Fistula na ďasne 6 ročnej dcérky. Postupoval zubár správne?

Zodpovedané
19. máj 2020

Dobrý deň,

moja 6 ročná dcéra mala plombovaný zadný zub stoličku. Na boku ďasna sa jej začal robiť hnisavý vačok a po čase plomba vypadla.

Zub a ani ďasno ju neboleli, len ten hnis sa tam tvoril stále. Zubár zub vyčistil, dal jej tam liečivú vložku. Predpísal jej antibiotiká a o dva týždne kontrola.

Buď tam dá riadnu plombu, alebo zub vytrhne.

Je to podľa Vás dobrý postup?

Sú potrebné antibiotiká?

Ďakujem

Dobrý deň,

fistula je vyústenie hromadiaceho sa hnisu, ktorý sa kosťou dostáva od koreňov daného mliečneho zúbku cestou najmenšieho odporu. V prvom štádiu sliznicu len odtláča, čo sa prejaví ako mäkká hrčka v oblasti koreňov zubu, neskôr sa sliznica v tomto mieste stenčí až praskne a hnis vytečie.

Proces sa potom viackrát opakuje, pretože zdroj baktérií je odumretá zubná dreň, hnis teda vzniká vo vnútri zubu, prípadne v okolí hrotov koreňov. Vzhľadom na vek vašej dcérky by bolo dobré zúbok v ústach ponechať. Je však potrebné odstrániť zdroj infekcie. Prvou možnosťou je, že sa zúbok ponechá otvorený - zubný lekár doň vyvŕta dieru, ktorou bude hnis odtekať, aby sa nehromadil v zube a neprechádzal do kosti.

Zubný lekár vám následne vysvetlí, ako zúbok čistiť, aby sa v ňom nehromadili zvyšky jedla a diera sa neupchávala. Pri správnej domácej dentálnej hygiene dcérke takto zúbok vydrží až do vypadnutia pri prerezávaní trvalého črenového zubu. Druhou možnosťou je, že sa zaplnia koreňové kanáliky podobne, ako sa to robí pri trvalých zuboch.

Ošetrenie a plnenie koreňových kanálikov mliečnych zubov je zákrok, ktorý si často vyžaduje návštevu špecialistu - pedostomatológa (detského zubného lekára). Ak sú koreňové kanáliky zaplnené, je možné na zub zhotoviť trvalú výplň, niekedy aj korunku. Predpisovanie antibiotík je vecou názoru každého zubného lekára, štandardne sa predpisujú pri opuchu alebo zvýšenej teplote.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská