Koľko kravského mlieka dávate dieťaťu?
kolko ml karvskeho mlieka davate dietatu?
Stručné zhrnutie
- Niektoré rodiny začínajú podávať kravské mlieko po 1. roku veku dieťaťa, iné prechádzajú na kravské už od 8. mesiaca alebo zostávajú na umelom mlieku (UM) do 18–36 mesiacov.
- Surové domáce mlieko sa v diskusii často prevarí pred podaním, zatiaľ čo krabicové, sáčkové a fľaškové mlieko je podľa účastníkov už tepelně upravené.
- Udávané denné objemy sa v diskusii pohybujú od 50–100 ml príležitostne až po 1,5 litra denne, pričom bežné porcie sú 150–300 ml na jednu fľašu.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy môžem začať dávať dieťaťu kravské mlieko?
A: V diskusii mnohé rodiny začínajú po 1. roku, niektoré rodičia podávali riedené kravské už od 8. mesiaca a lekárka v diskusii uviedla, že obličky sa vyvíjajú do 1,5 roka a mlieko a soľ pred 18. mesiacom neodporúča.
Q: Koľko kravského mlieka môže 1–ročné dieťa vypiť denne?
A: V praxi rodičia uvádzali 1–2 fľaše 150–300 ml denne, niektoré deti pijú cez deň len malé množstvá a iné podľa príspevkov dosiahli aj ~500 ml denne alebo viac (príklad: 1,5 l u 17-mesačného dieťaťa).
Q: Treba prevariť domáce mlieko pred podávaním?
A: Áno, priamo od kravy sa v diskusii odporúča mlieko prevariť; krabicové/sáčkové/fľaškové mlieko je podľa jednej odpovede už tepelne upravené a ďalšie varenie nie je potrebné.
Q: Dá sa kravské mlieko nahradiť umelým alebo rastlinným mliekom?
A: Áno; v diskusii rodičia uvádzali použitie umelého mlieka (UM, napr. Nutr i lin do 3 rokov), bezlaktózových výrobkov a rastlinných náhrad ako mandľové alebo sójové mlieko podľa preferencií a tolerancie dieťaťa.
Q: Môže kravské mlieko spôsobovať „odvápnenie“ alebo zahlieňovanie?
A: Tento bod je kontroverzný; v diskusii sú odkazy na články tvrdiace, že kravské mlieko môže odvápňovať a zahlieňovať (lenprezdravie.sk, innerlight.sk), zatiaľ čo iní účastníci a odborné vyjadrenia v príspevkoch tieto mýty vyvracajú.
Q: Aké mliečne výrobky sú vhodné pri intolerancii alebo alergii?
A: V diskusii rodičia odporúčali bezlaktózové mliečne výrobky, kyslomliečne výrobky a acidofilné mlieko s bifi kultúrou, prípadne kozie alebo ovčie mlieko ako alternatívu pri intolerancii voči kravskému mlieku.
Závery z diskusie
Zhoda
- Surové domáce mlieko sa v praxi často prevarí pred podávaním.
- Krabicové, sáčkové a fľaškové mlieko je podľa účastníkov už tepelně upravené a ďalšie varenie nie je potrebné.
- Alternatívy spomenuté v diskusii zahŕňajú umele mlieko (UM), bezlaktózové výrobky, kyslomliečne produkty a rastlinné náhrady (mandľové, sójové).
Sporné názory
- Niektorí rodičia tvrdia, že kravské mlieko je vhodné a zdravé pre deti od 1 roka, zatiaľ čo iní tvrdia, že kravské mlieko zahlieňuje a môže „odvápňovať“ organizmus, a preto ho odporúčajú vynechať až do 2–3 rokov.
- Niektorí rodičia preferujú domáce surové mlieko pre jeho „kvalitu“, zatiaľ čo iní uprednostňujú pasterizované obchodné mlieko alebo UM.
Otvorené otázky
- Aké sú dlhodobé vedecké dôkazy o vplyve pravidelného pitia kravského mlieka na pevnosť kostí u detí?
- Aké je optimálne a bezpečné denné množstvo kravského mlieka pre 1–3 ročné dieťa vzhľadom na riziko alergií a zaťaženie obličiek?
- Má pravidelné podávanie kravského mlieka v neskorom dojčenskom veku súvis s častejším zahlieňovaním alebo respiračnými problémami?
Spomenuté značky a firmy
Rajo,Nutrilin,Ovomaltine,lenprezdravie.sk,innerlight.sk,ezofit.sk,poradne.rodinka.sk,Modrý koník
Spomenuté produkty a metódy
prevarené mlieko,surové domáce mlieko,krabicové/sáčkové/trvanlivé mlieko,umelé mlieko (UM),bezlaktózové mliečne výrobky,acidofilné mlieko s bifi kultúrou,mandľové mlieko,lieskovoorieškové mlieko,ryžové mlieko,sójové mlieko,ovomaltina,plnotučné mlieko,kakao,ryžová kaša,riedenie mlieka 50:50 (voda+mlieko)
Miesta a osoby
žiadne
@pertulik Uplne s tebou suhlasim. U nas tiez len domaca strava a kravske mlieko cca od 1 roku pri obidvoch.
@misko772014 U nas rano 300ml a vecer tiez ale s kasou redsou-aby presla cez cumel alebo zmixujem banan.
@lilimoni Nie vsetko co povie lekar je pravda a nic len pravda,kazde donosene dieta sa narodi uz s normalne vyvinutymi organmi😉.
Viem ze strava dnes a strava pred 30-40rokmi je velky rozdiel.
My sme na mlieku vyrastlli a neublizilo nam, ale ani UM mlieko nieje take kvalitne ako kedysi a o surovinach na rozne ryzove, mandlove......si nerobim dnes iluzie.
Kedze mne neublizilo kravske mlieko,piju ho aj moje deti. Po odstaveni rano na ranajky, po obede jogurt,na veceru kasu.
Kravske do 3 rokov urcite nie.mlieko + zahlieňuje .a toto mlieko uz nieje ako niekedy
@miksavk No tak ak ti dieťa zahlieňuje tak áno. Moje deti pijú kravské mlieko a nič im nie je a sú zdravé a spokojné. A práve, že do tých 3 rokov potrebujú mlieko - max. do 6 potom je to už vlastne len "mýtus", že treba piť mlieko nakoľko je zdravé, ale každý nech sa zariadi podľa seba.
Jasne.ja len tvrdim ze do do 3 urcite kravske nedam.samozrejme UM mlieko pije.ja osobne mlieko tiez nepijem a nechyba mi.
Ahoj,malu som kojila 13mesiacov,potom som presla na kravskezozaciatku som riedila50:50,potom uz len ciste mlieko teras ma mala 17mesiacov a vipije mi 1,5litra...pije vnoci 180ml naras ties Naobed ked ide spat...Zozaciatku som aj prevarala no teras jej davam neprevarene z chladnicky...samozrejme izbovu teplotu...chuti jej je zdrava..popri tom krupicu a,jogurt...syr...gulicky v mlieku...a normalnu pestru stravu..vsetko z mierou...
@marcela2015 maslo smotanu nepouzivame ani my.. jogurt veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelmi veeeeeeeeeeeeeeeeeeeelmi malo🙂
Pit kravske mlieko nie je zdrave, lebo zahlienuje, pokryva crevo vrstvou hlienu a tym stazuje vstrebavanie zivin z potravy. Okrem toho odobera z tela vapnik (aj ked tomu asi nebudete verit a budete tvrdit opak). Sme ludia, tak by sme mali pit ludske mlieko - do urciteho veku samozrejme. Kravy nech piju kravske mlieko. Aspon ja tomu tak rozumiem.
dievčence trošku menej polemizovať. kravske mlieko je zdravé mliečko.. ja a moji surodenci sme boli na nom vychovaní a nikdy nám nič nebolo žiadne zdravotné problémi nikto nemal... a keby som brala čo všetko by sa nemalo.chuda dieťa by bolo hladné... a predstavte si doktorka malej kravské mlieko schválila.. a nebol s tým problém a predstavte si ked som jej povedala že ho malej riedim z vodou.. mi dala otázu a prečo to robím.že jej mám dať neriedené... tak o čom to je.. 🙂
Baby, akože nemôžem to ani čítať... čo je teraz také, aké bolo kedysi? Kedysi sme síce jedli mäsko možno len 1-2 krát do týždňa, ale bolo chutné a zdravé. Teraz plné anabolík. A podobne je to zo všetkým. Potraviny vrátane pšenice sú geneticky modifikované... ale to teraz nebudeme nič jesť? Ani v "bio" kvalite nie je žiadna záruka. Snažme sa dať deťom to najlepšie, každá podľa seba a tiež aj podľa svojich možností. Nie každá mamina je finančne na tom tak dobre, že môže dávať do 3 rokov UM, ktoré je drahé a bezlaktózové ešte drahšie. A kojenie do 3 rokov? Mne by to už v takom veku dieťaťa prekážalo a deti sú potom príliš závislé od mamy. Podľa mňa s mierou nič neškodí. Kojila som do 1 roku, UM nechceli, začala som dávať acidofilné mlieko a neskôr obyčajné kravské a tiež aj jogurty. Sú rôzne teórie o škodlivosti potravín, rôzne štúdie hovoria a rôznych výsledkoch. Použime niekedy vlastný rozum. Inštinkt matky je veľmi silný a určite vám dobre poradí, čo je pre vaše dieťa dobré a čo nie 🙂
Ja som chcela davat UM do dvoch rokov. Maly mi ho zacal odmietat (cca ked mal 16m). Zmenila som znacku, nepomohlo. Tak sme na kravskom. Najprv kupovane z druzstva cerstve od kraviciek, teraz uz plnotucne z obchodu...a vypije pred spanim cca 250 a v noci tak 150 ml...niekedy si vypyta aj rano, ale to si len cucne cca 50-100 ml ..... mame 22m 😉
@lusi24 a vies co sa este hovori - ze tisickrat opakovana loz sa stane pravdou. Co by robili druzstevnici a mliekarne, keby sme do seba neliali mlieko na litre? Uz sa do mna nepustaj prosim ta, vyjadrila som len svoj nazor. Davaj svojmu dietatu tolko kravskeho mlieka, kolko chce.
Tak sa treba skôr držať praxe ako teórie bo napísať sa da barz co. No realita je to čo je
@natalka13 natalka, najdi si sama, ak ta to naozaj zaujima. Urcite vies pracovat s Googlom. Ja ti tu dam 10 linkov a ty mi ich otrepes o hlavu, ze to si niekto vymyslel. Naco by som to robila? Mam kopu inej roboty s detmi.
@lusi24 poprosila som ta, aby si sa do mna nenavazala za moj nazor. Mas problem s citanim ci s porozumenim textu? Prosim ta, drz sa praxe a pi vela kravskeho mliela, lebo je velmi, velmi zdrave. Ja si idem urobit domace mandlove mlieko, mnam.
Ste neskutocne protivne, baby.
@jalimag ahoj ...teraz to nemyslim ironicky ,ako robievas to mandlove mlieko domace? to je nejaka zmes co zalejes vodou ,ci ako? ja som jednoznacne zas mlieko a nebudem sa s nikym hadat ci je dobre a ci zle ,nech kazdy robi podla svojho uvazenia ,len podotykam ,ze neviem cim by krmili volakedy matky svoje deti ,ked by mlieko odvapnovalo kosti.......myslim ,ze ani lekari sa nevedia zhodnut na jednoznacnej odpovedi a dnes ked je vsade sama chemia a nic co nieje doma upestovane ,ci vychovane nieje takej kvality a vyrobcovia mozu aj neviem co napisat na etiketu , preto ak dietatu mliecko chuti a nema ziadny problem urcite by som mlieko ,jogurty a mliecne vyrobky nevynechala zo stravy samozrejme take , ktore k danemu veku mozu ....svoje deti som obe kojila 3r ,cize UM som ani nekupovala,ale od 1r normalne mlieko pili a pradu povediac ,neviem si predstavit kupovat tri roky tak drahe UM.nie kazda si to moze dovolit
@gabrielita1610 ale kdeze zo zmesi. Vecer namocim mandle, rano osupem (ale nie je to nutne), dam do mixera, zalejem filtrovanou vodou, zmixujem nahladko, hotovo. Vynikajuci zdroj vapnika.

My sme boli do 18mes na umelom a potom sme davali asi mesiac bezlaktozove a lotom kravske plnotucne ale nie trvanlive....ma 2 roky a rano vypije 150ml mlieka s kavovou lyzickou ovomaltiny , na obed pred spanim tak isto ale niekedy nevypije a pred spanim 250ml a to tiez niekedy vypije cele inokedy cast anokedy vobec