Riešili ste opravu mliečnych zúbkov?

jarus1
24. apr 2013

Rada by som sa s Vami podelila o skúsenosti. Mám 4 ročnú dcérku, od pol roka jej umývam zúbky a napriek tomu som si všimla dva kazy na dolných stoličkách. Po porade s dr. som jej dala jeden zúbok opraviť a zaplombovať. Asi po mesiaci veľký opuch a plomba musela von.
Som z toho nešťastná, lebo som chcela, aby mala zúbky v poriadku a akosi to nevyšlo 😝

ada510
24. apr 2013

@jarus1 Ahoj som zubná sestra kaz mala veľký až do nervu preto ten opuch deťom treba zuby docistovat do 12 rokov jejich kefkou nemala by pit sladene nápoje a po každej sladkosti si aspoň vyplachnut ústa aby sa tomuto zabránilo treba pravidelne od jedného roka chodiť s deťmi na prehliadku každého pol roka poisťovňa im do 18 rokov hradí floridaciu čo je.na spevnenie skloviny a proti kazivosti treba to využiť...;)

jarus1
autor
24. apr 2013

@ada510 ďakujem za info...len neviem čo s tými zúbkami teraz...čakať na výmenu, čo môže byť aj 5 rokov alebo skúsiť po čase opraviť alebo vytrhnúť??? to si neviem ani predstaviť ...
čo to vlastne znamená floridácia?

kurci
24. apr 2013

to by som sa aj ja chcela opýtať ? a ešte jedna otázočka, našej Tamarke robili kaz a platila som 7 eur. to sa už platí aj takýmto malým deťom?

jankafa
24. apr 2013

Moj mladsi sym na strasne zuby a pritom si naozaj dobre a poctivo umyva - uz sme mu museli dat vytrhnut 2 mliecne zuby, lebo mal pod nimi zapal. Bojujeme s tym, pravidelne chodime 2x do roka na prehliadky, dokonca pouzivaju aj ustnu detsku vodu. Viem, ze mlecne uz neopravime, ale snazi sa aby trvala boli co najdlhšie bez poškodeni. Na radu detskej zubarky pouzivame raz za 2 tyzde Elmex gel - je to posilnei skloviny a dokaze to zastavit zubny kaz v zarodku.

ivec16
24. apr 2013

@jarus1 myslim, ze sa nemusite tak obavat, ja som ako mala mala mliecne zuby pokazene, pamatam si ako mi ich rozvrtali a nechali otvorene aby mi spod nich hnis vytekal... trvale zuby som mala do 25 rokov bez jedineho kazu... teraz mam 27 len tri male blomby... takze nic nie je stratene...

jarus1
autor
24. apr 2013

@jankafa my našťastie vraj ešte hnis nemáme ani zápal, ale líčko mala riadne červené a opuchnuté.....ale to by bola iba otázka času....má iba 4 rôčky....do trvalých daleko 🙂

jankafa
24. apr 2013

starsi syn bude mat 7, uz ma 2 trvale stolicky, ale len teraz sa mu hybe prvy mliecny zub - zatial ma vsetky mliecne este v celkom dobrej forme. kupila som im v DMke take presypacie hodinky, tusim to ma 3 minuty, tak si pri tom kazde rano cistia zubky 😵

ada510
24. apr 2013

@jarus1 no pokiaľ to má otvorené zub je už mŕtvy treba mu tam dávať cez deň vaticku aby sa to neupchalo a večer vytiahnuť ostatné kazy dať určite opraviť minimálne vyvrtat a dať tam aspoň vložku liecebnu od mliečnych kazov sa ničí sklovina aj stálych zubov! Fluoridacia je spevnenie skloviny zuby sa natru takým gelikom len chuti ako zuvacka...;)

jarus1
autor
24. apr 2013

@kurci ja som platila 31€

jarus1
autor
24. apr 2013

@ada510 ďakujem 🙂

geegee
24. apr 2013

starsi syn ma takmer 7 rokov a ma tiez jeden zubok mrtvy - mal ho poctivo zaplombovany a tiez mu to opuchlo. Teraz tam ma taku farebnu plombu - vybral si modru 😀 Mladsi dostava tabletky kazdy vecer na fluorizaciu. Obaja jedia dost malo sladkosti, pouzivaju aj ustnu vodu - odkedy doktorka predpisala malemu tie tabletky, dvam mu rano tabletky a vecer vyplachuje pusu ustnou vodou 🙂

xlucia
24. apr 2013

@jankafa mliecne treba opravit, inak sa siri kaz. elmex gel je ucinny len pri trvalych zuboch, na mliecne nema efekt

juliagregor
24. apr 2013

ahoj, opravovala som u 6 rocneho a aj 4 rocneho syna...
jeden zub sa len rozvrtal a odstranil sa kaz, 2 zubky su aj zablombovane... dr. ma upozornil, že sa môže stať, že zub zapuchne, ked je tam zapal, ktorý nevidieť...

zubky umyvame pravidelne, dočisťujem, chodíme na prehliadky... rozmýšľam, že založím zvlasšť šetrenie, kde budem odkladať len na opravy zubov 😒

ada510
24. apr 2013

@geegee ustna voda je úplne zbytočná pre deti vôbec by som ju neodporucala zuby treba poriadne umyť mechanicky ustnu vodu deti nepotrebujú a nemali by ju vôbec používať jediné pri zápale dasien...inak im zbytočne okrem zlých baktérií zničí aj dobré a deti budú mať tzv.chlpaty jazyk...:$

andrae
24. apr 2013

@ada510 Ospravedlnujem sa, toto je mimo temy. Mam otazku na Teba, ako na zubnu sestru. Som tehotna, 14tt, doteraz som si robievala taku kuru s elmexom gelom a neviem, ci ho mozem pouzivat aj ako tehotna, kedze je to liecivo z lekarne.
K zubarovi idem az za mesiac.

ada510
24. apr 2013

@kurci platí sa samozrejmé je jedno či sú to deti alebo dospelý IDE o materiál a ten je drahy no a poisťovne to uhrádzať nevladzu...a to ste platila este aj dosť malo buďte rada...;)

ada510
24. apr 2013

@andrae Ahoj v pohode elmex gel nijako neskodi môžeš Ho použivat je to dobrá prevencia;) skodil by jediné v tedy že by si Ho jedla heh a to asi nerobis... 😀

jankafa
24. apr 2013

Elmex gel pouzivame pre to, lebo uz ma aj trvale stolicky austna voda je specialna detska

ada510
25. apr 2013

Ustna voda pre deti je len reklamný tah...

geegee
25. apr 2013

@ada510 fiha, dik za info - nevedela som. Nechat malemu teda len tie fluoridove tabletky? Myslela som si, ze urobim dobre, ked si rano da tabletky a vecer vodu...

ada510
25. apr 2013

@geegee ako tak môže si dať raz za cas vodu ale viete ked vám praskne tanier a budete Ho stale umývať prasklina nezmizne teda ani kaz...a odkial máte fluoridove tabletky? Lebo istú dobu ich prestali vyrábať už ich majú?

geegee
25. apr 2013

@ada510 nesla som ich zohnat, nemali ich ani na skladoch, ale nakonieco som nasla taku zastrcenu lekaren a ta mala stare zasoby 🙂

sakura77
25. apr 2013

uf..nas to caka so 6rocnym synom teraz prvykrat....na prehliadke sa nasli dva kazy....ma komplet vsetko este mliecne,boli to vrtanie mliecnych ako aj dospelych? lebo som pocula,ze nie,ci je to blbost....aby som vedela na co sa mam pripravit 🙂

ada510
25. apr 2013

@geegee heh fakt no dufam že sú ešte dobre lebo toto sa už vôbec nedáva dáva sa jahôdkovy gelik lebo ked mali deti kedy tabletky tak ich vedsinou zjedli a Neviem o Tom že by to dako skodilo....;)

eliska07
25. apr 2013

Prečítala som si tento príspevok a musím povedať, že ma veľmi nepotešil. Náš malý si umýva zuby aj niekoľkokrát denne, ale keďže stále ešte zvykne piť v noci alebo nad ránom kakao (bude už mať 4 roky!!!), tak sa mu tiež jeden zúbok pokazil. Nevšimla som si to, keďže si chce zúbky umývať sám. Ale keď mi asi 3 dni po sebe povedal, že ho bolí zúbok, tak sme išli k zubárovi a zúbok mu zaplomboval a opravil. Tak len dúfam, že sa mu nestane to čo vám, že ho to začne bolieť. Už to je asi mesiac. Záleží asi na tom, ako to ten zubár urobí. Náš malý si dal všetko pekne urobiť, ale aj tak mi bolo povedané, že dúfajú, že to vyčistili všetko.
Ja som určite zástancom toho, aby sa aj mliečne zúbky dali opravovať, pretože po tejto našej skúsenosti viem, že aj mliečny pokazený zúbok môže bolieť a to je horšie ako nechať zúbok s kazom.

eliska07
25. apr 2013

Ešte len na dokončenie - s malým chodíme pravidelne na prehliadky k zubárovi - naposledy sme boli 30. 12. a nemal nič a v marci už kaz bol, takže to naozaj ide veľmi rýchlo. A len tak na okraj - niektorá napísala, že platila 7,- eur, my sme platili za plombu (žiadna injekcia, nič) - 27,- eur - a to sme neboli u čistého súkromníka.

sakura77
25. apr 2013

@eliska07 a ako maly vydrzal to vrtanie,nebolelo to?

eliska07
25. apr 2013

@sakura77 No vydržal 😉 neplakal ani nič, bola som pri ňom, zubár mu všetko vysvetlil, ukázal, a potom už vŕtal. Malý bol hrdina 🙂 Však bol aj motivovaný, sľúbilli sme mu, že si potom môže vybrať niečo v hračkárstve, ak pekne vydrží. Úprimne, bola som veľmi prekvapená, pretože ja by som vŕtanie bez injekcie nezvládla... Aj keď teraz rozmýšľam, či mu nestriekala aspoň nejaké lokálne umŕtvenie alebo niečo... No netuším... Bola som tam asi viacej v strese ako on... Ale hlavne, že mu to pomohlo, zúbok už nebolí. Je problém dočisťovať tie zadné zúbky, hlavne vtedy, ak chcú všetko deti robiť samé.

mmaatt
25. apr 2013

ak sa môžem pridať (nieže by to riešilo už vzniknuté kazy), ale ako prevenciu sme používali farbiace tabletky na povlak (keď si syn umyl zúbky - tabletka je príjemnej chuti a malý ju vycmúľal ako cukrík) , tak raz za týždeň som mu dala vycmúľať takú tabletku a potom sme videli, kde všade sme neumyli zúbky poriadne. Farba sa prejaví ako ružová a fialová, jedna označí nový povlak a tá druhá ten starý. Veľmi nám to pomohlo a môžem prehlásiť, že asi aj uchránilo od kazov a vŕtania zúbkov. Teraz už bude mať osem rokov a stále to robíme ako prevenciu (hlavne na trvalé zúbky, aby sa nám nepokazili....).

sakura77
25. apr 2013

@mmaatt jej,a to sa da normalne kupit v lekarni?