Dorábanie odlomených mliečných zúbkov

rainee
23. nov 2011

Ahojte, mate niekto skusenost s dorabanim odlomenych zubkov? Nerobi sa to sice casto, ale da sa to vraj dorobit/doplombovat len nikto negarantuje ako dlho to vydrzi..... Nasej sa odbilo pri pade zo zubkov a chcela by som jej to dat doplnit aj ked sa jedna len o mliecaky, takze rada by som sa podelila o skusenosti ak to mate uz niekto za sebou. 😉

irriss
23. nov 2011

@rainee Memu bratrovi se takto odlomil zoubek ve skolni jidelne pri spatnem manevru s tackem...ale to uz mel trvale zoubky.. 😉
Ja bych jen doporucila - pokud se tak rozhodnes spravovat, protoze podle meho, pokud to neni nejaka extra odlomenina, urcite to "chyba na krase" nebude😉..
to spis zrejme trapi Tebe, protoze si to uvedomujes a sledujes..a nebo se jedna o tvuj pocit "viny", kdy si tomu nestihla zabranit, tak Te ten pohled na zoubek mrzi o to vice.. 😉 a snazis se to resit.. 🙂
pokud se rozhodnes o napravu a spravovani, poradim Ti ze zkusenosoti - nesetri na lekarskem osetreni- nastavit takovy zoubek lze, ale vyzaduje to urcite zbrouseni, tudiz se jeste vice zkrati - tak, aby na tom nastavec drzel..proto vyhledej peci maximalni po vsech strankach...jinak by doslo k tomu, ze se bude porad zabrusovat a padat..a nakonec bude bez zoubku.. ☹ ale nic by se nestalo ani tak, je preci jen jeste mlecny....
😉

Nase zkusenost neni o tom, ze by se setrilo, ale preci jen "material" pred 30ti lety nebyl takovy jako je dnes..a navic a opacne.."material" jako byl pred 30ti lety jeste muze byt k dostani a muzes tak naletnout na spatne osetreni starym materialem...😉

rainee
autor
23. nov 2011

@irriss tie predne zubky su odlomene v strede do obrateneho Vcka, takze by sa skor dorabali boky zubov, nie nadstavovali na dlzku. len neviem ci to ma vyznam robit, preto som sa chcela poradit. tie odlomene okraje su inak zatrete aby sa dalej nekazili.
jasne moc ma to mrzi este stale, dufam ze zubky nescerneju a nevypadnu kvoli tomuto poskodeniu a nove zubky vyjdu bez problemov....

irriss
23. nov 2011

@rainee
a jedna se o naraz?
spadla? jak vypadaji dasne? jsou zarudle ci do fialova? mrkni na patro😉

rainee
autor
23. nov 2011

@irriss hej spadla na pusu na dlazbe este v lete a odlomilo sa zo zubkov. ako hovorim je to osetrene u zubara, dasna ok, ja som len myslela ze pre esteticky vzhlad a lepsie kusanie by to stalo za to dorobit spät do povodneho stavu 😉

irriss
23. nov 2011

@rainee
ted jsem ti napsala dlouhy prispevek a opet mi to zmizlo..doprcic..

Jak se znam, dala bych to spravit..(navic se to stalo v lete a porad Te to trapi, to chce jednat-aspon pro psychiku)
Preci jen jeste 5 let je bude potrebovat a uplna ztrata by nebyla mila...ani prijemna.. 😖
Memu synovi byly vsechny zoubky odoperovany kvuli jedne osklive nemoci... 😉 a byla to potiz...byl bez zoubku az do 8mi let..nejde jen o papani, jde i o blbecky - deticky ve skole..nektere deti umi byt zle... ☹
Ja bych do toho sla, ze zkusenosti..
Pokud mas moznost a jezdite do Prahy, mohla bych Ti doporucit zubarku-babicku 😉

rainee
autor
24. nov 2011

@irriss ok, diky za rady, uvidime teda, s lekarom nie je problem, na sukromnej klinike v BA to vedia spravit.
len som chcela pocut nazory od niekoho komu to robili a kolko to vydrzalo 😉

4ocka
3. dec 2011

Ako ze natrete aby sa dalej nenakazili? My mame povlak na hornych 4, povedala by som ze vyzranu sklovinu aj zubok vylomeny ked spadla..poctivo kazdy vecer umyvam..no zda sa mi ze ten povlak ide aj na ocne zubky..ako sa tomu da zabranit?? Dik @rainne

rainee
autor
19. dec 2011

@4ocka dr.to zatrela takou bielou fluoridovou vodickou a potom zaplombovala aby sa zuby nekazili dalej 🙂 a neboli ste s tym u zubara? k povlaku ti neviem povedat, ale urcite skoc za detskym zubarom cim skor nech sa na to pozrie aby jej zubky nahodou nezacali odumierat a vypadavat v najhorsom pripade, ked pises ze ma aj odbity zubok a poskodenu sklovinu. jedna sa sice len o mliecaky ale netreba to podcenovat...

4ocka
19. dec 2011

@rainee objednana je az na 7.2.12, no volam kazdy den,pripadne kazdy druhy,ci sa neuvolnilo nejake miesto..tak som zvedava..dakujem za radu,opytam sa co sa s tym da robit

drzubok
19. dec 2011

@4ocka povlak je niečo čo možeš zotriet. ak je niečo žltkavé nahnedlé, je to infikovaný dentín to ku spravnej terminologii

4ocka
19. dec 2011

@drzubok dakujem,nevedela som to definovatt..uz viem,ucim sa..povlak ako som si vsimla sa robi malemu cez den na zubkoch,ale vecer ide krasne dolu.. 🙂

drzubok
19. dec 2011

@4ocka som rad že si z toho berieš.... ale tvorba plaku je priamo umerna aktivite kariogennych - bakterii. preto tam plak nema čo robit. jeho tvorba hovorí o min. dvoch chybách

drzubok
19. dec 2011

@4ocka a to že je tam celý den robí nereparovatelne škody

rainee
autor
19. dec 2011

@drzubok a co by si povedal z odborneho hladiska na to dorabanie odlomenych zubov?

drzubok
19. dec 2011

@rainee v prvom rade zmenit celý prístup ku or.zdraviu konkrtetneho dietata lebo samotné dorabanie má význam ako mačke mašla

4ocka
19. dec 2011

Preto umyvame poctivo kazdy vecer,a nic okrem cistej vody nedavame..teda dcerke,ta musi zaspat po vypiti flasky..ale aspon uz cez noc nepyta..konecne..maleho este kojim,a on ked sa prebudi nic okrem maminho mliecka nechce..to som zvedava ako jeho odnaucime..mala aspon z flasky vypila,on len mna.. Citala som aj o medovych zubkoch,aj o tom ze i pitie materskeho mliecka moze na noc robit zlo,no nejde to inac len takto..navyse,maly nechce dat umyt horne zubky,tak musim nasilu,skusala som aj tu kefku na palec,ale zabral len jeden pokus,potom zistil nacotoje,a place aj pritom...no rychlo to precistim aj za cenu poplakania si..potom ho necham nech si sam akoze zubky pocisti kefkou.. Aj na ecerku som nasla manever ako umyvat zubky..kazdy raz jej pustim na telefone rozpravku,okolo 6-10 minutovu,s tym ze ked nedovoli umyt zubky,vypinam..a zrazu to ide aj bez plakania a robenia nasilu..kazdy zubok cistim kym napocitam do 10.. Vsetky,okrem 4 vrnych cistim rychlejsie,teda kym poviem 10 tak ho o dost viac prejdem..no tie bolave musim opatrne..tak 10 x prejdem aj z vnutra aj z vonku pekne po jednom postupne..sa mi zda ze nam kedysi na zakladnej zubar vravel o 8 prejdeni si po jednotlivom zube..tak som to zaokruhlila na 10.. A kym vsetky zubky riadne pocistime,prejde aj tych 6 minut.. Tak som stastna..predtym to bolo hrozne..musela som malu doslpva prilahnit a umyvat kym plakala..inac sa nedalo :'(

rainee
autor
19. dec 2011

@drzubok preco ved ide o esteticke hladisko aj o lepsiu funkcnost zubkov, nie? akurat ze nikto nevie kolko to vydrzi....tolko stanovisko z jednej sukromnej kliniky. preto zbieram informacie ci to (ne)dat spravit.

drzubok
19. dec 2011

@rainee tie zuby sa pokazili zdovodu určitých chýb. pokial nedojde k ich náprave dojde ku strate ml.4,5 čo je z hladiska funkčného ovela vacsia skoda. chcem tým povedat že iste, rekonštrukcia má zmysel a jej trvanlisvost je priamo umerná následnej starostlivosti o zuby

drzubok
19. dec 2011

@4ocka prečo si mysliš že to bolí?

rainee
autor
19. dec 2011

@drzubok tie zuby sa odlomili pri pade. inak su zubky krasne a starostlivost o chrup maximalna.

4ocka
19. dec 2011

@drzubok vsetky zubky mozem kefkovat ako dlho by som chcela,aj zlava do prava,len tie co ma take .. Ani dotknut,umyvat opatrne,a ani cez ne nehryzie,vsetko co chce odhryzdnut si da ku kutiku,ku akoby stolickam a tak odhryzdne..vsetko tak papka..preto si myslim ze ju to boli

fkristina
10. okt 2012

@rainee Ahoj, u nás sa dnes stalo to isté zo zúbkami ako u Vás. Odlomený kúsok 😒 Chcem jej to dať spraviť, ked sa dá. Vy ako ste na tom? A malá vydržala bezproblémou u zubára alebo plakala? A dlho to trvalo? ďakujem.

rainee
autor
10. okt 2012

@fkristina este sme to nedali spravit,neviem sa rozhodnut k akemu zubarovi ist aby nepytal za konzultaciu 50e a nic z toho. Chcem nejakeho kvalitneho co to dobre spravi a vobec ma zaujem, lebo zatial je nazor ze naco ved su mliecne 😒

fkristina
10. okt 2012

@rainee díky, za odpoved. No možno, že ani nenájdem zubára, ktorý by to spravil. ach.... Zajtra začínam poinformovať. Mňa to trápi určite viac, ako ju.

rainee
autor
16. okt 2012

@fkristina ono dost zalezi od ochoty zubara. volala som dalsim dvom, ale ako sa vyjadrili treba prist na kozultaciu a potom mozno vyskusat to dorobit. ale negarantuju ci dieta obsedi teda ci sa to bude dat a ci to bude vobec aj drzat. povedali mi ze pri 4-5r. detoch nie je problem ale na to uz kaslem ved v tom veku uz pomaly aj vypadnu, ja by som to chcela dat dorobit cim skor. mozno este skusime interklinik, ti vyzeraju byt dost schopni.

rainee
autor
16. okt 2012

@fkristina tu pripajam mailove vyjadrenie zubara: áno je to možné dorobiť tie zúbky bielou výplňou. Ak je odštiepená iba sklovinná alebo povrchová dentínová vrstva tak je to možné urobiť celkom bezbolestne. Otázka je však či by dcérka bola schopná spolupracovať počas výkonu kvôli nízkemu veku. Je však možnosť urobiť to aj v celkovej anestéze, čo je už závažnejší zákrok a budete potrebovať aj interné vyšetrenie. 😕

fkristina
20. okt 2012

@rainee Aj ja som sa informovala. Naša zubárka také nerobí, ked robí mliečny zub, tak len kaz zablombuje. Druhá zubárka hovorila, že mliečny zub robia, ale malú zoberú, len ked prihlási k nim a bude k nim chodiť aj rodič. ale cez telefón mi nevedela potvrdiť, či to vie spraviť na určito alebo nie. že to treba vidieť. Ostatní mliečny zub nerobia. Tak ja to nechám tak. Horko-tažko, alo som sa stým zmierila. Nebudem ju trápiť. Ona by mi určite neobsedela, hlavne ked bude jej šmátrať v ústach...

monuska342
23. nov 2012

ahojte mate skusenost s tym zeby sa drobcovi pri pade zarazil predny zub do dasna?nam sa to stalo a zubar povedal ze treba cakat zregeneruje sa to?v noci maly ani nespi ako ho to boli a zubar nic nespravi ☹

katarina43
3. máj 2013

@rainee boli ste niekde dorabat ten odlomeny mliec.zubok?ak sa mozem opytat?lebo my mame ten isty problem a som z toho zufala ☹

rainee
autor
3. máj 2013

@katarina43 nie neboli, ale ak by som nasla zubara co by to bol ochotny spravit, dala by som to urobit. jednak z estetickeho hladiska a aj preto, ze sa mi zda ako keby boli tie zubky ostre ako dalej rastu uz dalej je tam taky schod. ale bohuzial nasa zubarka to nerobi a tiez ostatni zubari boli o nicom, vzdy platena konzultacia a skutek utek. ja tiez neviem garantovat ze mi tam mala obsedi kedze to musi aj zatvrdnut a do celk.anastezy ju urcite kvoli tomu nedam. takze mi to pride teraz viac-menej neriesitelne.