Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

happy8051
12. okt 2011

kocky... este predychavam sok a za horuca riesim hned vsetko... v brusku je Natalkina sestricka alebo bracek podla vypoctov 5tt. co mam robit aby som dostala druhykrat z at rodicak???? prvy mi konci v januari

kelly2
15. okt 2011

Už mám skoro všetko na stránke, iba materskú a rodinné prídavky tam nemám.
Bábätko síce neplánujem na to mám vnučky. A tie do Rakúska nepustím, radšej ja budem robiť do sto rokov.
Radu nežiadam, iba linky(www) mi sem napíšte, kde si môžem naštudovať danú problematiku.
Moja stránka je sasi.sk konkrétne tam zatiaľ mám iba:
http://sasi.sk/content/zmena-rodinných-prídavko...
Ďakujem (Nick Sasi bol obsadený).

happy8051
16. okt 2011

kocky je podmienka mat 5 rakusky gyn stemplov ci by stacili aj od slovenskeho gynekologa???? pri prvom tehu som chodila do hainburgu. budem musiet aj teraz???

happy8051
16. okt 2011

@boba254 ja som podavala ziadost o KGB a FBH naraz asi sest tyzdnov po porode

lussymusi
17. okt 2011

@boba254 ahoj, ty mas stale zivnost aktivnu? a pracujes este stale v AT alebo sidoma?dnesom volala do SVA a povedali mi ze mame narok len na wochengeld aine peniaze nedostaneme!!!!!som rozculena...

2131
18. okt 2011

Ahojte žienky.poradte.manžel pracuje v rakusku.pridavky na deti už poberáme z rakuska,teraz sa nam narodil syn,o materskú sme už požiadali a prišla mi odpoved,že mám doplniť chýbajúce doklady.neviete ake?

lauraa
19. okt 2011

@2131 a nenapisali ti co potrebuju este od teba? normalne ziadost o KBG a rodny list dietata

ejka07
25. okt 2011

ahojte!ja som v 19.tom týždni,od začiatku tehotenstva chodím ku gyn. v rakúsku,lebo som tam normálne pracovala na plný úvezok.a bola som slobodná.Teraz som na rizikovom,koli krvácaniam,ale inak je všetko v poriadku.Vydala som sa za Slováka a aj ja mám na Slovensku trvalý pobyt,v Rakúsku mám len prechodný pobyt.Zatiaľ mám vypočítané peniaze,ktoré dostávam z Gkk až kým sa mi nezačne normálna materská,ktorú by som mala dostávať do dvoch mesiacov po narodení dieťatka.Je to dosť náročné,lebo každú chvíĺu musím cestovať,ale veď som riadne pracovala 7rokov,tak prečo by som si nemohla uplatniť nároky,?no nie

lauraa
25. okt 2011

@ejka07 ale preco cestujes do at a vobec ked mas problemy? ved krankenkassa ti akceptuje aj razitka od sk lekarov......ja som bola cele tehu na sk a vratila som sa az par tyzdnov pred porodom , tiez som krvacala a bola som doma od dna ked mi lekar vystavil potvrdenie ze som tehu....

jesika33
27. okt 2011

@2131 ahoj....mala by som jednu otázočku na teba- môj priateľ tiež pracuje v Rakúsku, má tam prechodný pobyt, bábo by sa nám malo narodiť začiatkom decembra........ Bolo zložité vybaviť tie prídavky na deti?

ejka07
31. okt 2011

@lauraa Doktor mi povedal,že to bude lepšie keď budem chodiť tam,aby som si nemusela vždy dávať prekladať lekárske správy.mám gynekologa aj tu na slovensku-pre istotu a stačil mi pobyt v slovenskej nemocnici aby som radšej chodila do rakúska a pretrpela tú hodinku cesty,veď napr.žena od Zlatých Moraviec tiež musí cestovať do Nr keď neni v poriadku a musí si zobrať toaleťák aby sa mohla po wc utreť,takže komfort verzus stres🙂)

happy8051
31. okt 2011

@lussymusi mas narok aj na rodicovsky prispevok podla varianty, ktoru si vyberies... je to ale beh na dlhe trate....

happy8051
31. okt 2011

@lauraa ahoj, mam otazocku. na co je viazane rakuske porodne? na obcianstvo?

vroni
31. okt 2011

@happy8051, rakúske pôrodné nie je viazané vôbec na nič, lebo neexistuje

lauraa
31. okt 2011

@ejka07 nechapem naco prekladat... ved je to vsetko v latincine a ta je hadam rovnaka .... teda ja som neprekladala nic ani to nikto odo mna nikdy nechcel.....
@happy8051 porodne si dostala doma na sk , lebo takyto prispevok v at neexistuje....

happy8051
31. okt 2011

@lauraa dakujem za info. mne o nejake rakuske porodne ani neslo, len ma zarazila informacia od znamej, ze co som nerodila v hainburgu ked som tam chodila ku gynekologovi, ze som blba, ze som mohla dostat porodne 3000€ no hned som vedela, ze trepe.
teraz rozmyslam, ci mi zuiadost o druhy rodicak vybavia skor ako prvy 🙂

lussymusi
1. nov 2011

@happy8051 rodicovsky prispevok su tie 4 varianty z ktorych si mozem jednu z nich vybrat?ak ano, tak ja mam na neho narok len vtedy ak ostanem pracovta aj po porode v Rakusku...musela by som tam uz cestovat aj s miminkom a to si teraz este neviem predstavit...akoby dalo tomu predist?

lauraa
1. nov 2011

@lussymusi nezrusis zivnost a zostane aktivna, budes nadalej platit odvody a potom mas narok na rodicak aj ked len mozno na doplatok raz rocne... teda normalne je to tak na sk poziadas o rodicovky a potom o doplatok v AT raz rocne , rovnako ako aj pridavky na dieta......normalne na urade ti povedali pravdu ze nemas narok na vyplacanie rodicaku ale na doplatok mas narok... a to je tiez rozdiel....

happy8051
1. nov 2011

@lussymusi pracujes ako zivnostnicka? je to tak ako pise
@lauraa . ja ho dostavam mescne

ejka07
1. nov 2011

@lauraa no vidíš a ja som ´musela.stále je to o ľuďoch.kedy si rodila?a kde?

lauraa
1. nov 2011

@ejka07 rodila som vo wiener neustadt, ale moj lekar nikdy nemal problem s papiermi od sk. lekarov a kedze som bola freigestellt, tak som necestovala do at(ved mi doslova lekari neodporucali cestovat kvoli krvacaniu) na pravidelne kontroly ale v pohode mi daval lekar na sk peciatky do rakuskej MKP...a nikto to neriesil....

ejka07
2. nov 2011

@lauraa mňa preháňali v kuse doteraz,dúfam ale že už nebudú,lebo teraz už som ganz freigestellt,teraz je totiž zákon taký,že do 16sww možeš len marodovať až potom ti može amtarzt vypísať rizikové.mne bola udelená výnimka na 6týždňov a teraz mi to našťastie po novom antragu amtarzt predlžil až do začiatku materskej.a ešte otázka ak smiem?-dieťa máš z rakušákom?

lussymusi
2. nov 2011

@lauraa o tom som počula...ďakujem za infošky🙂si zlatá...

lussymusi
2. nov 2011

@happy8051 pytala som sa na ten doplatok rodicovskeho a tiez mi vraveli ze mam narok na mesacnyvprijem a njie rocny...urcite si zivnost teda nezrusim a budem pokracovat dalej...mozno aj s miminkom v Rakusku ak to zvladnem...

nene31
4. nov 2011

ahojte maminy, prosim poradte mi. Manzel pracuje od maja tohto roka v Rakusku. Nasa dcera budem mat 3 roky v marci 2012. Existuje moznost poberat aspon do toho marca rodicovsky prispevok z AT? DAKUJEM 🙂

lauraa
4. nov 2011

@nene31 rodicak je v at je len do 30 mesiacov veku dietata, kedze tu od maja pracuje a ty poberas rodicak na sk , mozete poziadat o vyrovnavaciu davku raz rocne spätne ( ak spravne ratam, od maja pracuje , mohli by ste dostat vyrovnavaci prispevok za maj, jun ,jul,august)...posli manzela na GKK alebo ak je zivnostnik na SVA so ziadostou o doplatok....

nene31
7. nov 2011

lauraa - DAKUJEM ;), aj to bude velka pomoc ak doplatia za tych par mesiacov 🙂 Manzel je zamestnanec. Neviete mi poradit, ake potvrdenia budem potrebovat zo Slovenska? Rodny list, sobasny list a potvrdenie z UPSVaR a este nieco?

lauraa
7. nov 2011

@nene31 vsetky dokumenty prelozene do nemciny a vyplneny formular najskor z finanzamtu na rodinne pridavky a potom na krankenkassu tiez formular... presne ake doklady budes potrebovat najdes aj na nete ...ale v podstate to co si popisala.... 😉

nene31
8. nov 2011

Lauraa - VDAKA 🙂

michala123
11. nov 2011

zienky ak som doma a poberam zo slovenska rodicovsky mam aktivnu zivnost v rakusku wochengeld som brala z rakuska lenze mne bolo povedane ze tazko mi daju peniaze ako pridavky aj rodicak dorovnanie ked nepracujem po porode moze to byt naozaj tak lebo som uz zufala a neviem co robit ak mate niektora stym skusenosti budte tak dobra napiste mi