icon

Problém s pitným režimom v škôlke

avatar
majulino
15. jún 2016

Mamicky ako dalej postupovat aby moje dieta kazdy piatok neskoncilo na rehydratacnom roztoku? nedaju mu vskolke nad ramec nic pit, vlasne to robi iba jedna ucitelka, ta druha s tym nema problem, a ako som sa dozvedela v triede nieje jediny, ktory sa na tu ucitelku stazuje ze mu nechce dat pit, dohovor ani potvrdenie od lekara o potrebnom zvyseni prijmu tekutin nezabera. Jednoducho mi povie ze uz ide do predskolaka a ze ci si myslim ze ucitelka v skole mu dovoli pit pocas vyucovacej hodiny a nech s anestaram ze minimalne liter vody vypije a potom si uz len vymysla aby nemusel s nimi robit, ked som s aopytala ci ked sa napije tak potom ide robot co sa mu povie tak ano. v piatok som ho vybrala zo skolky skor cca okolo 15:00 do vecera do 20:00 zvracal 11x prvykrat po 15 minutach co sme skolku opustili. vrajbruska uz od 11sa stazoval na bolest hlavicky a bruska uz od 11:00 a v skolke nezvracal, no uz ked zvracal prvykrat bola to cista voda

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 13. jún 2026 · 69 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Rodič môže požiadať lekára o písomné odporúčanie na zvýšený príjem tekutín; škôlka je povinná také potvrdenie rešpektovať alebo riešenie prerokovať s riaditeľkou a zriaďovateľom.
  • Pri opakovanom zvýšenom acetóne v moči alebo pri opakovanom zvracaní sa v diskusii odporúčali vyšetrenia u detského nefrológa, gastroenterológa, diabetológa alebo na metabolickej ambulancii, meranie glykemie, test moču na acetón a liečba zahŕňajúca rehydratáciu rehydratačným roztokom, injekciu proti zvracaniu alebo infúziu.
  • Administratívne kroky navrhované v diskusii sú: podať sťažnosť riaditeľke, obrátiť sa na zriaďovateľa (mesto/obec) alebo Regionálny úrad verejného zdravotníctva, prípadne presunúť dieťa do inej škôlky; praktické riešenia v triede zahŕňajú označenú fľašu/pohár, džbán alebo Brita kanvicu.


Q: Ako požiadať škôlku, aby dieťa dostávalo pitie mimo stanovených časov?
A: Získať od lekára písomné odporúčanie o zvýšenom príjme tekutín, odovzdať ho riaditeľke a pri odmietnutí podať oficiálnu sťažnosť zriaďovateľovi (mesto/obec) alebo Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

Q: Kedy a aké lekárske vyšetrenia sú vhodné pri častom smäde a zvracaní dieťaťa?
A: Odporúča sa test moču na acetón, meranie glykemie a vyšetrenia u detského nefrológa, gastroenterológa alebo diabetológa, prípadne vyšetrenie na metabolickej ambulancii.

Q: Ako postupovať pri akútnej dehydratácii doma alebo na pohotovosti?
A: Podávať rehydratačný roztok po malých dávkach častejšie; pri neúčinnosti alebo pretrvávajúcom zvracaní lekár môže podať injekciu proti zvracaniu a aplikovať infúziu v nemocnici.

Q: Aké administratívne možnosti má rodič, ak učiteľka odmieta dať dieťaťu piť?
A: Najprv riešiť s riaditeľkou, následne podať sťažnosť zriaďovateľovi (mesto/obec) alebo Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, alebo zvážiť zmenu škôlky.

Q: Môže pol dňa bez „nad rámec“ pitia viesť k významnej dehydratácii u predškoláka?
A: V diskusii sa uvádzajú protichodné názory: väčšina prispievateľiek tvrdí, že pol dňa bez nadštandardného pitia obyčajne nespôsobí potrebu infúzie, no rodičia a lekári opisujú prípady s acetónuriou a hospitalizáciou, čo naznačuje, že u niektorých detí to možné je.

Q: Aké praktické riešenia pre pitný režim fungujú v triedach podľa skúseností rodičov?
A: Rodičia opisujú označené poháre na tácke, džbán s vodou alebo Brita kanvicu v triede a fľašu označenú menom v skrinke pred/po vychádzke; kompromis vyžaduje súhlas riaditeľky alebo písomné odporúčanie od lekára.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Rodič by mal najprv zabezpečiť lekárske vyšetrenia a písomné odporúčanie o potrebe zvýšeného príjmu tekutín.
  • Komunikovať problém s riaditeľkou a v prípade nereakcie podať sťažnosť zriaďovateľovi alebo Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.
  • Pri akútnom zvracaní a dehydratácii sa ako liečba v diskusii uvádzali rehydratačný roztok, injekcia proti zvracaniu a infúzia.


Sporné názory

  • Niektorí diskutujúci tvrdia, že pol dňa bez nadštandardného pitia nemôže spôsobiť dehydratáciu vyžadujúcu infúziu, zatiaľ čo iní rodičia a lekári opisujú prípady acetónurie a hospitalizácie po pobyte v škôlke.
  • Časť príspevkov viní školské postupy (zakázané fľaše, odmietanie podať vodu) a iní poukazujú na možné vnútorné zdravotné príčiny dieťaťa (metabolické poruchy, diabetes, hladovanie).


Otvorené otázky

  • Je zvýšený acetón v moči u dieťaťa spôsobený nízkym príjmom sacharidov (hladom), poruchou metabolizmu tukov alebo nedostatočným pitným režimom v škôlke?
  • Prečo v niektorých triedach jedna pedagogička odmieta umožniť pitie mimo prestávok a aké interné pravidlá škôlky to zakladajú?
  • Ktoré konkrétne vyšetrenia a intervaly merania (glykemia, test moču na acetón) upresnia diagnózu u podobných detí?


Spomenuté značky a firmy

Regionálny úrad verejného zdravotníctva, Brita, metabolická ambulancia, detský nefrológ, diabetológ, gastroenterológia, LSPP, medicine-cz.mednews.in.ua

Spomenuté produkty a metódy

rehydratačný roztok, infúzia, injekcia proti zvracaniu, diazepam čípek, test moču na acetón, meranie glykemie, fľaša v skrinke, pohár na tácke, džbán, Brita kanvica

Miesta a osoby

žiadne

Strana
z3
avatar
macka84
Autor odpoveď zmazal
avatar
macka84
Autor odpoveď zmazal
avatar
katriona1
18. jún 2016

@chryse a to jako dite ktere vazi 50kg. ma za den prijmout 5l. tekutin? to si teda nedokazu predstavit a jinak i vodou se da "predavkovat"

avatar
katriona1
18. jún 2016
avatar
katriona1
18. jún 2016

@majulino a jeste me napada kdyz tolik pije, chodi i casto cikat? jestli je to v rovnpvaze, a potom jestli jso mu nekdy merila glykemii i ve chvili kdy mel aceton v moci a jestli mu neni citit aceton i z pusy?

avatar
chryse
18. jún 2016

@katriona1 nie nie, moja ma 5 rokov, to sa mysli u malych deti, mame to aj v lekarskej sprave, nakolko tak ako autorka aj my uz 3 roky bojujeme so skolkou a pitnym rezimom, tak som prosila aby to lekar napisa ale aj tak nam to bolo prd platne

avatar
katriona1
18. jún 2016

@chryse tak nějak jsem to nasla i já, pro děti do jednoho roku a to se tam počítá i mléko 🙂

avatar
majulino
autor
18. jún 2016

@katriona1 cim viacej pije tym viacej cika a citit mu aj aceton. Teraz naposledy mu merali aj cukor. Ten mal v poriadku.

avatar
katriona1
18. jún 2016

@majulino ono to potom bude asi opravdu mít něco společného bud s poruchou metabolizmu tuků ( nejíst nic tučného ) a hladověním, což není myšleno jako nedostatek příjmu potravy, ale spíš snížený příjem sacharidů ( což jsou i obilniny, rýže ...), může to být vyvolané i stresem ( který v té školce s tou učitelkou může klidně zažívat ) a to zvracení je už potom opravdu důsledek té dehydratace a acidozy, je to prý celkem běžné u dětí, no pro tebe je asi nejdůležitější zamezit, aby u tvého syna nedocházelo k acidoze, jak jsi psala doma to máš podchycené, tak ještě pořešit tu školku 🙂 asi bych si nechala od lékařky napsat nějaké doporučení na zvýšení příjmu tekutin a zašla s tím za ředitelkou i s manželem ( chlap přece jenom působí lépe ) a nejdřív se snažila po dobrém, ale bud opatrná at jeho zdravotní problémy nevyzní moc dramaticky, abys nakonec nedopadla jak s dcerou, že ti například řekne, že na jeho speciální potřeby není školka zařízená ( jako možná přeháním, ale dneska už člověk nikdy neví co druhé napadne ) a jinak argument té čitelky, že je připravuje na školu, kde nebude moci o hodině pít tak pokud vím ve škole mají každých 45 minut přestávku takže bude mít dost času se napít a když mu umožní i ve školce se každou hodinu napít tak věřím, že bude po problému a bude na tu školu připravený 🙂
jinak našla jsem i celkem zajímavý článek, jenom má dost blbý překlad tak snad to bude trochu srozumitelné 🙂
http://medicine-cz.mednews.in.ua/nemoci-d-tstv/...

avatar
seepferdchen
21. sep 2024

@majulino ahoj stara tema, ale ako ste to vyriesili? Vtedy? A vsetkym, ktori to nechapu, nam sa stalo v lete to iste, tiez davno. V nahradnej skolke v lete. Syn bol nejaky malatny, uplne dehydrovany, isla som s nim k lekarke a mna zdrbala Dr ze mu mozu zlyhat oblicky. Ked nepije. Ja som sa ohradila, ze ideme zo skolky. Tiez mi mama vravela, ze ked ho bola raz vyzdvihnut, ze bol taky smädny, ze vypil pohar caju zo stola, ktory tam mala ucitelka. Potom, uz tam syn nechodil, som isla okolo tej skolky a videla som okrikovat ucitelky zrejme kucharku ( v bielom plasti) ze naco im nosi caj ze teraz budu chodit dnu na zachod. V takych horucavach ako v lete su ked tie deti behaju po vonku a este castokrat ani klobucik nemaju sa rychlo spotia. V jeho kmenovej skolke mali vzdy vonku na stole vodu a vzdy sa dbalo na to aby mali klobucik a hrali sa v tieni. Deti si neuvedomuju , ze su na prismom slnku je im proste zle, povedat že su smadne mozu, ale ked im niekto povie, ze tolko s tolko ti staci pokladam za nonsens

avatar
majulino
autor
21. sep 2024

@seepferdchen nijako. Syn v ten rok koncil v škôlke. Ďalší rok nastupovala dcéra a tá už mala skvelé učiteľky... Teraz chodí najmladší a zatiaľ sme žiaden problém nemali. Dúfam, že to tak aj ostane. Najstarší, keď nastúpil do školy upovedomili sme triedneho, vravela som mu, že do týždňa prinesiem aj od lekárky potrebné papiere, že má teraz dovolenku. Vravel, že mu netreba nič, že syn sa môže napiť kedykoľvek. Keď prechádzala yn na druhý stupeň, tak už sme nosili potvrdenia a triedna na kopírovala a rozdala učiteľom a jeden nechala aj v triednej knihe. Odvtedy sa nám nestalo, aby nemal niekto pochopenie

avatar
seepferdchen
21. sep 2024

@majulino to je super, ano ucitel je alfa a omega;) tak na zdravicko 😉

Strana
z3