom sa s ním dr. hrala... a môj pekne reagoval aj na jej podnety. Nemal žiadne "svoje" ... vždy sa vedel zapojiť. Len problém bol v tom, že ked mu dr. niečo zobrala, s čím sa práve hral, tak môj to nechal tak, nešiel sa akože "biť" o tú vec... tak ho označila, že má "výberovú pozornosť" 😀 ... teda zareaguje iba vtedy, ked on chce a to platí u neho na 100 %. Nuž a s rečou má aj môj syn problém... ale tak trénujeme a cvičíme v rámci možností. Píšem Tíi aj preto, že aj môj sa má rovnaké meno ako Tvoj... Ja mám pocit, že tu v tejto téme je veľa chlapcov s týmto menom.. ach ... 😔

timkaa
13. nov 2013

@saurian ja som vychadzala hlavne z tych uvedenych rozmerov 🙂 Moj ma okolo 100 cm a 16kg a uz aj tak vyzera starsie ako rovesnici, vy s manzelom ste asi vysoki. 🙂

anuska74
13. nov 2013

Tak môj je krpec, mal v lete 3r. 96cm a 15 kg.

anuska74
13. nov 2013

Nuž dievčatá, ja neviem tá J. ona ich má asi fakt v oku, ale čo už, je asi dobre, že viete dg. A aj tak najdôležitejšie je pracovať s dieťaťom, brať to tak ako to je veď je to stále naše milované dieťa. 🙂

saurian
13. nov 2013

@bocianka123 v piatok mal 3. 😀

danaanna
14. nov 2013

Ahojte maminky,
ako citam riadnych nezbednikov mate. Poculi ste o doplnku stravy Karnozin Extra? je to hlavne pre deti s autizmom, my ho pouzivame pri diagnoze Angelmanov syndrom. Chcela by som sa spytat, aky typ stolicky ma damnam vas chlapec na fotkach so slamkou? My uz vyrastame z tej do 3 rockov, tak hladam nahradu, nieco s pultom a medzinoznym predelom, aby mi maly z nej nevyliezol podlezenim;)
Velmi dakujem za rady a zelam mnooooooho trpezlivosti a lasky od vasich krasnych deti, deti maju co robit, aby pochopili nas svet.
Dana

majka99999
14. nov 2013

@narantuja nechcela som odpisovat, kym nebudem poznat nazor neurologicky a pediatricky, tak obe odporucaju psychologa. Neurologicka povedala, ze fyzicky vyzera v poriadku, ale ze sa este nestretla s tym, ze by dieta vedelo napodobnit svoje prejavy - ano, Marek sa trasie a ked mu poviem zatras sa, tak sa to snazi urobit... Hluposti sa nauci hned... Ale ze na svoj vek by toho mal vediet viacej, hlavne po recovej stranke. Vcera sme sa viezli busom 40 minut, sedel pri okne ako velkac a bol dobry ako med... Taky maly Dr. Jekyll a Mr. Hyde, neurologicke dal pa-pa 2x. Cez vikend bol s mojou mamou, mam pocit, ze s nou si nejako rozumie, citi sa s nou lepsie, ako so mnou... Dufam, ze ten psycholog pomoze najma nam, ze ako Marekovi pomoct. Tak my obaja s manzelom sme boli divni ako deti, ja som nechcela nic hovorit, s cudzimi tiez hroza, radsej som sa hrala sama s autickami alebo zvieratkami, ako s inymi detmi...

damnam
14. nov 2013

@danaanna My hu uz nepouzivame Ivko ma 30kg a 125cm tak sa tam nezmesti.Pojdem to pozriet potom napisem cez vikend.

bocianka123
14. nov 2013

@saurian tak dodatočne gratulujem 🙂 ... tak to je presne o pol roka starší od môjho mladšieho syna. On mal v sobotu 2,5 roka.
@danaanna áno, ja ho dávam mladšiemu synovi. ten karnozin extra.

bocianka123
14. nov 2013

@saurian to má pekné miery.. 😉 . hlavne tá výška ma zaujala... môjho dnes dr. na rizikovej poradni merala a že 89 cm, má 2,5 roka.. no nejako málo sa mi to zdá.
@anuska74 aj tvoj má dobré miery... hlavne tá výška - že 96 cm. 😉

saurian
14. nov 2013

@bocianka123
no a dnes nas merali u ineho lekara a tam mal 104 😀 takze uz je mensi 😉

bocianka123
14. nov 2013

@saurian a ešte váhu som zabudla - že 14,5 kila 😀 no neviem, kde to zobral, lebo on neni vôbec veľký jedák... polievky a obedy absolútne ignoruje...
no a tvoj sa zmenšil trošku 🙂 ...

magimary
14. nov 2013

@saurian to máte krásne rozmery 😉
som ti hovorila, že je vyšší od nášho (5ročného) 😉 🙂
náš má 100cm a 15,5-16kg a to má presne o mesiac 5 rokov
tvoj malý je ozaj tabuľkový 🙂
aj keď v skutočnosti pôsobí ozaj drobnejšie, ako na narodeninovej fotke 🙂
dodatočne všetko naj a čo najmenej trápenia a čo najviac radosti v živote 🙂

damnam
15. nov 2013

@danaanna Neviem aka je to znacka nebolo tam napisane.

saurian
15. nov 2013

@magimary DAKUJEM 😉 a po crevnej viroze uz mame aj mi menej kg 😀 predpokladam.

narantuja
15. nov 2013

@majka99999 je fajn, že ti neurolog a pediatr vyšli vstříc, nedovedu si představit nic horšího, než když lékaři znepokojení mámy bagatelizují. Dej vědet, co se dozvíte.
Já jsem si dlouho myslela, že babička to s malým umí líp, že jsem neschopná, ale on tam vstupoval jednak ten faktor, že babička po něm nic nežádala, zatímco rodič musí a jednak to, že ať už to s ním bylo jakkoli těžké, tak by o něm nikdy neřekla nic negativního a uváděla jen to pozitivní. To, že sama byla už hodně znepokojená přiznala, až když jsme jí řekli výsledky vyšetření. Ale dokážu si představit, že svoji roli hraje i ta těžká hlava, kterou my mámy nosíme, když něco není v pořádku. Máma se může snažit usmívat jako měsíček na hnoji celý den, ale dítě stejně vycítí, že něco nehraje a bude z toho nesvé.

majka99999
15. nov 2013

@narantuja sama som zvedava, co sa dozvieme. Babicka aj vyzaduje, kukaju spolu knizky, uci ho nove veci, on sa rad uci, vsetko pekne poukazuje, co sa spytame. 🙂 Len povedat nechce nic, resp. len po cinsky... Ozvem sa.

bocianka123
15. nov 2013

@saurian tak ešte musím počkať dva týždne na nejaké podrobné výsledky, ešte ho dr. nevyradila (ved vieš ktorá)... lebo že má ALP vysoké... horná hranica má byť 6,8 a môj má 28! a vraj mala už aj 100-vkové deti (teda čo mali tú hodnotu 100) ... tak o dva týždne mi povie, ked budú podrobnejšie výsledky, že čo je toho príčinou... môže to byť pečeň, kosti, či nejaký infet (to snád najskôr - teda aspoň ja tomu verím) ... a kedy mal tvoj črevnú virozu ?

saurian
15. nov 2013

@bocianka123
ppc ja neviem co je ALP ☹
ani nas este nevyradila, este musim volat o tyzden, ale zatial mame nizky cholesterol a ureu. pytala sa ci je maso - ale on je celkom masozrut, ale v podstate zje vsetko. tak neviem preco.
kubko mal crevnu virozu z nedele na pondelok, ale martinko uz v piatok, a vraj v piatok aj maly sused. ale dr vravela ze to s tym nemoze suvisiet ze bol par dni na dietnom rezime, lebo to som volala dopredu ze ci mame chodit. tak neviem.

bocianka123
15. nov 2013

@saurian to je niečo s pečeňou, alebo kosťami alebo s virozou.. neviem tiež presne, aj tie odborné lekárske výrazy neovládam, iba niektoré.. a ved to je dobre, že cholesterol má nízky, či nie? no ale neviem, či to nesúvisí aj s tou virozou, predsa len, išlo z neho všetko von, tak neviem. a s ktorým synom ku nej chodíš ?

saurian
15. nov 2013

@bocianka123
s kubkom
no ale ze ho ma pod normu, uz pred polrokom mal na hranici. a ci je to dobre neviem, ale keby to bolo o.k. tak by mi to asi nekomentovala 😒

damnam
16. nov 2013

... mám už 5 rokov!

silvikam
17. nov 2013

@damnam
@meesha Ahojte. K tomu melatoninu. To Vám poradila dr. Janošíková? Je to úplne v pohode? My máme tiež problém zaspať. Niekedy zaspáva aj 2h. Zaspí pred polnocou a hore je o 5.00. Na nervy. Takže môžem ho v pohode dať? Ďakujem.

cmeli
17. nov 2013

@damnam vsetko najlepsie oslavencovi 😵