Aké vreckové dávate svojím puberťákom?

ivvet69
20. nov 2021

Ahojte, aké vreckové dávate svojím puberťákom?

matabb73
20. nov 2021

@hanelka1 ty si písala, že stačí keď sa pozerajú ako s peniazmi narábajú rodičia a ja si myslím, že osobná skúsenosť, čo je hospodárenie s vreckovým, je lepšia.

hanelka1
20. nov 2021

@matabb73 ja som písala o svojích deťoch, keď budú staršie do styku s peniazmi určite prídu, netreba to volať finančná gramotnosť a určite ich budem viesť k tomu aby rozumne hospodárili, zarobili si, užívali, aj ušetrili ako to robím aj ja a ako som sa to tiež prirodzene v živote naučila od svojich rodičov

matabb73
20. nov 2021

@heleninamama tak, určite máš v mnohom pravdu. Práve preto je fajn, keď už dieťa vie hospodáriť s malou sumou, ktorú dostane ako vreckové. Ked si ju prvý mesiac minie za týždeň a potom nič nemá, tak je šanca, že druhý mesiac bude k tomu pristupovať inak. A potom v dospelosti môže lepšie hospodáriť s peniazmi, ktoré zarobí.

perdiem
20. nov 2021

@ivvet69 samozrejme že vreckové slúži k tomu, aby sa dieťa naučilo hospodáriť s peniazmi. To je základ. Naučí sa, že peniaze nepadajú z neba. Vedia, koľko čo stojí, a čo si môžu dovoliť kúpiť. Za pomoc v domácnosti peniaze nedostávajú, to považujem za samozrejmosť. Keď tú bývajú, budú aj pomáhať. Dieťa 12 rokov - 3 € týždenne a dieťa 8 rokov - 2€ týždenne. Ak si minú, smola, viac nedostanú. Nech sa prikrývajú takou perinou, na akú majú. Podarí sa im veľa ušetriť. Neviem si predstaviť, že by si moje dieťa nemohlo kúpiť čaj z automatu (hoci je to sajrajt, raz za čas prežijem), minerálku, pripadne niečo na čo má chuť, keď to rozvoniava naširoko naďaleko. Veď sama si kúpim napr. fornetti, keď voňajú. Čo mám stále len pozerať na ne? Lebo doma mám na varené? Aspoň si vedia rozvrhnúť peniažky. Ak chcú niečo, čo ja nepovažujem za dôležité (napr. voňavé gumy, lebo ich majú doma dosť), buď si kúpia z vreckového alebo sa toho vzdajú. O tomto je finančná gramotnosť.

bets
20. nov 2021

Môj syn sa najviac naučil, keď začal brigádovať. Musel si založiť bankový účet, videl čierne na bielom odvody a dane, predtým to bolo pre neho niečo virtuálne, videl koľko to stalo námahy, fyzickej. To co sa naučil o finančných záležitostiach počas pár mesiacov brigády, mu dalo viac ako keby dostával vreckové niekoľko rokov.
Nejak vreckové neriešim pravidelnou sumou, aj keď peniaze deti dostávajú, potrebujú na obedy a pod. Keď deti majú chuť si niečo sami pripraviť, vypýtaju si väčšinou mužovu calio kartu, vedia sa zorientovať, čo si môžu dovoliť. O finančných veciach sa od mala otvorene bavíme. Finančná gramotnosť podľa mňa nesúvisí s vreckovym, ale celkovo s myslením. Syn, tým ze ma široký záber, v pohode by zvládol investovanie do rizikovejsich trhov, muž mu chcel dať menšiu sumu, nech vyskúša (aj s rizikom, že by to bola strata), len si uvedomuje, že by to chcelo viac času sa poriadne zorientovať.

minimilan
20. nov 2021

Precitala som par komentov a dovolim si vyjadrit svoj nazor na to, co sa tyka financnej gramotnosti, ktoru tu niektore spominate. Ja som nedostavala “vreckove”. Ked som isla na diskoteku, rodicia mi dali 50/100 korun a inak nic. Ako pubertiacka som ich samozrejme v ten isty vecer vsetky minula. 🤭Absolutne som sa nezamyslala nad tym, ze mam ako 17rocna hospodarit s peniazmi. Nikdy ma rodicia neposlali na brigadu, ani som nebrigadovala. Az rovno do prace som nastupila. Napodiv dnes nemam ziadne uvery ani leasingy. Dom sme s muzom postavili bez hypoteky. Kazdy rok chodime k moru. Niekedy aj 2x. Poznam dievca, ktoremu rodicia kazdy tyzden davali vreckove 100korun. Dnes ma hypoteku, uvery na auto, na spotrebice a aj na dovolenku isla “vdaka” pozicke. Takze je to velmi indivualne. Dolezitejsie ako vreckove je podla mna to, co dieta doma vidi. Ak je naucene, ze peniaze si treba vazit a ze vyskakujeme len potial, pokial mame, urcite nebude financne negramotne. Ale ak vidi, ze mame vsetko, aj to, co nepotrebujeme a to, na co nemame, lebo ved banky/nebankovky pozicaju, nikdy si peniaze nebude vazit. Co na tom, ze nemam vlastne byvanie, hlavne ze mam uvery na telku s velkou uhloprieckou, stvorkolku, pozicku na macbook, ci kociar za 1800€. Vacsina ludi si nevie urcit priority, ale chapem dnesnu dobu… Toto sa nosi, toto je in, toto maju vsetci, toto chcem aj ja a chcem to hned. Jednoduchsie ako nasetrit je proste si pozicat. Skor ako vreckovym by som radsej isla takou cestou. Samozrejme do kina, na biliard či na kofolu by som dala bezproblemov. Hlavne tie deti viest trochu inak, ako tu 50tka, tam 50tka. Je to podla mna hrozne vela penazi pre deti pod 18r. (V prípade, ze rodic kupuje vsetko ostane-oblecko/stravu..) No ale samozrejme to je len moj nazor. Nech kazdy robi, ako uzna za vhodne! 😊

bozenka9532
20. nov 2021

@minimilan tak 50 na rozflakanie je veľa samozrejme,my dávame 50,ale z toho si šetria aj na mobil napríklad alebo syn je počítačový maniak tak na Pc, dcéra zas na kozmetiku a rôzne kozmetické vymoženosti, takže to nie je, že im dám 50 na rozflakanie.... taktiež mesačne majú nastavenú platbu na sporiaci účet...odkedy majú internet banking tak si založili sporiaci účet, dcéra už sporí 3 roky,syn začal tento rok....
Čisto na minutie na bobosti by to bolo aj pre mňa veľa...,ale keďže si z toho šetria aj na iné vecí,aj sporenie tak si myslím, že 50 nie je až tak veľa...

minimilan
20. nov 2021

@bozenka9532 veď jasne, každý robí najlepšie ako vie. Niekedy keď som mala v škole chuť na resanku, mi rodičia dali peniaze, aby som si ju mohla kúpiť na další deň. Ale nebolo to stále tak, aby som nevyskakovala a nevyvyšovala sa nad iné deti, ktoré si nemohli kúpiť ani kyslé rybky v trafike za 2 Sk. Ja si uvedomujem, že nie som vôbec moderná mama, ale v mojom názore ma ubezpečila aj skvelá psychologička, ktorá vo svojej knihe uvádza, že deti do 25rokov by nemali zažívať bohatstvo, pretože ich to potom zbytočne brzdí. Je super mať rodiča/starého rodiča/krstného, ktorý každý mesiac rád vykešuje pri každom stretku 50-100€, len či potom v dospelosti tie deti nebudu zvyknuté nastavovať ruku pri všetkom. Zaplaťte mi svadbu, prispejte mi na auto, dajte mi peniaze čo ste mi šetrili, a pod. Mám v rodine viac takých prípadov. Majú cez 30, ale zvyknutí, že rodičia stále dali, dajú aj teraz. Samozrejme nevravím, že to je pravidlo a vôbec tým nechcem povedať, že niečo robíš zle. ☝️ Je super, keď si sami sporia a je super, keď si vedia zadeliť peniaze a najlepšie je, že vieš, čo s tými peniazmi robia. Ja ak by som synovi v budúcnosti predsa len nejaké vreckové vyčlenila, určite by bol ostro sledovaný, na čo ich rozhajdáka. 😂

bozenka9532
20. nov 2021

@minimilan sledovať môžeš iba do 18😀potom sa už IB z tvojho účtu vymaže 😀,ale keď poviem dcére nech sa prihlási a ukáže mi platby nemá problém....
Ono ja som vreckové mala tiež a viac ako iné detí,ale mňa to zas nenapadlo sa povyšovať...ono záleží od povahy jedinca...a tiež má nikdy nenapadlo, čakať kým rodičia mi niečo zabezpečia, dajú....pritom mali na to,ale nedali, všetko sme si museli vybudovať a kúpiť za svoje, každý jeden byt.... keď tak Max požičali,aby sme nebrali úver,ale vrátiť sme museli.... prvé peniaze nám už teda darovali až pri kúpe domu na rekonštrukciu,aby sme dlho neprerabali, keďže sme nechceli mať vysokú hypo ani žiaden úver na rekonštrukciu,tak až vtedy nám prvý krát prispeli bez nároku na vrátenie....

Ja poznám 40+ čo nevedia bez rodičov stať na vlastných nohách a čakajú ,čo rodičia kúpia a pritom sú sami už rodičia a nedokážu stať na vlastných....

Ono každému ako vyhovuje... každý si musí nájsť ten správny model fungovania financií či u seba, či u detí...
Nám ten náš spôsob zatiaľ vyhovuje... či je správny to sa človek dozvie až keď detí vyletia z hniezda....

ovaaa
21. nov 2021

Môj má 11 r od 5ročnîka zavedené 5€ na týždeň a tak to potiahne do 9ročníka.Oblečko, desiatu, stravu má zabezpečenú, ak chce hračku kupuje si z vreckového ak niečo drahšie tak vždy prispejem ako odmenu za za známky, pomoc v domácnosti.....Ak si niečo zničí, stratí a chce to znova či potrebuje do školy , ide to z jeho vrecka.

katym77
21. nov 2021

U nás je to podľa zásluh, do bufetu peniaze nepotrebuje spraví sa mu desiata, na autobus ma kartu. Ak niečo chce musí si to zaslúžiť.

nika1971
22. nov 2021

moj ma 16...kazdy mesiac mu na ucet posielame 10 eur...to je na kredit...ked si minie, nabije si, ked nie usetri...okrem toho dostava peniaze na meniny, narodeniny aj na vianoce...vsetko si ulozi na ucet, od ktoreho ma aj kartu...ak nieco chce, tak si kupi...ostatne vydavky do skoly ako mesacnik, obedy, pomocky, kruzky vsetko platime my...

evabb35
29. nov 2021

@ivvet69 záleží od obdobia. Na začiatku školského roku, keď treba kupovať v papiernictve, tak je to podľa potreby.

evabb35
30. nov 2021

@ivvet69 Je to strašne individuálne a záleží to aj od trávenia voľného času, spôsobu dopravy, spôsobu stravovania...Iné vreckové potrebuje pubiš, ktorý je ochotný nosiť si jedlo z domu ako ten, ktorý si chce jedlo kupovať sám, to je veľmi veľký rozdiel.
Cestovné záleží od toho, koľko toho prejazdí, aké má časovo riešené mimoškolské aktivity...Úplne iné vreckové potrebuje športovec, tanečník, hudobník, výtvarník, chovateľ domácich zvierat či knihomoľ, ktorý vymetá kníhkupectvá, antikvariáty, knižnice, kde si platí za rôzne služby. Je to rôzne.