Aké vreckové dávate svojím puberťákom?

ivvet69
20. nov 2021

Ahojte, aké vreckové dávate svojím puberťákom?

natalienka12
20. nov 2021

@ivvet69 Veď každý podľa možností. Ak zarábaš 500 eur tak asi mu nebudeš dávať iné vreckové ako keď zarábaš 5000 eur, nie?

andrejka1974
20. nov 2021

Netreba vreckove co potrebuju to dostanu

natalienka12
20. nov 2021

@andrejka1974 záleží čo autorka myslím pod pojmom "puberťák", je rozdiel či má 11 či 17, moja má 11 a dostáva peniaze za ktoré si kúpi niečo v bufete v škole, inak jej kupujeme všetko my. Nepotrebuje si šetriť na iphone.

ninusa221
20. nov 2021

Moj brat ma 15 už ma aj kartu chodí si už oblečenie kupovat s kamaratmi takže keď mu treba 50€ tak mu mama pošle..

jananvtna
20. nov 2021

Ked ide na zapas, turnaj dostane 10€ inak podla toho co potrebuje

veronikaszabova
20. nov 2021

@ivvet69 starsi ma 12rokov, na zaciatku mesiaca mu na ucet posleme 50€. Minie cca polku za mesiac a polku si odklada na ucte

matkahelka
20. nov 2021

@ivvet69 moja ma 12 a nedostava ziadne vreckove. nepotrebuje. kredit ma stale nabity, do skoly nosi desiatu, sladkost aj vodu. peniaze jej davame len ak idu na skolsky vylet, ci nejaku exkurziu. od starkych dostava 10-20€ pri kazdej navsteve (co je 1-2x v mesiaci), na narodeniny/meniny/den deti dostane 50-100€. vsetko si odklada. obcas nieco minie, ak mne, alebo muzovi kupi na sviatok nejaku drobnost.

monkasponka
20. nov 2021

@ivvet69 nedostava, nepotrebuje.Oblečenie kupujeme spolu.Ak nahodou ma nejake drobne čo ostane ked ho pošlem na nakup, kupi si sladkosti.Inak nevydim v tom zmysel. Ani ja som nedostavala aspon som si viac važila, keď som začala zarabat. A pevne verim, že aj v jeho pripade to takto bude...
Ak niečo potrebuje, prehodnotim a kupim.

matabb73
20. nov 2021

@ivvet69 moja má 13 a zvyčajne jej dávam 20 Eur na mesiac. Podľa mňa to učí deti hospodáriť s peniazmi. Keď si ich minie za dva týždne, ďalšie už nedostane. Takto sa naučí rozvrhnúť si peniaze na celý mesiac.

nelca84
20. nov 2021

Financna gramotnost slovakov je zalostna presne pre to, co tu citam. Ved nejde o to, ci dieta dostane vsetko co potrebuje, samozrejme, ze dostane. Ale vreckove je dolezite, aby sa dieta ucilo narabat s peniazmi, poznat ich hodnotu, setrit ...

hanelka1
20. nov 2021

@nelca84 a keď nechodí nakupovať načo im je to vreckové ?

nelca84
20. nov 2021

@hanelka1 na to, aby si kupilo zmrzku cestou zo skoly, alebo kusok pizze, oblubeny casopis alebo nejaku drobnost alebo nasetrilo si na nieco vacsie... to je jedno na co, ale hlavne sa tym uci. Kazdy den tu citam prispevky o uveroch, pozickach z nebankoviek, setreni na vkladnej knizke 🤦‍♀️ ... a to je dosledok toho, ze nevieme narabat s peniazmi...
Ty si tiez nekupis pre seba nic okrem zakladnych potrieb?

felycity
20. nov 2021

podľa veku sme zvyšovali, dnes dostáva 30 € na mesiac, má kartu , zaujímavé je, že veľa nemíňa a pekne si dokáže nasporiť, z toho potom si vie dopaltiť napríklad drahšie technologie ( chce iPad ok, ale doplatí si istú čiastku napríklad), takto aspoň má aj troška prehľad, koľko minie, koľko si musí došetriť... súhlasím, že finančná gramotnosť je salbe, aj ked deti nenakupujú určite majú drobné výdavky, mali vedieť hospodáriť s tým čo majú...

deti95060810
20. nov 2021

15 r. slečna dostáva 10 - 15 e / týždeň
mladšie deti nedostávajú nič...aj tak kupujú len sladkosti...😉

monkasponka
20. nov 2021

@nelca84 finančna gramotnost nema s vreckovym nic spoločne. Dostane peniaze za ,,nič,,. Za to že ma sviatok. Ak by sa mali deti učit finančnej gramotnosti tak vždy za pracu mimo domacich povinnosti. A z toho vziat min.30 % na dane, zdravotku a do socialku. Vreckovym len tak sa jedine naučia že vždy dostanu niečo zadarmo či už od štatu alebo alebo rodičov. Ja som začala ako 12_ 13 ročna pracovat u maminej praci _ pomahala som jej upratovat. A musim povedat že v porovnani s mojimi rovesnikmi som na tom s finančnou finančnou gramotnostou omnoho lepsie.

hanelka1
20. nov 2021

@nelca84 moje deti samé nechodia po obchodoch, prevažne ani zo školy, myslím že dať vreckové a koľko dať je vysoko individuálne, deti si môžu samozrejme šetriť, ale normálne deti sa učia tým ako vy doma narábate s peniazmi,,,ak kupujete hlava nehlava, dieťa to vidí a vníma,ak dieťaťu v obchode poviem, že toto ti nekúpim, pretože je to drahé a ono sa pýta koľko to stojí a ja mu poviem, že za to môže mať sto zmrzlín, pretože ono nevie aká je hodnota hračky za 50 euro, proste je to na rodičovi ako to dieťaťu interpretuje. Napríklad deťom poviem, tento nákup stál dnes 30 euro,,,to zarobím asi za pol dňa v práci. Detí to vnímajú a upratujú si takéto drobnosti v hlave. Rovnako vidia, keď nakupujem a niečo sa mi páči a malá mi povie že kúp si to, a ja poviem, že to nepotrebujem, že mám iné, ale páči sa mi to, no kúpim si niečo iné čo viac potrebujem,,,,proste normálny život,,,,deti sa učia hlavne príkladom od rodičov. A súhlasim s príspevkom vyššie že deti by mali dostávať peniaze ,, navyše,, za niečo, za pomoc v domácnosti a pod. aby rozumeli tomu že peniaze na strome nerastú.

nelca84
20. nov 2021

@monkasponka pre mna je uplne prirodzene davat 15- rocnemu vreckove. Ver tomu, ze ho to financnej gramotnosti uci, vie si peniaze rozlozit na cely mesiac, vie ako sa pouziva platobna karta atd. A ma aj slusne nasetrene. Ze ty si pracovala od 12-tich, nuz, nie kazdy ma taku moznost, nehovoriac o tom, ze je to nelegalne. Ale tesi ma, ze tvoja fin. granotnost je dobra, kiezby takych bolo viac.

nelca84
20. nov 2021

@hanelka1 vsak ja o vyske vreckoveho nepisem nic, samozrejme musi byt prisposobene moznostiam rodicov aj veku dietata. Ty si nenapisala ani vek deti, tak nechapem voci comu sa vlastne ohradzujes. Ak nikam same nechodia, tak zrejme na to nemaju vek, teda ani vreckove nedostavaju...logicke

hanelka1
20. nov 2021

@nelca84 a kedy je ten správny vek?

monkasponka
20. nov 2021

@nelca84 zas nelegalne 😀, nenosila som vrecia cementu. Aj teraz kolko ludi roznasa letaky s detmi.Aj moj syn ( ma 14) mi pomaha s papiermi do prace.

nelca84
20. nov 2021

@hanelka1 zalezi od dietata, to uz by mal rodic odhadnut. Dajme tomu od 5-tej triedy. Tam je uz predpoklad, ze dieta chodi same domov zo skoly, mozno na kruzky, viac casu travi von same s kamaratmi, nech ma moznost si kupit pitie alebo nieco male... moj nazor

bozenka9532
20. nov 2021

@ivvet69 ja mám 18 a 15 ročné detí a dostávajú 50 eur vreckové na účet každý mesiac a 10 eúr týždenne na svačinu ak chodia do školy.....plus brigádujú takže plat každý mesiac...

avanka
20. nov 2021

@ivvet69 13 ročný dostáva 20€, 11 ročný 15€..z toho sa im mesačne 10€ posiela na sporiaci poducet.... začali sme s tým v septembri, založili im detské účty,karty nosia hrdo..všetko ostatné majú, desiatu im robím...čo potrebujú,oblečenie,veci do školy,samozrejme kupujeme my...išlo nám len o to,aby mali pocit,že majú svoje vlastné peniaze,že keď idú po meste a majú na niečo chuť, alebo syn po ceste na ZUŠ je hladný, skočí do pekarne...môžu si to kúpiť..priamo úmerne vekom sa suma bude zvyšovať..

hanelka1
20. nov 2021

@bozenka9532 presne tak,,, učia sa normálne životom tak ako to vždy aj bolo a novodobý pojem finančná gramotnosť je zase len ďalší blivajz na ktorom si niekto urobil doktorát,,, proste tento prirodzený proces získavania povedomia o peniazoch nazval. Problém nie je že ľudia nemajú ,, finančnú gramotnosť,, problém sú špekulanti čo ponúkajú rýchle peniaze za vysoké úvery, produkty bánk- povolené prečerpanie čo dakedy tu nebolo, kúpa tovaru, dovoleniek na splátky čo tiež tu nebolo a teraz ľudia ako blázni všetko chcú mať no a tí ktorí nerozmýšľaju racionálne, alebo ten rozum veľmi nepoberali majú problém, nie že by ako deti neboli vedený k ,, finančnej gramotnosti,,.

avanka
20. nov 2021

@hanelka1 mne sa zase prieči dávať deťom peniaze za pomoc v domácnosti..veď vyniesť smeti,utrieť riad,upratať by mala byť automatická činnosť a nie platena

hanelka1
20. nov 2021

@avanka samozrejme, súhlasím ale za pomoc navyše napríklad pozbierať hrušky 1e do pokladničky poteší

matabb73
20. nov 2021

@hanelka1 ja mám 48 a tiež som dostávala vreckové už na základnej škole, takže žiadna novinka to nie je. A tiež si myslím, že finančná gramotnosť je dôležitá, u Slovákov dosť biedna a mali by ju učiť už na základnej škole. Stačí čítať niektoré príspevky tu na MK. Neviem aké staré máš deti, ale nebudeš s nimi celodenne až do dospelosti, tak hospodárenie s malou sumou peňazí budu časom potrebovať. Moja dcéra chodí sama na volejbal a často si po ňom kupi niečo v potravinách a musí si tie peniaze rozvrhnúť tak, aby jej vyšlo na celý mesiac. Človek sa najlepšie učí osobnou skúsenosťou.

hanelka1
20. nov 2021

@matabb73 neviem či si úplne pochopila môj príspevok

heleninamama
20. nov 2021

@matabb73 Nezovšeobecňuj. Finančná gramotnosť je biedna u tých Slovákov, kde je celkovo nižšie IQ a aj nižšia schopnosť chápať akejkoľvek iné učivo. Ono sa mnohé veci aj deti v škole učia, ale keďže niektoré skončia školu a nevedia poriadne čítať a písať a sú sprosté doslova ako teľatá (dôkazy sú tu denne na ploche), tak ťažko budú takýto ľudia chápať práve financiám. Môžu mať aj 300 hodín finančnej gramotnosti a nepomôže im to. Pôjdu si podľa svojho. A samozrejme, skončia zle a vinníkom bude každý, len nie oni.
Rozumní ľudia vedia s peniazmi hospodáriť, zarobiť ich, aj si ich užiť, aj vytvoriť rezervu.

hanelka1
20. nov 2021

@heleninamama super, dovysvetlila si to za mňa