Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

eaka
28. sep 2010

fúha...tu sa to dnes akosi rozbehlo... 😉
gratulácie k zarobenému cestíčku na nového človiečika 😉

eustoma
29. sep 2010

@eaka dakujem 😉. ono radost je o to vecsia, ze sme sa o babo snazili 21 mesiacov. strasne sa s toho tesim 😉, aj manzel 😉

zmrzlinka
29. sep 2010

baby a ked by som ostala bez prace ,tak si zdravotne mozem plaiti sama? Alebo popripade by som tu mohla ist na urad prace?

eaka
29. sep 2010

@eustoma 21 mesiacov!! no pekne dlho! to ste už museli byť aj v strese, čo? tak o to väčšie gratulácie!!! 🙂

eustoma
29. sep 2010

@zmrzlinka neviem ci sa nieco zmenilo, ale pred par rokmi slo platit si poistenie, ale bolo drahe, ovela drahsie, ako cez zamestnavatela. ja som jednu dobu zvazovala sa nechat zamestnat u kamosa, ako nepracovala by som iba by som si vsetko platila sama, teda vsetky odvody - dane poistenie a tak. z minimalnej mzdy to vyslo menej nez si platiti sama ako zudcinec zdravotne poistenie.

@eaka to uz ani nebolo o strese, neviem ako manza, ale ja som rezignovala... ako mame za sebou aj neuspesne IVF a uz som sa pripravovala na dalsie a miesto injekcii (na dlasie ivf), som si sla po fotku fazulky 😉.

eustoma
29. sep 2010

@zmrzlinka este ma napada jedno riesnie, ak by si bola cesky zivnostnik, tak by si mohla platit poistenie ako cesi, ale k tomu potrebujes zivnost. takze riesenie, ak si ako cudznicec chces platit zdravotne poitenie take ako cesi, zriad si zivnost. ved tu zivnost nemusis pouzivat, mozes to mat vyslovene na poistenie. neviem potom ake su veci s tym spojene, co sa tyka materskej a rodicovskej a tak. skus precitat diskusiu o zivnostnikoch.

zmrzlinka
29. sep 2010

@eustoma zatial pracu mam ...mna to akurat napadlo,ze sa to moze stat.Ale musim si to nastudovat,lebo dnes robim a zajtra nemusim.Ja by som aj chcela zacat pracovat na zivnostak,ale musim si urobit najprv na to podu 😀 A hlavne zistit aka je situacia ,ci by som sa vobec uzivila 😉
@eaka tak to je super,ze sa Vam to podarilo.Jedna moja byvala koleginka otehotnela az ked zmierila s tym ,ze nikdy deti mat nebude 😀

zmrzlinka
29. sep 2010

dakujem vsetkym za odpovede 🙂

yvetta
29. sep 2010

@eustoma - no u nas otehu kolegyna, ktorej povedal lekar, ze nema sancu ani umelo ani prirodzene a ona to vzdala, ze sa bude venovat praci a bum bola tehu 😀 a dalsia kolegyna sa snazila dlhe roky a tehu je teraz a ma okolo 40 rokov...a prirodzene 🙂 takze ja sa vzdy snazim mysliet pozitivne 🙂

@zmrzlinka - ja si myslim, ze si mozes platit zdravotne aj dobrovolne nie? keby si bola nezamestnana...

zmrzlinka
29. sep 2010

aj my mame teraz v rodine mamicku po 40 a tiez nemohla dlho,dlho otehotnet.

Je to fakt velka radost,ked sa narodi mimco..Ja ked vidim ako u nas niektori oteckovia po porode placu,tak kolkokrat mam aj ja slzy na krajicku.Je to strasne dojimave,ale musim byt profesional 😀 😀

yvetta fakt neviem.....pracu zatial mam a dufam,ze budem mat.Mame dost starosti s domom.Mna to len tak napadlo,kedze sa teraz u nas nejak nerodi.

yvetta
29. sep 2010

@zmrzlinka - no podla mna ako sestricka si pracu vzdy najdes napr. neviem ako u Vas, ale tu v Prahe je vela moznosti a chybaju tu ludia v zdravotnictve 🙂

zmrzlinka
29. sep 2010

@yvetta v Plzni by som tiez urcite nasla ... 😉 Ja zase malujem certa na zed 😖
A ako si bola spokojna so sluzbami na dovce?Boli ste v Taliansku,vsak?Kamoska prisla odtial zhrozena.My ked sme tam boli par rokov dozadu,tak sme boli spokojni a velmi sa nam pacilo,tak ma to dost prekvapilo...

yvetta
29. sep 2010

@zmrzlinka - no my sme boli na Sicilii a poviem ti, ze sa nam vobec nepacili ludia mozno aj sluzby, ale skor ludia boli strasne odmerani nikto nevedel anglicky ani slovo ked som im povedala po anglicky, ze chcem tanier tak mi podavali servitku - proste hruuuuza 😒 a hlavne ta odmeranost, kedze si na tych turistickych oblastiach tak by sa mali spravat milo, ved vlastne cela Sicilia z toho zije... 😒 inak ku anglicanom sa spravali milo, lebo od nich dostanu viac prachov proste to sa mi nepacilo, ze diskriminovali ak videli anglicana hned vedeli po ANJ ak videli nemca, rusa, slovaka, cecha, alebo inu narodnost aj francuza tak sa tvarili, ze nevedia 😒 my sme boli pred 2 rokmi v Grecku a tam mali sluzby na 1* aj mili ludia vsetci od upratovacky az po sefov 😅
inak krajina je pekna, ale mimo turistickych oblasti je chudobna... 😕 a aj jedlo bolo chutne, plaz super, hotel pekny boli sme v **** , okrem toho co pisem hore bolo vsetko super a este chlapi tam boli strasne uchylni proste vtieravi fujjjj 😖

zmrzlinka
30. sep 2010

@yvetta kamoska prisla z toho Talianska uplne znechutena.Ja som tam bola v roku 2002 a 2003, ale to som bola este s nasimi v kempe a varili nam tam pani kucharky zo Slovenska,tak sme boli spokojni a aj s animatormi.A velmi sa nam to pacilo....dost ma to prekvapilo, ze kamoska prisla dost vytocena 😠 😀
My sme boli na Mallorce(2008) a na Kanarskych(2009) a tam sme boli so sluzbami maximalne spokojni.Na buduci rok chceme ist do Chorvatska.Ja som este nebola.No uvidime ako budeme na to financne.... 😉

yvetta
30. sep 2010

@zmrzlinka no my sme na Mallorce ani neboli ani na Kanarskych a pochybujem, ze sa tam dostaneme boli sme len v Italy, Grecku a v Bulharsku 🙂 do Bulharska aj do Grecka by som sa isto vratila 🙂 my ked budeme mat babo tak uz na tom budeme tak financne v prdeli, ze nehrozi dovca ani do Chorvatska ak ja nezacnem robit 😀

zmrzlinka
3. okt 2010

@yvetta my sme boli na Mallorce na first minut, ale to sme leteli este z Dublinu a letenky boli lacnejsie ako do Prahy 😀 Ja by som chcela buduci rok do Chorvatska.AK by sa na buducu jesen zadarilo a otehotnela by som,tak by sme asi dlho nikde nesli... 😉

ivka222
22. nov 2010

Ahojte, je tu niektorá, ktorá žijete v Prahe? 🙂

yvetta
22. nov 2010

@ivka222 ahoj ja zijem pri Prahe - Brandys nad Labem, ale pracujem v Prahe a vy uz cakate baby ? 😉 my este nie a berieme to tak vlazne nejako ziadne velke pripravy 😀

ivka222
22. nov 2010

@yvetta : Ahojky, my žijeme priamo v Prahe, v Brandýse má priateľ maminu, tak tam chodievame často..🙂 My čakáme naše druhé bábo, prvé nás bohužiaľ opustilo v piatom mesiaci. Teraz som v 13 týždni. Bola by som rada keby som si tu našla nejakú kamarátku, bo som tu síce rok, ale poznám tu len rodinu a kolegyne.

yvetta
23. nov 2010

@ivka222 - no ja tu mam aj znamych a keby nahodou si bola v Brandyse tak mozme zajst niekde na kavu 😅 inak ja tu nemam rodinu takze poznam tu len kamosov, susedov a este kolegyne 😅

ivka222
23. nov 2010

To by bolo super, daj číslo a keď budem v Brandýse by sme mohli zájsť, ja na kávu nie, ale čaj by som si dala..🙂

yvetta
23. nov 2010

@ivka222 - mozme dat caj aj v Prahe mne je to jedno tam chodim cely tyzden do prace a mam celkom flexibilnu pracovnu dobu ak nemam uzavierku 😉 inak blahozelam ku tehu 😉 cislo ti poslem cez IP 😉

ivka222
24. nov 2010

@yvetta : Ďakujem, to by bolo super. Určite sa ozvem...🙂

onlika
3. feb 2011

ahojte maminy.
Neviem, ci ste tu nahodou uz niekde nerozoberali, ale neviete, ako je to teraz s rodicovskym prispevkom, ak by som ho chcela cerpat na SK? Zijeme s mm v CR, obaja sme Slovaci a teraz cakam druhe mimi. Uvazovala som, ze by som druhu matersku bola na SK, ale neviem, ci mam narok na RP aj z CR, aj SK, kedze od 1.5. je nejake to nove nariadenie o zjednoteni davok.
Dik

zuziatkopiratko
9. feb 2011

Cafte baby, mozem sa k vam pridat? Zijeme s manzelom priamo v Prahe a akurat cakame nase prve mimco. Akurat sa rozhodujem, ktoru porodnicu si vybrat...mate s tym nejake skusenosti? Ja sa neviem rozhodnut medzi Motolom a Podolim.

susik77
21. feb 2011

@zuziatkopiratko -Ahoj, urcite Podoli. Su tam krasne samostatne porodne pokoje, v Motole mas len oddelene boxy plentou-vsetko tam pocujes. Celkove je Podoli dost prestizne, je tam ale naval na registrciu-musis sa zaregistrovat presne myslim 13+0-jediny den, inak nemas sancu sa tam dostat a este k tomu tam musis byt skoro rano-je tam naval a beru len obmedzeny pocet. Pozri urcite na stranku porodnice podoli. Ja som tam rodila obidve holky a som bola velmi spokojna s porodom, s pomocou sestriciek, so vsetkym🙂

missy97231
21. feb 2011

@onlika ahoj,ked to zistis,daj vediet. Mne rodicak konci v auguste,a asi v oktobri bude druhe,ked vsetko bude ok. A to uz chcem na Sk byt., na to mi na uradoch povedali,ze musim mat zdravotnu poistovnu na Sk,aj doktora,a aj mm-co mi nedava zmysel-a az potom mozem poberat MD a RD zo Sk.

onlika
21. feb 2011

@missy97231 zatial som nic moc nezistila, ked som sa pytala na SK na urade, tak mi povedala, ze mozem poberat na SK rodicovsky, ze tam sa posudzuje centrum zaujmu rodiny a aj ked by mm pracoval v CR, tak ja s detmi sme podstatni, ak by sme boli na SK, tak mame nan narok. A mame narok aj na porodne, ked ho v CR nedosteneme. Neviem, ako presne je to so zdravotnou poistovnou, ja mam vybaveny ten formluar E106 a mame vsetci modre slov. karticky poistenca.

eustoma
21. feb 2011

@zuziatkopiratko ja som zvazovala apolinar, motol a podoli. vyhral u mna motol 😉. inak v motole su jak tie plenty, tak 2 porodne pokoje. takze zavisi od toho kolko bude porodov.

missy97231
21. feb 2011

@onlika ako to je s tyn E106? Ja som este na RD,ktory poberam z ciech. Tam mam aj zamestnavatela, tak aj poistovnu zdravotnu. Mam narok na E106 na Sk? Ako si to vybavim? My sme na SK, ale ten polrok kym mi skonci Rd musim do poradne do ciech. S tym e106 by som mohla chodit do poradne uz na sk,nie?