Je postup zubára správny?

tmavovlaskakatka
28. aug 2013

Ahojte baby, máme pre 8. ročnú dcérku nového zubára a ten jej do trvalého zuba dáva vložku s odôvodnením, že plomba sa deťom v tomto veku nedáva. Prvý krát sa mi to zdalo v poriadku, avšak vložka jej asi o 4 týždne vypadla, a zase musela prežiť tú tortúru + stojí to aj niečo, a navyše som sa na konci dozvedela, že zase má tam len tú vložku. Lenže keď tá vložka vydrží zase len 4 týždne, tak to budem tam chodiť ako na klavír a platiť... a dieťa stresovať. Nemám z toho dobrý pocit. Ešte som nepočula, že trvalé zuby sa deťom neplombujú. Aké sú Vaše skúsenosti a názory? Ďakujem.

tinkax
28. aug 2013

to je blbost si myslim , trvale zuby sa urcite plombuju aj detom, co ho necha pokazit a potom mu co narastie ? korunka ? isla by som inde

eeffka
28. aug 2013

@tmavovlaskakatka blbost do trvalych zubov sa dava uz plomba, neplombuju sa mliecne zuby tam sa dava iba cement,aspon nas zubar to tak volal, ten ked vypadne nic sa nedeje lebo mliecne nebolia, ale !!! ked vam vypadla po 4t preco by si mala platit? existuje nieco ako zarucna doba.
prec od takeho fusera cim skor.

syrik
28. aug 2013

Robila som u zubára...Choď preč od neho...Plombujú sa deťom trvalé zuby...a tiež nie je pravda, že mliečne zuby nebolia...Lenže pri mliečnych sa počíta s tým, že vypadnú, preto sa tam nedáva plomba, ale vložka a aj to nie vždy...pokiaľ je pokazená stolička napr., radšej ju zubár opraví a zablombuje, akoby mala ísť von, lebo mliečne zuby držia miesto trvalým....takže potrebný je každý mliečny zub v podstate...Vložky sa dávajú skôr menším deťom, lebo nevedia tak spolupracovať a nevydržia mať tak dlho otvorenú pusu, aby tá plomba zaschla, aby tam nešli sliny a pod. preto vložka...ale takýmto veľkým deťom sa už plombuje určite...

eeffka
28. aug 2013

@syrik tak ako to je s tym bolenim zubov? starsej dcere zubar cementoval asi 4 stolicky, vzdy pekne drzala (3-7r), nemykala sa , nikdy nevravela zeby ju boleli ja on sa ma pytal ze mala dost hlboke kazy ci sa nestazovala
teraz druhej vrtal jednicky a tiez nebolelo, ako vrestala ako diva ale to zvuku, ze sme ju drzali, urcite nie od bolesti

syrik
28. aug 2013

@eeffka Sama si si odpovedala 🙂 Zubár sa Ťa pýtal, či sa nesťažovala, lebo to mala hlboké...Každý máme iný prah bolesti....Záleží aj od hĺbky kazu...

eeffka
28. aug 2013

@syrik neviem nie som zubar 😀 , mne spominal nieco ze zub ako taky neboli ale sa zvykne zapalit dasno, opuchat korienky.... ???
Deti hucali, on pustil vrtacku vtedy sa rad rozprava asi ma pocit ze ma vtedy prestoj tak moze 😀

syrik
28. aug 2013

😀 áno, ďasno, korienky, prípadne ten kaz zasahuje do nervu už...ale aj sklovina môže byť citlivá - na teplé, studené...

tmavovlaskakatka
autor
28. aug 2013

@tinkax
@eeffka
@syrik
Ďakujem za rady, nezdalo sa mi to, jej robil vložku aj do mliečneho, aj do trvalého, a obe jej vypadli. Som sklamaná, pretože je to súkromný zubár, mladý, super prístup, dcéra sa tam ani tak nebála ísť.

tova
29. aug 2013

Mojim detom aj mliecne plombovali. Ani dospely ani deti uz necakaju kedy sa plomba zasusi, ale zasusia ju za par sekund svetlom. Sliny non stop odsavaju. Dokonca na mliecne zuby davaju aj korunky. Detsky kaz sa da zaplombovat aj za 1-2 minuty.