Môže mať 1,5 ročné dieťa kaz?

krtkovazena
25. apr 2015

Dnes som malému objavila pri santeni v pusinke na hornej stoličke malú hnedú bodku môže to byť kaz? Ešte ju nemá ani celkom vyrastenu, som riadne vyplasena že čo to :( zuby umývame ráno večer. Občas priznávam uchmatne daku sladkosť zo stola aj s čokoládou ale žeby mal z toho hneď kaz? Máte s tým niekto skúsenosť alebo môže to byť? V pondelok volám zubarke. Ďakujem za každý názor.

akamila
9. máj 2015

@lucinkab Zas tento nazor, ze kakavko, sladeny cajik, poriadne umyvat atd. a ze moze za to rodic. Ako som pisala, ani sladene cajiky, kakavka, sladkosti, nic, a zuby umyvame poctivo...Ale tento nazor pretrvava, a ako som vravela vyssie, vseky mamy co som spoznala co maju tento problem su take ako ja, ze nikdy dieta ziadne sladke, prave naopak, velmi zdrava vyziva. Akurat to kojenie.

Inac pocula som tiez ze kaz moze prejst na nove zubky od niektorych odbornikov, ale zaujimave je, ze som sa s tym este nestretla a vsetci co mali problem na mliecnych a uz maju nove vravia ze nove vysli zdrave. Takze neviem. ci sa to neprehana ze mliecne mozu ovplyvit nove.

egiginka
9. máj 2015

@akamila .. no nemozem ta presviedcat, lebo asi mas dost velku skusenost a nieco mas nacitane a tiez si prajem , aby to naozaj tak nebolo.... ale zase casto krat, ked mas niaky problem tak reaguju maminky s rovnakym priblemom, takze to moze byt skreslene... super by bolo spravit minivyskum... aspin 200maminiek co dlho kojili by zodpovedali na otazku o zuboch,.. tym, ze ja som neriesila kazy, tak napr nemam okolo seba maminy s pokazentmi zubami, na tu kopu co poznam, tak 2..... no moze nieco na ti byt, ale si myslim, ze urcite si nemozes vycitat neodstavenie:(.. to pre deti je dost velky sok ( ako keby navsteva zubara nebola :(.) a verim, ze tie trvale budu krasne perlicky !

meluela
9. máj 2015

@akamila z individualnej skusenosti sa fakt tazko uzatvaraju platne zavery .. na to su prave tie vyskumy ktore maju k dispozicii vacsiu cast populacie nez ja a 10-15 znamych z okolia ...
ale ked sme uz pri zaveroch z jednotlivych skusenosti, u nas v skole mal vzdy na kontrole u zubarky najviac kazov chudak chalan co si ich najviac drhol ... takze ja mam skor taku teoriu ze aj prilisna ustna hygiena skodi a netreba to prehanat viac nez dvakrat denne .. napr ked sa umyju v nevhodnom casovom intervale po sladkom jedle, tak to zubom vyslovene skodi

akamila
9. máj 2015

@egiginka Ja viem, odstavit v noci je velmi tazke, tada hlavne pre typi deti ako moja, to bolo uplne nemozne. Ale keby som vedela ze nam to znici takto zuby a ze sa budeme roky trapit koli tomu, ze jej bude hrozit narkoza, ze nebude moct poriadne jest, ze ju budu boliet zubky, kolko stresu si vytrpi u zubarov, tak urcite by som radsej i ked nasilu, prestala kojit v noci. I ked vtedy sa to zdalo nemozne, a skusali sme fakt vela a bol to neustaly boj. Vycitam si to proste, lebo jej zubky nam denno denne ovyplyvnuju zivot a bojim sa co nas este caka.

Viem ze moja skusenost nie je dokazom, ani co pocujem od druhych, ale fakt som bola sokovana ked som sa stretavala na forach o zubnych kazoch len s maminami co su inac mensina: tu v Amerike vraj po 1 roku koji menej ako 1 percento populacie, a napriek tomu 100% ludi s ktorymi som sa stretla co mali malinke deti zhnite zuby boli prave co kojili do 2,3, 4 rokov. Teda ked to je mensina celkovo, preco 100% ludi co mali problem boli prave z tejto mensiny populacie? Mozno su aj mamy z 99% populacie co nekoja a maju problemy, ale preco ziadna nikdy nebola na forum ked je to vyse 99% populacie? A preco ani jedna moja znama (nie internetova z fora o zuboch ale ludia z okolia), ci mamina na ihrisku co stretam denne, nema tento problem? To su tych 99% co nekojili v noci, a co deti davaju dzusiky a sladkosti, ale zuby maju dobre, kym moja dcera (a deti mamin co poznam z for) maju mami co cely zivot robia len to co je zdrave, prirodne, nebrali nikdy antibiotika ako ine deti atd...a maju zuby zhnite ☹

Inac je pravda, ze nie vsetky v noci kojene deti maju problem. Ja som netusila ze sa toto moze stat, lebo aj moj synovec bol dlho kojeny v noci, a ma zuby ako perlicky. A neumyvali snad do 3 rokov poriadne. Moja teoria je ze ja som mala vzdy vela mlieka, a aj ked bola starsia, prsia sa vzdy nalpnili rychlo a netrebalo vela tahat a uz to tieklo, a tiez moja sa budila snad 10x za noc, takze ta frekvencia a to ze som mala vela mlieka sposobilo asi to ze stale mala v ustach mlieko. Sestra nemala tak vela mlieka ze sa valilo, asi trebalo viac tahat, takze mozno jej syn nemal len pri malom potiahnuti plne usta mlieka, on to mozno pouzival len ako cumlik a mlieka moc nevyslo, kdezto mojej vyslo aj pri minimalnom potiahnuti. A okrem toho vela deti sa budi len raz dvajrat za noc kdezto moja vkuse.

akamila
9. máj 2015

@keira Ano knihu som citala. Bohuzial nie je to velmi realisticka dieta pre vacsinu ludi, hlavne pre deti. Napriklad kvalitne nepasterizovane mliecne vyrobky od krav pasenych len na trave, ako sa odporuca, kupujem uz davno. Mliecne vyrobky teda povacsine jedla prave tieto, hlavne jogurt z tohto mlieka (len biely), obcas mlieko, kvalitne zlte maslo.... Ale zas vylucit obiloviny, strukoviny, v podstate ostava len maso a vnutornosti, mliecne, vajicka a zelenina, je to dost nerealne pre dieta. Su ludia co mali uspech s touto dietou ale nechapem ako to mohli zvladnut s 2-3 rocnymi detmi. Ked jej davam len masite a zeleninu, tak tuzi po niecom inom, aspon kasa, alebo ryza. Taktiez odporuca vnutornosti a to mi tiez jest nebude. Tiez odporuca vela mliecneho, a musela som obmedzit mliecne, mlieko som vylucila uplne lebo mala z toho zacpy. Takze neostava vela co jest.

egiginka
9. máj 2015

@akamila , drzim palce. A dufam, ze sa to mojej nestane...... ale, zase nemozes vediet, ci by sa to nestalo,, aj keby si na noc odstavila... Urcite si nemas co vycitat! Si skvela mama

nikuska124
9. máj 2015

@akamila ahojko , dcerka má quilotorax, cize nemoze ziadne tuky aj ked je to velmi narocne jedlo bez tukov, dcerka má tiez problemy so srdieckom a lymfatickym systemom. Totizto ked papa nieco co má tuky, tak tie tuky jej idu do plucok- tvori sa tekutina a potom jej treba robit drenaze do plucok, lebo sa jej stazuje dychanie. Totizto mea velmi zvlastnu chorobu a bohuzial lekari nevedia ako to riesit, lebo uz vyskusali vsetky monoznosti. Tentó mesiac jej idu kolapsovat lymfaticky system. Viem ,ze su tuky dolezite ,ale bohuzial v jej pripade su ají velmi nebezpecne. Dzusiky pije iba z domacich pomarancov a to na ranajky kazdy druhy den od septembra do maja. Caje piju zelene a to len obcas.

akamila
10. máj 2015

@egiginka Dakujem pekne za pekne slova 🙂 Moje nocne kojenie bolo prejavom lasky a ze som ju nechcela nechat vrieskat hodiny a trapit sa a tak som jej dala co chcela aby mohla lepsie spat, no ale ked jej to nakoniec uskodilo na zubky tak je to cele take neferove, lebo spravis nieco co si myslis je najlepsie pre tvoje dieta, v podstate sa obetujes a vstavas celu noc do 2 rokov a nakoniec zistis ze to bolo zle rozhodnutie. Vela mojich znamych nasilu oducili a nechali dieta revat samo v postielke uz vlastne ako babatko a tak ho nasilu naucili aby spalo same bez budenia, i ked sa to zdalo surove, ich deti teraz maju pekne zubky, i ked jedia horsie ako moje. No ale uz je ako je a ako vravis, neviem naisto ako by bolo keby sme nekojili tak dlho, i ked ako som povedala, som prsvedcena ze je to z toho kedze sa zda ze len maminy co koja dlho v noci maju problemy. Drzim palce aby ste mali zdrave! Kolko ma teraz malinke a ako casto este kojite v noci?

@meluela Ano, suhlasin, privela cistenia moze poskodit sklovinu. Ja ked cistim tak sa snazim jemne, hlavne odstranit zvysky jedla, lebo kedze ma 2 diery na stolickach, po kazdom jedeni to ma plne jedla.

@nikuska124 To mi je luto, ze malicka ma taketo problemy, nepocula som o tom este. Je mi vzdy tak luto ked pocujem ze deticky maju nejake zdravotne problemy a musia uz od malicka tolkemu podstupit ☹ My sa trapime len so zubkami, alergiami a ekzemom, caste zacpy a bolenie bruska, velmi zle spanie odmala, casta celkova nespokojnost a mrzutost, a aj to je na mna vsetko niekedy privela, vacsie problemy si neviem predstavit. Dufam ze sa vam to podari vyriesit, drzim vam velmi palce!!

nonny
10. máj 2015

Naš mal ešte pred dvoma rokmi 4 kazy...takže mame všetky stvorky zablombovane :( takže kaz može byť...bohužial :(

margieamatusko
10. máj 2015

@akamila To je to. Myslis si, ze robis pre svoje dieta to najlepsie a nakoniec zistis, ze si mu vlastne uskodila. My sme tiez spavali s ceckom v puse, az mu mlieko vytekalo, no akonahle som sa odtiahla, uz bol hore a rev. Nedavala som cumel, lebo vraj sposobuje zubny kaz, krive zuby a "cojaviemcoeste". Keby som vedela, tak mu ho s kludnym svedomim dam. Asi by sme to mali teraz podstatne jednoduchsie. Keby sa dal tak vratit cas.... 😒

nikuska124
11. máj 2015

@akamila Dakujeme velmi pekne. Je to velmi zriedkava choroba. Dokonca nie su ani dake studie na nu iba nejaky protokol ,ktory sa ma plnit s moznostami liecby- dieta, vynechanie stravy uplne na 1, 5 mesiaca a prijima le vyzivu parenteralnou formou, lepenie pleur, operacia plucok...a bohuzial uz vsetko vyskusali a nezabralo jej nic hladaju este moznosti len najhorsie ,ze nie su studia robene na tak male deti. Ale verime ,ze vsetko pojde uz len lepsim smerom, ona je velka bojovnicka a zvlada to skvele.

egiginka
11. máj 2015

@akamila , skus si pozriet streptoccocus mutans, takze potom ti to vyjde, ze za peicibou si nemala vobec dojcenie, ono akurat, ked uz boli zubky demineralizovane, tak samozrejme aj to dojcenie to dotuklo,... ale pricinou bol streptokok, ktory sa lagko dostane cez pribor zdielany, najlepsie restauracny🙂, pohare, bozkavanie, napr starsimi ludmi.... alebo aj caste atb branie, podstate aj jednorazove atb, moze... takze vidis, nemas si az tak co vycitat !!!!

akamila
12. máj 2015

@egiginka No ja si vycitam aj to ze som jej nechala lizat moju lyzicu a pit z mojho pohara, takze vycitam si aj to, lebo vraj najcastie sa chytia bakterie prave od mamy. Ale zas tu strep mutans mame urcite vsetci, bakterii sa nevyhnes v zivote, aj deti co nemaju kaz ju urcite maju v ustach ako ini, kedze je to taka bezna bakteria a neverim ze deti bez kazov ju nemali odkial chytit, kedze to ma fakt asi kazdy. Nemoze zit v sterilnom prostredi, takze by sa s nou stretla skor ci neskor ako vsetci ostatni, aj ti co nemaju kaz. Mozno keby som jej nikdy nedala s mojho priboru a tiez nikto iny, a nemala by vobec tu bakteriu, tak iste ze bez bakterie by nebol kaz a mozno keby ju chytla ako starsia tak jej zubky by uz boli odolnejsie. Ale zas bakteriam sa nevyhneme a tomu sa nedalo asi zabranit. Pravda je ze casto jedla z mojho priboru a pohara. Ale keby sme bakteriam nedali moznost celu noc vytravarat kyselinu z cukrov mlieka co jej tam ostavalo pocas celej noci tak by jej bakteria neuskodila, takze stale vinim nocne kojenie. 🙂
Vraj xylitol je velmi ucinny proti tymto bakteriam, niekde som citala ze pri pravidelnom pozuvani sa mnozstvo strep mutans znizi az o 90%. Neviem ci je to pravda, my sa snazime pozuvat xylitol a neviem nakolko je ucinny. Mozno to pomaha, a bez toho by to bolo horsie, tazko povedat.

@margieamatusko No presne tak. Robis vsetko pre dieta, nechces ho nechat revat celu noc za cicou a nakoniec ale este sposobis viac zla a mozno ten rev nejaky cas by bol lepsi ako teraz toto trapenie roky. Tiez si niekedy zelam aby som mohla vratit cas a spravit to inac. I ked moja bola fatk tazky pripad, co sa tyka oducenia, a cez den stale koji a vobec sa mi nedari ju oducit. Ale aspon v noci uz nekojime asi od 2 rokov (nebolo lahke ju oducit ani v 2 rokoch ale myslim uz lahsie ako ked bola mladsia).

sophia88
19. máj 2015

Ahojte maminky,ktora zubarka Vam osetrila zubky pri detoch mladsich ako 2roky?Mala ma 20 mesiacov a 3kazy 😔 Nasa zubarka len odporucila elmex gel,ale ako som to tu zacala citat,bola by som radsej aj za osetrenie v narkoze ako za bezzube dieta 😞 Este stale sa kojime,ale tymto padom asi budem radikalne riesit odstavenie.

dolynkag
26. sep 2020

vedel by mi niekto po 5 rokov od tejto diskusie napísať, ako su na tom teraz vaše detičky? trvalý chrup je ok? naša má niečo podobné má 15 mesiacov a mám obavy, čo bude dalej so zúbkami, sladké neje nič okrem ovocia, kojená je stále, prvé dve deti majú krásne zuby, tak som zaskočená čo sa deje

michaela123456nrro
29. jún 2022

@cottoncandy
@cottoncandy dobrý deň, v akom stave mate zubky teraz. Môj ma 15m a ma kazy som uplne stoho na prášky. Doktorka povedala, že každý mesiac ich bude natierať niečím.... Ze do 3rokou ich bude vedoet zachranit. Už vidím aj 4 co mu rastie ze je zle 😪

miskaska
29. jún 2022

@michaela123456nrro nas mal zubky vrtane a opravene. Ziadna vodicka. Vydrzali, kym klasicky nevypadli.