Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sisstin
31. okt 2011

nebo se ho ptala: co nám měří čas? Tak Tygr zas ukázal obrázek hodin a ještě hledal ty hodiny na stěně 😅 😅 😅 dala před něj obrázek tří různě vysokých stromů, a zeptala se, který je malý (velký, prostřední). Zeptala se, co papá králíček - Tygr ukázal mrkev...

a celkově se to dá poznat i na tom, jak dítě reaguje na slovní pokyny....prostě fakt nemusí říct ani jedno slovo, aby se to dalo poznat 😕 mi je dost divný, že tohle by v Dialogu nevěděli 😕

maruskaaa
31. okt 2011

@magimary ak vyzistis kde toto maju, tak to hned kupujem

nensyke
31. okt 2011

chcem sa spítat má niekto doma psíka labradora? Počula som že takéto psi dost pomožu našim detom. Tak rozmýšlam Dadovi že niečo zoženem.Dnes sme boli vonku zvieratká pozriet, ale ani koníky , kozičky, baranky nás nezaujali, jedine morky 😉 Sledoval ich ako tam hore dole behajú. 🙂

nensyke
31. okt 2011

@maruskaaa aj ja 😉

magimary
31. okt 2011

@sisstin no a presne toto ja očakávam od diagnostiky detskej reči, resp. porozumenia... 😖
a keď Lucka píše, že toto povedia v Inštitúte DR, tak potom kto mi to už len môže vyšetriť?!? 😠
preto sa pýtam, či je to v Dialógu inak...

by ma hodilo, keby som vyhodila 2000korún za to, že oni mi povedia, že dieťa je nevyšetriteľné!!! 😖 🙄 😔

maruška, už to zisťujem, ale neviem, či sa dopátram...opýtala som sa priamo tej pani, kde stiahla tú fotku

nensyke
31. okt 2011

našla som aj na babybazáre logico primo hru, jedna tam predáva za super cenu, ale pre nás by to bolo ešte moc zložité. Tuším sisstin to má itež, lebo som malého vydela s tým hrat...

maruskaaa
31. okt 2011

@nensyke skus mu ukazat ze sa daju krmit travou...my sme tak andrejkovi ukazali a on potom s trvaou nahanal aj nasho psa (vlciaka)...teraz mu uz nosi take psie keksy a strasne sa tesi ked to nero zje 🙂

sisstin
31. okt 2011

@magimary no a Kr. to má vyšetřený fakt za 20minut 😕 teda samozřejmě záleží na tom, jak to dítě reaguje...ale pokud tak nějak normálně (stačí i jakoby ta nereakce), tak to je prostě chvilka...a u toho stačí vyšetřit i ty ostatní složky vývoje 😕 a je to zadarmo 😕

si teda neumím představit, že bych někde dala tolik peněz a oni by mi řekli, že porozumění nevědí, páč potřebujou, aby dítě mluvilo - což teda stejně není pravda, páč míra exprese v žádným případě nemusí odpovídat míře recepce 😝

magimary
31. okt 2011

@nensyke pošleš mi link, prosíííím! 😅

@sisstin, no ja si ani neviem predstaviť, kde by mi spravili aspoň túto "základnú" diagnostiku, keď v inštitúte zahlásia toto?!?

nensyke
31. okt 2011

@maruskaaa tak mám si zohnat psa aj ja domov? Alebo zas budem mat o jedno starost naviše? Koníky ms eaj chceli krmit ale vobec ani na nich nepozrel.

maruskaaa
31. okt 2011
nensyke
31. okt 2011

@magimary na babybazáru dáš do vyhladávaču logico primo a tam tá pani je pod menom Rena003 má aj číslo, ja idem jej napísat že to neberem lebo pre nás je to moc a moc zložité...

sisstin
31. okt 2011

@nensyke jj, my máme od Prima všechno 😅 😅 😅 😅 i ty madarský od jolinky, ale tam teda nejde dělat úplně všechno, páč ty od pěti let jsou některé už založené na znalosti madarského jazyka...ale 75% udělat jde 🙂

my ted děláme ten MiniLuk, tam bych řekla, že jediný rozdíl od Logica je ten, že je to spíš zaměřené na zrakový rozlišování, počítání, prostorovku atd., ale není tam potřeba to porozumění světa...jako např. v Logicu je, že kluk pouští draka - k tomu patří obrázek stromů se spadaným listí, nebo k chlebu se přiřazuje obilí atd. Ten MiniLuk je převážně fakt jen hledání části obrázků, zrcadlového odlesku, kombinace různé atd. 😉 Takže pro autíky mi to přijde teda trošku lepší 😉

nensyke
31. okt 2011

@magimary treba jej napísat nech zlavý, mne to chcela predat všetko za 28eur a vydela som na nete že to stojí okolo 50eur celá sada... ☹

magimary
31. okt 2011

@maruskaaa tá baba odpísala že nevie, odkiaľ je tá fotka 😒

no 28€za to logico sa mi zdá ešte stále moc...
ja som raz mala šancu kúpiť všetko za 20€ a napokon som si to rozmyslela, že je to pre nás ťažké...
ale teraz už by som to brala (najmä do budúcnosti)...
tiež máme teraz to MiniLuk Bambino, aj sa mi to páči,
ale ešte to necvičí tak napevno, ešte sa s tým stále len tak zoznamujeme...

maruskaaa
31. okt 2011

@magimary no tak nas navnadi, ale idem take cosi pohladat, lebo to bolo super

sisstin
31. okt 2011

@magimary no u nás je to v podstatě dost stejný, tohle zvládnou bud v Aple nebo Krejčířová, už jsou záblesky i pár psychologů, kteří mají aspon trochu tucha, jak se to porozumění dá ověřit (není to teda u nich 100%, ale snaha je)...jinak děs běs 😉

nensyke
31. okt 2011

@sisstin tak madarčina mi nevadí lebo som sama madarka, preto aj tak čudne píšem 😉

magimary
31. okt 2011

@sisstin no pekne 😖 🙄

maruška, keď nájdeš, daj vedieť...
práve včera som to otrocky vyrábala, a stále som s tým neni spokojná 😝

sisstin
31. okt 2011

@nensyke ale to až fakt ty od pěti let, třeba je tam chlap a sníh, a ty k tomu máš přiřadit sněhuláka...jolinka mi to vysvětlovala, že v madarštině je to něco jako snowman 😉 nebo se tam přiřazuje počet slabik atd., což teda my v češtině těžko uděláme 😅 😅 😅

sisstin
31. okt 2011

@magimary víš, co mi přijde divný? To se to jako na katedře psychologie nevyučuje nebo co? 😕 Vždyť Krejčířová je ročník tuším 51, takže žádná mladice....a jenom my jako laici, kteří se o to zajímáme, tak víme, jak na to...a diplomovaný klinický psycholog to neví???? 😕

magimary
31. okt 2011

@sisstin no akože mňa si s tým úplne zabila (!!!),
že ani u vás to nie je žiadna sláva!!!
som si myslela, že to len neviem(-e) hľadať kvalitnú diagnostiku a ona tu akože fakt nie je???!
a to je čo?
veď to nie je žiadna ťažká diagnostika s drahými testami (ako je napr, Rorshach a pod!!!!)...
no som zamrela z toho! 😲 😠 🙄

sisstin
31. okt 2011

@magimary no a proč si myslí, že všichni míří ke Kr? 😉 Kdyby ta diagnostika byla, tak každej chodí někde v místě bydliště, nebo alespon třeba v kraji, že 😉 Třeba ta naše místní psycholožka (je klinická) vůbec, ale vůbec nevěděla, co s Tygrem dělat....ale ani prd...jako na takové to řešení úzkostí, nebo různých situací, to byla moc fajn...dokázala celkem slušně poradit....ale udělat diagnostiku jako takovou, tak to ani omylem 😝

magimary
31. okt 2011

@sisstin no des!
chýba mi tu možnosť "nepáči sa mi to"... 🙄 😠 🙄

inak, odpísala mi tá baba s Logicom, tak že za 25,5€

sisstin
31. okt 2011

@magimary a to tam Kr. má pomůcky z roku raz dva 😅 😅 😅 😅 😅 😅

sisstin
31. okt 2011

@magimary ona tam má "pracovní kufr" , kde jsou pomůcky..a když je po vyšetření a ona si povídá s rodičem, tak tam má "hrací kufr" pro dítě, a tam je např. nahatá panenka s utrženou nohou, tři kostičky z Lega, rozbitej dětskej talířek, propíchnutej míč atd. 😅 😅 😅 😅 😅

ta Krč je celkově celá v prdeli, nejsou na nic prachy a vypadá to tam jak po výbuchu 😝 zde krásná čekárna 😅

magimary
31. okt 2011

@sisstin a to ona je úplne štátna???
nikdy neuvažovala nad súkromníčením...
v takýchto podmienkach by som veru nemohla robiť 😝 😅 😝

sisstin
31. okt 2011

@magimary ona je vedoucí psychologický katedry a ještě učí na VS a publikuje knížky 😉 ona se učila u Matějíčka 😉 a Langmeier byl její otec...začínala tuším na extrémních nedonošencích 😉

sisstin
31. okt 2011

@magimary tady je docela pěknej rozhovor s ní 😉 http://www.dobromysl.cz/scripts/detail.php?id=311

magimary
31. okt 2011

@sisstin no, my sme sa na výške učili z jej knihy-Klinická vývinová psychologie 😉
idem mrknúť ten článok 😉