Pôjdem na PN v tehotenstve. Mám nárok na materskú?

erikaireland
1. máj 2009

ahojte,vedel by mi niekto poradit?som priblizne v 8 tt.a pravdepodobne pojdem na PN,kvoli rizikovemu tehotenstvu...neviem ci mam narok na matersku dovolenku,lebo pracujem len od27.10.2008...na dobu neurcitu...predtym som pracovala len v zahranici....dakujem babulky za radu...

cka
1. máj 2009

mne sa zda, ze mas narok ak pracujes 270 dni, teda ti zamestnavatel plati 270 dni socialne poistenie.

gapa
1. máj 2009

erikareland,
odpovedala som ti v tejto téme, kde si sa už na to pýtala:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

erikaireland
autor
1. máj 2009

dakujem za radu🙂

martinaema
3. máj 2009

ahoj chcela by som poprosiť o radu ohľadom PN a materskej pre kamarátku.
Je v trvalom PP/cca 1 a pol roka/, zarába minim. mzdu. V novembri 08 otehotnela a od začiatku tehotenstva bola na PN z dôvodu rizik. tehotenstva. Pred 2 týždňami predčasne porodila, bábätká zomreli. Je po sekcii, takže ešte cca 6 týždňov bude maródiť a potom by mala nastúpiť do práce.
Bude mať nárok na nejakú dovolenku?
Na budúci rok plánuje druhé dieťa /umelé oplodnenie - január/ a chce sa prihlásiť na DNP. Stačí v decembri? A ak bude opäť PN z čoho sa počíta PN-ka?
Ďakujem

gapa
3. máj 2009

martinaema,
neviem teraz akú dovolenku myslíš? či
1. materskú? alebo
2. riadnu dovolenku od zamestnávatela?
Pozri v téme o DNP sa píše o možných zmenách v zákone o sociálnom poistení v možnosti mať DNP. Ale možno žiadna zmena nebude, no treba o tom vedieť.

Takže radiť ti môžem len podla teraz účinného zákona o sociálnom poistení. Podla neho musí splniť na nárok na nemocenské (PN-ku) z DNP podmienku aspon 270dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred nástupom na PN. Ak to nebude mať splnené, tak nárok na nemocenské z DNP mať nebude, len zo zamestnania. Takže ak sa prihlási v decembri a nemá žiadne iné "ukončené" nem.poistenie, ktorého dni by sa prirátali k dnom DNP (trvajúci PP sa neráta), tak z DNP bude mať nárok na nemoc.dávku až po uplynutí l270dní.
Ale AK SA NEZMENí ZáKON!!!

martinaema
4. máj 2009

ďakujem gapa, toto som chcela vedieť.
a tou dovolenkou som myslela tú od zamestnávateľa. Neviem ako sa kráti pri PN, či vôbec má nejaký nárok ak tento rok neodpracovala žiadne dni.
Nárok na materské z DNP by mala mať, ak si začne platiť od decembra a na umelé oplodnenie pôjde v januári, ak teda predčasne neporodí, aby stihla tých 270 dní? Ale asi by sa mala prihlásiť skôr, že?

martinaema
4. máj 2009

Ozaj a ak by dala výpoveď a začala si platiť DNP hned, tak potom ba sa jej do tých 270 dní zarátavalo aj to predch. zamestnanie, však? Potom by už mala nárok na nemocenské z DNP 😨
Samozrejme, ak sa do toho naši páni poslanci neobujú 😒

gapa
4. máj 2009

martinaema,
či sa má prihlásiť skôr, tak to záleží od nej. Ak by možnosť DnP zrušili, tak vlastne nepríde o vela penazí. Ak by ale bola možnosť byť DNPosoba aj popri zamestnaní prípadne ako nezamestnaná, tak by bolo dobré mať splnených 270dní už pri vzniku PN, aby bolo nemocenské vyššie.

Ak by ukončila PP, tak sa "podla terajšieho zákona" prirátajú aj dni ukončeného NP zo zamestnania k dnom DNP (ak sa neprekrývajú dátumovo a sú v období dvoch rokov pred vznikom PN/nástupom na MD). Do 31.12.07 sa to však nedalo, tak snád to nevrátia poslanci tak ako to bolo (čo je tiež jedna z možných rizík).

Takže vôbec sa radiť nedá jednoznačne. A sú tam riziká hlavne vzhladom na možné zmeny zákona. Tiež neviem, či sa prihlásim na DNP. Možno by som to riskla napr hned z minima. A potom v jej prípade, ak už pôjde na to um.oplodnenie, tak sa odhlásiť a prihlásiť nanovo z vyššieho VZ (inak by stačilo až do 6-8tt, no v jej prípade záleží, ako skoro je riziko, že porodí, aby stihlo od nového prihlásenia do hroziaceho skoršieho pôrodu/nástupu na MD uplynúť aspon 26týžnov). Nemocenské bude ešte z minima (ak stihne tých 270dní), no počas poberania nemocenského nemusí platiť DNP. No a tiež nepríde o tolko penazí, ak by DNP už nemohla byť. No to záleží od vela okolností a či je ochotná prípadne prísť o nejaké penieze.

Nárok na dovolenku od zamestnávatela má po odporacovaní najmenej 21dní (rátajú sa dni od pondelka do piatka, ak nie si PN, očr, ...), t.j. ráta sa aj napr. sviatok, ktorý pripadá na obvyklý prac. den, ak si nebola v ten den PN..., tiež sa ráta čerpanie dovolenky, materskej dovolenky. Dni MD sa považujú za odpracované.

Po odpracovaní 60dní má nárok na dovolenku za kalendárny rok, ktorá bude krátená o dni neodpracované (rátajú sa dni od pondelka do piatka, kedy bola PN, očr, ... ), ak ich bude najmenej 100. T.j. ak neodpracuje v celom kalend.roku len 99dní, ostatné odpracuje, tak má nárok na celoročnú dovolenku. Teraz asi aj záleží, či je na MD alebo PN.

martinaema
4. máj 2009

ďakujem 🙂

bobket
6. máj 2009

Ahojte dievčata!
Potrebovala by som od Vás radu. Som v 18 tt. citim sa relatívne dobre, teda pokiaľ nie som v práci. je na to viac dovodov... v kancelarii mame 28 C pri vonkajsej teplote 20C, neda sa vetrat, puchnu mi nohy a ruky, klesa mi tlak a kruti sa mi hlava,ale pijem vodu o sto šesť, v práci zažívam neustály stres až taký, že nemožem zaspať alebo sa budim s placom čo sa mi sniva o praci. som sice uradnicka, takze nemam rizikove povolanie,ale organizujem akcie na ktore vo svojom stave nestiham, co moj zamestnavatel neakceptuje a povazuje za velku chybu z mojej strany, som zufala, stale sa v robote stresujem a rozculujem a moj manzel je zo mna nestastny a chce aby som odisla z prace, no a tu nastava moja otazka....myslite si, že moje dovody pre lekarku budu dostacujuce,aby mi napisala rizikove tehotenstvo? Viete, ja sa nevyhybam robote,ale uz mi to vsetko pressta cez hlavu a nedokazem robit veci tak ako pred tehotenstvom ale zamestnavatela to nezaujima. Nechcem mat vystresovane dieta len preto ze ja sa nervujem v praci, prosim o radu, čo by ste robili na mojom mieste? Alebo sa mam ísť dať vypísať normálnemu lekarovi? finančne budem na tom rovnako ci pojdem na PN alebo rizikove tehotenstvo? Dakujem Vám za rady ☹

dijado
12. máj 2009

bobket, bola som na tom rovnako ako ty. ja som chcela z práce odísť ale potom sa objavili dve čiarky 😀 . Doktorke som uviedla presne také isté dôvody ako ty, aby ma nechala doma, ale ona mi povedala, že z takých dôvodov ma nemôže nechať PN. /ak budeš na PN je to vlastne že máš rizikové tehu/ Tak som tam šla o týždeň a vymyslela som si, že som v práci odpadla...a vypísala ma s diagnózou krvácanie. Potom som jej pri každej kontrole tvrdila, že stále sa mi točí hlava atď, tak mi každý mesiac predlžovala PN-ku. Ak by ma nenechala doma, hľadala by som lekára, ktorý by to bol ochotný urobiť, pretože im to môže byť jedno. Možno čakala úplatok 😠
Samozrejme v práci sa ofučali a nerozišli sme sa v dobrom. Ale u mňa je na prvom mieste dieťa, aby bolo v poho. A zamestnávateľ tu môže byť dnes - zajtra, ktovie či bude ešte existovať za tri roky a ktovie možno pôjdem rodičovskej znova na materskú 😝, tak načo sa stresovať.

sunflower87
13. máj 2009

hojte baby,
chcem sa opýtať....s budúcim manželom plánujeme bábo...zatiaľ študujem na VS...a bábo by sme chceli tak, že ked odpromujem na Bc. aby sa potom neskôr narodilo....lenže odpromujem budúci rok v juni...a v septembri by sa narodilo...a medzitým nebudem pracovať....neviete ako je to potom s materskými dávkami???? dakujem moc...pekný dník všetkým 🙂

gapa
13. máj 2009

sunflower,
ak nebudeš nemocensky poistená aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak nárok na materské nemáš, len na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.

sunflower87
13. máj 2009

gapa,
a ten rodič.príspevok sa vypočítava z čoho?

bobket
14. máj 2009

Dijado,
dakujem velmi pekne za odpoved! Ani nevies ale pomohla si mi! Mam stale taky moralny problem, ze nemozem nechat jednu kolegynu v stichu ked odidem,ale kazdym dnom je to horsie a horsie a pravdepodobne urobim to co si urobila ty. koncom juna idem na poradnu a skusim nieco vymysliet na doktorku a necham si poradit tvojimi priznakmi,xixi. Mam z toho zly pocit,ale chcem mat zdrave a pokojne dietatko tak to stoji za to 😉

janulik2
14. máj 2009

Ahoj sunfl., ak ešte plánujete bábo a ako píšeš si študentka, nárok na materské si môžeš uplatniť len z dobrovoľného nemocenského poistenia. Aby si splnila podmienku byť v posledných dvoch rokoch pred pôrodom dobrovoľne nemocensky poistená 270 dní, prv ako otehotnieš by si sa mala na to poistenie prihlásiť v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, tam Ti aj všetko potrebné vysvetlia. 🙂

janulik2
14. máj 2009

Rodičovský príspevok sa nevypočítava z ničoho, ten je fixný, určený zákonom. Výška rodičovského príspevku za kalendárny mesiac je od 1.septembra 2008 vo výške 4 780 Sk (158,670 € ) . 😖

gapa
15. máj 2009

súhlsím s janulík

kocurko1
15. máj 2009

Caute baby. Tie co ste PN. Dostali ste uz tento mesiac seky na nemocenske davky za april? V aprili som mala nejake dni PN pred materskou a riadne som odovzdala priestupku z marca na april aj ukoncenie PN. Ci nahodou nemam prezistovat co sa stalo.

duska13
11. aug 2010

Ahojte, prosím Vás o radu: čakám bábätko, má sa narodiť v marci 2011. Momentálne mám dovolenku a od septembra budem pravdepodobne na rizikovom tehotenstve. Neviete mi niekto povedať, či to bude mať vplyv na výšku môjho materského príspevku (či bude nižší)? Viem, že ten sa vypočítava za predchádzajúci kalendárny rok, čiže v mojom prípade asi rok 2010 (z toho budem teda štyri mesiace na PN). Inak som nepretržite zamestnaná už osem rokov.

henrietag
11. aug 2010

na rizikove alebo teda na pn ta vypise gynekolog az od tretieho mesiaca. Som aj ja vypisana preto viem. moj plat na vyplatnej paske je 1080 eur a dostavam teraz 19,90 eura na den. Teda mesacne to mam 19,9x30 dni nijakych 600 eur . v 7 mesiaci nastupis na MD. tam som este neni preto neviem kolko tam dostanem.