Pokazené mliečne zúbky, 2 ročnému mizne zubná sklovina

2231987
17. júl 2019

Manicky dnes sme boli na preventivke s 2 r synom a dr.mu nasiel kazy na hornych zubkoch. Uplne mu myzne zubna sklovina a tvoria sa potom kazy na nych. Som stoho smutna . Aku pastu by ste odporucali aby sa to uz dalej nerozsirovalo? Od zaciatku pravidelne mu umyvam zubky. Ked mu zacali ist uplne bez problemov sa prerezali. Dakujem

ivi175
17. júl 2019

@2231987 Pozdravujem, dolezite nie je aku pastu pouzijete, ale ako cistite. Vas zubny lekar by vam mal ukazat, ako sa spravne starat. Dolezite je hlavne vecerne cistenie a nasledne uz nedat syncekovi nic papat a pit len cistu vodu. Odporucam kefky Curaprox a pastu Elmex v spravnej vekovej kategorii. Naucit neprehltat, vypluvat, male mnozstvo. Na Youtube su instruktazne videa. Sladke nezakazovat, obmedzit mnozstvo a hlavne nejest cely den, radsej viac naraz, ako trvalo cely den znizovat pH. Zakladom je cistit, cistit, cistit a hlavne spravne.

ink
18. júl 2019

ahoj, @2231987, @ivi175 to napísala pekne. Ja len doplním, že nám odporúčala zubná lekárka pastu Tooth mouse. Je to pasta, ktorú nanesieš po čistení zubov.

2231987
autor
18. júl 2019

@ink dakujem iden ju pohladat a objednat

biela_sova
18. júl 2019

Ahojte, mame 9 mesacneho kojeneho synceka. Zubky mu cistim 3x denne jednozvazkovou solo kefkou (TePe, Curaprox). Co ale v noci, ked sa koji (zo sna, spiac) 2 krat? Dakujem vopred za radu?

karolinka1991
18. júl 2019

@2231987 Ahoj, len chcem povedať, že to nie je len o správnom čistení zubov, ale bohužiaľ aj o genetike. Mam 2 dcérky - 3 a 1.5 ročnú - a hoci pri oboch som postupovala rovnako, staršia ma ukážkové zúbky a mladšej sa dosť skoro začali objavovať biele fliaciky na zubkoch a viditeľne su zúbky horšej kvality. To len, aby si sa zbytočne neobvinovala. Precitala som si kopec príspevkov od maminiek, ktoré sa o zúbky deti ukážkovo starali a aj tak boli pokazené (dokonca aj dieta zubarky!!!). Ale ten Tooth Mousse odporúčam a držím palce, paa

karolinka1991
18. júl 2019

@biela_sova ahoj, pri takomto prípade som čítala, že by bolo dobre vytierat aj v noci zúbky gazou namočenou vo vode (alebo vraj dat mlieko aspoň zapiť vodou, nech sa pusinka preplachne), ale keďže pre obe moje dievčatá je od narodenia spánok uhlavny nepriateľ, ani som tu gazu neskúšala (vodu mi v noci uplne odmietali), vyjedovalo a prebralo by ich to natoľko, že by mi už nezaspali, ale viem o bábätkách, pri ktorých môžeš v noci snáď aj vysávať a spia ďalej, takže keby som mala takého spáčika, asi by som to vyskúšala

biela_sova
18. júl 2019

@karolinka1991 Hahaa, zasmiala som sa. Nas je tiez taky, ze spanok = usla prilezitost objavovat, chodime okolo neho po spickach a po kojeni som rada, ze sa uspal. Ani nedycham, aby sa neprebudil. Gazu mi radila aj moja stomatologicka, asi mu nejako taktne budem nukat tu vodicku :D

natur
7. aug 2019

@2231987 to mi je luto, v takom veku. Ja by som ale pastu isto neriesil.
@ivi175 mozno ani to, ako cistite, nie je az tak dolezite. Repektive ovela dolezitejsie je nieco ine.
@karolinka genetika sa podla mna precenuje. A ze tvoje mladsie dieta je na tom horsie, sa da tiez vysvetlit, bez genetiky. A naco "aj v noci" vytierat zúbky gazou namočenou vo vode?

Odporucam riesit radsej pricinu, uputavka tu: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2761916...

karolinka1991
7. aug 2019

@natur och, na tých "eskimakov" sa v tom článku nedá ani pozerať, ale vďaka za tip

natur
8. aug 2019

@karolinka1991 Ktorych, v ktorom clanku? V tom na ktory som udal linku, ziadni nie su.

karolinka1991
8. aug 2019

@natur sú tam predsa spomenuti

sheila72
8. aug 2019

Odporúčam Voco profluorid varnish, lak na fluoridaciu. Našej vyšli dva zuby bez skloviny a okamžite sa v roku začali kaziť. Zubárka nám odporučila Elmex gel ale ten je dosť slabý a je tam vysoké riziko, že tak malé dieťa ho prehltne. U laku veľké riziko nehrozí. Stačí ho štetcom naniesť na zuby a zatvrdne pomocou slín alebo vody. Stojí cca 30 €. Dcére zachránil zuby. Kazy sa jej remineralizovali a nepostupovali ďalej.

natur
8. aug 2019

@karolinka1991 Stale nerozumiem, ako a preco sa na nich neda pozerat. Ked tam nie su zobrazeni, len spomenuti.

karolinka1991
9. aug 2019

@natur lebo sú to Inuiti, nie "Eskimaci"

natur
15. aug 2019

@karolinka1991 A ako si prisla na to, ze islo o Inuitov?

Price v knihe pise aj tak o velmi vela nim navstivenych roznych etnikach, po celom svete. O tychto, ktorych navstivil na Aljaske, nepise ako o Inuitoch ani raz, pricom vyskyt slova Eskimo v knihe je 93-krat.

VId napr. mapku Key to Location of Indian and Eskimo Groups Examined in Canada v kap. 5. Opisuje , ze "v 1933" .. "preprava na veľké vzdialenosti a do casti, kde moznosti cestovania prakticky neexistovali inými prostriedkami ako lietadlami ... Súčasťou našej trasy bola plavba parnikom do Sewardu v západnej Aljaške a železnica do Anchorage, kde bolo prenajaté lietadlo, ktoré nás prepravilo do rôznych casti západnej a strednej Aljašky". Dalej spomina rieky Yukon a Kuskokwim, zatoku Bristol,...
A tam zije etnikum Yupik, https://en.wikipedia.org/wiki/Yupik_peoples

Price bol American. A aj dnes "v USA sa termín „Eskimo“ stále používa, pretože zahŕňa obyvateľov Inuitov, Iñupiat a Yupikov". Naopak, pojem "Inuit nezahrna (inu podskupinu) Yupik". https://en.wikipedia.org/wiki/Inuit

Pozn. Ze niekedy v buducnosti bude pojem Eskimak chapany pejorativne, a to len v Kanade a medzi anglicky hovoriacimi Inuitmi v Gronsku, on iste neriesil. Bol vedec, vyjadroval sa presne.

Ale aj keby sa bol pomylil, stale nerozumiem, ako sa niekomu na slovo Eskimak "nedá ani pozerať". Mnou by ani netrhlo, toto by som s uplnou lahkostou prepacil ako nic, vzhladom na obsahovu hodnotu jeho diela. A s akou uctou on o vsetkych Eskimakoch, ale aj o inych domorodcoch kdekolvek na svete sa vyjadroval! Napr. "Jeho manželka je očarujúca Eskimacka s úžasnou inteligenciou a skvelou osobnosťou. Pochádzala z dolného Kuskokwimu a bola jednou z primitívnych Eskimákov. ..." A bodaj by nie, ked on zubar, zasol nad ich mudrostou. Top zdravie, ziadny zubny kaz do smrti, pri nulovej zubnej hygiene, ziadne krivorastuce zuby, neskutocna imunita, ziadne civilizacne choroby,...

karolinka1991
15. aug 2019

@natur kedy bola kniha reálne písaná autorom a z akého roku je vydanie (pripadne preklad)?

karolinka1991
15. aug 2019

@natur ale viac by ma zaujímalo bližšie vysvetlenie toho, čo ste mi napísali v rámci Vášho prvého príspevku do tejto diskusie, ďakujem pekne

kristinajancovicova
25. aug 2019

@2231987 ahoj ;)citala som tvoj prispevok ako to mate teraz zo zubkami ?

2231987
autor
26. aug 2019

@kristinajancovicova ahoj kazia sa nam dalej ☹

natur
18. sep 2019

@karolinka1991 Na tvoje otazky neviem odpovedat strucne. Ale pokusil som sa zhrnut. Pozri novu skupinu "Zdravé zuby - bez kazov a bez strojčeka" https://www.modrykonik.sk/group/11560/. Tymto ta do nej ako prvu pozyvam, ak mas zaujem. To bude tiez vhodnejsie miesto na dalsiu pripadnu diskusiu medzi nami.
Je verejna, otvorena vsetkym. Mozno bude inspirovat aj teba @2231987.

kristinajancovicova
18. sep 2019

@2231987 a vobec to ani neriesia ??My mame zatial len povrchove a sleduju ho ak sa to zacne rozsirovat a nebodaj zacne kaz budu to riesit pretoze nas zubar mu nenecha pokazit zubky

m696
13. okt 2019

@2231987 Dobrý deň, odporúčam zubnú pastu od výrobcu Forever, ktorá obsahuje aloe vera a propolis 🙂 My od kedy ju používame sa nám zubky kazia oveľa menej.

2231987
autor
14. okt 2019

@kristinajancovicova ahoj zubar mi povedal, aby som mu viac davala ovocia a zeleniny aby nepil bulblinkove a sladke vody...Uz zhanam druhu detsku zubarku.

2231987
autor
14. okt 2019

@ivi175 Ahoj on sa este v noci koji...

2231987
autor
14. okt 2019

@kristinajancovicova stale sa kazia uz su chztene dalsie dve:(

2231987
autor
14. okt 2019

@natur dakujem za odporucanie pridala som sa poprecitam

kristinajancovicova
14. okt 2019

@2231987 no pekne :(Viete mi poslat foto vasich zubov do spravy ??Ci to vieme porovnat z tymi nasimi ?

monika2012
14. okt 2019

Podavajte detom vitamin D3/K2 (napriklad od firmy Dr. Jacobs). Zabudovava vapnik do kosti a zubov. Pogooglite.

nikaeli
14. okt 2019

@kristinajancovicova moja dcera mala to iste.. zubky som jej cistila najlepsie ako som vedela a ked mala 2,5 roka, doslova jej vyprskala zubna sklovina na jednotka, potom na dvojkach.. mala v nich take preliaciny, ci ako to mam nazvat.. sladkosti nejedla vobec, sladke a bublinkove vody vobec, pila len vodu, pripadne v zime nesladeny caj, fakt som si dala zalezat, nakolko ja sa zubarov velmi bojim, chcela som, aby mala zubky co najviac krasne a zdrave.. dnes ma uz 12, trvale ma ovela lepsie, povedala by som "kvalitnejsie", sice ma uz 3 plombovane, ale v porovnani s mliecnymi je to naozaj ovela lepsie..

aktualne ale doslova bojujem s mojim 20 mesacnym drobcom, ktory si uz asi druhy tyzden nechce dat vycistit zubky.. on si sice kefku zmoli, hryzie, ale docistit mi nedovoli, zatne pusu a neotvori a ked sa mi aj nasilu podari dostat sa s kefkou dnu, reve neskutocne, hazde sa, kyve hlavou - jednoducho mu ich neviem vycistit 🙄 skusala som uz aj v spanku, ale bez uspechu ☹

monikaduskova
12. dec 2019

Zapojim sa aj ja do diskusie.možno uz neskoro ale predsa...mij maly ma 5 rokov k zubarovi chdime od 3 a pol roka...velku chybu som vraj robila.ked som ho kojila 2 a pol roka a necistila som mu zubky v noci (poviem pravdu.netusila som.ze mu treba po kazdom nocnom kojeni cistit zuby v nci)...ocne zubky sa mu rozpadli ma ich cierne.mal uz flaky aj na jednotkach ale dr mu ich poopravoval...poctivo umyvame zuby.pouzivame toth mouse pastu.vraj cistime dobre...dnes mu z jedneho zubku co mu dr opravoval stolicku.odpadla cela blomba a pod tym uplne cierne...no ja sa bojim ze sa mu z toho moze stat...boli sme na preventivke zaciatkom novembra a dr povedal.ze super.ze sa mu zuby zamineralizovali z tej pasty...ale ze bude raz musiet mu tie zubky cierne vytiahnut...inak on sa zubara neboji pekne sa drzi.teda hra hrdinu...rbili niektorym detickam len v lokalnej anesteze vyberanie tych ciernych zubkov?