Mamičky bezcumlíkových deti

skumavka
7. sep 2017

Ahojte. Povedala som si, že zalozim tému, kde svojimi skúsenosťami môžu prispieť mamky tzv.bezcumlikovych deti. Začnem ja: aktuálne mám 15 mesačného synčeka, ktorý vyrastá bez cumlíka. Prvých cca 5 mesiacov som mu ho neponúkala, bála som sa, že si pokazil dojčenie, čo bolo mojou prioritou. Neskôr som skúsila, avšak odmietol. Odmietal vytrvalo, napriek opakovaným pokusom. Stále sa dojčime, i keď už len poobede, večer a v noci podľa potreby. Je veľmi vnímavý, veľa rozumie, motoricky zdatný, ale aj náročný na našu pozornosť. Občas ticho závidím maminam " cumlíkovych" deti, hlavne keď vidím, ako si v kľude sedkaju v kočíku a mamky môžu nakúpiť, či vypiť kávu. Preto by som rada počula skúsenosti ďalších, čo majú tiež dietky bez cumlíka, vaše postrehy, výhody aj nevýhody takéhoto stavu. Sama sa rada k debate pripojím🙂

montemotherone
8. sep 2017

@dai ja nepíšem že je to problém. Skôr, čo za tým podľa mňa bolo. Nikoho ani nekritizujem, napísala som svoj postoj k problému. To že sa ťa to dotýka, nuž odpoveď hľadaj v sebe...

dai
8. sep 2017

@montemotherone 🙂 dotyka...hm - ja pisem ze som to studovala a nic take psychologia nehovori... pisem ze deti su rozne - moje jedno plysaky miluje - s inymi hrackami sa nehra... druhe ich absolutne nepotrebuje k zivotu... podla mna hracky k detom patria - to aku si ktore vyberie je cisto vec ich preferencii😉

silesias
8. sep 2017

Necitala som vsetky diskusie no pridavam moje skusenosti. Mam tri deti. Prve dve dcery mali cumel do dvoch rokov. Obe odcumlovane bez problemov, bez revou ci stresou same zahodili. Syn mal vcera 15mesiacov a je bez cumla. Dojcim malo na obed, vecer a raz v noci. S nim je problem ze nechyti flasu, nedostanem donho ziadnu vodu ani mlieko nic - ziadnu tekutinu okrem toho co si vtiahne z prsnika. Pri dcerach takyto problem nebol, chytili flasu hned a bez problemov. Maly je na mna dost naviazany, dcery take neboli, dcery zaspavali vudy bez problemov-dala som do postielky a bolo a tento zaspava na prsniku. Vychovat deti s cumlom je jednoduchsie no aj dcery mali cumel len na spanie, nikdy som im ho nebrala von ani bezdovodne nedavala. Nepaci sa mi ked ide 3rocne dieta na trojkolke a v puse cumlik ale tak isto sa mi nepaci ked 3rocne dieta pribehne k matke a pyta prsnik. Sama neviem ako s malym dopadnem. No pravda je taka ze cumel maa vzdy dost odbremenil 😁

ixayxa
8. sep 2017

@sisaka ešte raz, to nie je o cumli. Možno tá matka s 8 mesačným bábom, mala 1. skúsenosť, že jej dieťa reve v lietadle. Ja som tolerantná a ohľaduplná, preto sa s mojím synom netrepem do lietadla, lebo viem, že ako by trpel on, trpelo by aj okolie.
Len ťažko cez slovenský modrý koník vstúpiš všetkým mamičkám do svedomia, aj tak budú s revajúcimi deťmi lietať. Mne vadia rôzne zvuky, hryzenie jablka, hučanie klimatizácie... a preto cestujem s chráničmi sluchu.

montemotherone
8. sep 2017

@dai s tebou je ťažká debata, ale ešte skúsim. Zástupná hračka, alebo zastúpený predmet je vec, ktorá môže pomôcť v adaptácii dieťaťa na zmenené prostredie. Ak si to študovala, asi si vtedy chýbala. Skús pozrieť aj cudzojazyčnú literatúru, články (vicarious object in the adaptation...)
PS: ja som mala vyvinovku ako súčasť vysokoškolského štúdia predškolskej pedagogiky, štátnicu z predskolskej, vyvinovej a všeobecnej pg.... Ale o tomto táto téma nie je. Je to už ďalšia diskusia kde do mňa rypkáš, úplne od témy, ale ver že posledná kde na teba reagujem. Ide z teba zlá energia...😕

dai
8. sep 2017

@montemotherone uz som ticho lebo vidim ze nevysvetlim - ja do teba nerypem a je mi luto ze to tak vnimas.
pekny den

sisaka
8. sep 2017

@dai ani sa nepýtaj, práve teraz v júli, keď sme leteli do Karibiku, sedela mamička sama s dieťaťom na kolenách, mladším ako jeden rok, cez uličku. Vedla nej 2 baby okolo 20tky, tie neboli s ňou, dieťa revalo, ešte sme ani nevzlietali. Nechcelo sedieť, vzpieralo sa, revalo, kopalo naokolo aj do spolusediacej, matka sa ho snažila zabaviť mobilom a ukazovaním lietadlového menu ( obrázky sandwichov, snackov a nápojov dieťa určite zaujmu) samozrejme žiaden cumel. Decko revalo z plných pľúc, bolo ho počuť aj cez sluchadka, našťastie lietadlo nebolo plne, tak sa letuška zlutovala a matku kdesi dozadu presadila, kde nebolo veľa ľudí, tak ten krik som už potom moc nepočula, keďže som pozerala filmy. To len posledný let, príhod mám viac, samozrejme nejdem sa zmieňovať o tých, čo nerobia cirkus a matky vedia ako utíšiť svoje deti.

tristanka
8. sep 2017

Nechce sa mi to všetko čítať, len pridám našu skúsenosť, dcérka cumlík nikdy nemala a ani ho nechcela, hnevám sa na seba že som jej ho na začiatku skúšala dávať na spanie hoci bolo zjavné že ho nechcela lebo ho vždy skôr či neskôr vyplula... ale bola som neskúsená a samozrejme mamky a babky ma do toho dotlačili... vraj nebude plakať a bude lepšie spať... blbosť. Ona chcela mňa a nie cumel... dojčili sme sa často a kdekoľvek a na cumel sme si ani nespomenuli... aj tak sa mi to vždy hnusilo ale samozrejme nikoho neodcudzujem...

A že bábo bez cumlíka nevydrží v kočíku? To ma nikdy nenapadlo že by to nejak súviselo... dcérka niekedy vydržala, niekedy nie... je veľmi aktívna. Treba dať nejakú hračku alebo niečo papať do ruky 😉 a tiež nečakať od detí že budú trčať neviem ako dlho v kočíku... vás by to tam bavilo?

dai
8. sep 2017

@sisaka hm... tak beriem - to muselo byt o nervy... ono otazka je ci ten cumel by pomohol - v kazdom pripade by matka mala spravit vsetko co sa da aby neobmedzovala ludi okolo seba☹

dadka_bb
8. sep 2017

no cestovanie lietadlom je namet na temu sam o sebe 😊 my sme radi ak nam nasa dcerka obsedi v aute aspon do tesca 😂
na margo cumlosov. ja mam moju malu necumlikovu,teraz ma 2.5 a cumlik kupujem ako hracku lebo ma rada babatka a sa po nich opici.ked bola mala bola len kojena.akonahle zamraucala pchala som jej cicik do ust 😂😂 extrem,ale bola aspon ticho.sice bola tucniacik ale nevadi.a na pokojne cesty v kociku a nakupy,netreba cumel.my sme si vystacili s mrkvou 😊 ta sa jej super drzala a kuskala. nikdy mi ju nevdychla,ani nezabehla ako zvyknu strasit. druhe dieta tiez odchovam na mrkve 🤣🤣

0silvia0
8. sep 2017

@ixayxa to mal byť len pokus o vtip 😉

skumavka
autor
8. sep 2017

@sisaka
Aj toto bol jeden z dôvodov, prečo sme tohto roku nešli na dovolenku lietadlom, nemala som istotu, ako by to tam malý zvládal. Je dojceny, cumlík absolútne odmieta. Osobne si myslím, že by sme to v lietadle zvládli kojenim.
Na margo tvojej skúsenosti- ktovie, či by tomu bábätku v lietadle ten cumlík pomohol, možno áno, ale možno nie. Ak navyše s malým letela prvýkrát, iste nemohla 100percentne vedieť, čo ju čaká a čo v danej situácii spraví. Verím tomu, že robila, čo mohla.

skumavka
autor
8. sep 2017

@sisaka
Samozrejme chápem, že kombinácia uzavretého priestoru a neutíchajúceho revu je na palicu...

kondaska1
8. sep 2017

Moj maly tiez nikdy nemal cumlik a krasne sme vsetko zvladli. V kociku ked bol malinky si obcas cuckal koncek z jednej hracky ked to na neho doslo, inak ak sa potreboval ukludnit tak prisiel za mnou, pomojkali sme sa, pocuckal si didku a hotovo. Cumlik dal do pusy az v dvoch rokoch ked videl druhe deti a napadobnoval ich, inak ho nepotreboval a ani nechcel. To na margo toho ze matka by mala vediet ako ukludnit dieta a co na neho plati...

salome51
8. sep 2017

U nás prvý syn mal silný reflux takže cumlík odmietal lebo ho napínalo. A veru zišiel by sa ako soľ. Bol neskutočne mrzutý, uplakaný a nespokojný. Druhý syn ja cumlíkový. Cez deň ho síce nemá, ale nazaspí bez neho. Ako náhla zaspinká sám ho vypľuje. V noci si ho zas sám nájde keď sa prebudí. Potvrdiť však môžem to, že ho cumlík upokojí vždy a všade. Teraz mám hlavu v smútku ako ho od neho odučím 😀

meluela
8. sep 2017

@sisaka mna idu za rev spolucestujuci pohladom zavrazdit aj v elektricke .. za posledny rok a pol som cestovala ked som fakt len musela (cestovanim myslim ist dalej nez 15 min od bytu :D ) a zial som sa musela posledny rok z vaznych dovodov trepat kazdy den na druhy koniec mesta, cesta vyse hodiny s prestupom ... dudel nikdy nechcela, skusali sme asi 5, skusala som vsetko mozne ako tomu zabranit alebo to aspon zmiernit (ano, aj som vystupila s kocikom a isla asi 50 min pesi pri 0 stupnoch, skusala som na striedacku aj satku s podobnym vysledkom - to si asi ludia hovorili chuda male takto ho ta matka tyra nie aby ho dala poriadne do kocika), najlepsie sa osvedcilo prso do pusy, ale to som mohla nasadit az po roku ked zacala jar, lebo predtym jednak boli kombinezy, fusaky ale hlavne dieta mi blilo kade chodilo takze by to asi niekto v preplnenej elektricke schytal (uz som raz utierala grcku aj v sportsdirecte ked som sa neprezieravo vybrala starsiemu osobne v kamennom obchode kupit bundu). V satke ked bola grcka, tak som ju tam potom mala vo vystrihu az kym sme neprisli domov .. teda ak mi ju vobec mal kto na chvilu postrazit aby som sa mohla osprchovat). V spicke ked su obsadene vsetky miesta na sedenie seniorimi nepomoze ani prso, treba stat pri kociku a vydrzat a nestratit druhe dieta. Niekedy pomoze jedlo, prazdna krabicka od dzusu a pod. ale este stale dost casto je to katastrofa pre vsetky zucastnene strany. Ale nastastie spolucestujuci su rozni, prevazne ticha vacsina (aj ked citim tie pohlady, jedni asi lutuju dieta, dalsi preklinaju mna povazujuc ma za total neschopnu matku, najde sa mozno par co nas chape ci lutuje), najdu sa aj mili ludia ktori sa babu prihovoria (cudzi clovek ju tak sokuje ze na chvilu stichne), dokonca davaju nam rozne predmety na zabavenie, co funguje tiez lebo je to neokukane .. az teda po kretenov s ktorym som zazila aj otvorenu konfrontaciu kde som sa dozvedela ze som sadisticka matka, kedze som uz ku koncu jednej obzvlast narocnej jazdy odovzdane hladela do okna a vraj sa aj usmievala. Vcelku vtipne, kedze to bolo v case ked na mne dieta travilo priviazane a pricucnute snad 10 hodin denne a neviem neviem kto bol ten co uz mal na male 🙂 Ani neviem preco to pisem, asi mi dobre padne uvedomit si ze uz je to ovela ovela lepsie aj ked stale nie normalne. Na dovolenku sme radsej nesli. Zaoceansky let? To by uz bolo snad aj na nudzove pristatie v polke cesty 😀 V kazdom pripade, kebyze ju dokaze aspon na 5 min utisit cumel, napcham jej ich do pusy kludne aj 10

yanni
8. sep 2017

@sisaka zase sa musism smiat. Neboli sme v jednom a tom istom lietadle????😨
My lietame fakt ze velaaaaa. Sme takmer kazdy mesiac minimalne dva razy v lietadle a to cez dva roky. Copana ma cerstve dva roky a lieta acelkovo cestuje od narodenia strasne vela. Prvy rok neznasala auto ale nejak sme to dali. Hlavne ked som s nou isla autom niekde sama, to bol hroor. Taka takmer 800 km cesta autom ma obrala aspon o 10 rokov zivota. to mala dva mesiace. O mesiac na to spät a taky isty scenar. Ked mala 10 mesiacov, revala ako tur, ale nastastie nie celu dobu. O mesiac spät napodobne.
V leitadle je skor kludna. Prve mesiace bola bezcumlova, zvladala bez problemu, kojila som len, ked bolo treba, nie na ukludnenie. To sme ani nikdy nemali, ja zo seba nenecham robit cucaka.Ona väcsinou v lietadle zaspala. Od ca. prvych a bola skor zvedava, okukavala. Cumel mala vzdy len na spanie, nikdy s nim nebehala len tak. V leitadle to bolo to iste. Cas spania, cumel ale zvysok casu bol odlozeny.
Posledne som letela pred mesiacom. 7 hodin, nocny let, islo ma porazit. Tiez podobny scenar ako ty opisujes s tym Karibikom. Dieta okolo roka, vedelo krasne stat aj s pridrzanim sa behat okolo sedadiel ale este samo nechodilo, tak konstatujem, ze malo tak okolo roka. Revalo cely cas. Po dvoch hodinach ustavicneho revu o tretej v noci som uz myslela, ze budem vrazdit. Uz ho tam ukludnovali otec, matka, 4 surodenci. Nic. Dieta aj kojila, aj malo cumel, aj mu strcili mobil aj aj aj.
A by to nebolo este malo, okolo 4 sa pridalo dalsie dieta, podotykam zase cumlove a flasove, stare zhruba ako nasa mala. Ta revala az do pristania, co boli este ca. dve hodiny. Tej tiez strakali otec a matka vsetko mozne, cumel, flasu s mliekom, vodou, jest, tablet, mobil, lietadlovu telku zapli, hracky, nic nepomohlo.
Ja si myslim, ze tieto revy nemaju s cumlom nic spolocne. To je o dietati samom, popripade aj zyvku takto cestova, celkovo aj o nalade dietata atd.

V Juli sme leteli zo Seychellov, do Abu Dhabi pohoda, potom ale nervy. Tiez nocny let a v druhom lietadle zase vrieskalo celu dobu dieta, rozdiel bol v tom, ze to malo nejak 4 roky a druhe mladsie, tak do roka, zase spalo. Nastastie to mame ku nam len ca. 1,5 letu, lebo by ma uz porazilo.

yanni
8. sep 2017

@meluela nic si z toho nerob. V Nemecku takymto detom "nadavaju" Schreibabies" a je to uplna normalka. Sice clovek pride takmer o nervy ale nepomozes si. Mozes robit co chces, dieta bude vrieskat dalej. Jedina rada odbornikov, dieta z toho vyrastie, treba len vydrzat. Kamoska mala taketo tretie dieta. Ta skoncila skoro v blazinci.