Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
31. okt 2011

@maznacik007 a ostatné, čo tu o tom debatíte.
Ja som už písala kedysi aj magi, že je dosť symptómov, ktoré môžu poukazovať na autimus ale aj nemusia, ale myslím, že keď sa bavíme o autizme, mali by sme odlíšiť veci, ktoré sú možno čudné, nie ako u väčšiny detí, ale neznemožňujú dieťaťu/dospelému žiť a fungovať v spoločnosti. Keby môj nejedol nikdy zemiaky a neznášal žltú, tak by som sa nad tým nikdy nepozastavovala. Ešte dodnes si pamätám, aká otrasná som bola ako malá ja a vyrástla som a je zo mňa norm. človek.
Potom sú ale symptómy, ktoré keď dieťa má, tak mu znemožňujú normálne fungovať- neporozumenie reči, situácií, porucha centrálnej koherencie, poruchy učenia atď. To sú závažnejšie príznaky autizmu, ktoré je potrebné skúmať a odhaliť. Aj keď chápem, že u malého dieťaťa sa také veci ešte ťažko skúmajú. Tam je to tak 50:50, jedno dieťa z toho vyrastie a u druhého to fakt poukazuje na ťažšie poruchy, niekedy až na autizmus.

anka912
31. okt 2011

Čítali ste už toto?
Niektoré detičky sa v tom príspevku možno nájdu, teda okrem tej Ríšovej DMO

http://www.postizenedeti.cz/content/28-vyvojova...

nelaja
31. okt 2011

@maznacik007 Neurologicke vysetrenie a eeg je v norme k veku. Logopedicke uz nie. Porozumenie veku nezodpoveda. Nerozumie ani mnohym situaciam, casto vytusi len z kontextu. Napr. kazdy vecer natierame licka (ma ekzem) ja jej, ona mne (aby si to nechala urobit, dovolim jej, aby natrela ona mna). Minule presne v rovnakej situcii po kupani sedela na prebalovacom pulte a hovorim jej daj mi pusu na licko. Zacala hladat krem, zachytila licko, ale zmysel jej usiel. Rovnako, na pokyn polub ocka, pohladka seba, potom mna ale ocka nie. Je toho viac. Co sa tyka strachu z ludi. Niekedy si len zakryje oci, dnes sa aj rozplakala, ked sa jej prihovoril moj brat, ale v kazdom pripade ju to vzdy ochromi tak, ze nie je schopna pokracovat v tom co robila. Takze neviem, ci je to fobia alebo obycajny detsky strach. Urcite to nie je len hanbenie sa. Diagnozu nechcem, bola by som najstastnejsia, keby som dostala odpoved, ze vekom sa to spravi, nemam to riesit a je to len otazka nezvladnutej vychovy, ale ja mam priserny strach a cakat do troch rokov nechcem. Ak by to aj bol len naruseny vyvin reci, treba s nou zacat robit a nestracat cas.

nelaja
31. okt 2011

@magimary My sme sa s muzom jak tak spamatali, takze uz neberieme ani homeopatika na ukludnenie. Strach mame, ale uz fungujeme, dokonca sme vymalovali, ja sa znovu dokazem sustredit na pracu, aj ked vytesnit uplne sa nam to nepodari.

maznacik007
31. okt 2011

@anka912 no citala som a teda teraz si pripadam jak sisnuta....

moj je presne taky isty co sa tyka tych holych bruch .... ako ten risko... on je schopny aj povyzliekat uplne cudzich a ohmatavat.... /proste prijde nadvihne triko a ide... a niekedy az do amoku ze sa uplne trase ako ich chyta.... ja som to doteraz ani tak nebrala.... no teraz si pripadam ako ignorantska matka... 😅
ako nas ma viacere auti prvky ale zasa ja stale beriem to tak ze on ma tu rec ok... /jasne ze nie uplne cistu a tak/ je pravda ze vyvinovo je pozadu.... ale to on bol vzdy a zasa vela veci pekne dobehol...
no ale tento tyzden ideme do tej trnavy tak som zvedava co bude v sprave... a resp. co bude neskor na neuro... ako ked sme boli teraz na kramaroch tak sa tak vyjadrovali ze ci chodime na psychiatriu ze je silne negativisticky a tak okolo ale zasa on mne doma je celkom ok... viem ho zvladnut... no som zvedava co bude... ale zvladneme... musime

maznacik007
31. okt 2011

@nelaja a ake terapie na to su ... myslim co s nou robia na logopedii....? zaujima ma to ze ako to riesia... a na ten strach co lekari hovoria ci este neviete...
ono ako ja ta chapem ja sa tu uprimne priznavam bez mucenia ze od mojej Ninky som doslova usla do prace /ucit pubertiakov/ lebo bola tak narocna... a ona chodila k babke do takej miniskolky... ona bola tak narocne dieta... ze v tej skole som si normalne oddychla... 😅

ale jasne ty si mama a vidis ze no toto by aj mna skrelo ze ti nerozumie pokynom nie ze nechce urobit co vravis / to mam denne/ ale ze chce a nevie co od nej chces.... 😖

inak kocky vlastne ake su terapie pre tieto deti..... s takymito problemami...

nelaja
31. okt 2011

@maznacik007 No tak to sa necham prekvapit, mame za sebou len diagnostiku a este len zaciname. V podstate ide o to, aby zacali taketo deti komunikovat akymkolvek sposobom, ak sa nepodari spustit rec, ucia ich gesta. Myslim ze sisstin to ma na svojom blogu dost podrobne rozpisane, aj logopedicke postupy. Povedali mi ze od gest k reci je to tri az sest mesiacov, pokial nejde o autizmus ale naruseny vyvoj reci.

valika_val
31. okt 2011

@nelaja
ahojte, ja len na skok (mam robotu, plus musim ist varit) - len som sa chcela opytat, ze co presne znamena "od gest k reci"? od prveho nauceneho gesta, alebo od nejakej gestikulacie, ci ako?
rada by som si vypocitala tu nasu hranicu.

magimary
31. okt 2011

tak už sme sa konečne "uložili"... boli sme na cintoríne, potom som malých dala spať a s veľkými robila jeden projekt a už som sa nevedela dočkať, že zareagujem na @maznacik007 😉
tak som sa k tomu dostala až teraz...
ale vlastne už to za mňa povedala sčasti aj @anka912 ...
myslím, že mes tu v tejto téme, že sa nám deti zdajú predsa len trochu VIAC ako len "iné"...
a že tolerovať, či ako si to nazvala prepáčiť im ich inakosť by im v ich vývine príliš nepomohlo, (najmä!) AK by išlo ozaj o scestný vývin (to je jedno, kde končiaci, teraz nehovorím o výsledku diagnostík, čiže oficiálneho "konca" tápania "neznalých" rodičov)...
je iné, ak je dieťa LEN iné (v zmysle náročné!, ja stále tvrdím, že najnáročnejší bol môj prvý, najstarší a biologický syn!!! a to je dnes vysoko nadaný chlapec) a ak sa správa INAK v zmysle "čudácky"...
zase nezatvárajme si predtým oči len preto, že dieťa má čas a my ho rešpektujeme (!!!)...
to môžeme aj tak...
ale NEPODCEŇUJME včasnú diagnostiku, resp. naše spozorovanie "čudnosti" (nielen náročnosti, ale niekedy aj) len preto, že dieťa má na svoju "čudnosť" právo... (má, ale IBA AK je rodič ozaj schopný SPRÁVNE odcajchovať, či ide iba o vývinovú záležitosť... ale koľko rodičov to s istotou vie?!? myslím, že aj samotní psychológovia majú u svojich vlastných detí problém 😉)
veď si to zoberme laicky...všetko má svoje "odtiaľ potiaľ"...
a najmä, ak ide o dieťatko už vo veku blížiacom sa k trom rokom (povedala by som že od dvoch už je to u väčšiny detí dosť zjavné, či ide LEN "inakosť-náročnosť" alebo o "inakosť-čudnosť"... /opakujem-teraz bez ohľadu na budúcu diagnózu!/...
pretože nech už ide o dysfáziu, či o inú narušenú komunikačnú schopnosť, alebo o autirysy, alebo o autizmus ako vyšitý, treba to riešiť čím skôr (po tom druhom roku)...
jasne, že u nás je odborná včasná intervencia slabunká (možno ešte menej ako v plienkach), ale aj rodič sa môže pokúšať dieťa stimulovať v oblastiach, ktoré má dieťa akési oslabené... samozrejme, ak to dieťatko vôbec je schopné prijať, ale i tak to skúšať a pomaly čakať, kým nás dieťa k sebe pustí, aby sme mu mohli pomôcť (ja som tiež dlho Tadyka len sprevádzala a bola som jeho "bokovkou"-kedy mi dovolil len pozorovať ho, resp. byť pri ňom... ale možnosti na stimuláciu-aspoň komentovanie činnosti dieťaťa atd sú v podstate vždy...)...
a to všetko zároveň aj s tým, ako dieťatko bezvýhradne milujem, ako mu umožňujem byť iným a ako ho prijímam také aké je...
jedno druhé nevylučuje (!!!)...

skrátka si myslím, leni, narozdiel od teba, že dieťatko možno aj prijímať, aj ľúbiť, aj rešpektovať jeho inakosť, ale NEPODCEŇOVAŤ to, čo je viac ako len "náročnosť"...
radšej byť rodičom, ktorý je prehnane pozorovací a všade vidí príznaky ako nad tým mávnuť rukou s tým, že: veď on má na to ešte právo a zrejme z toho aj tak vyrastie...

druhá vec je, že takto to vnímam ozaj od toho cca 2.-hého roku života dieťaťa... dovtedy to beriem podobne (plus/minus) ako ty (hoci! ak sú významné zmeny aj skôr, tak platí to, čo vyššie... a vôbec k tomu netreba aj objektívny nález na mozgu-na CT, EEG, či USG 😉 ).

idem pozrieť ten ankin link...

@nelaja, kde ste boli na logopédii? 😕

maruskaaa
31. okt 2011

@magimary skoda ze som tu ja nebola uz pred 3 rokmi...lebo ja som bola presne ten rodic, co pasivne cakal, ze z toho vyrastie a ze to je len obdobie vzdoru...

aspon ze tu logopediu sme poriesili, a teraz uz mame osobu, ktora andreja pozna 2 rokya okrem nas moze velmi objektivn zhodnotit ze co a ako sa rozvinulo, resp.nerozvinulo...aj od nej budem mat teraz spravu pre j.

magimary
31. okt 2011

jáj a ešte k tej poznámke, že aj tak potrebujú rodiča diagnózu len preto, aby sa uspokojili, že nie je chyba len v ncih, resp. aby si akosi ospravedlnili svoje zlyhania...
hm...
nemôžem sa s tým stotožniť...
ja myslím, že NIKTO z nás nechce (ak nemá nejaké munchhausena by proxy!) mať doma autistu, či dysfatika, či dieťatko, s ktorým si nevedia poradiť žiadni odborníci a určiť mu správnu diagnózu... 😔
každá z nás určite CHCE, aby jej dieťatko bolo dokonalé, krásne, zdravé, šťastné, chápavé, samostatné, socializované, milujúce, prejavujúce emócie, radostné, naplnené a bezproblémové...

a za takéto závery by sme sa asi aj potrhali, keby ich lekári či psychológovia určili každej jednej z nás (!), resp. našim deťom... a keby sme si mohli raz len mávnuť rukou a pousmiať sa nad tým, že kedysi dávno som v jednej téme riešila, či môj malý nie je autista...ha-ha a teraz je z neho prezident republiky... 😅 😖 😔

som presvedčená o tom, že radšej by sme všetky chceli počuť takýto záver (ne-diagnózu), ako mať doma dieťatko, ktoré ti nepovie, či ho niečo bolí, kde ho to bolí a ktoré sa trápi samo v sebe, lebo nevie inak...
myslím, že rodičia nepotrebujú diagnózy na to, aby sa u(s)pokojili, že v nich nie je chyba (radšej by tú chyby videli v sebe!), ale preto, aby vedeli, či ich dieťatko im raz povie mama a bude ľúbiť aj ich, aj život ako taký...

a ak nie... 😔 , tak aby mu vedeli pomôcť v tom, aby sa k optimálu čo najviac priblížili...
ale PRÁVE na to potrebujú poznať diagnózu...

(rovnako ako pri ktoromkoľvek inom ochorení... aj rakovinu nemožno liečiť, kým ti ju nezdiagnostikujú... 😔 )...

howk...
idem už čítať...
lebo zase moc filozofujem...

magimary
31. okt 2011

@maruskaaa maruška, nebola si pasívny rodič, keď si riešila logopédiu...vtedy si vlastne vsadila všetko na riešenie toho, čo bolo najvypuklejšie... (a podľa mňa správne, lebo ak by si už vtedy bola na diagnostike autizmu, tak tak či tak by si skončila na logopédii)...
ty si hlavne nič nevyčítaj... 😉

maznacik007
31. okt 2011

@magimary v podstate sme sa zhodli ja som akurat dala tu hranicu na 2.5 roka.... ale to je fakt na diskusiu cele...
dalsia pravda je ze ako si ty pisala tak prosto u nas tie terapie su pre tak male deti velmi mizive aj ta starostlivost.... celkovo mi to prijde najma ako tahac penazi a najma tapanie aj odbornikov ze co..
myslim ze je vysoko ziaduce ak rodic stimuluje svoje dieta myslim si ze je to standard ... tak ako to dietatu vyhovuje a ako to potrebuje.... ale mozno sa mylim...

je to aj vysoko subjektivne u kazdeho ja som sa snazila maleho doteraz chranit pred tymito diagnostikami a pod.... /ale teda uz ideme/ jednak mame viacero problemov aj zdravotnych / takze aj z toho pohladu sme toho mali dost a jednak som videla ze postupuje aj ked je pozadu ale postupuje / mozno je moj nazor ovplyvneny aj mojim malym pre ktoreho je prave prilis podnetov vela tych otazok skusania /kde co je a pod/ prilis zatazujuce a rozptylujuce.... skor ho stimulujem tym ze s nim vela komunikujem... spievam recitujem mu ... a neriesim ci po mne opakuje a on ma potom hocikedy prekvapi ho vie naspamet pesnicku basnicku....
no ale kazde dieta je ine a na kazde ine plati.... ja som skor taky pomaly typ v tomto.... ani plienky som neriesila kym sa v 3 rokoch a 1 mesiac nezacal pytat a dudle neriesim doteraz.... ale to je asi aj v povahe... 😅

maruskaaa
31. okt 2011

@magimary no keby si vedela, ako sa to cele odohralo, to bola nahoda, ze mi mamicka andrejkovej rovesnicky povedala o teom sukromnom centre v malickej dedinke asi 10 km od nas...ona tam tu svoju davala preto, ze sa jej zacal zajakavat...a tak sme tam zasli, a najprv tam s andrejkom chodili na skupinovu terapiu spolu...ta pani je fakt poklad...
takze asi tak...

velmi som zvedava co nam J. o 3 tyzdne povie...ale najviac na to, co nam poradi co este viac s nim robit...

sisstin
31. okt 2011

holky, tak já jsem asi domýšlivá nebo něco..ale mě fakt NIKDY nenapadlo, že bych za to, že je Tygr jinej mohla já 😕 já jsem prostě viděla, že ač přes všechny snahy to vůbec nemá význam...přitom, když jsem stejnou věc nabídla jinému vrstevníkovi, tak ji přijal s nadšením 😝

@maznacik007 tak další věc je, jak stimuluje rodič zdravé dítě...a dítě "jiné"...všechny mé kamarádky se svým standartním dětem věnují, ale ŽÁDNÁ se nemusí svému dítěti věnovat jako já Tygrovi...vůbec neřeší, co by mělo dítě umět - nemají žádný "denní režim", podle kterého jedou...prostě si dítě dělá, co chce....když si chce celý den malovat, tak si maluje....když si chce celý den kopat do balonu, tak si kope atd. Určitě si s dětmi hrají a stimilují je, ale jen v tom, co prostě to dítě baví a tím to hasne 😉

maznacik007
31. okt 2011

@magimary nepochopili sme sa s tou diagnozou.... ja budem pisat osobne za seba .... pre mna napr. aj pri malej bolo oslobodenim to ze jej bolo giagnostikovane mimoriadne nadanie a to ze je velmi v predstihu a vsetko co s tym suvisi.... lebo som sa uz potom necitila ako neschopna matka co nevladze vydrzat so svojim dietatom... nevie s nim ist do MC a nedokaze ju naucit respektovat dospelych...

u danka to tiez budem napodobne vnimat a brat to ako prosto chorobu nieco za co nemoze a je to prosto mimo neho ono to pomaha v situaciach ked agresivne zareaguje bez vonkajsieho podnetu pomohlo to aj ked sme nasli vypitvaneho skrecka ked ma zachvat a nevnima vsetko okolo a vo vela inych situaciach.... mna osobne to oslobodzuje a mam potom k nemu lepsi pristup prosto to beriem inak....

magimary
31. okt 2011

@anka912 , výborný článoček (!) 😉
ďakujem, že sem vždy hodíš tieto zaujímavé veci z PD (lebo ja to akosi neviem sledovať, či tam niečo pribudne, či nie, resp. tú stránku nenavštevujem, tak mi to uniká, ale ty vždy hodíš maximálne zaujímavý článok, takže ešte raz vďaka za ne a pokračuj, prosím, v tom 🙂 😉)
mne tie holé brušká, čo tam popisuje pripomenuli presný opak nášho Tadyka 😅
On má (stále ešte túto ako pretrvávajúcu) fóbiu z nahých tiel, z jeho vlastného, i z ostatných (a nemusia to byť nahé telé celé 😅, stačí kúsok brucha vytŕčajúceho z trička 😅 😝 , alebo bosá noha 😅 😝 )... a tuto čítam, že R´ša to má presne naopak...
sranda....
ale zaujali ma tam aj iné veci... že CARS 33,5 bodu a detský autizmus, zrejme VF... hm... a že má úplne normálny očný kontakt... 😕 ...nám dr. J. nedala kvôli tomu relat. obstojnému očnému kontaktu a pokusu o komunikáciu dg. DA, ale AA... 😕 ...tak dúfam, že toto sa nám nemôže zmeniť, či? 😕 že by mohol byť aj DA? 😕
to asi (snáď) nie?
no a zase mi to pripomenulo výsledok nášho CARS (na ktorý som už medzičasom akosi pozabudla)... 😖 😒

@maznacik007 hej, už chápem, ako si to myslela...
no, nič to nemení na veci, že pátrať po dg. treba 😉
a čím skôr, tým lepšie...
/ja osobne som po diagnostike "túžila" už od dvoch rokov Tadyka, ale práve kvôli zaužívaným "ňúansom" som si povedala, že vydržím to ešte aspoň polroka len s "pozorovaním" a potom do toho vhupneme napevno...
nevydržali sme teda celý polrok... pretože u neurologičky sme skončili oveľa skôr- po tom, čo sa mi Tady prvýkrát dokonale napratal niťami z osušky a všetkými molitánovými vecami čo kde našiel (matrac v postieľke, penové loptičky a pod.)... a už vtedy ona napísala dg., ktoré väčšinou dr. J. potvrdila (nezávisle od nej)...

nelaja
31. okt 2011

@magimary v institute detskej reci

nelaja
31. okt 2011

@valika_val no to ani ja presne neviem, nasa ma nejake gesta uz teraz, ale mala ich aj pred pol rokom, ukazuje no-no, dava papa na rozlucku, posiela pusinky, ukazuje prstom. Tak fakt neviem, musime len vydrzat, co bude dalej

magimary
31. okt 2011

@nelaja môžem sa spýtať na detaily?
ako to tam prebieha? koľko trvá, kým ťa objednajú? koľko sa platí? koľko a ako sa vám venovali? 😕

získavam akúsi potrebu dať vyšetriť (poriadne vyšetriť) Tadykovi aj reč... najmä porozumenie...
😕

sisstin
31. okt 2011

@nelaja no jestli dělá tahle gesta, tak se podle mě ta "šance", že to bude autismus hoooodně snižuje, nebo max. atyp by to byl 😉

lucka261177
31. okt 2011

@magimary ja som tu nedavno pisala val.ze ako to prebieha v institute.to ma tu nikto necita? 😀

magimary
31. okt 2011

@lucka261177 ale čítala som 😅 , len mi asi uniklo, že si hovorila o IDR, som myslelam že si hovorila o Dialógu
ozaj a ten niekto pozná? 😕

lucka261177
31. okt 2011

@magimary v dialogu bola wandah takze ta ti moze povedat svoj nazor.ja si ale napriklad myslim ze samkovi nepomohla logopedia on by zacal rozpravat aj sam.tych par minut co sa naozaj sustredi nestoji ani za rec,hlavne sa len snazili ho zaujat o nejakom uceni sa nemoze byt rec.zato wanda tam chodi kazdy tyzden a oli sa snazi pracovat takze tam to zrejme zafungovali.okrem toho si pytaju 22 eur na hodinu co teda my si mozeme dovolit tak max 2 krat do mesiaca.teda ono by sa dalo aj viac krat ale ja v tom nejako nevidim vyznam.naozaj najlepsie s nim podla mna viem pracovat ja.len nemam tolko pomocok a afantazie,ja si z toho beriem hlavne inspiraciu na doma ze ako sa mu prihovarat ako ho motivovat ale odkedy riesime tie zosity a veci co laminujem to funguje dobre.okrem toho mna stale prekvapuje ze ked spomeniem na logo ze ci sa neda zistit samovi dysfazia je mi povedane ze nie ze je maly.nikto mu nijako nemeria ziadne schopnosti.takze ja viem ze zaostava v reci ale inak akosi neviem co je najdolezitejsie u neho rozvyjat.

anka912
31. okt 2011

@lucka261177 to nemyslíš vážne. skoro 4 ročné dieťa a skoro na určenie dysfázie???

magimary
31. okt 2011

@lucka261177 no, ja by som tam nechcela chodiť na terapi,
ja som myslela len diagnostiku 😕
a to oni ti nedali žiadnu správu, v ktorej by bol opísaný jeho stav, úroveň porozumenia, reči?
😨
nechápem, veď aj na to ste tam išli nie?
veď teraz, keď tam bola nelaja, tak im normálne príde správa, tak niečo v nej musí byť uvedené...
vy takú nemáte?
lebo to potom taklá úroveň, ako píšeš ty, to pre mňa nie je vôbec zaujímavé...
a na terapie by som si to absolútne nemohla dovoliť (nielen finančne, ale aj časovo, cestovaním atd)...

to vyslovene, aby som len vedela, na akej úrovni je rečovo...
iné ma nezaujíma 😕 😝

nensyke
31. okt 2011

ahojte, ako tu čítam každá jedna z nás má iné dieta. Náš Dadko napríklad: nevadia mu deti ani cudzí ludia ale zas ich vobec nevšíma. Vobec nič nepovie a ani nereaguje na moj hlas, podla BERA vyšetrenia super počuje. Dobre spí, dokonca ma tahá k postelke, ja ho tam len položím a on sám zaspí. Dobre papá. Pri učení pri stole pekne sedí ale zas nechce pozret na úlohy. Nevie otvorit dvere, už som mu to 100 krát ukázala a neukazuje ešte na nič, len ma k tomu tahá a čaká či to uhádnem čo vlastne chce. Aj ked ideme von na prechádzku mu nevadí akým smerom ideme, ale zas nerád chodí von. Už ked mu obliekam kabát začne plakat, aj vonku ale potom ho to prejde. Sama som zvedavá akú diagnozu už konečne nám povie dr. J.

lucka261177
31. okt 2011

@magimary no my mame spravu z toho prveho razu ked samko hovoril akurat tri slova.to som pisala ze ma uroven reci aj porozumenia medzi 13 az 17 mesacnym dietatom.akoze je tam ze pragmaticko semanticka porucha.ja mozem skusit tu spravu oskenovat kedze mame novy skener 🙂 chces? mozem ti to do IP poslat ak sa to bude ovsem dat.ale oni ho naozaj iba pozorovali natacali na kameru.ziadne specialne testy.ale on teda vtedy nebol schopny vobe nic robit s niekym cudzim.no a naposledy sme mali rediagnostiku a este som nedavno vyplnala ten tecos podla eh sme sa posunuli len trosku kedze sa tam neda zohladnovat gramatika a ze neda sa presne urcit porozumenie kedze on sa moze chytat vo vete jedneho slova.to mu vyslo na 20 mesiacov ale to mi povedala ze si nemam vsimat ze sa to neda urcit.ked sa pytam na tu dysfaziu ze oni potrebuju aby hovoril aby to vedeli urcit.ale akoze ja nemozem na logopedu povedat jedineho kriveho slova.ona specialne vyraba ulohy pre kazde dieta.vravi ze ani nespi ako to vymysla.vzdy mi povie aby som napisala sms ked samka nieco bavi aby na tom mohla stavat.tak mu vyraba veci na tematiku vlacik a auta.no len to ostatne je take divne.mame taku tabulku kde ma zaskrtane tie urovne rzne v tej reci no ale u nas nieje moc co skrtat 🙂ono je tych 170 slov strane malo na nejake posudenie kedze on neviem nejake rody pady alebo mnozne jednotne cisla.on povie aj na zvieratko ze papam.miesto papa.

magimary
31. okt 2011

@lucka261177 budem rada, ak mi to pošleš 😉
ale teda fakt žasnem...
že takáto diagnostika (!)? 🙄
a za kopu prachov... 😖 😔

inak toto je super:
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/majus246/alb...

sisstin
31. okt 2011

@lucka261177 tak to je pěkná kravina, že se nedá posoudit porozumění u dítěte, který nemluví vůbec nebo blbě. Tygr ve 3letech řekl 10slov a Krejčířová mu určila porozumění normálně. Nejdřív jen ukazoval na obrázcích lehké věci - kde kluk spí, kde holka jí, kde se holka houpe atd. Pak už zkoušela složitější věci, třeba se ho zeptala: co si vezmeš, když venku prší? Tygr ukázal obrázek holinek a deštníku 😉 Nebo se ho zeptala, co ve dne svítí na nebi, Tygr ukázal obrázek sluníčka...

pak před něj vyskládala auto, nůžky, peníze, balon atd., a ptala se ho: čím se jezdí, čím se stříhá, za co si koupíš v obchodě bonbonky atd. Dala mu do ruky dvě kostky o různé váze, a ptala se ho, která je lehká (těžká). Měl takovou pomůcku, kde je na šnůrce kulička...zeptala se ho, kde je nahoře - Tygr posunul kuličku nahoru. A těch možností je fakt spousta 😉 a dítě nemusí říct ani pfn 😉