16 ročný pubertiak. Cítim sa ako zlá matka

13. mar 2022

Môj syn má 16 rokov a má také to obdobie, že mu je všetko fuk. Zhoršili sa mu známky, týžden nechodil do školy bez toho, aby som to vedela, odvráva, hada sa, nepustí ma do svojej izby... Chcem mu len to dobré a dala by som mu prvé a posledné, ale čo je veľa to je veľa. Pohádali sme sa práve na to, že týžden nechodil do školy a v tych nervoch, ktoré som v ten moment dostala som vykríkla, že ho nenávidím. Jeho odpoveď bola ešte horšia : ,,Aspoň si to už konečne povedala, lebo ťa ani ja nemám rád!" A odvtedy mi nič dupľom nič nehovorí, zatvara sa do izby a neodpovedá mi na otázky... Mám hrozné výčitky a cítim sa ako zlá matka...zlyhala som.

yukki
13. mar 2022

Nezlyhala. A on iba využil tvoju slabú chvíľku, aby mal navrch. Pretože keby on tebe vykrical Nenávidím ťa, ty by si mu tak neodpovedala - že Aspoň si to konečne povedal, lebo ani ja ťa nemám rada! Jednoducho o i nemajú tie morálne zábrany ako my a kľudne povedia hocičo, aby ťa zranili, v tomto veku..... Nie pravdivé, ale tak, aby vyhral, mal navrch, zranil ta.....

limoncino
13. mar 2022

No, povedať vlastnému dieťaťu že ho nenávidis je silná káva. Ja mám tiež problémy so synom presne kvôli jeho lenivosti a niekedy je riadny lajdak a nervy mi tecu, ale povedať mu že ho nenávidím, to zo mňa nevyletelo ani keď som mala červenú pred očami.
Ja viem, že si to tak ani nemyslela, ale pre mňa osobne to je dosť cez čiaru.

autor
13. mar 2022

@limoncino Samozrejme som to hneď oľutovala...

rajskejablko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
limoncino
13. mar 2022

To je mi jasné, ale čo sa raz povie, už späť nezoberies. A aj keď syn reagoval ako reagoval, tak sa ho to určite dotklo a ver tomu, že to bude teraz využívať. A zakaždým keď od neho budeš niečo chcieť toto použije. Porozprávaj sa s ním v kľude, že si to tak nemyslela

rajskejablko
13. mar 2022

a to, ze si mu povedala, ze ho nenavidis ... v afekte ti to uletelo, uz to spat nevazmes , ja by som sa mu ospravedlnila .. ..a ak by sa to zopakovalo , nevrav, ze nenavidis jeho , ale ze nenavidis jeho spravanie, to ako sa zachoval, jeho pristup, a podobne .... proste , dat mu najavo, ze ho mas rada, ale nesuhlasis s jeho nevhodnym prejavom

elizabet173
13. mar 2022

to boli veľmi tvrdé slová, ktoré z tvojich úst nikdy nemali vyjsť, ale si tiež len človek. Vysvetli mu, že k tomuto zúfalému výkriku ťa dohnal svojím správaním. A to správanie si aj hodnotila, nie jeho ako človeka. Nechala si to ale zájsť priďaleko. Ako že ťa nepustí do svojej izby? To kde sme? To je jeho byt, či dom? Nechodí do školy? Treba si s ním sadnúť a na rovinu mu povedať, že školskú dochádzku má ukončenú, má 16, nemusí už do školy chodiť vôbec. Neučí sa pre teba, ale pre seba. Pozrite spolu Profesiu, nech je v obraze, aký zárobok bude mať so základnou školou a o aké práce sa môže uchádzať. Ty ho ešte tých pár mesiacov do 18 budeš živiť, ale potom nech sa pripraví na to, že sa bude starať o seba sám, bez tvojho sponzoringu. Zároveň mu vyčísli, koľko eur mesačne vyjde to, že je v teple, má čisto, teplú vodu, odvoz smetí, jedlo, čisté šaty a nové topánky. Nech si hneď hľadá brigádu, lebo nie si povinná mu platiť mobil, môže sa doma najesť, osprchovať a vyspať.

autor
13. mar 2022

@elizabet173 No to, že týždeň nebol v škole som zistila len náhodou, keď sa ma známej dcéra (jeho spolužiačka) spýtala, že prečo nebol v škole... On vraj bol s kamarátmi na pive. 5 celých dní?!

sasitimi17
13. mar 2022

No podla mňa si zlyhala... možno keby radšej riešiš veci kludne a s chladnou hlavou, nehádali by ste sa a nevykrikovali by ste si také škaredé reči. Ak takto nervácky riešiš každý jeho problém tak ja sa mu ani nečudujem že sa s tebou nechce o ničom baviť a radšej sa zatvorí do izby. Snaž sa ho najprv pochopiť, riešiť tú situáciu prečo nešiel do školy a ako napísala elizabet173 vysvetliť mu situáciu čo ho čaká keby nevyštuduje ani SŠ.

fajnova
13. mar 2022

@limoncino ale choď, vôbec si nezlyhala. Deti v tomto veku nás vedia riadne zraniť a ver, že viem, o čom hovorím. V afekte si povedala veci, ktoré nie sú pravda. Hovoril z teba hnev a sklamanie. Trošku vychladnite a choď pokojne za ním. Ospravedlň sa mu, povedz, že si to tak nemyslela a že vieš, že aj on to tak nemyslel. Navrhni mu, aby ste si navzájom odpustili a začali v kľude odznovu. Slubte si, že sa budete snažiť navzájom si neublizovat. U nás toto funguje. Tieto decká aj keď sa snažia byť drsnaci a frajeri, stále sú ti deti, ktoré potrebujú maminku, aj keď si to nikdy nepriznajú. Drž sa a prajem ti pevné nervy.

autor
13. mar 2022

Skúšam sa s ním rozprávať, lenže on proste neodpovedá 😔,keď tak iba že mu mám dať pokoj. Ale samozrejme to budem skúšať ďalej. Je to môj jediný syn a veľmi ho ľúbim....

vler
13. mar 2022

Presne ako elizabet173 ...aby ma nastrocny "nepustil" do izby v byvani ktore ja financujem? Tiez by som mu dala pozriet aky zivot ho caka a ake moznosti, alebo skor nedostatok moznosti bude mat ked sa uz teraz vykasle na skolu. A vravis, "dala by som mu prve a posledne", ak to aj skutocne robis, uber

fajnova
13. mar 2022

Spýtaj sa ho, či to skutočne chce takto... Aby ste sa nerozprávali a chodili okolo seba ako cudzí ľudia.

mimka1402
13. mar 2022

Nerobila som síce takéto veci, ale aj ja som si vypočula nepekne slová od rodičov a aj moja reakcia bola štýlom, že je to obojstranne lebo som sa v ten moment na nič nevedela iné nevedela pozbierať... Zistiť pomaly dôvod... Vieš týždeň mimo školy je síce dosť, ale možno je tam nejaký dôvod prečo to začalo, asi by som mu dala čas... Chápem tvoj hnev. Ale niekedy puberta a emócie sú strašne, kedy človek nevie co so sebou... Neviem ci máš problém sa dostať do izby všeobecne, alebo iba teraz.
Ak iba teraz tak by som ho nechala vytrucovat. A presne ako píšu vyššie, keď nevysvetli co sa to deje ukázať čo ho čaká bez školy... A, že to neplánuješ podporovať...

fajnova
13. mar 2022

@limoncino prepáč, omylom som ťa označila

elizabet173
13. mar 2022

možno je chybou to, že ho veľmi ľúbiš a zabudla si mu stanoviť nejaké hranice. Mladý pán si myslí, že mu patrí svet. Máš mu dať pokoj? OK, zajtra nebude navarené, ani nakúpené, neper mu, keď dokáže sedieť na pive, aj oprať si zvládne. Má doma nejaké povinnosti, Či iba opičia láska bola? Tým, že by si mu dala prvé posledné, tým si mu vlastne brala, uvedomuješ si to? Brala si mu pocit zodpovednosti za svoje činy, brala si mu snahu dokázať viac, byť lepší. Na čo by sa snažil, keď by mu mama dala prvé posledné? Nezlyhala si v tom, že si vykríkla tie hrozné slová, aj keď by bolo lepšie zakričať, že sa správa ako debil, ale zlyhala si vo výchove. Žiadna úcta, žiadny pocit zodpovednosti. Máš asi jednu z posledných šancí to napraviť, ak vôbec. No obávam sa, či dokážeš byť dostatočne tvrdá a popritom láskavá. Možno by pomohol psychológ, obom

nelca84
13. mar 2022

Ako to, ze si nevedela, ze tyzden nechodi do skoly? Ty nepouzivas edupage? Syn len ked 5 min. meska, uz vidim, ze meska...

limoncino
13. mar 2022

@nelca84 tiež ma to prekvapilo, ale myslím, že záleží na škole, dcéra je na ZŠ a tiež nevidím, či je v škole či nie

autor
13. mar 2022

@nelca84 Nemám jeho edupage, lebo vraj nevie svoje heslo, tak sa tam neviem prihlásiť. A ja som si myslela, že do školy chodí, lebo každé ráno normálne vstával a niekam išiel. Aj školskú tašku si zobral. To mal premyslené...

autor
13. mar 2022

@elizabet173 Možno :( Keďže je jedináčik, lebo viac detí sa nám žiaľ nespoštastilo, tak sme mu toho stále dopriali veľa...

nelca84
13. mar 2022

Ty ako rodic mas vlastne heslo, lebo mas aj opravnenie podpisovat znamky, on nie. Treba si vypytat v skole a budes mat prehlad o vsetkom. O dochadzke, aj o znamkach este skor, nez pride poobede domov.

mabenn
13. mar 2022

presne ako pisala @elizabet173 nezlyhala si slovami, ale vychovou dovtedy...sice s dobrym umyslom, ale zial

elizabet173
13. mar 2022

ja mám tiež jedináčika, o druhé dieťatko sme prišli, dokonca bol vyše desať rokov jediné vnúča z oboch strán, ale to neznamená, že by doma nemal hranice a povinnosti. Ver mi, že ho milujem viac, ako svoj život, ale ani náhodou nemal všetko, na čo si ukázal. Vo veku 16 rokov dokázal navariť, aj upiecť koláč, od 18 si sám pral, chcel to tak. Veľmi mi pomohol, keď som mala chorých rodičov, nikdy mu to nezabudnem. My sme sa ale veľa rozprávali, o všetkom možnom, preberali sme hocijaké témy, nechýbalo to u vás? Jeho záľuby, sny, predstavy?

cobhan
13. mar 2022

V škole si vybav prístup na edupage a určite si dohodnú stretnutie s triedou, aby si zistila, či sa deje. K tým nárokom ako nechodiť do izby a dať mu pokoj, úprimne ja by som mu zobrala dvere, odmontovala a dala do pivnice. Keď sa umúdri, tak dostane dvere naspäť. Keď sa mu nedá veriť, tak nemá nárok na súkromie za zatvorenými dverami

autor
13. mar 2022

@elizabet173 Veľmi sa chcel stať hercom. Chodil aj do Zušky, ale keď ho neprijali na konzervatórium, tak bol z toho taký sklamaný, že sa odhlásil... Študuje cestovný ruch, ale mám pocit, že ho to nebaví, tak ja neviem, že čo by som mohla spraviť...

elizabet173
13. mar 2022

no jemu sa asi páči hlavne bohémsky život. Rozprávaj sa s ním, sen byť hercom predsa nemusí byť vôbec stratený, ale je lepšie, ak má v rukách aj niečo iné, pripomeň mu, že herci to nemali počas posledných dvoch rokov ružové.

jumama
13. mar 2022

Vravi sa ze nad hadkou nema zapadnut slnko, ze teda sa treba ospravedlnit jedna alebo druha strana. Preco by si nemohla synovi priamo povedat otvorene, vsetko co citis, teraz, ked uz si kludna, hoci on je mozno este urazeny, ale ty uz sa nehnevas. Alebo mu napis list a ten mu zaklop a daj do izby. Mozno neodpise, mozno odpise, bud v tom liste uprimna, nastol aj nejake pravidla,... neboj sa straty jeho lasky, skusa tvoje hranice nastavuje si ich, aby mal viac slobody a citil sa dospelejsi. Nauc ho, ze so slobodou musi ist ruka v ruke aj zodpovednost. A ze pokial chce byt sam panom svojho zivota bez skol, bez ukonceneho vzdelania ok, ale ze nebude vreckove, ze musi zacat chodit na brigady a pod. Mnoho decak skoly nebavia hlavne preto, ze mali velmi vela vyucka online a proste stratili motivaciu... Skus sa ho spytat, ak by si mu mohla pomoct, ako by mohol znovu najst radost a motivaciu na ucenie...

elizabet173
13. mar 2022

@jumama ten list je výborný nápad 👍

kacena4
13. mar 2022

fuu po pravde myslim ze si zlyhala nie v tejto chvili ale celkovo vo vychove... (a to pisem ako matka dvoch vekovo podobnych pubertiakov) aby 16r. decko cvicilo s matkou, a ty mu veris ze nemas oristup na edupage... to nekomunikujes s triednym, ktory ti ho moze dat? a chodit poza skolu? tyzden? a na pivo? prepac to vyzera na zanedbanu vychovu nie pubertu. drzim palceky vo vychove nie prikazoch a zakazoch a vyhrazkach. urcite by som sa mu ospravedlnila a vysvetlila preco sa som tak reagovala...

jumama
13. mar 2022

@elizabet173 Ten navod "napiste pubertakovi list" bol v knizke ako komunikovat s pubismi a podla mna sa to da vtipne ponat, ze to neberie len ako hubovu polievku pubertiak, ze je to lepsie aj pre rodica. Niekedy je to dokonca lahsie napisat a nevydiet tie pregulene ocicka 🙂 U nas zabral list pubiske do skrinky, kde do guliciek zmotava nosene veci, napisala som v ich mene, ze chcu byt aspon raz za cas dane do pradloveho kosa, aby mohli byt oprane... Ked som jej dohovarala nedala ich tam a ked som jej ich ja povyberala zo skrinky, ked som sla prat, hnevala sa. List zabral, sice ich tam dalej takto skladuje, ale aspon raz za tyzden ich aj bez vyzvania nanosi do pradloveho kosa 🙂

autor
13. mar 2022

Tak chápem, že som to pokakašlala, ale vždy som mu chcela len dobre. Vychovávala som ho s láskou. On sa takto nesprával, iba tento posledný rok to s ním ide dole vodou... Zajtra zájdem za triedou pre heslo a skúsim napísať ten dopis. Zlyhala som, ale verím, že sa to ešte dá napraviť a môžem sa ešte cítiť ako dobrá matka, čo zatiaľ nie 😔