Budem mať nárok na materskú?

lucita2707
26. jan 2016

Ahojte...neviete mi niekto povedat ci mam narok na matersku? Pracovala som od 1.5.2013 do 31.10.2014.....potom som od oktobra do maja bola na urade prace..a potom som nastupila do prace 21.5.2015..a pracujem do teraz..ale uz vo februari idem na PN koli rizikovemu tehotenstvu a na matersku nastupujem zaciatkom juna..A netusim ci mam narok alebo nie..uz som hladala vsade.. ☹ ☹ ☹ 😨

majocka04
27. jan 2016

skús to pozrieť na stránke sociálnej poisťovne- http://www.socpoist.sk/materske/1293s, tam môžeš aj položiť otázku a mali by ti na ňu odpovedať 🙂

mirunkad
27. jan 2016

Ahoj, máš nárok. Spĺňaš obe podmienky a to: min. 270 odrobených dní, a nie je to viac ako 2 roky do pôrodu predpokladám 🙂

majusqa77
27. jan 2016

budes

majusqa77
27. jan 2016

teda budes mat narok 🙂

dena1973
27. jan 2016

@lucita2707 Narok na materske ti vznikne. Podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 r. pred porodom splnenu mas.... Pracovny pomer ti trva....

lucita2707
autor
27. jan 2016

Dakujem Vam velmi pekne za Vas cas a odpovede 🙂 A ano tohto roku idem na MD..presnejsie 10.juna...no a 21.juna mi konci pracovna zmluva. Ale to uz nevadi. Pokial viem na MD ma zena narok ak na nu ide este ako zamestnana..

gapa
27. jan 2016

@lucita2707 áno, nevadí, materské budeš dostávať. Nezabudni si podať po pôrode prihlášku na dôch.poistenie štátom, ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Lebo len v prípade že počas poberania materského ti trvá dôch.poistenie zamestnaca=prac.pomer by si bola automaticky poistená štátom počas poberania materského. U teba ale nie je splnená podmienka trvania poistenia=prac.pomeru, preto treba prihlášku do 45dní od pôrododu s dátumom pôrodu totožným s dátumom vzniku poistenia (ak neporodíš ešte počas trvania prac.pomeru).
Tebe veeeelmi odporúčam urobiť si kopie z prihlášky + dať na nej potvrdiť prevzatie pečiatkou. Lebo nie si štandardný prípad, tak aby to nepoplietli. Ak tam budeš mať uvedený dátum pôrodu aj dátum vzniku poistenia a prekopírované, tak máš dôkaz, ako si to podala.

evastefan1986
28. jan 2016

Ahoj mám otazku poberám čiastočný invalidný dôchodok o aké príspevky mám nárok keď čakám bábätko? Nie som evidovaná na urade prace. Ďakujem za odpoved

lenulka351
28. jan 2016

ahojte prosim vas chcela by som sa vas spytat 31.1.2016 mi konci zmluva na dobu urcite tak tym dnom koncim aj pn. a 22.2.2016 by som mala nastupit na matersku. ale medzitym budem nezasmestnana 21.dni. posledne dva roky mam odrobene. mam na matersku narok? a ako to vlastne je mozem sa ist nahlasit na urad ci najlepsie by bolo keby som sa dala na dalsiu pnku na tych par dni do materskej?dakujem za odpovede

lavender84
28. jan 2016

@lenulka351 ak mas splnenu podmienku 270dni nemocenskeho poistenia tak narok na matersku mas urcite ochranna doba po skonceni prac pomeru je 8mesiacov po nastup na matersku no ja by som ostala na pn a nevybavovala podporu kym to obehas aj porodis a podpora ak mas narok sa da tusim cerpat aj po materskej ak sa mylim prosim opravte ma ☺ pa

dena1973
28. jan 2016

@lenulka351 Nárok na materské mať budeš. Kľudne si mohla ostať na tej istej PN, ktorú máš teraz a tým pádom by si nemusela sa hlásiť na ÚP. Nemusíš PN ukončovať a znova začínať novú.... Ak začneš novú, tak sa ti znovu bude prvé tri dni platiť 25 % z vymeriavacieho základu a potom 55%. Takto ti už bude pokračovať 55% až do nástupu na materské.
Podporu v nezamestnanosti si môžeš uplatniť aj potom (do 1 roka po ukončení PP), keď skončíš materské.... potom môžeš rodičovský prepísať na otca dieťaťa a ty si za ten čas vyberieš (6 mes. podporu) a potom môžeš znova prepísať RP na seba a budeš poberať ti až do 3 r. veku dieťaťa.
Ak už nebudeš v pracovnom pomere, tak odo dňa pôrodu sa prihlás na SP ako osoba starajúca sa o dieťa, aby za teba dôchodkové platil štát. Urob si kópiu aj daj si ju potvrdiť. Tú si potom odlož. Prihlásiť sa na dôchodkové môžeš do 45 dní od pôrodu, aby si mohla na prihlášku uviesť dátum pôrodu. Ak sa prihlásiš neskôr, tak sa spätne nedá iba odo dňa kedy prídeš na SP sa prihlásiť.

dena1973
28. jan 2016

@evastefan1986 Na tie isté ako každá iná mamička, ktorá nie je zamestnaná... príspevok pri narodení dieťaťa, prídavok na dieťa, rodičovský príspevok.

evastefan1986
28. jan 2016

@dena1973 dakujem za info

eva2809
28. jan 2016

Ak spravne rozumiem musi byt splnene bud 270dni alebo ak idete na MD z pracovneho pomeru??staci jedna z tychto podmienok???

dena1973
28. jan 2016

@eva2809 Ak nastupuješ na materské musíš mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 r. pred pôrodom + ti musí trvať pracovný pomer resp. ak ti už netrvá tak ochranná lehota, ktorá je 8 mes. po ukončení PP. Ochrannú lehotu stihneš ak si otehotnela ešte počas pracovného pomeru.

eva2809
28. jan 2016

@dena1973 aha🙂no dakujem za vysvetlenie,vobec som to nevedela...

dena1973
28. jan 2016

@eva2809 Nie je začo...

lucita2707
autor
29. jan 2016

@gapa ahaaaa...no tak toto som nikdy nepocula. Dakujem teda za upozornenie a informaciu..ozaj som o tom nepocula..a pochybujem zeby ma upozornili len tak na socialnej poistovni..

gapa
29. jan 2016

@lucita2707 toto ani evlmi sa nerieši, ono možno ani pracovníčky na soc.poistovni to nerobia takto a by ťa nechali poistené (vela vecí sa robí inak, a opravujú sa aj neskôr, resp. nikdy nevieš odkedy sa budú robiť podla zákona), lebo napr. ja som bola nezamestnaná a poberala z dobrovolného v r.2011 a mne sa velmi marí, že mi to nahlásili ako poberatel materského počas trvania povinného nem.poistenia (povinné je pri zamestnaní a povinnom szčo, ale nie dobrovolné), lebo sa ma pýtali na dobu poberania materského a dali to ako dobu čerpania MD. Tj. nikdy nevieš, čo urobia, ale dobré to vedieť a radšej si to dať potvriť, či už to urobia inak, budeš mať doklad napr. pri dôchodku, že si podala správne (snád ti to bude k niečomu, aj ked radšej nech je to ok).