Nárok na riadnu dovolenku počas materskej

22. dec 2020

Ahojte, vedeli by ste mi povedať ci mi vzniká nárok na riadnu dovolenku počas materskej, keď som na matersku nastúpila k 1.1.?
Buduci rok mi konci Rodičovský, teraz mam zmluvu na dobu neurčitú ale vzhľadom ku Korone situácii moje miesto zaniklo tak ma zaujíma ci mi bude vyplatená nejaká dovolenka..
Snažíme sa o babetko, keby som mala nárok na dovolenku a dala by som si ju vyplatiť ešte tento rok a budúci rok by som nastúpila znova na matersku, vyratavala by sa mi materská z tohoto roku? Rátam ale s tým ze pravdepodobne budem evidovaná na úrade práce počas tehotenstva, teda ak sa nám Zadari.. Ďakujem Vám za každú radu
P. S. Úrad práce by mi vyratal podporu z čoho?

veronikaszabova
22. dec 2020

Za dobu materskej ano, pocas rodicovskej nie.

autor
22. dec 2020

@veronikaszabova viem ze za dobu materskej áno, len niekde som čítala že to je nejako rátame k pomeru tomu koľko dní si odpracoval v tom roku v ktorom nastupujes na matersku, ale fakt tomu nerozumiem.. 🙂

veronikaszabova
22. dec 2020

Skus napisat na nick @zalka 🙂 ona sa tomu rozumie

autor
22. dec 2020

@veronikaszabova ďakujem krásne 🙂 skúsime tu privolať @zalka.. @zalka prosím o radu 🙂

jankalukasova
22. dec 2020

No rata sa Ti alikvotna cast dovolenky.

zalka
22. dec 2020

zadávateľke,
materská sa berie ako výkon práce, kedže budeš na MD 34t ... tak to značí že na RD budeš 18t x 5 pracovných dní to je cca 90 dní
a to je menej ako 100, čiže dovolenka sa krátiť nebude, a bude ti patriť celoročná dovolenka ... tých 25 dní na kt. budeš mať nárok ako rodič starajúci sa o dieťa. 🙂

autor
22. dec 2020

@jankalukasova no áno, ale ja som nastúpila na matersku k 1.1. Takže reálne som v ten rok neodpracovala ani jeden deň a preto neviem ci mam nárok na riadnu dovolenku..

nix89
22. dec 2020

Ano mas narok na pomerny pocet dni v tvojom pripade od januara do jul- august do kedy si mala matersku

autor
22. dec 2020

@zalka OO ďakujem Ti krásne ze si sa ozvala 🙂 takže to znamená ze mam nárok na 25 dní dovolenky. Otázka je, keby, si dám preplatiť dva dni z tej dovolenky tento rok, vyratala by sa mi z tohoto základu podpora, pripadne materská? Viem, že tam nebude cesta na preplatenie celej dovolenky, tak viem si pomôcť aspoň takto a zvyšok dovolenky si proste vybrať v januári? Mzdu som mala 1300 eur a od pracovala som 65 dní, vymeriavací sa ráta mzda /počet dní? Ďakujem Ti ešte raz za trpezlivosť! 🤦‍♀️😉🙂

autor
22. dec 2020

@nix89 ďakujem Ti pekne 🙂

zalka
22. dec 2020

budúcoročnú dovolenku chceš si dať tento rok preplatiť to nie je možné ...
a čo bolo pred tým ako si odpracovala 65 dní? to máš nové zamestnanie?

autor
22. dec 2020

@zalka nie to bolo tak ze som vo firme robila na živnost ale od 10/2017 sme uzavreli zmluvu na dobu na určitú, 1.1.2018 som nastúpila na matersku dovolenku. Rodičovský mi konci 15.1 potom, ukončíme pracovnú zmluvu a nastúpim na úrad práce, ale stále by sme radi pokračovali v plánovaní druhého babetka len neviem co je lepšie urobiť aby vyšla podpora a pripadne materská.. Keby chcem vyššiu podporu musia preplatiť budúci rok dovolenku a vymeriavací by sa mi rátal z toho? Ale čo ak otehotniem a budem na úrade práce tým pádom mi nevyjde asi nárok na matersku.. No hlava v smútku, vôbec neviem co je lepšie vymyslieť

zalka
22. dec 2020

aha,
tak to potom v januári čerpáš po skončení RD dovolenku den dva ... na max. podporu ..
obnoví sa ti poistnie a ak by si otehotnela tak cca do 15 mesiacov od skončenia PP tak potom stačí 90 dní poistenia zaplatiť a byť poistená do pôrodu. tj. neukončovať PP ale ostať zamestnaná .. ak otehotnieš napr. v júli 2021

daniela1911
22. dec 2020

Po ukončení RD, si vyčerpaj pár dni dovolenku, zvyšok preplať, a máš max podoru

autor
22. dec 2020

@zalka takže mi stačí preplatiť napríklad iba dva dni dovolenky, ostatne dni,, vybrať,, a mala by som max podporu? Prepáč ze sa stále pýtam ale fakt som v tomto nepoužiteľna. Ale vďaka bohu za to ze si sa ozvala, vážne ďakujem veľmi pekne! 🙂

zalka
22. dec 2020

čerpať dva dni ... a zvyšok preplatiť ... nie vybrať , čo je to za výraz
čerpať 2 dni, preplatiť 23 dni v jednej výplate ... aby boli platené odvody

autor
22. dec 2020

@zalka áno, akurát som to čítala ešte raz a chcela som Ti napísať ze som to zle pochopila, každopádne ďakujem!

nana86
11. jan 2021

@zalka Dobrý deň. Vidím že sa vyznáte. Chcela by som sa opýtať že ak necerpem ten 1-2 dní dovolenku ale mi ju celú preplatia vznikne tam tiež nárok na vyššiu podporu? Ďakujem za odpoveď

daniela1911
11. jan 2021

@nana86
nie, je dôležité čerpať tie dva dni dovolenky, aby sa obnovilo nemocenské poistenie, ktoré je počas RD prerušené. A taktiež aby vznikol VZ pre výpočet dávky.

nana86
11. jan 2021

@daniela1911 Ďakujem veľmi pekne za info 🙂

ci
4. jan 2022

@zalka ahoj prosím môžem otázku aj ja? Je to stará debata,ale hľadám,hľadám a nemôžem sa dopátrať k odpovedi a čítam,že sa tomu rozumieš

zalka
4. jan 2022

@ci no pýtaj sa ...

marisa20
3. apr 2022

@zalka mozem sa aj ja nieco spytat,pretoze ako citam a ratam,aj tak neviem na com som🙂dakujem

zalka
3. apr 2022

@marisa20 no pýtaj sa

marisa20
3. apr 2022

@zalka v roku 2019 som 03.februara nastupila na MD.Pracovala som na TPP a tento rok som ked mala dovrsila 3 roky/12.marca/ podala v praci vypoved dohodou.S vedenim som sa dohodla na preplateni dovolenky,ktora mi vznikla pocas MD.Kedze od 13.marca tohto roku som nastupila do novej prace.Len sa neviem doratat,kolko dovolenky mi vlastne vzniklo pocas MD a teda kolko dni mi maju preplatit.Nechcem sa totiz nechat obabrat.Ak by si mala cas,porad,prosim.Dakujem🙂

zalka
3. apr 2022

@marisa20 za rok 2019 máš nárok na celoročnú dovolenku, ... bez krátenia .. za roky 2020,2021 nárok na dovolenku nemáš

marisa20
3. apr 2022

@zalka dakujem za radu🙂vedela som,ze za 2020 a 2021 nemam na nic narok.Len ma zaujimalo za rok 2019.Nech ma zas neobabre,lebo mi povedala,ze si to prezisti a tak som si chcela byt na istom.Tak budem uz vediet.

zalka
3. apr 2022

@marisa20 MD je braná za výkon práce, čiže máš viac ako 60 dní tj. máš nárok na celoročnú dovolenku ... a neni dôvod na krátenie.

marisa20
3. apr 2022

@zalka velke dakujem🙂,velmi si mi pomohla