Aké sú príznaky, že idú zúbky?

livika
9. jún 2008

Ahojte!
Asi nam idu zubky a neviem,co vsetko tomu mozem pripisovat.
Prosim napiste svoje skusenosti,dakujem.

drzubok
28. júl 2011

@emka25 mozes zuby umývat ked na to zakojis, alebo das UM. Kaz je multifaktorialne infekčné ochorenie, takže ako také dedičné nieje. Ale pokial ma matka, resp. rodina zuby v zlom stave- tak aj dieta bude mat s velkou pravdepodobnostou problém- kedze jednak je to prenosné, jednak sa budu robit rovnaké dietne a hyg. chyby. A argumenty typu neumyvali zuby, jedli cukríky nemam velmi rad je to na sposob že dedo fajcil 30 denné a zil 90. rokov. Na zhodnotenie zubkov je tu zubar - aj mne sa x krat stalo ked matka natesena že aké perličky ma dieta bola zrhozená ked som zahlasil 6 kazov. inaksí je pokazený zub postihnutý kazom ranného detstva- inac kazom ktorý sa objaví v 4 rokoch.
@hajanka ked ti dieta od 3M pije UM v noci aj v case ked ma zubky... ved to mlieko nemusí byt prisladzované ono sladké už je, a teraz si predstav ako to tam celu noc kvasí

emka25
28. júl 2011

@drzubok Preto som sa pýtala, lebo moja mama už ako 27 ročná prišla skoro o všetky zuby, ostalo jej len pár a musela si dať urobiť protézu. Ja mám 35 a pomaly, ale isto o zuby prichádzam. Keď prídem k zubárovi, hoc ma zub ani nebolí, vždy nájde kaz a vrta, vrta a nakoniec mi aj tak vytiahne nervy z koreňa a navrhne korunku. Mám podozrenie, že to robí naschval, lebo je súkromník a platím ťažké prachy za to, ale to mu nedokážem, že to je tak. V hube mám svoje dobré zuby už len 1,2,3 dolné na oboch stranách, ostatné sú buď bez nervov, alebo von. Tak preto si myslím, že to má s dedičnosťou dosť spoločného. No a môj chlap si zuby umýva raz za uhorský rok, fajčí, sladí a je bez kazov. Ja tomu neverím, že keď dodržuješ zubnú hygienu, tak budeš bez kazov.

hajanka
28. júl 2011

@drzubok a aky je rozdiel ci pije UM alebo MM? Vsetky deti piju mlieko, nie? Kazde obsahuje laktozu, o tom nevies? Co im teraz nemame davat mlieko?
PS: moj syn v noci mlieko nepil odkedy prestal byt kojeny v tretom mesiaci prespal celu noc. Takze si vazne neviem predstavit ako mu to tam kvasilo 🙂a prvy zubok mu vysiel ked mal 7,5 mesiaca 😉

koniarova
28. júl 2011

@drzubok A čo cumlík? Aký máš názor naň?

adelaine
28. júl 2011

@drzubok ja som sestra zo zubnej ambulancie a vies co je paradox? ze moje dieta si nerado umyva zuby, musim to robit nasilu, aspon 1x denne poriadne, a ako som sa stala matkou...niektore veci, ktore som si myslela ze nebudem urcite robit, tak teraz to robim.... napr., ako sa da v praxi v noci nakrmit dieta ( mlieko) a pritom sa postarat o jeho zuby, aby mu to tam nekvasilo, ked uz napite mliekom, mu vodu urcite pit za tym nebude...a zuby mu cistit v noci snad nebudem...

drzubok
28. júl 2011

@adelaine no je otazne ci mlieko po 789 mesiaci je v noci nutné... ak ma teda normalny režim a výdatný obed + olovrant spravnu veceru.

koniarova
28. júl 2011

@drzubok Máš deti?

drzubok
28. júl 2011

@koniarova urcite lepsie dieta naucit na cumlik a tak ho ukludnovat ako mu v noci davat kadeco pit. do 2,5 roka je o.k, ak je spravny a v puse ho nema 24 hodin 🙂
@emka25 vsetko je o základe ktorý dostanes pocas prerezavania trvalých zubov teda 6-7 9-13 - ak sa to vtedy nepodchytí - sklovina rovnomerne oslabuje a preto vsetko dojde tak naraz. a to ze manzel nema problem s kazom je pekne ale parodontitida ho skor ci neskor najde ☹. pises ze neveris ze kto dodrzuje hygienu nema kaz- ono hygiena a vsetky doporucenia si ludia vysvetluju rozne- casto si myslia ze to robia spravne. od toho je dentalna hygienicka, dobry zubar, ktorý vie co robí vysvetlí co robí- a navstevy d.H uz od malicka

drzubok
28. júl 2011

@koniarova 2 . mali super rezim vsetko je o rezime a pravidelnosti do ktorej si netreba dat zasahovat

drzubok
28. júl 2011

@adelaine ono totiz si niektoré mamicky myslia že dieta musi mat v noci mlieko do 3 rokov. vsetko je o rezime.

rubinka
28. júl 2011

Haha som sa pobavila na tej diskusii hlavne na @drzubok je kopec detí ktoré sú v noci ešte hladné a žiadna mama predsa nebude riešiť aký dopad to bude mať na zuby, ale dá dieťaťu najesť ked je hladné 😎 a cumlík do 2,5 roka je lepší? Nesranduj, učenie na cumlík neni vôbec dobré potom vidíme ako pomaly trojročné deti behajú s cumľom v ústach tak teda neviem čo je divnejšie či toto alebo že sa dieťa v noci zobudí na hlad.

drzubok
28. júl 2011

@drzubok a dieta je schopne pri spravnom pristupe prespat celu noc, a to ze sa zobudí si netreba hned vysvetlovat že je hladne, deti su nespkojné pre xy vecí ktoré suvisia s psychomot.vývinom

kaja73
28. júl 2011

@emka25 U nas je to tak isto-mm si umyva zuby len vecer,ziadne medzizubne kefky sa nekonaju,sladke papa a nema ani jeden kaz-ma 40 rokov.ja si umyvan zuby aj 3 krat za den,aj medzizubne priestory a tak ako ty mam bez kazu len 1,2, a 3 ostatne mam vačšinou už mrtve,alebo minimalne 2-3 krat blombovane.A to sa jasne že aj bozkavame-takže prenos infekcie-kedže sa hovori že kaz je infekčny by sa už davno mal konat-spolu sme 17 rokov.Starši syn ma takmer 13 rokov a tiež nema žiadem kaz-ja som v jeho veku už mala minimlane 4 -5 kazov.stravujeme sa v podstate rovnako.Tiež si myslim že hygiena nie je vsetko-vidim to na vlastne oči -že nie je.

drzubok
28. júl 2011

@rubinka ked vies kolko das dietatu denne masa zeleniny ovocia obilnin tak prides na to ze v noci jest asi nemusi

rubinka
28. júl 2011

@drzubok - ja som rada ked moje dieťa vôbec niečo zje takže ja by som uvítala keby aj v noci jedla ale spí 12 hodín bez zobudenia a hladná lebo ani večeru nezje, ale to už je o inom.

drzubok
28. júl 2011

@kaja73 vies ta sklovina je už v takom veku vytvrdená že k jej demin. dochadza tazsie. vtedy sa obycajne robia kazy sekundarne - pod plombami, vedla plômb. a celkovo priebeh kazu je iný ako v mladsom veku. syn ma 13 rokov t.j ma trvalu dentíciu cca 2 roky. pricom sestky ma v ustach už 5 rokov. robia mu pocas prevent.prehliadky snímky? aby si naistomohla povedat ze nema kaz? ak nema je to pekne - ale teraz je kritické obdobie ked intenzívnou hygienov si može zabezpečit dobrý základ do života, naopak podcenením sa narobí škôd ktoré sa prejavia defnitívne po dvadsiatke.

drzubok
28. júl 2011

@rubinka to nie je o inom je to o režime. čo ranajkuje desiatuje obeduje - kedy mu davas mlieko??????

drzubok
28. júl 2011

@kaja73 vies ked je zub 2-3x preplombovaný - je otázne ci to nie je problém zubára- lebo plomba sa da zhotovit a da sa zhotovit aj kvalitne, teda vela sa da odflaknut a pacient na to doplatí

kaja73
28. júl 2011

@drzubok Snimky ma robene raz za rok,vlastne vsetci mame-nas zubar ma vlastny rontgen 😉 cela rodina mame jedneho zubara už vyse 15 rokov.A sestky ma už 8 rokov-od 4 a pol roka-vysli mu velmi skoro-aj celkovo trvaly chrup ma už až na zuby mudrosti,takmer 4 roky.na neho nikdy v ničom neplatili žiadne normy-v ničom.

rubinka
28. júl 2011

@drzubok - dám ti ju krmiť, kľudne 😀 mlieko mi zje len ráno 160ml a potom sa mi občas večer podarí dať druhú dávku takže bieda. Raňajky mlieko, desiata ovocie, obed vždy niečo iné plus polievka, olovrant detská výživa, večer mlieko.

drzubok
28. júl 2011

@rubinka kolkoma?

drzubok
28. júl 2011

@kaja73 tak to ma byt

rubinka
28. júl 2011

@drzubok - 1 rok

drzubok
28. júl 2011

nikdy nema nic pomimo týchto davok? piskoty hociico

drzubok
28. júl 2011

@rubinka ved ak ma taku pestru stravu a v noci spí to je super. ved ju nechovas na výkrm 🙂

rubinka
28. júl 2011

@drzubok - chrumky

hajanka
28. júl 2011

@drzubok "dieta je schopne pri spravnom pristupe prespat celu noc"... prezrad ako to docielit! Ak to babetko samno nechce... 🙂 vela mamiciek by to zaujimalo, ak by sa ti to podarilo, mozno by si ziskal aj nobelovu cenu.
Ak mozes, este odpovedz na moju otazku vyssie a vyjadri sa k mojmu prispevku, celkom ma to zaujima.
Dojceny do 3 mes., do 3och mes. mal aj cumlik, od 3och mes. prespal celu noc + odmietal cumlik, prespal kazdu noc, ak sa aj zobudil krmeny nebol, prvy zub v 7mom mesiaci, zubky umyvane dosledne aj 4x denne uz od prveho zubka, vecer po umyti zubkov, ani caj ani voda, nic, sladke neje vobec, ani sladkosti ale ani sladke jedla ako buchty, palacinky (raz za rok mozno)... aj tak sa mu zubky pokazili. Ako to???

drzubok
28. júl 2011

@hajanka rad by som ti dal jednoduchu odpoved ale taka neexistuje. kaz nevznika z dna na den. prvé zmeny si može vsimnut dobrým ockom dobrý zubár- su to len biele skvrny, biele ryhy, ktoré vidno pri vysusení zuba. Uz vtedy sa da zasiahnut - vtedy je to aktualne. tazko sa je mi vyjadrovat aj tebe spominat po siedmych rokoch kde bola chyby ale urcite niekde bola. na to by sa dalo príst uplne podrobnou anamnezou. ale ked najdem skvrny u svojich malých pacientov - vidím ze je problém- snažíme sa ho s matkou násjt identifikovat a následne ho vylucit - plus priamo zakrok na demin-slovine- ci fluor.lak-, prip. pecatenie mliecnaka, poprípade mala bezpbolestna preventívna výpln. pri vacsích kazoch je to už komplikovanejsie- tam sa to spat vrátit nedá- ide obycajne o nových pacientov- nepodchytených

drzubok
28. júl 2011

@hajanka podla mna je fakt vsetko o dennom rezime. o presnom case kazdeho krmenia a ukladania na spanok- t.j ked ma dieta spat /cca 7mes/ nepojdem s nim do mesta ale ukladam ho spat do postele, uspavam ho. ale vzdy pravidelne. samozrejme upravovat to treba podla potreby spanku. a uplny zaklad je vecerny ritual - jedlo, umývanie, spanok

adelaine
28. júl 2011

..je tazko tu viest polemiku ako spravne nutricne "uspokojit" dieta cez den tak, aby v noci nepytalo jest...
kazde dieta je ine, niektore cez den nejedia, v noci to dohanaju, ine su hladne stale, ine spia kludne v noci 12 hodin.... ja sa teda pre jedno nocne krmenie nestresujem, ked viem, ze pocas dna do neho nestopem sladke piskoty a kraviny, nedavam mu pit jupiky a kubiky a sledeny caj...
ja primarne vidim prevenciu v spravnom cisteni a doslednom cisteni...